Mesai Saatleri Dışında Seminere Gitmek Zorundamıyız ?

Kodla Büyü

cemil_kr

Üye
Arkadaşlar, idare tarafından seminer yazısı imzalatılarak 3 gün boyunca okul çıkışı seminere gitmem gerektiği bildirildi. Seminer yapılan yer ilçe merkezinde ve oturduğum okula 15 evime de 40 km uzaklıkta. İlçe merkezinde başka bir okula ben BT Rehber Öğretmeni olarak gitmek istememişken luzumsuz seminerlere gönderilmek istenmem ne kadar mantıklı. Bana imzalatılan yazı sadece seminer olduğuna dair yazı herhangi bir onayı da yoktu. Bir kaç kez daha söylenmesine rağmen okul çıkışı olduğu için seminere katılmadım. Mesai saatleri dışında seminerlere katılımı siz nasıl yapıyorsunuz ?

İl içi hizmetiçi eğitimlerin hemen hepsi mesai saatleri dışında yapılır. Eğer katılımcı olarak listeye resen alınmışsanız gitmediğiniz takdirde niçin gitmediğinizi yazılı olarak sorarlar.

Saat 17:30 ya da 18:00'dan sonraki seminerlere katılmak zorunda değilsiniz ancak bu saatlerden önce düzenlenmiş seminerlere katılma konusunda MEB sizi zorlayabilir, yani katılmanız zorunludur.
Bununla ilgili üyesi olduğunuz sendikaya sorarsanız iyi olur. 4-5 yıl önce okulda bir seminer düzenlenmişti, sendikası olanlar görüş sorup, istemeyenler katılmamıştı.

Hocam yazı varsa ve sana tebliğ edildi ise yapacaksın...

imzaladığın görevi kabul etmiş olursun. itirazın varsa imzalarken buna şerh düşersin. zaten kabul etmişsiniz.

seminere gideceğim, ayrıca ek ders ödemesi için dava açmayı düşünüyorum sendikam ile de görüştüm ohal kalkmasını bekleyeceğim, kendini idareci sanan bazı kıralcılar 5 yıldızlı otellerde mesai saatlerinde ücretlerini alarak seminer adında turistlik gezi yaparken onca ders pansiyon nöbeti ile zaten yoğun olan öğretmene resmen angaryayı dayatanlar için ders niteliğinde bir hukuk süreci de ben başlatacam başka bir niyetim yok

her_dem' Alıntı:
imzaladığın görevi kabul etmiş olursun. itirazın varsa imzalarken buna şerh düşersin. zaten kabul etmişsiniz.
Şerh düşmeyecem göreve gideceğim ücret talep edecem kabul etmeyecekler .....

www.memurlar.net/haber/604073/
http://www.ogretmenlersitesi.com/haber/ ... 32137.html

Danıştay öğretmenlere mesai dışında verilen görevlere yönelik önemli bir karar aldı. Danıştay kararında öğretmenlerin mesai dışındaki seminerkerde görevlendirilemeyeceğine hükmetti. Konuyu bu alanda uzman olan Maksut Balmuk şöyle değerlendirdi;

Öğretmen; Fatih Projesi ile ilgili mesai saatleri dışında seminer düzenleyen idareye dilekçe ile başvurarak seminere itiraz etmiş ve katılmayacağını bildirmiştir. Buna rağmen idare tarafından, verilen göreve kasten katılmamaktan soruşturma açılmış ve maaş kesim cezası ile cezalandırılmıştır. Konu öğretmen tarafından yargıya taşınmış ve idare mahkemesi öğretmenin açtığı davada öğretmen davayı kaybetmiştir.

Davaya Danıştay da yapılan itiraz sonucunda Danıştay 12. Dairesi, mesai saatleri dışında yapılan görevi kabul edemeyeceği, dinlenme hakkının anayasal hak olduğu, dilekçe vererek seminere katılmayacağını bildirdiği halde verilen görevi kasten yapmamak suçlaması ile verilen cezanın hukuk aykırı olduğuna hükmetmiştir. Böylece idare mahkemesinin kararı bozulmuş olup bundan sonra mesai saatleri dışında seminer, toplantı gibi gerekçelerle öğretmenlere görev verilmesi mümkün olmayacaktır. MEB'in bu karar sonrası tüm Milli Eğitim Müdürlüklerini uyarması yerinde bir karar olacaktır.

:+1: Konuyu yukarı taşıyayım da herkes görün. @lion26 hocam son noktayı koymuş.

Re: Ynt: Mesai Saatleri Dışında Seminere Gitmek Zorundamıyız ?

Boşa uğraşıyorsunuz.
Kasap Et derdinde.İl Merkezinde birileri bu seminer ve kurslar için ekders ücreti aldıkça, rastgele isim çeker, valilikten oluru alır ve sana yine yine tebliğ ederler. Sen ondan sonra mahkemesiydi vs. uğraş dur.

Tek sorun;
İlde birilerine ekders ücreti ödeniyor olması.Umurundamı dünya.
Mayısta gittiğim 2 haftalık kursa, Aynı yer ve aynı hoca ile yeniden Valilik oluru ile kursiyer olarak görev çıkmıştı.
Koskoca ilde aynı kurs 3 ay ara ile yine bana çıkınca anladım.

Geri