Meslek Dersleri 2022-2023?

Kodla Büyü

sas7979

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar merhaba, bi eskiye bi yeniye göre gittiğimiz için kafa karışıklığı oluyor bu sene 9,10,11,12. sınıflarda Yazılım dalında dersler kaçar saat olacak?Derslerin çakılı olarak verildiğini biliyorum ama 11 ve 12 yeniye mi eskiye göre mi ders verilecek?

11 ve 12 ler eskiye göre hocam.
C7x2p.jpg

9. ve 10. sınıflar yeniye göre 11 ve 12 ler ise eskiye göre işlenecek.
Ayrıca meslek.eba.gov.tr adresinde haftalık ders çizelgesi, ders bilgi formu ve çerçeve öğretim programları kısımlarını inceleyebilirsin.

9.sınıflarda yeni program çerçevesinde:
2 saat bilgisayarlı tasarım uygulamaları
3 saat btt saat programlama temelleri
4 saat programlama temelleri
2 saat mesleki gelişim atölyesi

10.sınıflarda yeni program çerçevesinde:
10 saat nesne tabanlı programlama
4 saat robotik ve kodlama

11. sınıflarda eski program çerçevesinde:
12 saat web tasarımı ve programlama
8 saat grafik ve animasyon
2 saat açık kaynak işletim sistemleri

12. sınıflarda eski program çerçevesinde:
24 saat işletmelerde beceri eğitimi
4 saat internet programcılığı

dersleri okutulması gerekir. Bu yazdıklarım 9 ve 10. sınıflarda YAZILIM GELİŞTİRME DALI na, 11 ve 12. sınıflarda WEB PROGRAMCILIĞI DALIna aittir.
Diğer Dalların dersleri değişiktir.

Merhaba arkadaşlar. Bu sene ilkkez 10.sınıfta dal seçimi oluyor. Eski yönetmeliğe göre grup sayıları 11.sınıfta değişiyordu. Bu sene 10. Sınıfların grup sayısı nasıl olacak? Yönetmelik hala değimemiş sanırsam.

Merhaba arkadaşlar. Bu sene ilkkez 10.sınıfta dal seçimi oluyor. Eski yönetmeliğe göre grup sayıları 11.sınıfta değişiyordu. Bu sene 10. Sınıfların grup sayısı nasıl olacak? Yönetmelik hala değimemiş sanırsam.
Grup sayıları dala göre değil sınıf düzeyine göre düzenlenmiş yönetmelikte. O yüzden aynen eskisi gibi devam ediyor şu anda.

grup sayılarının değişmesi gerekiyor. artık 10. sınıfta yoğun meslek dersi var. biri meb e fısıldasın

grup sayılarının değişmesi gerekiyor. artık 10. sınıfta yoğun meslek dersi var. biri meb e fısıldasın
sınıf düzeyi değişince grup sayısı oluşturmmak için gerekli olan öğrenci sayısının değişmesinin mantığını da mebten bir yetkili fısıldamalı. 9 ve 10da normal durumun tam tersi az öğrenciye çok grup olmalı.neden? çünkü alt sınıftaki öğrenci ile birebir çalışma yapma ihtiyacı çok daha fazladır. Klavyeyi bile tanımadan meslek lisesi bilişim bölümüne gelmiştir çocuk. @ işaretini nasıl yapıyorduk diye 11. sınıf öğrencisinin sorusuna muhatap kalmak istemem başka öğretmenler teknofestte projelerle uğraşırken.

2022-2023 eğitim öğretim yılında 5 saatlik meslek dersi-dersleri ne seçeceksiniz arkadaşlar
Hocam
Normalde 11 lerde toplam 9 saat, 12 lerde toplam 3 saat seçmeli var. 11 ler için yeni çerçeve öğretim programının son bolumundeki seçmeli meslek derslerinden belirleyebilir siniz

ekteki seçmeli dersler doğru mu

Ekli dosyalar

• bilisim-secmeli-meslek-dersleri-tablosu.jpg
    bilisim-secmeli-meslek-dersleri-tablosu.jpg
    87 KB · Görüntüleme: 113
Oyun Programcılığı 4
Web Programcılığı 3
Açık Kaynak İşletim Sistemi 2

seçeceğiz hocalarım biz

Yazılım geliştirme dalı meslek dersini seçecekse eğer 3 saatlik web programcılığı dersini vermek zorundamı? Sertifika dersleri tablosuna göre?

Hocam
Normalde 11 lerde toplam 9 saat, 12 lerde toplam 3 saat seçmeli var. 11 ler için yeni çerçeve öğretim programının son bolumundeki seçmeli meslek derslerinden belirleyebilir siniz
11 lerdeki 9 saat meslek ve ortak seçmeli derslerin karışımıdır. sadece meslek değildir.

Bizde de yazılım geliştirme dalı var.
Zümre olarak karar vermeniz gereken birinci konu, biz bu öğrencilere sertifika verelim mi vermeyelim mi konusudur. Biz sertifika verecek şekilde dersleri seçmeye karar verdik.
Gelecek yıl 11. sınıflarda zorunlu dersler + Programlama isimli seçmeli meslek dersini seçmeye, sonraki yıl 12. sınıflarda da Web Programcılığı, Dijital Tasarım ve Sosyal Medya derslerini seçmeyi düşünüyoruz.
11. sınıflardaki 9 saat seçmeli dersinin 3 saatini biz Programlama dersi için almış olacağız, 6 saatini de kültür dersleri için bıraktık.
Böylece öğrenciler hem Web Programcılığı hem de Dijital Beceriler sertifakalarını almış olacaklar.

Dersleri seçerken sadece isimlerine bakıp, seçmeyin. Çerçeve Program içerisinde derslerle ilgili de bilgiler bulunuyor, en azından içerikleriyle ilgili kısa da olsa bilgi edinmiş olursunuz. Açıkçası çoğu dersin içeriği 9. ve 10. sınıf dersleriyle örtüşüyor. Bir tek Oyun Programlama dersi farklı duruyor, onda da Unity anlatılacak sanırım ama kaldıracak bilgisayarlar çoğu okulda olmayabilir, ya da becerebilecek öğrenci.

devir bitcoin devri olduğu için 2 saatlik blok zincir dersini seçtik, gerisi kültür dersi

Hocam o dersi nasıl işlemeyi planlıyorsunuz uygulama anlamında
harçlıklarla haftalık bitcoin alıp sene sonu kar olursa mangal partisi yapılabilir.

şaka bi yana sertifika konusu önemli. özellikle sosyal medya dersinden alacakları sertifika sayesinde iş bulmakta bir adım önde olacaklarını düşünüyorum.

Geri