Meslek Liseleri Açılıyor Mu?

Kodla Büyü
Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin 9. Sınıflarındaki Mesleki Gelişim Atölyesi dersi dışında kalan diğer meslek dersleri meslek.eba.gov.tr adresinde yayınlanan “Çerçeve Öğretim Programları” içinde yer alan haftalık ders çizelgesindeki süresi kadar yüz yüze yapılacaktır.
altta bakanın resmi yazısı var
5. Haftalık ders çizelgelerine göre yüz yüze ve uzaktan eğitime ayrılacak ders sürelerinin alan zümre öğretmenlerince belirlenmesi sağlanacaktır. Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

5. Haftalık ders çizelgelerine göre yüz yüze ve uzaktan eğitime ayrılacak ders sürelerinin alan zümre öğretmenlerince belirlenmesi sağlanacaktır. Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

http://meslek.eba.gov.tr

Adresindeki yazıyı dikkatlice okursanız hocam 2. maddede 9.sınıf dersleri diğer derslerden ayrı ele alınmış ve “Çerçeve Öğretim Programları” içinde yer alan haftalık ders çizelgesindeki süresi kadar yüz yüze yapılacaktır ibaresi özellikle belirtilmiş.

http://meslek.eba.gov.tr

Adresindeki yazıyı dikkatlice okursanız hocam 2. maddede 9.sınıf dersleri diğer derslerden ayrı ele alınmış ve “Çerçeve Öğretim Programları” içinde yer alan haftalık ders çizelgesindeki süresi kadar yüz yüze yapılacaktır ibaresi özellikle belirtilmiş.
okudum hocam onu bakanın resmı yazısı var altında
http://mtegm.meb.gov.tr/www/2020-20...ze-ve-uzaktan-egitim-uygulamalari/icerik/2797 alt kısımda bır bakın bırbırı ıle celısıyorlar
http://mtegm.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2020_10/02170441_UygulamalY_YuYzyuYze_EgYitim_Onay.pdf

Hocam 2.linkteki yazı ilk olarak yayınlandı ardından attığınız 1.linkteki yazı geldi bir nevi açıklama mahiyetinde. Ancak bir çok husus hala belirsiz eminim ki uygulamanın detayları ile alakalı daha başka belgeler de gönderilecektir.

Bugün yeni bir durumu farkettik, biz bu yüzyüze eğitimleri hangi saatlerde yapabileceğiz.
Örneğin 9. sınıfları göz önüne alırsak bu öğrencilerin
09:00 - 10:30 saatleri arasında EBA TV'de dersleri var görünüyor.
11:20 - 12:30 saatlerinde EBA canlı dersleri tanımlanıyor.
16:40 - 17:50 saatlerinde de yine EBA canlı dersleri tanımlanıyor.
Şimdi bu durumda yüz yüze ders yapılacak saat olarak sadece 12:30 - 16:30 arasında bir saat dilimi kalıyor ki buna öğrencinin evden çıkıp, okula gelmesi ve dönmesi için gerekli zaman da dahil. Üstelik bir de kültür derslerinin ve bizim zoom üzerinden yapacağımız dersler hesaba dahil değil.
Alın size 4 bilinmeyenli denklem. EBA tv dersleri, EBA canlı dersler, Zoom dersleri ve bizim yüz yüze eğitimler nereye nasıl sığdırılacak?

Bugün yeni bir durumu farkettik, biz bu yüzyüze eğitimleri hangi saatlerde yapabileceğiz.
Örneğin 9. sınıfları göz önüne alırsak bu öğrencilerin
09:00 - 10:30 saatleri arasında EBA TV'de dersleri var görünüyor.
11:20 - 12:30 saatlerinde EBA canlı dersleri tanımlanıyor.
16:40 - 17:50 saatlerinde de yine EBA canlı dersleri tanımlanıyor.
Şimdi bu durumda yüz yüze ders yapılacak saat olarak sadece 12:30 - 16:30 arasında bir saat dilimi kalıyor ki buna öğrencinin evden çıkıp, okula gelmesi ve dönmesi için gerekli zaman da dahil. Üstelik bir de kültür derslerinin ve bizim zoom üzerinden yapacağımız dersler hesaba dahil değil.
Alın size 4 bilinmeyenli denklem. EBA tv dersleri, EBA canlı dersler, Zoom dersleri ve bizim yüz yüze eğitimler nereye nasıl sığdırılacak?
Hocam bunları anlatmaya çalışıp anlatamamıştım derdimi. Elinize sağlık çok güzel özetlemişsiniz. Bizim dersler bu yüzden uzaktan olursa sıkıntı olur. Meslek dersleri belli günlere toplanıp okulda yüz yüze yapıldığında okulda olmadıkları gün ve saatlere de kültür dersleri eba üzerinden yürütülebilir.

Hocam bunları anlatmaya çalışıp anlatamamıştım derdimi. Elinize sağlık çok güzel özetlemişsiniz. Bizim dersler bu yüzden uzaktan olursa sıkıntı olur. Meslek dersleri belli günlere toplanıp okulda yüz yüze yapıldığında okulda olmadıkları gün ve saatlere de kültür dersleri eba üzerinden yürütülebilir.
O yüzden EBA'da güncelleme yapılıp, EBA canlı derslerin saatlerinin okullarca belirlenmesine izin verilmeli, öğrenciler için eba tv'yi kullanma için bir sınır varsa kaldırılmalı.
Okul idarecileri de alanlara göre belli günleri boşaltmalı, o günlere yüz yüze eğitimleri yerleştirme şansı vermeli.
Mevcut haliyle sıkıntı büyük, yüzyüze eğitim yapmanın imkanı yok bence. Zorlama ile yapılırsa da çocuk sabah 9'dan akşam 8'e kadar ders içinde boğulması gerekir.

9. sınıflara dokunmuyorsun devrem. Hepsi full yüzyüze. Geri kalanları planlayabilirsin beceri ve bilgi durumlarına göre...

BilisimMeslek hocama tamamen katılıyorum.
Sizlerin de fikrini almak istediğim bir durum var.
5. Madde de "Haftalık ders çizelgelerine göre yüz yüze ve uzaktan eğitime ayrılacak ders sürelerinin alan zümre öğretmenlerince belirlenmesi sağlanacaktır." ifadesini baz alarak zümre öğretmenleri olarak öğrencilerimizin büyük kısmının uzaktan derslere katılmadığını, bilgi kısmının uzaktan yapılmasının verimli olmayacağını düşünerek tüm dersleri Covid 19 önlemleri kapsamında yüz yüze yapmaya karar verip, ders programı planlamamızı yaptık. Ancak bu önerimizi okul idaresine sunduğumuzda, "sizin dediğiniz gibi olmaz, biz planlamanızı yapacağız" dediler. Bizde bir ara zümre yaparak en azından kendi planlamamızı gerekçeleri ile (sağlık bakanlığının 4 metrekareye 1 öğrenci, Meb'in yazısında yer alan 30 dk ders 10 dk ara vs) resmiyete döküp, okul idaresine sunmak istiyoruz. bu konuda fikirleriniz veya ara zümrede olması gerektiğini düşündüğünüz maddeleri kısaca mesajı alıntılayarak yazabilir misiniz ?

Herkese iyi çalışmalar ve kolaylıklar dilerim.

Bilgi ve beceriye bakarak yüzyüze ve uzaktan şekilde planlama yapılmalı.

5. Madde de "Haftalık ders çizelgelerine göre yüz yüze ve uzaktan eğitime ayrılacak ders sürelerinin alan zümre öğretmenlerince belirlenmesi sağlanacaktır." ifadesini baz alarak zümre öğretmenleri olarak öğrencilerimizin büyük kısmının uzaktan derslere katılmadığını, bilgi kısmının uzaktan yapılmasının verimli olmayacağını düşünerek tüm dersleri Covid 19 önlemleri kapsamında yüz yüze yapmaya karar verip, ders programı planlamamızı yaptık. Ancak bu önerimizi okul idaresine sunduğumuzda, "sizin dediğiniz gibi olmaz, biz planlamanızı yapacağız" dediler. Bizde bir ara zümre yaparak en azından kendi planlamamızı gerekçeleri ile (sağlık bakanlığının 4 metrekareye 1 öğrenci, Meb'in yazısında yer alan 30 dk ders 10 dk ara vs) resmiyete döküp, okul idaresine sunmak istiyoruz. bu konuda fikirleriniz veya ara zümrede olması gerektiğini düşündüğünüz maddeleri kısaca mesajı alıntılayarak yazabilir misiniz ?

değerli renkdaşım ve meslekdaşım:)
tam aklımdakini yazmıssın. Az önce btt canlı dersim vardı ve 12 kişilik sınıftan sadece 2 kişi katıldı, 2si de telefondan dinledi. Yani derslerde genel olarak şu sorunlar var:
1) derse katılım yok denecek kadar az
2) öğrencinin elinde dersin gereği olan donanımlar hiç yok.
3) uzaktan eğitimde öğretmenin öğrenci üzerindeki etkisi ve yaptırım gücü çok az.

bu 3 sebepden dolayı ben de tüm derslerin yüz yüze şeklinde işlenmesi gerektiğini düşünüyorum, görüşümü de zümremi de o yönde bildireceğim.

1- http://merkezisgb.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2020_07/28133804_ETM_KURUMLARI_KILAVUZ_BASKI_4.pdf burdaki kalavuzdaki kurullara göre öğrenciler gruplara ayrılacak ama buna yetecek, atölye ve öğretmeni her okul bulabilirmi bilmiyorum. Biz şimdilik sınıf mevcuduna göre olması gereken grupları uygulayacağız. Çünkü 2 günde ders planı yapmak, bunu öğrencilere duyurmak için en kısa yoldan çözüm üretmeye çalışıyoruz. Zaten devamsızlık konusunda bir yaptırım olmazsa öğrenci sayısında azalma olacaktır.
2- İBE dersleri EBA dan uzaktan eğitim olarak verilemez, en azından en son gelen yazıyla işletme bulamayan öğrencilerin İBE eğitiminin yüz yüze olması kesinleşti. Yeni bir bilgi gelirse bilemiyorum. İBE dersinin ders bilgi formunu zümre öğretmenler kurulunda 10,11. sınıf kazanımlarına göre belirliyorsunuz. Zaten bu kazanımların başlıklarınıda İBE gelişim tablosu olarak düzenliyorduk.
https://www.bilgisayarbilisim.net/k...m-teknolojileri-alani-yillik-planlari.175212/ buradan İBE yıllık plan örneğine ulaşabilirsiniz.
tesekkurler hocam.
http://meslek.eba.gov.tr/sss.htm meb görüs bildirmis ibe okulda eba +yüzyüze planlanabilir diye bu sene çok karmaşık geçecek. bir plan yapıyoruz sonra tekrar değiştir.

hocam 15 kişilik bir sınıfta öğrencilerin 7 tane si işletmede 8 okulda yapsa olurmu ?

tesekkurler hocam.
http://meslek.eba.gov.tr/sss.htm meb görüs bildirmis ibe okulda eba +yüzyüze planlanabilir diye bu sene çok karmaşık geçecek. bir plan yapıyoruz sonra tekrar değiştir.

hocam 15 kişilik bir sınıfta öğrencilerin 7 tane si işletmede 8 okulda yapsa olurmu ?
Öğrencilerin bir kısmının okulda bir kısmının işletmeye gitmesinde bir sakınca yok hocam, zaten bu seneye özel veli iznire bağlı olarak okulda yaptırmak zorunda kalma durumu bile var.

Ne yazık ki tüm dersleri yüz yüze yapma imkanı pek olası değil.
1. Gelen yazıda bilgi türündeki kazanımları uzaktan, beceri türündekileri yüz yüze verin diyor. Verilebilir demediği için en az 1 saatini uzaktan yapmak gerekiyor gibi geldi bana. Verdiğiniz zümre ile ilgili maddede de "ve" bağlacı kullanıldığı için yine uzaktan eğitim kaçınılmaz oluyor.
2. Tüm ders saatlerini yüz yüze yapınca, bu sefer okula gelemeyecek durumda olanlarla irtibatınız kesilmiş olacak. Yüz yüze yapınca öğrenciler koşarak gelmiyorlar. Üç gündür her sınıftan 2-3 kişi geliyor bize.
3. Yüz yüze eğitim yapılabilecek süre sınırlı. Şöyle ki öğrencilerin 12'de EBA canlı dersleri başlıyor. İki ders sonra bu sefer zoom üzerinden diğer dersler için uzaktan eğitimler başlıyor. Yani ders verilebilecek sabahtan sadece 5 veya 6 saat kalıyor ama 9-10-11-12'lerin hepsini düşününce lab yetmeyeceği ya da öğretmen yetmeyeceği için hepsini aynı saatte okula getiremiyorsunuz. Ayrıca bir de koordinatörlükler var, bu da ders verilecek saatleri sınırlıyor.
Velhasıl kelam. Yüz yüze eğitimin de sonunu pek uzun görmüyorum, verimli de bulmuyorum.

Ne yazık ki tüm dersleri yüz yüze yapma imkanı pek olası değil.
1. Gelen yazıda bilgi türündeki kazanımları uzaktan, beceri türündekileri yüz yüze verin diyor. Verilebilir demediği için en az 1 saatini uzaktan yapmak gerekiyor gibi geldi bana. Verdiğiniz zümre ile ilgili maddede de "ve" bağlacı kullanıldığı için yine uzaktan eğitim kaçınılmaz oluyor.
2. Tüm ders saatlerini yüz yüze yapınca, bu sefer okula gelemeyecek durumda olanlarla irtibatınız kesilmiş olacak. Yüz yüze yapınca öğrenciler koşarak gelmiyorlar. Üç gündür her sınıftan 2-3 kişi geliyor bize.
3. Yüz yüze eğitim yapılabilecek süre sınırlı. Şöyle ki öğrencilerin 12'de EBA canlı dersleri başlıyor. İki ders sonra bu sefer zoom üzerinden diğer dersler için uzaktan eğitimler başlıyor. Yani ders verilebilecek sabahtan sadece 5 veya 6 saat kalıyor ama 9-10-11-12'lerin hepsini düşününce lab yetmeyeceği ya da öğretmen yetmeyeceği için hepsini aynı saatte okula getiremiyorsunuz. Ayrıca bir de koordinatörlükler var, bu da ders verilecek saatleri sınırlıyor.
Velhasıl kelam. Yüz yüze eğitimin de sonunu pek uzun görmüyorum, verimli de bulmuyorum.
Teşekkür ederim sn hocam. Uygulayıp, bekleyip göreceğiz.

Biz tum meslek derslerini yuz yuze yapma karari aldik mesleki gelisim atolyesi disinda.12 leri isletmelere yerlestirdik hepsi full gidiyor ama okula gelen cok az .

upload_2020-10-8_22-32-49.png

4. maddeye göre idare bazı meslek derslerinin tamamını online olarak verebilecek galiba. Daha önce zümreler ders saatlerini Ders Bilgi Formlarına bakarak en az 1 saat olsada tüm dersleri yüz yüze vermişti.

Ekli dosyalar

• Ortaöğretim Kurumlarında Yüz Yüze Eğitim (08.10.2020).pdf
    94.5 KB · Görüntüleme: 34
Bu yazı meslek liselerini kapsamıyor. En azından meslek derslerini kapsamıyor diye düşünüyorum. Çünkü meslek dersleri zaten gruplara ayrılıyor.

Bu yazı meslek liselerini kapsamıyor. En azından meslek derslerini kapsamıyor diye düşünüyorum. Çünkü meslek dersleri zaten gruplara ayrılıyor.
Bence de kapsamıyor. Meslek liseleri icin çıkan yazıda 45 dk. Öğle arası verilir diyordu. Burada öğle tatili verilmez diyor. Normal anadolu liseleri için

Buraya ve resmi yazıda 3 ve 4. Maddelere bakarak 12. Sınıfların işletme günleri de gruplara göre değişecek diyebilir miyiz. Yada pazartesiye kadar açıklama gelir mi.
İşletmeye giden öğrencilerin işletme günlerinde değişiklik yok hocam işletmeye gitmeye devam edecekler. Okulda oldukları 2 günde de dersleri olacak.

Geri