Meslek Liseleri Kapatılıyor mu?

Kodla Büyü
küçük bir ilçeyiz
geçen yıl 60 öğrencimiz varken bu yıl 32 öğrenci var
okulda 4 bölümden 1 i kesin kapanacak
50 çeşit ayak oyunu dönüyo bölümler arasında
bunun yanında ilçede sağlık meslek kapatılarak yerine anadolu lisesi açılacak söylentileri var.
kız ihl var erkek ihl var
kız ortaokul ihl var erkek orta ihl var
buna ek bir ihl daha açılacağı söyleniyor.
.
.
.
ne yapılmak istenmektedir nereye varılmak istenmektedir anlamadım.

Şu anki okulumda çalışmaya 2012'de başladığımda 1200 öğrencimiz vardı. Bu yıl 600'e düştü. Seneye 500'e düşmesini bekliyorum.
Mevcut durumun tek sorumlusunun bakanlık olduğunu düşünüyorum. Özellikle geçen yılki liseye yerleştirmede herkesi anadolu liselerine yerleştirme hevesi meslek liselerini bitirdi. Geçen yıl ilçedeki tüm anadolu liseleri kontenjanlarını ikiye katladılar, doğal olarak önceki yıllarda bize gelen öğrenciler oraya kaydılar. Bu yıl başında 9. sınıflarımız 180 öğrenci ile başladı, şu an 140'lardalar ve bunların 20-30 tanesi de muhtemelen sınıf tekrarına kalacak. Bu öğrencilerin de akademik durumları ne yazık ki yerlerde sürünüyor.
Geçen yıl olacakları tahmin edip, neredeyse tüm ortaokullara gidip, okul tanıtımı yaptık. Buna rağmen bir şey değişmedi.

Şu anki okulumda çalışmaya 2012'de başladığımda 1200 öğrencimiz vardı. Bu yıl 600'e düştü. Seneye 500'e düşmesini bekliyorum.
Mevcut durumun tek sorumlusunun bakanlık olduğunu düşünüyorum. Özellikle geçen yılki liseye yerleştirmede herkesi anadolu liselerine yerleştirme hevesi meslek liselerini bitirdi. Geçen yıl ilçedeki tüm anadolu liseleri kontenjanlarını ikiye katladılar, doğal olarak önceki yıllarda bize gelen öğrenciler oraya kaydılar. Bu yıl başında 9. sınıflarımız 180 öğrenci ile başladı, şu an 140'lardalar ve bunların 20-30 tanesi de muhtemelen sınıf tekrarına kalacak. Bu öğrencilerin de akademik durumları ne yazık ki yerlerde sürünüyor.
Geçen yıl olacakları tahmin edip, neredeyse tüm ortaokullara gidip, okul tanıtımı yaptık. Buna rağmen bir şey değişmedi.

14 Haziran'da Mahalli Yerleştirme Sistemi ilk açıklandığında aşağıdaki yorumu yapmışım.

Liselere Geçişte uygulamaya çalıştıkları yeni sistemle meslek liseleri iyice boşalır.. Anadolu liselerinin kontenjanını el altından arttırdılar. Düşük puanlı da olsa öğrenci geliyordu ama şimdi velilier anadolu lisesi için herşeyi yapacak.(ikematgah vs.)

Tam da dediğim gibi meslek liseleri kapanma noktasına geldi.. Sınavla alan okulla ilgili Yönerge çıktı ama asıl çoğunluğun (%90) gideceği okullara nasıl yerleştirme olacağı ortaya çıkmadı. Geçen senekinden pek farklı olacağını sanmıyorum.. Meslek liselerinin öğrenci sayısı iyice azalır.

http://www.kamudanhaber.net/meb/mes...yerine-anadolu-liseleri-acilacak-h374572.html

İstanbul da 60 Meslek Lisesi kapatılıp Anadolu Lisesine dönüştürülmesi kararlaştırılmış..Var mı bu okullarda görev yapan arkadaşlar?

Bu konuyla ilgili gelecekte herkes aynı tehlikeyle karşı karşıya kalabilir mi?
Bu kadar meslek öğretmeni ne olacak? nereye gidecek?nereye atanacak?
çok vahim bir tablo ama forum da hiç yer bulmamış...ilginç...

Okulumuz Anadolu Lisesine dönüştürüldü. 3 bölümümüzde bulunan öğrenciler çevredeki meslek liselerine ÇPL lere gönderilecek yeni öğretim yılında.
Böyle bir durumda meslek öğretmenine ilici tayin hakkı mı verilir, yoksa öğrencilerin gönderildiği okula gitmek zorunda mı?

Geri