Meslek Lisesi Norm Hesaplama

Kodla Büyü

tanes

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar bizim 10.Sınıflarda 17, 11.Sınıflarda 20, 12.Sınıflarda 17 öğrencimiz var. Sınıfları bölmedik ama 11 ve 12.sınıfları normalde bölebiliyoruz, 11 ve 12.sınıflar 2 grup olarak hesaplanıp ders yükü buna göre hesaplanması gerekmez mi? Norm hesaplanırken o yılki uygulamaya mı bakılır yoksa gruplara bölünmüş olma ihtimaline mi bakılır. Bana göre
10 Sınıf 1*14=14 saat
11.Sınıf 2*18=36 Saat
12.Sınıf 2*26=52 saat
10 saat planlama bakım
112 saat ders yükü olarak hesaplanmalı ama müdür yardımcımız ve müdürümüz(kendisi meslekçi değil ve bu çift öğretmen girme konusunda temkinli)

10 Sınıf 1*14=14 saat
11.Sınıf 1*18=18 Saat
12.Sınıf 1*26=26 saat
10 saat planlama bakım
68 saat ders yükü hesaplıyor. Zümrelerimizden biri bu durumda norm fazlası oluyor. Hangi hesaplama doğru acaba?

12 sınıf 2 saat fiili ders 24 saati işletmelerde beceri eğitimi olarak geçiyor
Toplam 32 saatlik koordinatörlüğümüz var

Sizin hesabınız doğru Hocam. Yönetmelikte açık ve net

Aslında hazır grup oluşuyorken sınıfı bölseniz iyiymiş. İdare sisteme ders yükünü giriyor. Yani diyelimki bölümünüzde 50 saat koordinatörlük görevi verilebilecek durumda (bunun bir hesaplama yöntemi vardı ama şu an hatırlamıyorum) ama iki öğretmene 10'ar saatlik koordinatörlük görevi verildi. Bu durumda oradan çıkan ders yükü 50 değil 20 olur. Ama başka bölümden birilerine daha sizin koordinatörlükten verirseniz ders yükünüzü artırabilirsiniz.
Gruplara ayırmak için hala geç değil.

Yönetmelik açık ve net. Farklı yorumlanamaz Grup sayıları ders saati ile çarpılarak ders yükleri bulunur. Şeflikler eklenir. Hesabınız doğru. Böyle girmezlerse dilekçe yazarak itiraz edin, il ilçe Memi arasınlar, yine de girmezler ise norm kadro fazlası olacak kişi dava açabilir.

teşekkür ederim hocalarım. Sınıfı bölmek fiziksel olarak imkansız, ikinci bir atölyemiz yok, boş sınıf bile yok ki zaten derslerin çoğu atölyede işlenmesi gereken dersler. Şu durumda ısrarcı olmakta fayda var

Aslında hazır grup oluşuyorken sınıfı bölseniz iyiymiş. İdare sisteme ders yükünü giriyor. Yani diyelimki bölümünüzde 50 saat koordinatörlük görevi verilebilecek durumda (bunun bir hesaplama yöntemi vardı ama şu an hatırlamıyorum) ama iki öğretmene 10'ar saatlik koordinatörlük görevi verildi. Bu durumda oradan çıkan ders yükü 50 değil 20 olur. Ama başka bölümden birilerine daha sizin koordinatörlükten verirseniz ders yükünüzü artırabilirsiniz.
Gruplara ayırmak için hala geç değil.

yanlışınız var hocam idare 10 saat veriyor diyor ders yükü 10 saat olmaz. yönetmelikte açık ders yükünün nasıl hesaplanacağı; 24 x grup sayısı + şeflikler.

Bepli ogrenci varsa grup artar mi. Ornegin 22 ogrencinin oldugu 12. sinifta normalde 2 grup olusur 26x2 =52 Bepli ogrenciden dolayi grup sayisi 3 e cikarmi

Değerli arkadaşlar, her ne kadar gruplara ayrılmış gibi norm hesaplanması gerektiğini düşünseniz de yönetmeliğin ilgili maddesinde ayrı fiziki mekan ve lab. Ya da ayrı alet edavat olduğunda oluşan gruplara göre ders yükü hesaplanır denmektedir.
Ben de sizin gibi düşünüyordum ama ilgili maddede grupları fizikten ayırma şartı var ki bazı idareler buna göre işlem yapabiliyorlar.
İki kişi beraber girme işi sakat bir iş, bizim ilde bir okulda bununla ilgili soruşturma açıldığını duyduk.
Kısaca fiziki olarak ayırmazsanız grup işi sıkıntı.

Geri