Meslek lisesinde 8öğrenci ve valilik onayı ile alan açılırmı

Kodla Büyü

glrh88

Site Gezgini
Merhaba arkadaşlar. Geçen yıl okulumuzda öğrenci az olduğu için valilik onayı ile 8 öğrenciden oluşan 2 bölüm açıldı. Ama yönetmelikte 12 öğrenci ile alan açılabileceği yazıyor. Bu yıl Müdür bey yönetmeliğe göre, valiliğe 8 öğrenci için alan açma teklifinde bile bulunmamızın yanlış olduğunu, geçen yıl yaptığımız işlemin sorun çıkarabileceğini söyledi.
Bir bilgisi olan arkadaş varsa yardımcı olabilir mi?
Teşekkür ederim.

Alan açmak için öncelikle fiziki koşulların olması kurum amirinin teklifi il istihdam kurulunun onayı sonrası bakanlığın oluru olması gereklidir dal açılması alan-dal açılması aynı yolla açılır öğrenci sayısına göre değil varsayılan öğrenci tercihine göre açılır.EML 9. sınıfı bitiren öğrenciler ancak mevcut alan ve dalları seçebilirler bunun dışında tercih yapamazlar.
Öğrenci sayısı ile ancak sınıf açılabilir ; haklısınız sınıf açma sayısı 12 dir ancak daha az öğrenciylede 11 sınıf açılabiliyor

Sınıf açılması

Madde 51- ( Değişik: 20.9.2008/27003 RG ) Merkezi yerleştirme puanı ile öğrenci alınan kurumlarda, yeni kayıt yaptıranlar ile sınıf tekrar eden öğrenci sayısı 12 veya üzerinde ise sınıf açılır. Öğrenci sayısının 12 den az olması durumunda bu öğrenciler, isterlerse açık kontenjanı bulunan ve giriş şartlarını taşıdıkları başka bir alana veya başka bir kuruma kaydedilirler.
ontenjan belirlenmesi, alan/dala geçiş (5)

Madde 53– ( Değişik: 20.9.2008/27003 RG ) Teknik liseler ile meslek liselerinin 10 uncu sınıflarında kurum bünyesindeki meslek alanlarına alınacak öğrenci sayısı; uygulanan program türü, kurumun dershane, atölye, laboratuvar gibi fiziki kapasite ve öğretmen durumu ile sektörün ilgili alanda ihtiyaç duyduğu insan gücü dikkate alınarak; kontenjan belirleme, kayıt-kabul ve nakil komisyonunca belirlenir.

Teknik liseler ile meslek liselerinin 10 uncu sınıflarında herhangi bir alanın eğitim-öğretime açılabilmesi için sınıf tekrar eden öğrenciler dâhil 12 öğrencinin kayıtlı olması gerekir. Yalnız bir alanda eğitim yapılan meslek lisesi programlarında, 12'den az öğrenci ile eğitime devam edilebilir.

( Değişik üçüncü fıkra : 20.3.2009/27175 RG) Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında 11 inci sınıfa geçen öğrencilerin dal seçimleri de ilgi, istek ve yeteneklerine göre gerçekleştirilir. Öğrenciler dal tercihlerini, ders kesiminden itibaren ağustos ayının ikinci haftasının son iş günü çalışma saati bitimine kadar öğrencisi oldukları okul müdürlüğüne yaparlar. Tercihlerin belli dallarda yoğunlaşması hâlinde öğrencilerin dallara yerleştirilmesinde, sırasıyla 10 uncu ve 9 uncu sınıf yıl sonu başarı puanları esas alınır. Bir dalda eğitime başlanabilmesi için, sınıf tekrar edenler de dâhil en az 8 öğrencinin bulunması gerekir. Bir alanda 8’den az öğrencinin bulunması durumunda ise mevcut öğrencilerin tercihleri doğrultusunda belirlenecek bir dalda eğitim-öğretime devam edilir. Kabul edilebilir özürleri nedeniyle süresi içinde dal tercihini yapamayan öğrenciler ile sorumluluk sınavları sonunda sınıfını geçen öğrenciler, ders yılının ilk haftası içinde okul müdürlüğünce uygun dallara yerleştirilir.

Anadolu mesleki ve teknik ortaöğretim programları öğrencilerinden isteyenler diğer mesleki ve teknik ortaöğretim programlarına geçiş için başvurabilirler. Bunlardan; sınıf tekrarına kalan ve yıl sonu başarı notu, geçiş yapmak istedikleri programa göre bir üst sınıfa devam edebilecek durumda olanların tercihleri de dikkate alınarak durumlarına uygun alan/dala geçişleri yapılır.

mesleki eğitim veya yaygın eğitim yönetmeliğinde 8 öğrenciye kadar valilik oluruyla gurup kurulabildiğini söylüyor. yani öğrenci sayısı sekize kadar düşse bile eğitime devam edildiği ile ilgili bir maddeydi. okulunuz özel eğitim meslek lisesi değil değil mi? yani okula kayıt alınan toplam 16 öğrenci bana garip geldi.

Okulumuz çpl toplamda 110 öğrencisi var. 9. sınıftan 10 a geçen 24 öğrenci mevcut bizde bu öğrencileri dilekçelerine göre 8 i genel 8 i çocuk gelişimi ve 8 i bilıişim alanı olmak üzere 3 e ayırdık. Geçen yıl valilik oluru ile böyle yapmıştık.
Ama bu yıl müdür bey yönetmeliği tekrar incelemiş ve geçen yıl valilik oluru ile yaptığımız işlemin yanlış olduğunu farketmiş ama tam olarak da emin değil.
Öğrenci sayısı sekizin altına düşse bile eğitime devam ediliyor biliyorum ama merak ettiğim valilik oluru ile öğrenci yetersizliğinden dolayı alana öğrenci alınabilir mi?
Müdür Beyin dediğine göre alana sekiz kişi alınması için teklif sunulması bile yönetmeliğe göre yanlışmış.

Hocam benim bulunduğum ilçede başka meslek lisesi olmadığı için bizim müdür 3 kişi ile alan açıyor bunu da dediğim sebebe dayandırıyor. Sizin bulunduğunuz ilçede açılacak alanda eğitim veren başka okul yoksa bunu araştırabilirsiniz.

glrh88' Alıntı:
Okulumuz çpl toplamda 110 öğrencisi var. 9. sınıftan 10 a geçen 24 öğrenci mevcut bizde bu öğrencileri dilekçelerine göre 8 i genel 8 i çocuk gelişimi ve 8 i bilıişim alanı olmak üzere 3 e ayırdık. Geçen yıl valilik oluru ile böyle yapmıştık.
Ama bu yıl müdür bey yönetmeliği tekrar incelemiş ve geçen yıl valilik oluru ile yaptığımız işlemin yanlış olduğunu farketmiş ama tam olarak da emin değil.
Öğrenci sayısı sekizin altına düşse bile eğitime devam ediliyor biliyorum ama merak ettiğim valilik oluru ile öğrenci yetersizliğinden dolayı alana öğrenci alınabilir mi?
Müdür Beyin dediğine göre alana sekiz kişi alınması için teklif sunulması bile yönetmeliğe göre yanlışmış.

nasıl tesadüf etmiş öyle bunlar isteklerine göremi gerçekten 8-8-8 olarak ayrıldı. isteklerine göre bırakırsanız ne oluyor durum.

yapılabilir mi bilmiyorum... zaten bir yerleşim bölgesinde endüstri meslek lisesi-kız meslek-çpl-adalet meslek-ticaret meslek gibi bölük pörçük etmeye ne gerek var..

tüm mesleki bilgisayar bölümlerini bir lisede toplasınlar. sizin kadronuzuda tüm bilgisayar öğrencilerinide mesela eml'ye taşısınlar. çpl deki bilgisayar bölümünü kapatsınlar.

tefbilişim hocam müdür bey mevcut 12 kişiden daha az ise bunu valilik onayına sunmamızın yönetmeliğe aykırı olduğunu söylüyor. İlk teftişte bu sebepten problem yaşayabileceğimizi söylüyor. Acaba sizin müdürünüzün bu konuda daha net bir bilgisi var mı? Yönetmelik, yazı vs.

tefbilisim' Alıntı:
Hocam benim bulunduğum ilçede başka meslek lisesi olmadığı için bizim müdür 3 kişi ile alan açıyor bunu da dediğim sebebe dayandırıyor. Sizin bulunduğunuz ilçede açılacak alanda eğitim veren başka okul yoksa bunu araştırabilirsiniz.

merhaba arkadaşlar, bizim okulda da öğrenci sayısı oldukça az, geçen yıl 9. sınıfta 19 öğrenci vardı bunların 11'i 10. sınıfa geçebildi, müdürümüz tüm itirazlarıma rağmen 6 öğrenci ile muhasebe, 5 öğrenci ile de bilişim sınıflarını açtıracağını söyledi, kontenjan girişlerinde de muhasebeye ders saati yazdı ve okulumuzda muhasebeci yokken ildışı tayin ile geldi, işin aksi yanı müdürümüz yaşadığı bir kaç olay neticesinde ildışı tayin ile gitti. İlçede meslek lisesi olarak tek durumdayız, acaba bu şekilde 6 ve 5 öğrencili sınıflar açabilir miyiz?? (ticaret meslek lisesi)

rua_' Alıntı:
tefbilisim' Alıntı:

merhaba arkadaşlar, bizim okulda da öğrenci sayısı oldukça az, geçen yıl 9. sınıfta 19 öğrenci vardı bunların 11'i 10. sınıfa geçebildi, müdürümüz tüm itirazlarıma rağmen 6 öğrenci ile muhasebe, 5 öğrenci ile de bilişim sınıflarını açtıracağını söyledi, kontenjan girişlerinde de muhasebeye ders saati yazdı ve okulumuzda muhasebeci yokken ildışı tayin ile geldi, işin aksi yanı müdürümüz yaşadığı bir kaç olay neticesinde ildışı tayin ile gitti. İlçede meslek lisesi olarak tek durumdayız, acaba bu şekilde 6 ve 5 öğrencili sınıflar açabilir miyiz?? (ticaret meslek lisesi)
..
hocam yukarıdaki diğer mesajlarda hocalarımın belirttiği gibi İLÇEDE TEK MESLEKİ EĞİTİM KURUMU olmanız nedeni ile muhtemelen açabilirsiniz.

glrh88' Alıntı:
tefbilişim hocam müdür bey mevcut 12 kişiden daha az ise bunu valilik onayına sunmamızın yönetmeliğe aykırı olduğunu söylüyor. İlk teftişte bu sebepten problem yaşayabileceğimizi söylüyor. Acaba sizin müdürünüzün bu konuda daha net bir bilgisi var mı? Yönetmelik, yazı vs.
..
hocam yönetmeliğe aykırı bir şeyi valilik neden kabul etti. sonuçta kararı siz vermiyorsunuz. siz olur istiyorsunuz valilik onay veriyor...

rua_' Alıntı:
tefbilisim' Alıntı:

güncel..

arkadaşlar okulumuzda 9. sınıflarda toplam 27 öğrenci ve 4 bölümümüz var. öğrencilerimiz bugün sistem üzerinden tercihlerini tamamladılar... dilekçelerini de idareye teslim ettiler. ama tercihlerin 1. sıralarında; 15 tanesinde Elektrik, 7 tanesinde Bilişim, 5 tanesinde Muhasebe var. Geçen senelere kadar böyle bir durumda yığılmanın olduğu bölümlerden diğerlerine öğrenci kaydırma yapılabiliyordu idare tarafından... ama şimdi nasıl olacak? net bilgisi olan var mı?

wntln' Alıntı:
arkadaşlar okulumuzda 9. sınıflarda toplam 27 öğrenci ve 4 bölümümüz var. öğrencilerimiz bugün sistem üzerinden tercihlerini tamamladılar... dilekçelerini de idareye teslim ettiler. ama tercihlerin 1. sıralarında; 15 tanesinde Elektrik, 7 tanesinde Bilişim, 5 tanesinde Muhasebe var. Geçen senelere kadar böyle bir durumda yığılmanın olduğu bölümlerden diğerlerine öğrenci kaydırma yapılabiliyordu idare tarafından... ama şimdi nasıl olacak? net bilgisi olan var mı?

idare isterse bölümler için kontenjan belirler ve ağırlıklı yıl sonu puanı önde olmayan çocuklar o bölüme giremez. Ama çocuklar ne istiyorsa yapmaya çalışın. Bundan 20 sene sonra bile kendinize laf söylettirmemiş olursunuz. Bir bölüm kapanacaksa kapansın. Norm fazlası olunacaksa olunsun.

halk' Alıntı:
wntln' Alıntı:

idare isterse bölümler için kontenjan belirler ve ağırlıklı yıl sonu puanı önde olmayan çocuklar o bölüme giremez. Ama çocuklar ne istiyorsa yapmaya çalışın. Bundan 20 sene sonra bile kendinize laf söylettirmemiş olursunuz. Bir bölüm kapanacaksa kapansın. Norm fazlası olunacaksa olunsun.

Bölümlere kontenjan olayı bitti artık kontenjan 34 değiştirilemiyor.

oskicazz' Alıntı:
halk' Alıntı:
wntln' Alıntı:

Bölümlere kontenjan olayı bitti artık kontenjan 34 değiştirilemiyor.
İdare kontenjanları çoktan girdi. 34 ve katları olarak giriliyor kontenjanlar.
7 bilişim ve 5 muhasebe öğrencisi ile alan için sınıf açılamayacağı için bu öğrencileri 2. 3. ve ya 4. tercihlerindeki Elektrik alanına kaydedilecektir. Tabi yakınlarda bir okulda bilişim ve muhasebe varsa o okula yönlendirilebilir çocuklar.

anlaşıldı arkadaşlar, norm fazlası olma yolları görüldü bize de.... Sene başındaki düzenlemeyle(Anadolu lisesi kont. artırımı) meslek lisesi seviyesindeki öğrenciler ilçemizdeki Anadolu lisesine kayıt yaptırınca 9. sınıf mevcutlarında 25-30 öğrenci azalma oldu.
İşin kötü yanı Anadolu Lisesi öğretmenleri de bu öğrencilerden hiç memnun değil.
Veliler hala düz mantık Anadolu lafını görünce Mesleğin yanına bile yaklaşmıyor.
Bu sene 8. sınıf velilerine yönelik Meslek Lisesi ve Alanlar ile ilgili bilgilendirme seminerleri yaptık ama işe yaracağını sanmıyorum.
kısaca 1-2 seneye bölümlerimiz kapatılacak :x

Geri