Meslek lisesinde aynı anda derse girme

Kodla Büyü

tanes

Seçkin Üye
Seçkin Üye
9.sınıflarda 22 öğrencimiz var, tek atölyemiz var ve okulumuzun fiziki şartları 2.bir atölye ya da sınıfa müsait değil, normal şartlarda 22 öğrenci 2 grup, dolayısı ile 2 öğretmenin derse girmesi, normun da buna göre hesaplanması gerekiyor. Fakat başmüdür yardımcımız ayrı fiziksel ortam olmamasını bahane göstererek çift öğretmen olarak derse girmemize karşı, normu da ona göre hesaplıyor, bu sebeple zümrelerimden biri okul normuna takılmasa da bölge normundan norm fazlası konumuna düştü.

Milli eğitim bakanlığına bağlı eğitim kurumları yönetici ve öğretmenlerinin norm kadrolarına ilişkin yönetmeliği Dördüncü Bölüm, Madde 22'de geçen ifade :" ...Öğretmenlerin ayrı fiziki ortam ve laboratuvarlarda veya grup çalışması yaptıkları makine, araç ve gereçle işledikleri dersler gruplara ayrılır, ders yükü de buna göre belirlenir." şeklinde. Bizim baş müdür yardımcısı ayrı fiziki ortam ve laboratuvarda kısmına takılmış durumda, veya ifadesi ya o ya da o şartın sağlanmasıdır desek de ikna edemiyoruz. Hatta internette buna dair bir görüş yazısı da bulduk, ekte onu da paylaşıyorum sizinle, ama yazının yazı numarası gönderilen il,vs silinmiş, yazının gerçek olup olmadığını nereden bileceğim diyor. Yazının orjinali elinde olan varsa ve paylaşırsa çok sevinirim, ya da benzer durum yaşayan var mı?

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2024-09-27 at 12.12.55 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2024-09-27 at 12.12.55 (1).jpeg
    85.6 KB · Görüntüleme: 62
  • WhatsApp Image 2024-09-27 at 12.12.55.jpeg
    WhatsApp Image 2024-09-27 at 12.12.55.jpeg
    77.8 KB · Görüntüleme: 59
Laboratuvar ortamınız çok genişse, aynı anda iki öğretmenin farklı gruplara ders anlatabileceği büyüklükte ise bahsettiğiniz gibi yapılabilir. Ancak küçük bir laboratuvarınız varsa Müdür yardımcınızın yaptığı doğru. Norm yönetmeliğinin 22. maddesi bu durumu düzenliyor. Eklediğiniz yazı da müdür yardımcınızı destekliyor.
Meslek lisesinde çalıştığım dönemde, bizde de laboratuvar yetmezliği başladığında örneğin 4 saatlik bir dersin 2 saatini bir öğretmen lab'da diğeri sınıfta, diğer 2 saatini diğer grup, lap'da diğeri sınıfta şeklinde bölerek işlemiştik. Konunun teorik kısmını sınıftaki saatte anlatıp, uygulamalı kısmını lab'da yapmıştık. Biz böyle çözüm bulmuştuk.

Hocam laboratuvarın çok geniş olup olmaması göreceli bir kavram, yönetmelikler kişilerin yorumuna açık olabilir mi? Bana göre geniş olan atölye size göre dar olabilir, kaldı ki yazıda atölye büyüklüğüne dair bir ifade de yok . eklediğim yazının müdür yardımcımızı desteklediğine dair çıkarımı nasıl yaptığınızı da merak ettim, detay verirseniz sevinirim

Aynı fiziki ortamda diye başlayan b) maddesinde dediği gibi birbirini rahatsız etmeyecek şekilde geniş olmasını istiyor. Buna istinaden söylemiştim.

9.sınıflarda 22 öğrencimiz var, tek atölyemiz var ve okulumuzun fiziki şartları 2.bir atölye ya da sınıfa müsait değil, normal şartlarda 22 öğrenci 2 grup, dolayısı ile 2 öğretmenin derse girmesi, normun da buna göre hesaplanması gerekiyor. Fakat başmüdür yardımcımız ayrı fiziksel ortam olmamasını bahane göstererek çift öğretmen olarak derse girmemize karşı, normu da ona göre hesaplıyor, bu sebeple zümrelerimden biri okul normuna takılmasa da bölge normundan norm fazlası konumuna düştü.

Milli eğitim bakanlığına bağlı eğitim kurumları yönetici ve öğretmenlerinin norm kadrolarına ilişkin yönetmeliği Dördüncü Bölüm, Madde 22'de geçen ifade :" ...Öğretmenlerin ayrı fiziki ortam ve laboratuvarlarda veya grup çalışması yaptıkları makine, araç ve gereçle işledikleri dersler gruplara ayrılır, ders yükü de buna göre belirlenir." şeklinde. Bizim baş müdür yardımcısı ayrı fiziki ortam ve laboratuvarda kısmına takılmış durumda, veya ifadesi ya o ya da o şartın sağlanmasıdır desek de ikna edemiyoruz. Hatta internette buna dair bir görüş yazısı da bulduk, ekte onu da paylaşıyorum sizinle, ama yazının yazı numarası gönderilen il,vs silinmiş, yazının gerçek olup olmadığını nereden bileceğim diyor. Yazının orjinali elinde olan varsa ve paylaşırsa çok sevinirim, ya da benzer durum yaşayan var mı?
Paylaştığınız yazı resmi yazı hocam. Fake değil. Ama orijinali yok bende de

Hocam ekte sunduğunuz yazıya istinaden atölyenizde kaç bilgisayar var? Öğrencileri tek seferde alabiliyor musunuz?

2 öğretmen olarak aynı laboratuvara giriyorsunuz diye ders yükünü tek grup gibi hesaplıyorsa büyük bir yanlış yapıyor. O zaman makine motor mobilya gibi bölümleri düşünsün, bunların hangar gibi atölyeleri oluyor ve grup sayısına göre aynı anda aynı atölyede 3 öğretmen de olabiliyor. Onları da tek grupluk mu sayacaktı o durumda? Veya okulda illa ki 3 tane atölye mi olması gerekecekti?

Yazıyı ben yükledim zamanında. Bulabilir miyim derseniz bilmiyorum. Bizde sıkıntı yaşamıştık. İl Aksaray. Müdür yardımcısı arkadaş bakanlığa yazdı olumsuz gelir diye ama gelen yazı olumlu idi.

Bulduğunuz mesaja ait yılı biliyorsanız fotoğraf arşivine bakayım duruyor mu bilmiyorum. Ben sonra çekmiştim çünkü bu yazının fotoğrafını.

Yazı tarihine göre bakayım bi yazıya duruyor mu fotoğraflarda.

Düzenleme : maalesef yazının fotoğrafını bulamadım arşivimde.

Son düzenleme:
and or mantığı. veya yazdığı için or mantığı işler, müdür yardımcısına mantık dersi verin :)

Geri