Meslek Lisesinden Fazladan Bir Kademe Alan Var mı?

Kodla Büyü

afsinbey

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar bildiğiniz gibi 657 sayılı DMK'nın 36-A-6-b maddesinde;

Ortaokul ve dengi, lise ve dengi okulların, normal öğrenim süresinden fazla olması halinde, başarılı her öğrenim
yılı için bir kademe ilerlemesi uygulanır. Bunlardan teknik öğretim okulları mezunlarına, meslekleri ile ilgili görevlerde
çalışmaları halinde ayrıca bir kademe ilerlemesi daha verilir.
ibaresi bulunmakta.

Bununla ilgili ilk cümleden birer kademe aldık çoğumuz. Fakat ikinci cümledeki "meslekleri ile ilgili görevlerde çalışmaları halinde" yazan kısım için fazladan bir kademe alan kimse var mı? Ben İlçe MEM ile görüştüğümde bana DPB'nın bir görüş yazısını göstererek red cevabı verdiler. Bu konuda farklı bir uygulama ile bir kademeden yararlanan arkadaşlar varsa bildirirlerse biz de buna göre bir yol izleyebiliriz.

Şimdiden teşekkürler.

Şu anda yok ama böteciyesen bir derece almak için destek verebilirsin...
yazıda dilekçe örneği var...
"d) 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 36. Maddesi Ortak Hükümler Bölümünün A-1 bendine göre; “Teknik Eğitim Fakültesi Mezunları öğrenimlerine göre tespit edilen giriş derece ve kademelerine bir derece verilir” hükmüne göre bir derece verilmesini ve tarafıma her madde için ayrı ayrı bilgi verilmesi hususunda gereğini arz ederim. "

mevzuat-yonetmelik-f25/bote-nin-mesleki-ve-teknik-ortaogretim-kurumlarina-atanmasi-t141855.html

afsinbey ben dilekçe verdim 2. madde için. Vermediler. Gerekçe olarak teknisyen yada tekniker gibi kadrolarda çalışman lazım dediler. Eğitim hizmetleri sınıfına dahil olan kadrolar için geçerli değildir diye cevap geldi. Nereden geldi derseniz ilçe milli eğitim il milli eğitimden görüş istedi. Onlarda kimden görüş istedilerse bu şekilde bir cevap geldi.

afsinbey' Alıntı:

. Bunlardan teknik öğretim okulları mezunlarına, meslekleri ile ilgili görevlerde
ibaresi bulunmakta.

.

ben de teknik lise mezunuyum. 4 yıldan dolayı 1 kademe aldım ama bu ikinci kısımla ilgili ayrıca dilekçe gönderdim olumsuz yazı geldi.

Tuna54^' Alıntı:
afsinbey ben dilekçe verdim 2. madde için. Vermediler. Gerekçe olarak teknisyen yada tekniker gibi kadrolarda çalışman lazım dediler. Eğitim hizmetleri sınıfına dahil olan kadrolar için geçerli değildir diye cevap geldi. Nereden geldi derseniz ilçe milli eğitim il milli eğitimden görüş istedi. Onlarda kimden görüş istedilerse bu şekilde bir cevap geldi.
Hocam YÖK'ün vermş olduğu karrda Teknisyen lafı katiyen geçmiyor. Teknik Öğretmen kapsamında sayıldığına karar verilmiştir diyor. İlk bu belgeyi Alan Hüseyin KURT(Allah ondan razı olsun) Adliyede bilgi işlemde çalıştığından MEB öyle kıvırıyor... Bu işi bırakmayın... Teknik Öğretmenlik ünvanını vurgulayarak tekrar başvurunuzu yapın... MEB İnsan kaynakları genel Müdürlüğüne yazın etrafta tanıdık bu durumda olan kişilerde başvursun eğer MEB haksızlığa devam ederse Devler Personel Başkanlığına Kamu denetçileri Kuruluna Başbakanlığa her yere başvuru yaparız Sendikalar bize destek verirse işimiz kolaylaşır...

egelim83 hocam, bizim burda anlatmaya çalıştığımız farklı bir olay. Senin uğraştığın olay daha önemli belki ama burdaki durum farklı.

@alwaysonline ve @Tuna54^ hocalarım aynı durumu ben de yaşadım. Dedikleri şeyler aynı aşağı yukarı. Ama aynı maddenin bir cümlesini var öbür cümlesini yok sayıyorlar resmen. Bizim durumumuzda olup da ilerleme alanlar oldu diye duyduğum için burdan yardım almak istedim. Devlet Personel Başkanlığı'na bilgi edinme çerçevesinde yazdım. Kurumunuz aracılığı ile başvurun cevabı aldım.

Madde gayet açık bence, bir kademeden yararlanmalıyız ama nereye yorumlatmalıyız acaba maddeyi?

Hocam sendika veya dernek bu işe ancak çözüm bulur yoksa yazışmalarla bir çözüm olacağını zannetmem.

afsinbey' Alıntı:

Ortaokul ve dengi, lise ve dengi okulların, normal öğrenim süresinden fazla olması halinde, başarılı her öğrenim
yılı için bir kademe ilerlemesi uygulanır. Bunlardan teknik öğretim okulları mezunlarına, meslekleri ile ilgili görevlerde
ibaresi bulunmakta.

Bununla ilgili ilk cümleden birer kademe aldık çoğumuz. Fakat ikinci cümledeki "meslekleri ile ilgili görevlerde çalışmaları halinde" yazan kısım için fazladan bir kademe alan kimse var mı? Ben İlçe MEM ile görüştüğümde bana DPB'nın bir görüş yazısını göstererek red cevabı verdiler. Bu konuda farklı bir uygulama ile bir kademeden yararlanan arkadaşlar varsa bildirirlerse biz de buna göre bir yol izleyebiliriz.

Şimdiden teşekkürler.

Hocam ben bununla ilgili olarak BİMER' e bir yazı yazmıştım. Meslekleri ile ilgili olarak demek "Teknik Hizmetler Sınıfı" nda çalışıyor olmak demekmiş. Biz Eğitim Öğretim Hizmetleri Sınıfında olduğumuz için alamıyoruz.

Tuna54^' Alıntı:
Kendilerince doğru cevap vermişler.

afsinbey' Alıntı:
egelim83' Alıntı:
afsinbey hocam ne mezunusunuz? Sizin bölümle ilgili YÖK kararı var mı?

BÖTE mezunuyum hocam, hayırdır?

Hocam bende BÖTE mezunuyum.
Şu an MEB, Devlet personel başkanlığından görüş yazısı almış... Yazıda özetle; kendileri teknik öğretmen sayılmış bitirdikleri bölümde Teknik eğitim yapan bölüm sayılmış. Ama YÖK'e bir daha sorsunlar bakalım!.. Mezun oldukları Fakülte de Teknik Eğitim Fakültesi olarak sayılır mı?
Şu an yapacağımız ilk şey YÖK'e mezun olduğumuz fakültenin durumu ile ilgili yazıyı almak başka yapacak şey yok...

Ha yarında "bu da tamam peki üniversite okurken otobüsle mi gittiler yürüyerek mi" "Kullandıkları klavye F miydi Q muydu" diye sorarlarsa bilemiyorum artık :puhaha:

Meslek, teknik farketmeden alınması lazım (tabi bu bizim görüşümüz :)) Çünkü teknik öğretim okulları ibaresi geçiyor. Ama devlet bu şekilde düşünmüyor :)

TEKNİK veya ANADOLU TEKNİK LİSESİni bitirdiyseniz ekstradan 1 kademe daha alma hakkınız var;çünkü lisenin 3 yıl olduğu dönemde siz 4 yıl lise okumuş oluyorsunuz;bir de hazırlık okuduysanız lise toplam 5 yıl sürüyor...
DÜZ MESLEK LİSESİ ne böyle bir hak verilmiyor;Anadolu meslek lisesi mezunu iseniz sadece hazırlık için 1 kademe hakkınız var...

ben Anadolu teknik olarak 5 yıl lise okudum;2 kademe aldım..

konuyu hortlatayım. Arkadaşlar ben de teknik lise 2010 mezunuyum. Lise(4 yıllıkken 4 yıl şeklinde bitirdim.) Teknik lise okuduğumuzdan dolayı 1 kademe alan var mı? Böteciyim.

konuyu hortlatayım. Arkadaşlar ben de teknik lise 2010 mezunuyum. Lise(4 yıllıkken 4 yıl şeklinde bitirdim.) Teknik lise okuduğumuzdan dolayı 1 kademe alan var mı? Böteciyim.
Benim bildiğim liseyi okurken hazırlık okuyup 4 yılda bitirenleri kapsıyordu lise 4 yıl olmadan önce ama sonradan değişiklik oldu mu bilmiyorum.

Son düzenleme:
Yakın zamanda Anadolu Teknik bitirmiş olup kademe ilerlemesi için başvuran oldu mu ? 2 kademe alabilir miyiz ?

Benim bildiğim liseyi okurken hazırlık okuyup 4 yılda bitirenleri kapsıyordu lise 4 yıl olmadan önce ama sonradan değişiklik oldu mu bilmiyorum.
hocam liseyi 4 yıl okuyanlar için 1 kademe, eğer alanında bir bölümde çalışıyorsa da +1 kademe veriliyor yazıyor mevzuatta. Alanında bir bölüm kısmından 1 kademe alamaz mıyız ki! bunu çok merak ediyorum

https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=657&MevzuatTur=1&MevzuatTertip=5
Madde 36 - 6. fıkra b) Ortaokul ve dengi, lise ve dengi okulların, normal öğrenim süresinden fazla olması halinde, başarılı her öğrenim yılı için bir kademe ilerlemesi uygulanır. Bunlardan teknik öğretim okulları mezunlarına, meslekleri ile ilgili görevlerde çalışmaları halinde ayrıca bir kademe ilerlemesi daha verilir.
Hocam bunu buldum. Maddeyi ilgi tutup dilekçenizi yazın bence.

Son düzenleme:
Madde 36 - 6. fıkra b) Ortaokul ve dengi, lise ve dengi okulların, normal öğrenim süresinden fazla olması halinde, başarılı her öğrenim yılı için bir kademe ilerlemesi uygulanır. Bunlardan teknik öğretim okulları mezunlarına, meslekleri ile ilgili görevlerde çalışmaları halinde ayrıca bir kademe ilerlemesi daha verilir.
evet tam olarak bu madde hocam. Sanki 1 kademe alabiliriz bu açıklamaya göre

Bu daha önce de yazıldı. Meslekleri ile ilgili görevde çalışma olarak teknik hizmetler sınıfında çalışıyor olmak gerekiyor diye cevap geldi. Eğitim öğretim sınıfında çalışan öğretmene verilmiyor

Durum böyleyse normal süre 4 yıl olduğu için verilmeyebilir. Çünkü normal süresinden fazla ibaresi var. 2006 da ben aldığımda maddeyi tam hatırlamıyorum ama lise 3 yıldı. Bazıları 4 yıl okuyordu ve madde olarak özetle normal eğitim süresinden hazırlık sınıfı ile birlikte fazla okuyan personele bir kademe verilir yazıyordu. Hazırlık sınıfı ibaresi vardı direk. Bende hazırlık sınıfı okuduğum için almıştım.

Bu daha önce de yazıldı. Meslekleri ile ilgili görevde çalışma olarak teknik hizmetler sınıfında çalışıyor olmak gerekiyor diye cevap geldi. Eğitim öğretim sınıfında çalışan öğretmene verilmiyor
Ben ilk atamam olduğunda ilkokuldaydım. Adaylık bitti dilekçe yazdım bir kademe aldım ama arkadaş böteymiş böteye vermezler teknik eğitim olmadığı için. Çalışılan kurumdan bağımsızdı ben aldığımda.

Geri