Meslek Öğretmenliği Nasıl?

Kodla Büyü

Sizce alan değişikliğine mantıklı mı?

• Evet

Oy: 2 50.0%
  • Hayır

Oy: 2 50.0%

• Kullanılan toplam oy
    4

ozkanozen

Aktif Üye
Herkese iyi akşamlar. Yakında alan değişikliği başvuruları alınacak. Bilgisi olanlardan birkaç bilgi almak istiyorum.
BÖTE mezunu olarak ortaokullarda bilişim dersi anlatmak beni sıkmaya başladı. Bölümün önünü görmekte zorlanıyorum. Lab imkanları gün geçtikçe azalıyor ve norm sıkıntıları yaşanmaya başlandı. Sırf ek ders alabilmek için her dönem formatörlük başvurusu yapmaktan usandım.
Bu sene elektik elektonik mühendisliğinden mezun oldum eğer uygun kontenjan olursa branş değişikliği yapmak istiyorum. Tabi meslek lisesinde çalışma koşullarını bilmediğim için kararsızım.
--Meslek liselerinde görev yapan arkadaşlardan ricam çalışma ortamınızdan memnun musunuz?
--Çevrenizdeki elektrik veya elektronik branşı olan arkadaşlar memnun mu ?
--Uygulamalardan ve öğrenci etkileşiminden keyif alıyor musunuz ?
-- Bilişim teknolojilerindeki gibi her sene norm sıkıntısı yaşama ihtimali oluyor mu ?

Eğer bilgi verirseniz çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkürler.

Meslek lisesinde bilgisayar öğretmeniyim,
1.)çalışma ortamında memnun olmak kurumunuzla,öğrenci kalitenizle ve bölüm öğretmenlerinizle çok alakalı.Şahsen benim bu üçü de iyi olduğu için şanslıyım.
2.)Okulumuzdaki, elektrik-elektronik öğretmenleri, öğrenci kalitesi iyi olduğu için genel olarak memnunlar. Verilen eğitimler karşılığını gördüğü için, mezun öğrenciler genelde alanı ile alakalı çalıştıkları için mesleki tatmin yaşanmakta.(her okul için geçerli değil)
3.)kendi adıma her zaman uygulama eğitimini verimli bulurum, öğrencinin kendi yaptığı uygulamalardan daha fazla keyif aldığı bir gerçek
4.) norm sıkıntısı diğer okullar ile aynı, öğrenci varsa norm var, yoksa norm yok. Meslek liselerinde norm olayı biraz daha esnek. şöyleki;
10 Sınıflarda 10 - 21 öğrenciye kadar 1 grup
10 Sınıflarda 21 - 31 öğrenciye kadar 2 grup
10 Sınıflarda 31'den fazla öğrenci için 3 grup
11 - 12 Sınıflarda 8 - 17 öğrenciye kadar 1 grup
11 - 12 Sınıflarda 17 - 25 öğrenciye kadar 2 grup
11 - 12 Sınıflarda 25 - 33 öğrenciye kadar 3 grup
11 - 12 Sınıflarda 33 ve daha fazla öğrenci için 4 grup

şeklinde belirlenir ve grup sayısı ders saati ile çarpılarak toplam ders saati belirlenir,BEP li öğrenci varsa +1 grup hesaplanır. Ve 200 saate kadar 40 saate bir öğretmen, 200 den sonra 20 saat için öğretmen verilir.

Meslek dersi öğretmeni olarak meslek lisesinde çalışmak genelde daha avantajlıdır.(Genelde!) Bu birazda sizlerin meslekten beklentinizle alakalı. Meslek öğretmeni olup, meslek lisesinde çalışıp, dışarıya çok iş yapan öğretmende var. Okulda öğrencilerin meslek dersleri fazla olduğu için sizi daha fazla ciddiye alıyorlar. Genel olarak tavsiye edermiyim derseniz , "Çoğunlukla evet" derim. Bazı meslek liseleri de vardır ki, "nerden geldim bu okula" dersiniz. tercih de bulunmadan önce bunları düşünün derim.

Geri