Meslekçi İdareci ???

Kodla Büyü

soman

Üye
Arkadaşlar 20 yıllık öğretmen olarak idareciliği düşünmeye başladım. Bir meslek lisesi öğretmeni için avantaj ve dezavantajları hakkında ne dersiniz?

Meslek Lisesinde müdür yardımcıığı yapmış biri olarak söylüyorum.
"derstsiz başınıza dert mi arıyorsunuz"

Norm sorununuz yoksa, idareciliğe hiç bulaşmayın.
Koordinatörlüğünüz var,
Gruplarınız var,
Haftasonunuz var,
Yaz tatiliniz var,
Bazen idareciden fazla ekders alıyorsunuz,
Eeeeee...

hocam benim de 16. yılım. koordinatör müdür yardımcısıyım. heyecan aramayalım lütfen. :) hocam müdür yardımcılığının ek dersten başka bir avantajı yok. boşver gençlere faydalı olmaya çalış. kendine yatırım yap. mesleki bilgini geliştir. müdür yardımcılığını herkes yapar öğretmenliği herkes yapamaz.

hocam benim de 16. yılım. koordinatör müdür yardımcısıyım. heyecan aramayalım lütfen. :) hocam müdür yardımcılığının ek dersten başka bir avantajı yok. boşver gençlere faydalı olmaya çalış. kendine yatırım yap. mesleki bilgini geliştir. müdür yardımcılığını herkes yapar öğretmenliği herkes yapamaz.
İdareciliği bırakın o zaman. İdareci olupta yapmayın diyenleri anlamakta zorlanıyorum. Siz neden bırakmıyorsunuz?

Sınıflarımız kalabalık, öğrenciler kolaya alışmış, bunlar etken sebepler...
sınıflarınızı gruplara bölmüyorsanız bölün, belli yaştan sonra evet öğretmenlik zor gelir, bence en iyisi idareciliği tecrübe edin ondan sonra öğretmenlik mi iyi idarecilik mi iyi sizin kişilik yapınıza hangisi uygun ona göre karar verin.

İdareciliği bırakın o zaman. İdareci olupta yapmayın diyenleri anlamakta zorlanıyorum. Siz neden bırakmıyorsunuz?
müdür yardımcılığını ve müdürlüğü de herkes yapamaz hocam.

Bazı okullarda, meslek öğretmenleri haftada 30-34 saat derse giriyor, koordinatörlük çok sıkı ve haftada 8 saat gibi koordinatörlükten ekders alıyorlar. Böyle bir durumdaysanız müdür yardımcılığı mantıklı olabilir.

Kişiliğinize göre değişir ama genelde kendi arkadaşlarınızın idarecisi olmak da pek iyi olmuyor. Sanki, başka bir okula geçerek idareci olmak daha iyi gibi.

Mümkünse sınava girip, kadrolu müdür yardımcısı olun. Geçici görevlendirme olunca hem ek ders kaybı oluyor. Hem de kurum içinde oturmuş bir düzeni değiştirmeye çalışamıyorsunuz bile. Kadrolu olunca yanlışsa, sizin yanlışınız olur. Kendi düzeninizi kurabilirsiniz.
Görevlendirme olunca, sizin aklınıza yatmayan düzeni değiştirmek daha zor.

Idarecilik biraz yapınızla da ilgili. Kimileri gayet memnun ve yapmaya devam ediyorlar. Benim gibi bazıları da yapıp tecrübe edip bana uygun değilmiş diyerek bırakıyorlar. Tercih sizin hocam. Herkes kendi penceresinden yazacaktır.

Müdür yardımcılığı angarya. Müdür olmak için geçiş vb. Müdür yardımcısı olunca emir verir tarzda olursanız öğretmenlerden aynı şekilde cevap alırsınız. Öğretmenin amiri tektir müdürdür. Bunu bilerek girin. Müdür yardımcısı okul memuru gibidir yetkisi yoktur. Sallayanı yoktur. Sadece işini yapar. Müdür olmak istiyorsanız yapın yoksa bulaşmayın.

Ben 1.5 yıl koordinatör müdür yardımcılığı yaptım bıraktım bende kısa dönemde olsa her meslekçi denemeli. Ha Neden mi bıraktım sürekli yapılacak iş değil getirisi az götürüsü fazla.

Bende durum daha farklı. Meslekte 16. yılım bitti. Artık ders çalışacak enerjim kalmadı. Müfredat da değişti. O yüzden bir denemek istiyorum. Bakalım hayırlısı....

şu forumda bu öğrencilerin hali ne olacak, ne yapabiliriz, nasıl olur diye bi başlık açanı-konuşulduğunu göremedik.

ee sen niye açmadın hocam diyeceksiniz, burada belli bir zümre var ve top onların arasında döndürülüyor hep ne yazık ki, bu ülkenin genel politikasında olduğu gibi.

arabaydı,lastikti, yatırım dı falan filandı, gelip gidiyoruz :(

Şöyle sakin kafayla düşününce, bu işi hakkiyla yapacak insanların taşın altına birazcık elini sokması lazım diye düşünüyor insan. O yüzden niyeti olan hocalarımin kesinlikle görevlendirme de olsa bir süre denemesi gerektiğini düşünüyorum. Bazı insan için eziyet gelen işler bazıları için haz verebilir. mevcut düzende Öğretmenden yapması beklenen, adına Proje denen türlü türlü angaryayla uğraşmak yerine Meslekci bir müdür yardımcısı olmak mantıklıda olabilir aslında:)

bu işler karışık işler yaoar öğretmenliğimi dinlerim kafamı... vesselam

Son düzenleme:
öğretmenlikten sıkıldım, macera arıyorum ve düz memur olmak istiyorum diyorsanız olun. ama tavsiyem olmayın. ben yıllarca yaptım, bıraktım. keşke daha erken biraksaymisim diyorum. çünkü artık öğretmenler müdür hariç kimseyi sallamiyor. yani amir filan olacağım sanmayın. hazirki halinizi ararsınız. çünkü kimseye iş yaptiramiyorsunuz. kapınızda müdür yardımcısı yazıyor ama bildiğin düz memur senden daha rahat ve keyifli. aklınız varsa müdürlük hariç uzak durun. yapıp ta memnun kalan görmedim. (tabi 4 tane sınıfı olan bir köy okulu değilse) çok çok isterseniz 6 ay görevlendirme yapın, hazirki kadronuzdan olmayın.

Şöyle sakin kafayla düşününce, bu işi hakkiyla yapacak insanların taşın altına birazcık elini sokması lazım diye düşünüyor insan. O yüzden niyeti olan hocalarımin kesinlikle görevlendirme de olsa bir süre denemesi gerektiğini düşünüyorum. Bazı insan için eziyet gelen işler bazıları için haz verebilir. mevcut düzende Öğretmenden yapması beklenen, adına Proje denen türlü türlü angaryayla uğraşmak yerine Meslekci bir müdür yardımcısı olmak mantıklıda olabilir aslında:)
inan mantıklı değil hocam. öğretmenlik zor ama daha az stresli. idarecilik daha zor ve daha stresli.

Çakılı kadroların olduğu bir okulda değilseniz 20 yıllık hizmet sürenizle belki de okulunuzdaki çoğu idareci ve öğretmenden fazla zamandır bu meslektesiniz.

İdareciliği kısa bir süre de olsa bizzat yapıp test etmeden yapınıza uygun olup olmadığını anlamanız zor. Denemenizi öneriyorum.

Maaş karşılığı dersi olan herkesin her okul türüne idareci olabilmesi nedeni ile meslek liselerinde kültür öğretmeni birisi müdür olduğunda çok sıkıntı yaşanabiliyor. Beklentiler ve olası problemlerin çözümünde bakış açıları çok farklı oluyor. Bir cazibesi ya da artısı olmadığı için ortalama ders saati ve ek dersi tamam olan çoğu meslek öğretmeni idareclilikten uzak duruyor. yapmak isteyen arkadaşların teşvik edilmesi lazım.

şu forumda bu öğrencilerin hali ne olacak, ne yapabiliriz, nasıl olur diye bi başlık açanı-konuşulduğunu göremedik.

ee sen niye açmadın hocam diyeceksiniz, burada belli bir zümre var ve top onların arasında döndürülüyor hep ne yazık ki, bu ülkenin genel politikasında olduğu gibi.

arabaydı,lastikti, yatırım dı falan filandı, gelip gidiyoruz :(
Yatırım konusunu da ben açtım. Belirli zümre derken beni kastediyorsunuz herhalde???
Dediğiniz gibi faydalı konuyu da siz açın. Üye olan herkes açabiliyor.

Yatırım konusunu da ben açtım. Belirli zümre derken beni kastediyorsunuz herhalde???
Dediğiniz gibi faydalı konuyu da siz açın. Üye olan herkes açabiliyor.

kimseyi tanımam görmem buradan, özel bi kişi için konuşmadım da zaten.
Üye olan herkes açabiliyor> bi durumdan bahsettim, durum bu.

Geri