Mesleki Gelişim Dersi ile İlgili

Kodla Büyü

mkrkls

Seçkin Üye
Seçkin Üye
gelecek yıl mesleki gelişim dersi 9. sınıflarda okutulacak. ancak çok programlı liselerde 9. sınıf sadece meslek lisesi bünyesinde değil yani 9. sınıfın sonunda düz liseye mi gidecek meslek lisesine mi gidecek seçim yaptırılıyor. bu durumda bu ders ne olur tüm 9. sınıflara mı okutulur yoksa seneye 9. sınıf kontenjanları ayrılır mı

hocam genel liselerde tabii ki yok da ben çpl ler açısından sormuştum. çpl de 9 lar ayrı değil 9. sınıfın sonunda genel liseye mi gidecek meslek lisesine mi gidecek seçim yapılıyor

çok programlı liselerde durum ne olacak

9. sınıfı genel liselerde okuyup, 10. sınıftan itibaren meslek liselerine devam edece kolanlarda mesleki gelişim dersi görmemiş olacaklar. Onların durumu ne olacak?
Bence bu ders komple kalkar.

atelye dersi dışındaki dersleri grup yapıyoruzki..modüler sistem içinde olan bir ders sonuçta

Yeni norm yönetmeliğine dikkat ederseniz 9. Siniflardada grup oluşturulacaği yaziyor galiba mesleki gelisim dersinden dolayi. Birde mesleki gelisim dersi alan/dal dersi olarak gorunuyor. Grup olusturulmasi lazim

egunay' Alıntı:
9. sınıfı genel liselerde okuyup, 10. sınıftan itibaren meslek liselerine devam edece kolanlarda mesleki gelişim dersi görmemiş olacaklar. Onların durumu ne olacak?
Bence bu ders komple kalkar.
Hocam buseneki 10.siniflar 11. Sinifa girince odersi alacaklar.

şöyle bir durum var.
ANADOLU TÜRÜ OKULLARDA önceden öğrencier sınav puanı ile geldikleri için hangi sınıflar bilişimci hangileri elektrikçi vb.. belli idi. dolayısıyla bu sınıflara modüler eğitim uygulama şansınız BİR NEBZEDE OLSA olabilirdi.
AMA şimdi eml + aml = AMP (Anadolu Meslek Lisesi Programo) ve TL + ATL = ATP (Anadolu Teknik Lisesi Programı) olduğu için ve sistem adını Anadoludan yapısını EML den aldığı için öğrenciler 9. sınıfta HAVUZA geliyorlar. yani alanları belli değil. dolayısıyla bu dersi hangi ALAN NORMUNA DAHİL EDİLECEĞİ belli değil.

GEL GELELİM
ders MEGEP bünyesinde bir meslek dersi olduğu için GRUP OLUŞTURULABİLİR.

FAKAT ben hiç bir idarecinin bu ders için grup oluşturacağını düşünmüyorum.

BİR İHTİMAL okuldaki yönetici konumundaki (Mdr. - Baş Yrd - Md.Yrd) meslek öğretmelerine verilerek her hafta biri girecek şekilde grup oluşturabilirler...

Grup olayı keyfiyetten olusturmama olamaz. Alan dal derslerinin hepsinde grup olsturulur. Ancak bu ders uygulamali olmadığı için gruplar farklı mekanlarda ders yapmalıdır.

ç) Mesleki ve teknik örgün ve yaygın eğitim kurumlarında alan/dal derslerine ilişkin ders yükü, haftalık ders çizelgesine göre her bir sınıfta okutulan ders miktarının grup sayısı ile çarpımı sonucunda bulunur. Ancak, her şubede 4'ten fazla grup oluşturulamaz ve gruplar;

1) 9 uncu ve 10 uncu sınıflarda, 10-21 öğrenciye kadar 1, 21-31 öğrenciye kadar 2, 31'den fazla öğrenci İçin 3,

2) 11 inci ve 12 nci sınıflarda, 8-17 öğrenciye kadar 1, 17-25 öğrenciye kadar 2, 25-33 öğrenciye kar 3, 33 ve daha fazla öğrenci 4 grup olacak şekilde oluşturulur.

9.sınıf dahil edildiği için grup oluşturulması lazım

Mutef_bk' Alıntı:
http://www.memurlar.net/haber/481101/ adresindeki bilgiye göre Mesleki Gelişim dersi uygulamalı ders değilmiş. bu durumda sınıf gruba bölünemiyor heralde

teşekkürler hocam. bu yeni yönetmeliğe 9.sınıfı eklemeleri mesleki gelişim dersinden dolayı sanmıştım

Arkadaşlar konuyu tekrar gün yüzüne çıkarayım. Çpl de 9. sınıfta bu ders nasıl verilecek öğrencilerin meslek seçeceği kesin olmadığı için soruyorum?

Geri