Microsof SQL Server MSDE 2000 yardım!

Kodla Büyü

alpozturk2002

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar okulumuzdaki bilgisayarlara Sql server 2000 kuracağım. C: sürücüsünde deep freeze olduğu için verilerin kalıcı olması için sql server in data klasörünü d: sürücüsüne ayarlamak istiyorum. Ya da SQL serveri D: ye kurmak istiyorum. Ancak kurarken direk c: ye kuruluyor tamamen. Yol seçme işlemi yok. Sonradan D: ye nasıl ayarlayabilirim. Teşekkürler.

hocam msde dökümanlarından sql server 2000 nin kurulum parametrelerini bi araştır.
setup.ini içerisinde yazıyorsun .kolay gelsin

cnfgsvr -d ile ayarlanıyor sanırım. ancak detaylı olarak bana yardımcı olan olursa çok makbule geçer.

Benim okulumda da ETA SQL programı kullanılıyor. Eta veritabanı dosyalarını kurulum klasöründe şirket adı olarak (demo şirket için etasql8demo) bir klasöre kaydediyor. Belki etayı kurarken D'ye kurarsanız bir çözüm olabilir. Biz kendi okulumuzda demo şirket dosyalarını öğrencilerden USB disklerine almalarını, başka bir gün geldiklerinde de eski yerine kopyalamalarını istiyoruz. Hemen her öğrencinin diski olduğu için de pek bir sıkıntı yaşanmıyor. Eğer siz D'yi deepfreeze ile korumayacaksanız, öğrencilerden sınıftan çıkmadan önce veritabanı dosyalarını D'de kendi adlarına açacakları bir klasöre kaydetmelerini isteyebilirsiniz.

yakuphan' Alıntı:
Benim okulumda da ETA SQL programı kullanılıyor. Eta veritabanı dosyalarını kurulum klasöründe şirket adı olarak (demo şirket için etasql8demo) bir klasöre kaydediyor. Belki etayı kurarken D'ye kurarsanız bir çözüm olabilir. Biz kendi okulumuzda demo şirket dosyalarını öğrencilerden USB disklerine almalarını, başka bir gün geldiklerinde de eski yerine kopyalamalarını istiyoruz. Hemen her öğrencinin diski olduğu için de pek bir sıkıntı yaşanmıyor. Eğer siz D'yi deepfreeze ile korumayacaksanız, öğrencilerden sınıftan çıkmadan önce veritabanı dosyalarını D'de kendi adlarına açacakları bir klasöre kaydetmelerini isteyebilirsiniz.
Öncelikle bilgilendirme için teşekkür ederim. Hocam biz deepfreez olayına girmeden önce ETA nın merkezini arayıp destek istedik. Eta yı D: ye kurarsak C: ye de deepfreeze atarsak kayıtlar silinir mi diye soruduk, onlar da silinmez uygulayın dediler. Biz de bir bilgisayarda denedik. Şirket silinmiyordu. Ancak kayıt girmemiştik ki ben eta yı bilmem. Bilişimciyim. Meğerse şirket silinmemesine rağmen içindeki kayıtlar siliniyormuş:) Hatta kayıt da girilmiyor stok kartı fatura gibi. Çünkü esas modüllerin tablolarının tutulduğu yer SQL in data klasörü. Tablolar oluşturulmamış hatası veriliyor. Ben 90 makineye kurduktan sonra şikayetler gelmeye başlayınca anladım olayı:) En güzel çözüm database i d:ye ayarlamak. Bunun için SQLin bu işlemini bilmek gerekiyor. tek ihtiyacım bu. Dediğiniz gibi yapmaya çalışırsak, data klasöründeki mdf ve ldf dosyalarını ders bitiminde kendi klasörlerine kopyalarlar, tekrar derse girdiklerinde kendi klasörlerindeki bu doyaları c: deki data ya kopyalarlar. ama böyle çok zor olur gibime geliyor.

Geri