microsoft teams yardım

Kodla Büyü

nurayhoca

Aktif Üye
arkadaşlar uzaktan eğitim sürecinde okulum microsoft teams üzerinden dersleri yapmaya karar verdi fakat ben daha öğrencileri nasıl ekleyeceğim konusunu çözemedim teams kullanan varsa bana yardımcı olabilir misiniz?

Allah başka dert vermesin hocam, küçük bir okul değilseniz 2 hafta süre istemenizi tavsiye ederim. 1 hafta siz kullanıcıları yükler ötesine berisine bakarsınız. 2. hafta öğretmenlerin denemeleri için zaman verirsiniz.

eokuldan tüm okulun öğrenci listesini alıp ekteki hazırlık dosyasına kopyala yapıştır yapabilecek şekilde sütunları temizleyin. Bilgileri başka bir boş excel dosyasına aktarın, eğer düzeni değiştirmezseniz, hazırlık f2 hücresindeki formülü aynen kullanın, sadece onmicrosoft.com dan önceki kısmı kendi alan adınızla değiştirmelisiniz.

formüllü hücreyi sağ alt köşeden tutup çekerek liste kadar uzatın. Sonra formüllerle oluşan sütunu upload dosyası hazırlamak üzere kopyalayın, başka bir excel dosyasına özel yapıştırdan "değerleri" diyerek yapıştırın, .CSV (MS-DOS) uzantılı olarak kaydedin. Ekteki upload dosyasının 1. satırdaki karakterler karışık ama olsun onu da aynen upload dosyasının ilk satırına yapıştırın.

hazırladığınız .csv yi https://portal.office.com/adminportal/home?#/users adresinden "birden fazla kullanıcı ekle" ye basarak yükleyin.

Benzerini mebbisten aldığınız liste ile öğretmenlere de yapabilirsiniz.

hayırlı olsun.

Ekli dosyalar

• teams_upload.rar
    6.4 KB · Görüntüleme: 89
Son düzenleme:
hocam aldığım en açıklayıcı ve ayrıntı cevaptı şimdiye kadar bu konuyla ilgili:)) Allah ne muradın varsa versin :)

Peki arkadaşlar üyelerin ekip ,kanal oluşturma yada kanal silme özelliklerini nasıl kapattınız? Öğrenciler kendileri ekip oluşturuyorlar ve bu da kontrol dışı olunca ilerde bir sıkıntı çıkabilir. Admin teams panelinden bazı düzenlemeler yaptım ancak bazı öğrencilerde ekip oluştur ve bir ekibe katil yazısı çıkarken bazılarında çıkmıyor ve devam ediyorlar ekip oluşturmaya

Ben daha ekleme kısmındayım hocam bilemiyorum ama zoom sanki daha kolaydı bundan değil mi sabit id ve şifre olayı kolaylık oluyordu

Arkadaşlar birkaç sorum var:

1- Öncelikle meb.k12.tr domainlerinden dns doğrulaması yapılamadığı için okula okuladi.k12.tr olarak ek domain aldım ve kuruluş olarak kayıt yaptım. DNS tarafındaki txt, cname ekleme işlemlerini de yaptım her şey tamam oldu. Fakat sizler de bunları yaptınız mı (veya özel okul musunuz), yapmadıysanız meb.k12.tr ile domain doğrulamasını nasıl geçebildiniz?

2- Okula verilen ücretsiz office 365 a1 lisansları bende yalnızca 25 kullanıcı için verdi. Kalan öğrenci veya öğretmenleri ise lisanssız kullanıcı olarak ekliyor. Dolayısıyla bu kişiler teams'de oturum açamıyorlar. Bu kısmı nasıl aştınız?

3- Admin Center'da sol menüde Faturalama > Ürünleriniz'e girdiğinizde ne görüyorsunuz?

Peki arkadaşlar üyelerin ekip ,kanal oluşturma yada kanal silme özelliklerini nasıl kapattınız? Öğrenciler kendileri ekip oluşturuyorlar ve bu da kontrol dışı olunca ilerde bir sıkıntı çıkabilir. Admin teams panelinden bazı düzenlemeler yaptım ancak bazı öğrencilerde ekip oluştur ve bir ekibe katil yazısı çıkarken bazılarında çıkmıyor ve devam ediyorlar ekip oluşturmaya

Ekiplere herkes üye olarak eklendikten sonra ekip yönetten aşağıdaki ayarları yapabilirsiniz hocam

upload_2020-10-7_0-25-48.png

Ekip oluşturmayı engellemeye ise aşağıdaki linkten bakabilirsiniz
https://docs.microsoft.com/tr-tr/mi...manage-creation-of-groups?view=o365-worldwide

Ben daha ekleme kısmındayım hocam bilemiyorum ama zoom sanki daha kolaydı bundan değil mi sabit id ve şifre olayı kolaylık oluyordu

Teams e elini veren kolunu kaptırır hocam

Arkadaşlar birkaç sorum var:

1- Öncelikle meb.k12.tr domainlerinden dns doğrulaması yapılamadığı için okula okuladi.k12.tr olarak ek domain aldım ve kuruluş olarak kayıt yaptım. DNS tarafındaki txt, cname ekleme işlemlerini de yaptım her şey tamam oldu. Fakat sizler de bunları yaptınız mı (veya özel okul musunuz), yapmadıysanız meb.k12.tr ile domain doğrulamasını nasıl geçebildiniz?

2- Okula verilen ücretsiz office 365 a1 lisansları bende yalnızca 25 kullanıcı için verdi. Kalan öğrenci veya öğretmenleri ise lisanssız kullanıcı olarak ekliyor. Dolayısıyla bu kişiler teams'de oturum açamıyorlar. Bu kısmı nasıl aştınız?

3- Admin Center'da sol menüde Faturalama > Ürünleriniz'e girdiğinizde ne görüyorsunuz?

1- Hocam dns doğrulaması yapmadan aşağıdaki adresten ilerledim 2 defa farklı okul için, özel okul değiliz

https://signup.microsoft.com/signup...FFPACK_FACULTY&culture=tr-tr&country=TR&ali=1

2- İki hesapta da 5000 lisans verdi

3- Bahsettiğiniz yer böyle görünüyor,

upload_2020-10-7_0-41-18.png

buraya siz söyleyince girdim, denemeyi uzata basınca aşağıdaki ekran çıkıyor

upload_2020-10-7_0-44-9.png

Son düzenleme:
meb.k12.tr ile açtınız hesabı ve DNS doğrulaması yapmamanıza rağmen kabul etti yani. çok ilginç valla.. Üstelik 5000 kullanıcılık lisans vermiş. Bende onlar 25 . Sonradan mı değişti ki bu acaba? Ben çok öncesinde de denemiştim kurum maili meb.k12.tr ile fakat dns doğrulamaları yüzünden alan adına müdahale yetkimiz olmadığı için adımları devam ettirememiştim.

Peki deneme sürümü sona erdi diyor buna rağmen lisanslar devam ediyor mu?

İkinci okulumu 21 Ekim de açmışım hocam, ondan sonra değişen bir durum olabilir mi bilemiyorum. Şu anda bir sorun yok lisanslarda, ücretsiz devam mı edecek ya da pandemiye göre bir tarih verdiler mi bir bilen çıkar belki, biz de araştıralım

meb.k12.tr ile açtınız hesabı ve DNS doğrulaması yapmamanıza rağmen kabul etti yani. çok ilginç valla.. Üstelik 5000 kullanıcılık lisans vermiş. Bende onlar 25 . Sonradan mı değişti ki bu acaba? Ben çok öncesinde de denemiştim kurum maili meb.k12.tr ile fakat dns doğrulamaları yüzünden alan adına müdahale yetkimiz olmadığı için adımları devam ettirememiştim.

hocam her okulun MEB.k12 mail adresi var biliyorsunuzdur ben onu outlooka bağlayıp mesajı oradan aldım dys ye hiç girmedim

hocam her okulun MEB.k12 mail adresi var biliyorsunuzdur ben onu outlooka bağlayıp mesajı oradan aldım dys ye hiç girmedim
Hocam kurum mailini biliyorum siz yanlış anladınız sanırım dys değil dns doğrulaması adımlarından bahsediyorum (etki alanı doğrulaması). Yani okulunuz.meb.k12.tr sitesinin size ait olduğunu nasıl doğrulamanızı istiyor, txt ve mx kayıtlarını microsoft bünyesine aktarmanızı istiyor.. ? Siz bu doğrulamaların hiçbirini yapmadan nasıl kullanabiliyorsunuz onu anlayamadım

Şu ekrandan bahsediyorum:
8D19A823-8154-4C8A-90C2-783BCFB7066F.jpeg

Meb.k12.tr lerin domain kayıtlarına müdahale yetkimiz olmadığı için bu aşamayı geçememiş olmanız lazım bana o ilginç geldi

Son düzenleme:
Hocam bunların hiç biri karşıma gelmedi direk ücretsiz hesap açıldı kurum mailine gelen kod işe devam ettim

Hocam bunların hiç biri karşıma gelmedi direk ücretsiz hesap açıldı kurum mailine gelen kod işe devam ettim
Hocam zahmet olmazsa admin center sol menüden Ayarlar > Etki Alanları'na gelince neler görüyorsunuz listede bakabilir misiniz? Hatta mümkünse okulun adını kapatıp ekran görüntüsü atsanız sevinirim.

Son düzenleme:
Hocam tamam şimdi tekrar denedim olayın aslı anlaşıldı. Sizlere de aslında etki alanı doğrulaması ekranı gelmiş olmalı fakat sizler o ekranda kapat yaptınız veya şimdilik etki alanı ekleme gibi bir seçenek var oradan devam ettiniz sanırım.

Bu durumda sizin hesaplar @okuladi.onmicrosoft.com olarak bitiyor doğru mudur?

Fakat bu şekilde yapıldığında da yine 25 kullanıcılık lisans verdi bir şey değişmedi.

Son düzenleme:
Arkadaşlar ilk başta bana da 25 lisans verdi sonra admin center dan desteğe yazdım sonra müşteri hizmetlerinden bir bayan aradı ve illaki DNS doğrulama istedi çevre okullar yapıyor dememe rağmen olmaz dedi.yarim saat dil döktüm olmadı web sitesine müdahale şansımız yok diye sonra kapattım telefonu ve destekten bir daha yazdım bu sefer bir bey aradı durumu anlattım telefondan yönlendirip lisans olayını hallettim.

Arkadaşlar ilk başta bana da 25 lisans verdi sonra admin center dan desteğe yazdım sonra müşteri hizmetlerinden bir bayan aradı ve illaki DNS doğrulama istedi çevre okullar yapıyor dememe rağmen olmaz dedi.yarim saat dil döktüm olmadı web sitesine müdahale şansımız yok diye sonra kapattım telefonu ve destekten bir daha yazdım bu sefer bir bey aradı durumu anlattım telefondan yönlendirip lisans olayını hallettim.
Hocam ben desteğe 4 gün önce ticket açtım daha temsilci bile atamadılar. Uğraşmayacağım artık zaten google suite education'a geçtim

Hocam gectinizde nasil geçtinizmenunmusunuz?
Hocam memnunum öncesinde de kullanıyorduk, burada da aynı şekilde meb.k12.tr ile domain doğrulaması yapamamıştım. Şimdi k12.tr olarak ek domain alınca doğrulamayı da yapabildim.

Aslında temelde bir tenant sistemi. Yani kişisel google hesapları için mevcut olan hizmetleri kurumsal özellikler katıp kurumunuzun bir hizmetiymiş gibi bir hale getiriyor. Mx kayıtlarını taşıdığınızda herkese gmail altında çalışan @okuladi.k12.tr mail adresi tanımlayabilme şansınız oluyor.

Bunun yanında örneğin classroomu kişisel gmail hesabınızla da kullanabilirsiniz fakat g-suite ile yapınca google meet toplantısı oluştur gibi ek özellikler geliyor.

Örneğin şu kişisel gmail hesabımla oluşturduğum google classroom sınıfı:
EC1EED30-285A-4DB5-873A-989AAA673CBD.jpeg

Şu ise g-suite ile oluşturulmuş classroom sınıfı:
B6A3C19B-C3D3-4178-B66D-D18E0AAE8262.jpeg

Ayrıca kişisel hesapla classroom kullanmak istediğinizde sınıf oluştururken çıkan şu saçma taahhüde onay vermek zorunda kalmıyorsunuz artık :)
AA8A0B2C-6F01-4BE4-A1BC-E8E1839B2C4F.png

Hocam memnunum öncesinde de kullanıyorduk, burada da aynı şekilde meb.k12.tr ile domain doğrulaması yapamamıştım. Şimdi k12.tr olarak ek domain alınca doğrulamayı da yapabildim.

Aslında temelde bir tenant sistemi. Yani kişisel google hesapları için mevcut olan hizmetleri kurumsal özellikler katıp kurumunuzun bir hizmetiymiş gibi bir hale getiriyor. Mx kayıtlarını taşıdığınızda herkese gmail altında çalışan @okuladi.k12.tr mail adresi tanımlayabilme şansınız oluyor.

Bunun yanında örneğin classroomu kişisel gmail hesabınızla da kullanabilirsiniz fakat g-suite ile yapınca google meet toplantısı oluştur gibi ek özellikler geliyor.

Örneğin şu kişisel gmail hesabımla oluşturduğum google classroom sınıfı:
Ekli dosyayı görüntüle 68114

Şu ise g-suite ile oluşturulmuş classroom sınıfı:
Ekli dosyayı görüntüle 68115

Ayrıca kişisel hesapla classroom kullanmak istediğinizde sınıf oluştururken çıkan şu saçma taahhüde onay vermek zorunda kalmıyorsunuz artık :)
Ekli dosyayı görüntüle 68116
Peki hocam ,öğrencilere hesap açma ne kadar sürdü,siteyi ne kadara aldınız?

Peki hocam ,öğrencilere hesap açma ne kadar sürdü,siteyi ne kadara aldınız?
Hocam hesap açma için toplu kullanıcı yükleme var. eokuldan excel olarak öğrenci listesi indirip googleın istediği formatta csv formata getirip olarak yükleyebilirsiniz tek hamlede. Burada biraz uğraştırabiliyor tabi o formata getirmek.

Domaini nic.tr üzerinden alabilirsiniz yıllık 5 TL

Hocam onu bende aşamadım anladım dediğiniz olayı ben zooma geçmeyebilmiş ettim tekrardan

Bugün temas te en az 5000 üyelik vermiş ama 30 gün içinde txt istiyor,güvenip kullandirimmi yoksa hiç baslamasammi bilemedim.

Bugün temas te en az 5000 üyelik vermiş ama 30 gün içinde txt istiyor,güvenip kullandirimmi yoksa hiç baslamasammi bilemedim.
Yahu hocam ben istediği her şeyi yaptım bana 25 üyelik veriyor, sizler hiç doğrulama bile yapmıyorsunuz 5000 veriyor nasıl iş anlamadım

Yahu hocam ben istediği her şeyi yaptım bana 25 üyelik veriyor, sizler hiç doğrulama bile yapmıyorsunuz 5000 veriyor nasıl iş anlamadım

Hocam destek kısmına mesaj yaz. 3-4 güne dönüyorlar. 500000 lisans verdiler. Doğrulama filanda yapmadım. Lisans satın alma yaptırıyorlar eğitim kurumu olduğun için ücret 0,00 tl oluyor.
Ama net bir konuyu söyleyim zoom kullananlara teams zor geliyor.

Geri