Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

MOBİL KOD Duyurusu Yapalım

Konu, '6.Sınıf BTY' kısmında muzyonur tarafından paylaşıldı.


 1. muzyonur

  muzyonur Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  4 Eylül 2008
  Mesajlar:
  366
  Beğeni:
  145
  (Ekteki dosyayı indirip EBA,Whatsapp vb çeşitli yollarla gönderelim lütfen)

  SAYIN ÖĞRENCİ VELİSİ


  Mobil Kod uygulaması Web, İOS ve Android platformları üzerinden öğretmen, öğrenci ve kodlama ile ilgilenen herkesin hizmetine sunuldu.

  Uygulama, 5 ve 6.sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi kazanımlarına uygun, blok tabanlı bir kodlama oyunu olarak yayımlandı.


  “Mobil Kod”da kullanıcılar, oyunun ana karakteri olan Maskod’a Kod Blokları yardımı ile komut vererek görevlerini tamamlamasını sağlayacak. Oyun; Kaya, Buz,Kristal ve Lav Gezegeni olmak üzere dört gezegenden oluşuyor. Her gezegende 30 bölüm bulunuyor. Toplamda 120 bölümlük bir uzay görevinden sonra oyun karakteri Maskod dünyaya dönerek görevini başarı ile sonlandırıyor.


  Uygulama, 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında öğrenme süreçlerinde dijital içerik ve beceri destekli dönüşüm hedefine yönelik olarak hazırlandı. YEĞİTEK tarafından kodlama becerisi kazandırma amaçlı öğretim araçlarından biri olarak tasarlanan Mobil Kod uygulaması ile algoritmik düşünce gelişimine destek olunması hedefleniyor.


  Uygulamaya http://mobilkod.eba.gov.tr adresi (masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için) ve mobil platformlar üzerinden erişim sağlanabiliyor.


  Mobil Kod oyunu erişim adresleri:


  Web: : http://mobilkod.eba.gov.tr

  Android : https://play.google.com/store/apps/details?id=tr.gov.eba.mobilkod

  iOS : https://itunes.apple.com/us/app/eba-mobil-kod/id1464513513


  6.Sınıf öğrencilerimizin eğitim-öğretim yılının 2.döneminde Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersinin bazı konularının kazanımlarının kazandırılmasında, MOBİL KOD oyunun oynanması, büyük destekler sağlamaktadır. Ayrıca çocuklarda algoritmik düşüncenin gelişmesi, günlük problemlerinin çözümlerinin kolaylaşmasına, matematik gibi diğer derslerin bazı konularının daha kolay kavranmasına sebep olmaktadır. Bu yüzden öğrencilerimizin MOBİL KOD oyunuyla imkan ve zaman bulundukça ilgilenmelerinin sağlanmasını dileriz.


  Kaynak: http://www.eba.gov.tr/haber/1558515695

  (Bunu öğrenci velilerimize ulaştırabilirsek hem dersin önemini biraz daha fark ettirebilmiş oluruz, hem de öğrencilerimiz kodlama konularına daha hazır gelmiş olurlar.Dersimde farkettim bu durumu.Bu paylaşımı bu sene ve her sene başında yapsak iyi olabilir.)
   

  Ekli Dosyalar:

  Son düzenleme: 25 Mart 2020 14:57
  ayhangunes, cgg*seco ve yuci81 bunu beğendi.
 2. muzyonur

  muzyonur Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  4 Eylül 2008
  Mesajlar:
  366
  Beğeni:
  145
  Paylaşalım lütfen arkadaşlar.
  Dersimizin aslında oyun olmadığını bu paylaşımla da farkederler. İlerleyen bölümleri geçmek kolay değil. Mantık zeka gerektiriyor. MEB yayını olduğu için oyun diye itiraz da edemezler. Kodlamaya alıştırmanın yollarından biri bu oyun.
   
 3. emeç

  emeç Üye

  Kayıt:
  30 Aralık 2013
  Mesajlar:
  3
  Beğeni:
  1
  Hocalarım ben bugün eba da bulunan bütün gruplarıma çalışma olarak paylaştım başlık olarak programlamaya giriş diye tanıttım. Zaten mobilkod uygulaması çok açıklayıcı olmuş öğrencilerimden olum dönüt beklentisi içerisindeyim.
   
  muzyonur bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal