Modemden modeme kablolu bağlantı sorunu

Kodla Büyü

tekinergun80

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Dün okulumuzun 2.katındaki modemin bozulduğunu öğrenince bugün eskiden türk telekomdan gelen zyxell vdsl modemi götürdüm ve ayar olarak da köprü moduna alıp dhcp sunucusunu devre dışı bıraktım. Kablosuz kısmını da wep yaptım ama olmadı. Alt kattaki müdür odasında bulunan airties modemden gelen kablo var. Hatam veya eksik kısımlar nelerdir? Adım adım yapılması gerekenleri yazabilecek var mı?

Bir deneyeyim hocam ama modem arayüzünden yapıldığını biliyorum. Bir ayrıntıyı kaçırıyorum ama neresi

Hocam okulun 2.katında ve müdürün odasında neden modem var, 2 tane internet hattınız mı var? İki modem neden kabloyla birbiribe bağlanır, amaç nedir? Bunları açıklığa kavuşturmadan dhcp yi neden kapattığınızı ve wep ayarlarıyla ne amaçladığınızı anlayamadım.

hocam modemi ayarlarken bilgisayarınıza kabloyla bağlayıp deneyin. 2 hafta önce kablosuz bağlanıp ayar yapmayı denemiştim olmamıştı sonradan kablo ile bilgisayara bağlayıp ayar yaptım oldu.

Hocam okulun 2.katında ve müdürün odasında neden modem var, 2 tane internet hattınız mı var? İki modem neden kabloyla birbiribe bağlanır, amaç nedir? Bunları açıklığa kavuşturmadan dhcp yi neden kapattığınızı ve wep ayarlarıyla ne amaçladığınızı anlayamadım.
Sayın hocam tek internet hattı var ve modemi müdür odasında. 2.kattaki sınıflar kablolu bağlanmak istiyor ve port yetersiz. Bu nedenle evdeki zyxell modemi 2.katta köprüleyerek sınıflara dağıtacağım. Ana modem airties; köprülenecek modem zyxcell...

Hocam şimdi anladım. Siz modemi switch gibi kullanmak istiyorsunuz.

Benim size sunacağım yol hem o modemi switch gibi kullanabileceksiniz, hemde kablosuz özelliği var ise access point olarak.
Elinizdeki modemi bilemiyorum ama üzerinde en az 4 lan portu vardır belki bir de wan portu. Wan portunu kullanmayacağız. Modemin içine girip dhcp sunucusunu kapatacağız, ve müdür odasındaki modemin ip havuzuna göre bir ip verecek ve aynı ağ maskesi ayarını yapacağız. atıyorum müdür odasındaki 192.168.0.1 ise buna 192.168.0.2 verin, ağ maskeleri aynı olsun.
Kablosuz ağ ayarına gelince, okulda başka kablosuz ağ var ise SSID si ve parolası aynı olabilir.
Müdür odası modeminden gelen ethernet kablosunu, bu modemin bir LAN portuna takınca düzgün çalışması lazım. Bu defalarca denenmiş bir yöntemdir.

Bir diğer yöntem ise o modemin WAN portu var ise, dhcp sini kapatmaya ve ip ayarlamarı yapmaya gerek yok. gelen kabloyu wan portuna takın, farklı bir ağ havuzu oluşturularak çalışması gerekir. ama bu modeme bağlı bilgisayarlar müdürün modeme bağlı bilgisayarları göremeyebilirler.

Kolay gelsin.

Hocam şimdi anladım. Siz modemi switch gibi kullanmak istiyorsunuz.

Benim size sunacağım yol hem o modemi switch gibi kullanabileceksiniz, hemde kablosuz özelliği var ise access point olarak.
Elinizdeki modemi bilemiyorum ama üzerinde en az 4 lan portu vardır belki bir de wan portu. Wan portunu kullanmayacağız. Modemin içine girip dhcp sunucusunu kapatacağız, ve müdür odasındaki modemin ip havuzuna göre bir ip verecek ve aynı ağ maskesi ayarını yapacağız. atıyorum müdür odasındaki 192.168.0.1 ise buna 192.168.0.2 verin, ağ maskeleri aynı olsun.
Kablosuz ağ ayarına gelince, okulda başka kablosuz ağ var ise SSID si ve parolası aynı olabilir.
Müdür odası modeminden gelen ethernet kablosunu, bu modemin bir LAN portuna takınca düzgün çalışması lazım. Bu defalarca denenmiş bir yöntemdir.

Bir diğer yöntem ise o modemin WAN portu var ise, dhcp sini kapatmaya ve ip ayarlamarı yapmaya gerek yok. gelen kabloyu wan portuna takın, farklı bir ağ havuzu oluşturularak çalışması gerekir. ama bu modeme bağlı bilgisayarlar müdürün modeme bağlı bilgisayarları göremeyebilirler.

Kolay gelsin.
İlk önerinizi uyguladım ama ip havuzu ayarını yanlış yaptım sanırım. Airties 192.168.2.1 i kullanıyor. Ben ise 192.168.1.2 yapmıştım yanlış hatırlamıyorsam. Yarın düzelteyim bakalım. İlginiz için teşekkürler ...

Geri