Modeme çare lütfen

Kodla Büyü

bahhele

Süper Üye
Süper Üye
okulda yaklaşık 30 akıllı tahta var..hepsi tek modemden internetini alıyor haliyle..bunun dışında okul idaresi wireless şifresinide verdi öğrencilere dynedden dolayı..nerdeyse modeme 300 den fazla kişi bağlanıyor okul çapında..hliyle modem internete giremiyor.ne kablolu ne kablosuz

1.bunu çözmenin bi yolu varmı?
2.kişileri nasıl sınırlandırabilirim?
3.elektiriği kesiyorum modemi tekrar açıyorum 5 dk sonra yine aynı..ve modemimiz çok yeni bi kaç haftalık

en az 200-300 kişinin bağlaanabileceği bi sistemi biz nasıl kurarız böyle bi modem varmıdır?

belli bölgelere (katlara mesela) Access Point takarak bağlantıları bölebilirsin. böylelikle yoğunluğu azaltmış olursun

xapex' Alıntı:
belli bölgelere (katlara mesela) Access Point takarak bağlantıları bölebilirsin. böylelikle yoğunluğu azaltmış olursun

accesspoint işe yararmı hocam? hepsi yine aynı modeme yük bindirmiyormu?

hocam modemin marka ve modelini belirtmemişsiniz ama bazı markaların profesyonel diyebileceğimiz modelleri var. tabii ki yoğun kullanımda her modemin performansı değişecektir. bir de modemler ısınan cihazlar. bu nedenle modemi mümkün olduğunca serin tutmak işe yarayabilir.

ben serinlikten ziyade fazla kişinin aynı anda bağlanmaya çalışmasına bağlıyorum hocam..modemlerin bi sayı sınırı varmı?
donanım konusunda hayli cahilim ..bi arkadfaş bi ara belli saatlerde modem otomatik kapansın istiyorum filan diye yazmıştı..onu başarabilen varmı?

hocam tek hatla o kadar kişiyi kaldırmaz, hangi modemi alırsan al, bence 1 özel hat alın, okula dağıtın meb hattınıda öğrencilere dağıtırsınız , ben öle yapıyorum...

özel hattı okul ve idare kullanıyor zaten hocam..ama tahtaları meb vermek zorundayım..hem tahtalar hem öğrenciler meb kaldırmıyor işte...

modeme 300 den fazla kişi nasıl bağlanıyor hocam sanırım öğrenciler cep telefonuyla tabletlerle durmadan internete giriyor. şifre koyun modeme öğrenciler girmesin.

hocam modem en fazla 255 ip dağıtır, 300 tane client için sadece modemle bu iş olmaz server kurmanız gerekecek.

ayrıca 5 dakika içinde hat gidiyorsa bu yoğunlukla ilgili değildir. hattınızda bir yerde problem vardır. iki seçenek aklıma geliyor switchlerin birini aynı kablo giriş çıkış yapılmıştır. yada çok fazla switch vardır.

mesala ben dün yaşadığım bir problemi söyleyeyim bilgisayar ip almıyor kabindeki modemden orda bulunan switche hat geliyor ordan benim bilgisayar sınıfına geliyor burdan da bilgisayarlara dağılım yapılıyor. kabinde bulunan switchden hattı çıkarıp direk modeme bağladım sorun ortadan kalktı.

Bazı AP'lerin Web portları (genelde mavi) olur. Modemden gelen kabloyu bu porta taktığınızda AP modemi dış internet gibi görür. AP'nin ayarlarından DHCP'yi aktif edip, farklı bir ağ IP'si dağıtırsanız ağı bölmüş olursunuz.
Örnek Yapılandırma,
Modeminize ModemA, 1. Access Pointinize AP1, İkinci Access Pointinize AP2 diyelim.
ModemA'dan gelen kablolar AP'lerin Web portuna takılacak.
ModemA'nın ağ yapılandırması 192.168.1.1-254 olarak IP dağıtacak şekilde ayarlı olsun. Bu durumda Okulunuzdaki varsayılan Ağ geçidi adresi 192.168.1.1 olmuş olacak.
AP1'de DHCP sunucu özelliğini etkinleştirip, dağıtacağı IP aralığını 192.168.2.1 ile 192.168.2.254 olarak ayarlayın. Dağıtacağı Alt ağ maskesi 255.255.255.0 varsayılan ağ geçidi 192.168.1.1 olacak şekilde ayarlayın. AP1'e IP olarak da 192.168.1.251 verin.
AP2'de DHCP sunucu özelliğini etkinleştirip, dağıtacağı IP aralığını 192.168.3.1 ile 192.168.3.254 olarak ayarlayın. Dağıtacağı Alt ağ maskesi 255.255.255.0 varsayılan ağ geçidi 192.168.1.1 olacak şekilde ayarlayın. AP2'ye IP olarak da 192.168.1.252 verin.
Böylece AP'lerin hem kablosuz internet dağıtabilecek hem de IP dağıtabileceğinden, 750 tane bilgisayara IP dağıtabilecek hale getirmiş oldunuz. Mevcut sisteminiz böyle değilse en fazla 250 bilgisayar IP alabileceğinden daha fazla cihaz bağlanmak istediğinde sonradan ağa dahil olmak isteyen bilgisayarlar ağa bağlanamayacaklar, çok fazla IP dağıtmak, yoğun trafik vs. modemleri resetleyebiliyor ya da kilitleyebiliyor. Özellikle TTNET'in verdiği modem ve eşdeğerleri genelde ev kullanıcılarına yönelik olduğundan daha kaliteli bir modem (200 TL'den fazla olacaktır) alabilirseniz ve yukarıdaki gibi ağınızı bölebilirseniz performanslı bir ağınız olacaktır.
İşin öze para varsa huzur var.

benzer sorun bizde de var. okul iki katlı. üst katta ana modem var(zyxel vmg3312-b10b) alt katta bir tane ap var. bu hafta et'ler geldi (6 alt,7 üst katta) bilişim sınıfıyla birlikte bağlanan yaklaşık 32-33 cihaz oluyor. modem belli bir süre sonra interneti kesiyor. açıp kapatınca geliyor, bir süre sonra tekrar gidiyor. çözüm ne olabilir. her saat modem açıp kapatmaktan bıktım ark.lar. lütfen bilen arkadaşlar bir çözüm önersin. teşekkürler

Geri