Mozillada Gizli Özellikler." about:config "

Kodla Büyü

suferi

Seçkin Üye
Seçkin Üye
mozillada adres satırına about:config yazıp enter a basın.
çıkan pencerede internet explorerda yapılamayan bir çok değişiklikle karşılaşacaksınız .
konuyu başka bir yerde okuyup sizlerle paylaşmak istedim.
yazı uzun ben bir kaç örnek vereyim.

-----------------------------------------------------------
Sekmeyi Kapat Özelliğini Kaldırma ya da Değiştirme

Bilindiği gibi Firefox’taki sekmeleri kapatmak için ilgili sekmenin üzerine gelip aynen diğer Windows pencerelerinde olduğu gibi ’X’ işaretine tıklamanız yeterli. Ancak dilerseniz bu butonu kaldırabilmeniz mümkün.

Bunun için öncelikle adres çubuğuna ’about:config’ yazın ve uyarı ekranını geçtikten sonra Filtre kısmına tırnak olmaksızın ’browser.tabs.closeButtons’ parametresini girin. Listede bu parametreyi gördükten sonra çift tıklayın. Bu adımdan sonra sizden bir sayı değeri girmeniz istenecektir.

İşte sayı değerleri ve fonksiyonları:

0 - ’X’ butonu o an aktif olarak kullandığınız sekmede görünür; diğer sekmelerde bu buton yer almaz.
1 - (Varsayılan) Firefox kurulduğunda kullanılan değerdir. 1 değeri ’X’ butonunun her sekmede yer alması anlamına gelir.
2 - ’X’ butonlarını tamamen kaldırır.
3 - ’X’ butonu bu sefer sekme bölümünün en sonunda bulunur ve aktif sekmeyi kapatmaya yarar.

Araç Çubuğunu Küçültün

Her ne kadar günümüzde geniş ekran monitörlerin fiyatları düşse ve kullanıcılar arasında yaygınlaşmış olsa da, küçük ekranlarla yetinmek durumunda kalan kullanıcıların sayısı da hiç azımsanacak gibi değil. Bu anlamda oldukça basit bir yöntemle Firefox’un araç çubuğunu minimize edebilir; böylece web sitelerini görüntülemek için daha fazla alana sahip olabilirsiniz.

Bunun için öncelikle Firefox’unuz açıkken araç çubuğunun boş bir yerinde (Dosya/Düzen opsiyonlarının bulunduğu çubuk) farenizin sağ tuşuna tıklayın ve ’Customize’ yani ’Kişiselleştir’i seçin. Ardından açılan yeni pencerenin altında bulunan ’Use Small Icons’un (Küçük ikonları kullan) yanında bulunan kutucuğu işaretleyin ve ’Done’ (Tamam) butonuna tıklayın.

Bu işlemin ardından ’Geri/İleri/Dur’ gibi komut butonlarının boyutları küçülecektir. İşlemi geri almak için ise aynı yönergeyi takip etmeniz ve ardından ’Use Small Icons’un yanında bulunan kutucuğun işaretini kaldırmanız yeterli.

Konuyu paylaşıcaktım unutmuşum açtığı konuyla aklıma getiren @bilisim55 ' e teşşekkürler.

"Dikkatli olacağım, söz veriyorum." Firefox güldürdü sabah sabah beni :D

Geri