Ms Access ile Tabloları İlişkilendirme Problemi

Kodla Büyü

genctoprak

Aktif Üye
merhabalar.

amacım, genel bir öğrenci bilgi tablosu oluşturup bilgileri o tabloya yüklediğimde diğer tabloda ilgili yerlere gerekli bilgilerin gelmesi. resimlerden anlarsınız zaten. bunun için access ile tabloları ilişkilendirmem gerekiyor anladığım kadarıyla. bulduğum ilişkilendirme yöntemlerini denediğimde 2. resimdeki hatayı alıyorum sürekli. bilen arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

Hata: Birinci tablonun başvurulan alanı için benzersiz dizin bulunamadı.

İlişki kuracağınız alanlar benzersiz alanlar olmalıdır. Sanırım adid ve adik alanlarınız benzersiz değil, yani bu alanlara girilen kayıtlardan birden fazla var.

hocam mümkünse accessi dosyanızı buraya eklerseniz daha hızlı çözüme kavuşacaktır

dosyayı ekledim.

Sanırım adid ve adik alanlarınız benzersiz değil, yani bu alanlara girilen kayıtlardan birden fazla var. İlişki kuracağınız alanlar benzersiz alanlar olmalıdır. Sanırım adid ve adik alanlarınız benzersiz değil, yani bu alanlara girilen kayıtlardan birden fazla var.

bunun ne demek olduğunu anlayamadım.

ne yapmaya çalıştığımı doğru anlatabildim mi bilemiyorum. bu özelliği daha önce hiç denemediğim için saçmalıyor olabilirim. tablo1 'e öğrenci no girilince tablo2 de öğrenci no bölümüne aynı değer gelmeli, tablo1 e adını girince tablo 2 ye adın içindeki değer gelmeli. bunu yapmaya çalışıyorum ama beceremedim. teşekkürler şimdiden.

Ekli dosyalar

• Database1.rar
    25.5 KB · Görüntüleme: 447
hocam olayı ben anlayamadım malesef :)

Fakat şu var. otomatik sayı olan alanları (sıra numara) siz ilişikide bağlamaya çalıştınız sanıyorum. Bağlama işini öğrenci numarasından yaparsınız. Sıkıntı olmaz, ayrıca hocam her tabloda ad soyad bilgine de gerek yok bağladıktan sonra öğrenci numarası yeterli olur.

BEn anladığım gibi yapıp dosyayı birazdan eklerim.

hocam dosyaya bakın genel tablosundaki birincil anahtarı değiştirdim, istediğiniz buysa eğer sanırım anlaşılır örnekten, sorun olursa yazarsınız.

kolay gelsin

Ekli dosyalar

• Database12.rar
    25.4 KB · Görüntüleme: 429
the_korsan' Alıntı:
hocam olayı ben anlayamadım malesef :)

Fakat şu var. otomatik sayı olan alanları (sıra numara) siz ilişikide bağlamaya çalıştınız sanıyorum. Bağlama işini öğrenci numarasından yaparsınız. Sıkıntı olmaz, ayrıca hocam her tabloda ad soyad bilgine de gerek yok bağladıktan sonra öğrenci numarası yeterli olur.

BEn anladığım gibi yapıp dosyayı birazdan eklerim.

otomatik sayı alanlarını bağlamaya çalıştım evet. aslında yalnızca onu bağlayınca hata vermiyor, bağlıyor kayıt numaralarını. ama bir seçenek daha bağlamaya çalışınca o hatayı veriyor.

tabloları bağlamanın mantığını, nasıl çalıştığını ve ne amaca hizmet ettiğini bilmiyorum. benim istediğim birkere girilen kayıdın birden fazla tabloya kaydolması. asp de yapabilirim bunu ama gereksiz kod yazmak istemiyorum ayrıca öğrenci listelerini excelden access'e çekeceğim için bu bağlama işini access de çözmem benim çok daha işime yarıyacak (ozaman excelden bağla geç diyebilirsiniz, bu da işime yaramaz. sonradan asp form ile de kayıt ekleyebilmem lazım) ve sonradan kayıt eklemek istersem eğer tek tabloda işi bitireceğim. belki de yoktur böyle özellik. dedim ya bu tablo bağlama olayının mantığını bilmiyorum :)

the_korsan' Alıntı:
hocam dosyaya bakın genel tablosundaki birincil anahtarı değiştirdim, istediğiniz buysa eğer sanırım anlaşılır örnekten, sorun olursa yazarsınız.

kolay gelsin

öncelikle yardımların için teşekkür ederim.

access dosyasını indirdim. ilişkilendirmeleri inceledim. eklemiş olduğun iki kayıt tam olarak istediğim gibi olmuş. ama access arayüzünden yeni bir kayıt ekledim. diğer tabloya gelmedi. nerde yanlış yapıyorum anlayamıyorum birtürlü :)

Ekli dosyalar

• Database123.rar
    26.2 KB · Görüntüleme: 230
Hocam önceki mesajda söylediğim gibi bir tabloda olur sadece adı, soyadı vs bilgileri, öğrenci numarası tüm tablolarda olur, genel tablosundaki bilgiler diğerlerinde yer almaz, öğrenci numarası ile tüm tablolar örnekteki gibi bağlanır. altta çıkan + simgesi ile bağlı tablolardaki bilgiler bu şekilde listelenebilir. Aynı kayıtların birden fazla tabloda tutulması yükten başka bir işe yaramaz aslında.

Sizin genel tablosundaki bilgileriniz her öğrenci için bir tane, birincil anatarınızda dolayısıfla öğr. no. olduğu zaman bağlamakta sıkıntı olmaz.

Tabloları bu şekilde yaptıktan sonra forma verileri çekmek daha kolay olur.

Ne yazık ki bu dediğinizi yapmak ilişkileri kullanarak mümkün değil.
Kaç tane kayıt ekleyecekseniz, hepsini kodları kullanarak eklemek zorundasınız. İlişkiler daha çok veritabanı tablolarının birbiri arasındaki bağı göstermek ve veritabanı yönetim sistemlerinin tabloları daha performansı bir şekilde işlemesini sağlamaya yöneliktir. Onun haricinde girdiğiniz bir bilgi ilişkili olduğu diğer alana kaydedilmez.

Arkadaşlar merhaba
esnaf arkadaşın veresiye defterinde bi değişiklik yapılacak ama bir türli beceremedim. bilen varsa yardımcı olabilir mi resimde sıkıntının ne olduğu ve nasıl olması gerektiği yazıyo yardımcı olursanız sevinirim
aaaa_QHJj.JPG

Geri