mSata SSD Yükseltme Yapan Var mı?

Kodla Büyü

scofield9

Site Gezgini
Arkadaşlar elimde Asus'un S550cm modeli var. Bunlarda 24gb ssd + 750gb hdd var. Ben Hdd'yi sökmeden direk SSD yi yükseltmek istiyorum ama üzerindeki ssd Mini pcie yarım boy mSATA diye geçen bi tür. Türkiye'de satan yer bulamadım. Aramızda bu tür bi işlem yapan var mı? Piyasada satılan mSata SSD'den alsam ana kartın üzerinde ki yuvaya uyar mı?

Benim makinada da msata girişi var.
64 GB lik model takılı durumda.

Elimde birtane daha var.
Netten msata to SSD converter aldım. Masaüstüne bağlamak amaciyla
İlk aldığım malesef uymadı. Pinlere dikkat etmeyerek almıştım.

İlk aldığım 7+7+2 pin

Son aldığım işimi gören 8+18 gibi pin yapısı vardı.

Diyeceğim alırken pin yapısına dikkat edin.

Arkadaşlar elimde Asus'un S550cm modeli var. Bunlarda 24gb ssd + 750gb hdd var. Ben Hdd'yi sökmeden direk SSD yi yükseltmek istiyorum ama üzerindeki ssd Mini pcie yarım boy mSATA diye geçen bi tür. Türkiye'de satan yer bulamadım. Aramızda bu tür bi işlem yapan var mı? Piyasada satılan mSata SSD'den alsam ana kartın üzerinde ki yuvaya uyar mı?

hocam bu sanki cache bellek görevi görmesi için koyulmuş.express cache diye bir yazılım kurunca aktifleşiyordu yanlış hatırlamıyorsam.

Benim makinada da msata girişi var.
64 GB lik model takılı durumda.

Elimde birtane daha var.
Netten msata to SSD converter aldım. Masaüstüne bağlamak amaciyla
İlk aldığım malesef uymadı. Pinlere dikkat etmeyerek almıştım.

İlk aldığım 7+7+2 pin

Son aldığım işimi gören 8+18 gibi pin yapısı vardı.

Diyeceğim alırken pin yapısına dikkat edin.

resimlerden baktığım kadarıyla pin sayısı tutuyor ama boyuttan emin olamadım. uzunluğu kurtarmayabilir sığmaz diye emin olamadım

hocam bu sanki cache bellek görevi görmesi için koyulmuş.express cache diye bir yazılım kurunca aktifleşiyordu yanlış hatırlamıyorsam.

evet hocam cache bellek için, yazılımla aktif ediliyormuş. Biosda ve disk yönetiminde görünüyor. Cache olarak aktif etmeden sistem diski olarak kullanırım diye düşündüm

18+8 pin yapısına sahip bağlantı noktaların bazıları mSATA, bazıları mPCIE yuvası. Her iki yuvada fiziksel görüntü olarak yapısı aynı. mPCIE yuvasına mSATA bir SSD alıp takacak olursanız çalışmayacaktır. Buna dikkat etmeniz gerekir.
80sducubufah.png

Resimdeki kısma 480GB lık Kingston mSATA SSD satın aldım taktım. Fakat çalışmadı. Bu yuva uzun tip WİFİ adapterler içinmiş. Yani mPCIE yuvası.
aa.jpg
61WUd7+l4xL._AC_SL1200_.jpg

Ayrıca mSATA dan mPCIE dönüştürücü gerekiyor.
kingston-480-gb-suv500-now-suv500ms-480g-2-5-msata-z.jpg

18+8 pin yapısına sahip bağlantı noktaların bazıları mSATA, bazıları mPCIE yuvası. Her iki yuvada fiziksel görüntü olarak yapısı aynı. mPCIE yuvasına mSATA bir SSD alıp takacak olursanız çalışmayacaktır. Buna dikkat etmeniz gerekir. Ekli dosyayı görüntüle 68483
Resimdeki kısma 480GB lık Kingston mSATA SSD satın aldım taktım. Fakat çalışmadı. Bu yuva uzun tip WİFİ adapterler içinmiş. Yani mPCIE yuvası.
Ekli dosyayı görüntüle 68486 Ekli dosyayı görüntüle 68484
Ayrıca mSATA dan mPCIE dönüştürücü gerekiyor.
Ekli dosyayı görüntüle 68485

Teşekkürler gayet açıklayıcı oldu. Artık HDD'yi söküp onun yerine takmak için bi SSD alıyorum.

Teşekkürler gayet açıklayıcı oldu. Artık HDD'yi söküp onun yerine takmak için bi SSD alıyorum.
Bende CD-Sürücü söküp oraya bir ssd aldım. Benim amacım kapasite artırmak. Sizde hdd nin yerine ssd, cd sürücünün yerine hdd yi takabilirsiniz.
41fzl4+-shL._AC_SY400_.jpg

sandisk-1-tb-plus-sda-1t00-g26-2-5-sata-3-0-z.jpg

Ben bunu cd sürücüsü kısmına aldım. HDD yi zaten SSD ile değiştirmiştim

Geri