Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Müdür BTR normu ile arkadaşı olan bilişim öğretmenini benim okuluma aldırma çabasında?

Konu, 'Öğretmen | İdari, Hukuki ve Özlük Hakları Konuları' kısmında Bilişimciruh.123 tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
?

Yapabilir mi?

1. Evet

2. Hayır

Sonuçlar ancak oy kullandıktan sonra görülebilir.
  1. Bilişimciruh.123

Bilişimciruh.123 Üye

Benim amacım böyle bir şeyin mümkün olup olmadığını öğrenmek. Kötü bir niyetim yok. Ön yargılı olmamanızı tavsiye ederim.

2. Bilişimciruh.123

Bilişimciruh.123 Üye

Vakit ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkür ederim değerli hocalarım.

3. Bilişimciruh.123

Bilişimciruh.123 Üye

Seçmeli dersim yok hocam hepsi zorunlu branş dersi.
    Seçmeli dersim yok hocam hepsi zorunlu branş derslerim.

4. Bilişimciruh.123

Bilişimciruh.123 Üye

Allah razı olsun değerli hocam.

5. HBV

HBV Seçkin Üye Seçkin Üye

Ders saatiniz 30 üzerine çıkarsa norm 2 olur. Yeni biri gelir ama buda öyle tercih kapattırabilecek bir torpil kapasiteleri yoksa herkes gelebilir. Daha sonra norm fazlası olmanız bölge normuna çok bağlı. Genelde norm fazlası olsanızda daha iyi bir okula gitme ihtimaliniz var.

6. yuci81

yuci81 Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

Norm fazlası atamalarını bakanlık değil valilikler yapar. Bizim ilde bu sene valilik ilçe bazında resen atama yaptı. İlden ile değişen bir durum. Vali gerek görür resen yapar, başka bir vali gerek görmez resen yapmaz. Bakanlığın valiliklere yazı yazıp resen yapılıp yapılmayacağını kesin bir dille belirtmesi lazım. Yoksa adaletsizlikler doğuyor maalesef.

serkan42 bunu beğendi.
  7. bote67

bote67 Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

Bir bilişim öğretmeni olduğunuz, çalışkan, fedakar , teknik ve tamirat işlerinde iyi olduğunuz, bilişim sınıfı kurmaya çalıştığınız gibi bilgiler vermişsiniz.
    Okulunuzun türü, haftalık kaç saat zorunlu-seçmeli Bilişim dersi olduğu, okul bilişim normu gibi bilgilere yer vermemişsiniz.
    Okul müdür yardımcısının sizin norm fazlası olabileceğinizi ima ettiği halde, başka okuldaki arkadaşı olan bilişim öğretmenini sizin okulunuza alma çabasında olduğunu ifade etmişsiniz.
    Okul müdür yardımcısının burada kendini ifade etme veya savunma gibi bir durumu söz konusu mu? bu foruma üye mi? belirtmemişsiniz.
    Ben bu okul türünde bu kadar saat Bilişim dersi olan bir okulda görev yapıyorum. İl içi atamalarda başka bir Bilişim öğretmeni bir şekilde benim okuluma tayin olursa benim norm fazlası olma durumum olabilir mi? gibi bir konu başlığı açılsaydı ön yargılı dediğiniz bazı olası düşünceler hiç var olmazdı.
    Okul müdür yardımcısı, benim gibi bir öğretmenin norm fazlası olması ihtimali söz konusuyken, yakın arkadaşını bir şekilde benim okuluma alabilir mi? gibi bir soruya dönüşmüş... (Okulda müdür yardımcısından daha yetkili idareciler var, yönetmelikler var... önemli bir şekilde yardım istenen bilgi nasıl bir etkiye sahip olacak?)

Son düzenleme: 1 Nisan 2022
  8. Bilişimciruh.123

Bilişimciruh.123 Üye

*Olumlu veya olumsuz her türlü görüşe saygım sonsuz.
    *Bazı hususlarda haklısınız ama bu hususlarda bilgim olmadığı için burada yazma ihtiyacı duydum.
    *Benim niyetim kendimi ön plana çıkarmak veya ben çalışkanım, fedakarım demek için değil. Yaşadığım bu durumu hak etmediğimi anlatmak istedim.
    *Herhangi bir kötü niyetim yok. İdare ile dengeli bir ilişkim var. Bu konuyu onlarla da görüşüyorum.
    *Kimseye karşı kötü bir niyetim olmadığını tekrar belirtmek isterim. Lütfen kendinizi benim yerime de koyarak okumanızı rica ederim.

9. herohamster

herohamster Süper Üye Süper Üye

branşınız ile ilgili 30 saat ders varken mümkün değil norm fazlası olmanız..rahat olun sadece size güç göstermeye çalışıyor anladığım...çok fazla muhatap olmayın...yapabiliyorsanız yapın deyin...sizin için sorun olmadığını belirtin...

10. Enterprise

Enterprise Süper Üye Süper Üye

En son okuduğum kitapta şöyle bir cümle geçiyordu "Herkesin şemsiyesi açıktı fakat benim iş hayatında hiç şemsiyem olmamıştı, hangi şemsiye derseniz umursamazlık şemsiyesi" :)
    Hiç umursamadığınızı öyle de olsa böyle de olsa sizin için fark etmeyeceğiniz(ki gerçekten öyle oluyor Hocam 15 sene önce böyle bir nedenle idareyle ters düşmüştük müdür sana soruşturma açacağım dedi aynı tarihte tesadüfen yüksek lisansım var diye bir projede görev aldım ve bizzat il milli eğitim müdüründen teşekkür belgesi aldım şer sandığım olay benim hayrıma oldu:) Sonra adadaki dokunulmazlık hakkını ben almışım gibi oldu hem ters düştü hem kötü olamadı benimle:))))

11. hasan

hasan Hiperaktif Üye Hiperaktif Süper Üye

Öncelikle panik yapmayın, norm kadro yönetmeliğini okuyun.
    Ciddiye almayın, haklarınız bili yeter. Su akar yolunu bulur..
    Eğer norma düşürecekse "norma düştüğünüzü ve okulda kaç saat ders olduğunu yazan" bir resmi evrak imzalatması lazım, kağıt üzerine 5.ve6.sınıfta (zorunlu) kaç saat dersiniz olduğunu yazın.
    30 sate kadar 1, sonrasına 2. öğretmen olur. BTR normu ayrıdır. Bakanlık onu ayrı veriyor. Siz BT öğretmeni kadronuzla okuldasınız, BTR değil.

Ancak ders saatini 30+ gösterip seneye ikinci öğretmen gelmesini sağlar (mebbiste norm açılacağı için istediği öğretmen de gelmeyebilir). Sonraki yıl dersi 30 veya altına düşürüp sizi norma düşürebilir. Eğer fiilen (Gelecek eylülde okulda bir haftadaki dersin toplam saati) 30+ olmamışsa norma düşseniz bile bir dilekçenize bakar. Bu tür hatalarda sonra gelen puana bakılmaksızın ilk gider. İki arkadaşımın başına geldi. Biri kalan biri gidendi...

En kötü şartlarda, idareniz işi usülüne uygun yapsa bile.. 2023 aralık ayında norm durumundan tayin istersiniz.

12. kumsal540

kumsal540 Seçkin Üye Seçkin Üye

adayliği kaldırmamak yürek ister hocam o işler çok zor ve bunun için susmayın ama eğer bir şekilde atama yapılırsa norm yönetmeliği açık punı düşük olan gider

13. eemree

eemree Süper Üye Süper Üye

hocam hepsi zorunlu ders ise 30 saat 1 norm,
    yeni sınıf açıp ders saatini artırma şansı var mı?
    var ise
    diyelim açtı 32 saate bölge verirse 1 norm daha verir, kesin değil
    diyelim verdi ve istediği kişi geldi,
    1 sene beraber çalışırsınız, tekrar sınıf kapatıp ders saatini 30 a indirdi diyelim ve norm 1 e düştü
    ve istediği kişinin puanı sizden yüksek, mart ayına kadar yine beraber çalışırsınız
    resen atama yapılmıyorsa çalıştığınız yerde tayin istemezseniz yerinizde kalırsınız, resen yaparlarsa gidersiniz.
    bu kadar uğraşırsa zaten o kişiyle birlikte çalışmayın
    diğer türlü boş boş konuşsun dursun.

Son düzenleme: 1 Nisan 2022
  14. herohamster

herohamster Süper Üye Süper Üye

pek çok arkadaş konuyu açıklayıcı yorumlarda bulunmuş.BTR görevlendirme ile yapılabilir siz aday öğretmen olduğunuzdan BTR olamazsınız 1 öğretmen gelebilir sizde 22 saat derse girersiniz dersinizi anlatırsınız işinizi yaparsınız ET arıza vs hiç bir şey sizi ilgilendirmez okuldaki arıza vs ilede gelen ilgilenir adaylığınız kalktıktan sonrada norm fazlası olsanızda sizin için okul gösterip öyle atamaya çalışırlar..istemezseniz gitmezsiniz resen gidenlerin çoğu da geri dönüyor.
    siz yeni olduğunuzdan sizi ezmeye çalışan biri gibi görünüyor..haksız bir durum gördüğünüzde sizde şikayet edersiniz..o düşünsün siz gittiğiniz her okulda BTR olursunuz isterseniz o öğretmenliğe döner çekinmeyin ama işinizi yapın..

rose_tek bunu beğendi.
  15. rose_tek

rose_tek Seçkin Üye Seçkin Üye

Hocam 15 yıldır öğrendiğim şey üstüme vazife olmayan hiçbir şeyle ilgilenmemek. Sorunuza gelecek olursa btr olarak stajer olduğunuzdan gelir. Ama zaten o bir görevlendirme norm değil. Arkadaşlar da açıklamışlar. Siz de dersinize girip çıkıp başka işe dokunmazsınız. Gelecek yıl görevlendirmeyi isterseniz. Norm 1 olduğundan yerinize biri gelemez. Ama seçmeli seçer ders sayısı artar. Bir norm daha açılır. O dediğiniz kişinin puanı yüksektir. Gelir okula. Sonra dersi seçmez ve siz norm fazlası olursunuz. Bu tarz bir şey yaşadı. Bziim branşta pek açık yer olmadığından norm fazlası olunca tayin olayı pek olmuyor. Canınızı sıkmışlar epeyce. Siz elinizi bir şeye sürmeyin. Bırakın gelen yapsın. Madem öyle.

16. selocan32

selocan32 Seçkin Üye Seçkin Üye

Görev yaptığım bir okulda, okul müdürü sevmediği bir öğretmeni okuldan göndermek için ders sayısını artırıp ikinci bir kadro açtı. Sonra bir arkadaş daha il içinden tayin istedi ve geldi. Sonra ders sayısı düşürüldü ve norm düştü. Eski öğretmen maalesef düşük puanlı olduğu için gitmek zorunda kaldı.

Daha sonra ilahi adalete bakın:
    Nasıl olduysa yeni öğretmen ile okul müdürü adeta kanlı bıçaklı oldular. Soruşturmalar, şikayetler cezalar vs.

Ben buna "Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste." diyorum.

Kul Hakkı, yiyenin yanına kâr kalmıyor.

Hocam hiç canınızı sıkmayın. BTR normu diye bir şey yok. İkinci bir BT kadrosu açılıp yenisi gelir de sonra norm azalırsa ve gitmek zorunda kalırsanız, yapacak bir şey olmayabilir. Ama unutmayın Allah'ın da bir hesabı vardır.

17. scorpus

scorpus Aktif Üye

ne yazık ki böyle bir şey mümkün.arkadaşlar yazmış zaten.seçmelilerle norm açar ve arkadaşı geldikten sonra seçmelileri iptal ederek normu kapatır ve sizin puanınız az olduğundan norm fazlası olursunuz.yapabileceğiniz tek şey şikayet etmek ama bir şey çıkar mı?zor
    normu bazı müdürler silah olarak kullanabiliyor.norm fazlalığında hizmet puanı yerine okula atanma tarihine baksalar bu tip olayların önüne geçerler(bu sefer de başka sıkıntılar çıkacaktır ama en azından tehdit unsuru olarak kullanamayacaklar)

18. bote67

bote67 Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

Güncel

19. wes

wes Seçkin Üye Seçkin Üye

Yapamazı işaretlemiştim ama eğer puanınız düşükse okulunuzdaki 5. sınıfları yabancı dil ağırlık sınıfa dönüştürerek bir senede sizi norm fazlası yaparak sizi okuldan gönderebilir. Ertesi sene de yeniden eski sisteme gelerek normu yine arttırabilir. Ne yazık ki bu saçma sistem tek bir kişinin ağzına bakıyor.

20. mesafeli

mesafeli Seçkin Üye Seçkin Üye

Hocam öyle bir durumda sadece bu arkadaş değil diğer branşlardan da pek çok arkadaş norm fazlası olacaktır. Eski düzene alınca da bunun kötü niyetle yapıldığı ortaya çıkacaktır. Adama sormazlar mı niye böyle yaptın diye. İmkansız demiyorum ama böyle birşeyi şimdiye kadar hiç duymadım

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal