Müdür yardımcısının canlı derslere girip kontrol etmesi

Kodla Büyü

u.ybnc

Üye
Arkadaşlar okulumuzda böyle bir durum var. Müdür yardımcısı bilgimiz dışında id ile derse girip biraz durup çıkıyor. Böyle bir şey yapmalarına olanak sağlayan yetkileri var mıdır?

Yetki boyutunu bilemem ama gerçekten rahatsız edici. Amacı neymiş, sanki özel bir kurum muymuş ki öğretmenleri denetleme gereği duyuyormuş...

giremez hocam. yetkisi yok. bizde de yapmaya kalktılar. tepkimizi koyduk. müdürün de habersiz girmesi etik değil. sınıfa gizli kamera koymaktan farkı yok bunun. müdürün yüzyüze derslere girmesi de denetleme için değildir.
orta öğretim kurumları yönetmeliği der ki
müdürün görevleri maddesi
d) Öğretmenlerin performanslarını artırmak amacıyla her öğretim yılında en az bir defa dersini izler ve rehberlikte bulunur.
dolayısı ile derse katılım amacı bellidir.

Ben anlamakta güçlük çekiyorum bunları , nasıl bir işsizliktir bu?
Hiç mi kişiliğini yapılandırmak gibi bir kaygın yok??? Düşmüşler birinin açığını yakalayayım ve kendimi halt sanıp millete de bir halt olduğumu inandırayım derdine.

Dersin yapılıp yapılmadığını öğrenci olup olmadığını kontrol ediyor kendince. Çok yanlış bir şey. Öğrenci yoksa ücret kesme derdindedir. Halbuki kendileri okula 1 gün gelip full ücretini alacak. Bunu hak görüyorlar. Öğretmenin 3-5 saat ücretini kesmek için fırsat kolluyorlar.

Dersin yapılıp yapılmadığını öğrenci olup olmadığını kontrol ediyor kendince. Çok yanlış bir şey. Öğrenci yoksa ücret kesme derdindedir. Halbuki kendileri okula 1 gün gelip full ücretini alacak. Bunu hak görüyorlar. Öğretmenin 3-5 saat ücretini kesmek için fırsat kolluyorlar.
bu da bahane olamaz hocam eba raporlar da her ayrıntı var kimin hangi dk girip çıktığına kadar.
Okul whatsapp grubuna dersinize izinsiz giren olursa şikayet edeceğinizi belirtin bir daha kimse giremez

bu da bahane olamaz hocam eba raporlar da her ayrıntı var kimin hangi dk girip çıktığına kadar.
Okul whatsapp grubuna dersinize izinsiz giren olursa şikayet edeceğinizi belirtin bir daha kimse giremez
harici zoom görünmüyor eba raporlarda ve ilgili sayfada yazıyor bu durum.

Arkadaşlar oda birsey mi bir okulda müdür okul açıkken koridorda geziyor ve ansızın sınıfa baskın şeklinde dalıyor. Sonra üslup şu sen ne yapıyorsun ne işliyorsun planın nerde diyor göster bakayım diyor. O yüzden canlı derste söyle girip bakmış o bunun yanında melek

Birsey derdim ama siteyi kapatirlar. O yuzden kalbimden aklimdan gecenleri buraya yazamiyorum ...

Arkadaşlar oda birsey mi bir okulda müdür okul açıkken koridorda geziyor ve ansızın sınıfa baskın şeklinde dalıyor. Sonra üslup şu sen ne yapıyorsun ne işliyorsun planın nerde diyor göster bakayım diyor. O yüzden canlı derste söyle girip bakmış o bunun yanında melek
Müdür yapar, müdür Yardımcısı yapamaz.

Hocam derslere hiç girmeyip ekders alan öğetmenler var okullarda. okul idaresi sizce bunu nasıl tesbit edecek. Eba raporlar artık harici ders atamasıyla birlikte istatistik tutmuyor. sadece ders tanımlanmış mı o görülüyor.
Arada bir girilip bakılıp çıkılması kadar doğal bir durum yok bence. Yoksa tüm öğretmen arkadaşlar da ak pak değil yani..

Adını soyadını yazar öğrencilere selam verir biraz dinler çıkar.Ama habersiz başka bir rumuzla giren olursa bilişim sistemlerine izinsiz girme suçu var TCKna göre hapis ve para cezası var.Ben bunu idarecilere söyledim çünkü buranın güvenliğini sağlamakla yükümlüyüm.

sevgili arkadaşlarım bu işgüzarlık ve kralcılıktan başka birşey değildir. özellikle belirteyim ki "ortalama zekaya" sahip herhangi bir idareci öğretmenine güvenmesi gerektiğini, pandemi koşullarında şartları zorlaştırmanın hiçbir şey kazandırmayacağını bilir. bunu bilmeyen idareciye neler yapılır neler...
1. zoom un açık kaynak kod sistemli olmadığını bilen bir öğretmen zoomdan ders yapmaz ve buna hiçbir allahın kulu onu zorlayamaz.
2. derslerti idarenin hergün ders programına göre ebadan atanmasını ister ve idareci her gün ders girmek zorunda kalır.
3. öğretmen işgüzarlık yapmak isterse ebadan dersi başlatır 5 dakika sonra çıkar ve bağlantı koptu der. ama idareci seve seve ekdersi ödemek zorunda kalır. ödemezse görevden bile alınabilir.
4. ya da öğretmen açık kaynak kod sistemli bir program temin edilmesini isteyebilir ki bu idarenin görevidir.
....

Hocam derslere hiç girmeyip ekders alan öğetmenler var okullarda. okul idaresi sizce bunu nasıl tesbit edecek. Eba raporlar artık harici ders atamasıyla birlikte istatistik tutmuyor. sadece ders tanımlanmış mı o görülüyor.
Arada bir girilip bakılıp çıkılması kadar doğal bir durum yok bence. Yoksa tüm öğretmen arkadaşlar da ak pak değil yani..
bu öğretmenin sorunu değil. ben idareci olsam sadece süphelendiğim veya şikayet olanlar için öğrencilere sorarım. bu yapılan doğrudan mobingtir bana göre.
Doktor muayene ederken de izlesinler o zaman. Veya milletvekili işini yaparken izlesinler çaktırmadan. Örnekler çoğaltılabilir. Doğal falan değil. Yasal da değil. Öğretmen arkadaşlar ak pak olmayabilir ama çözüm bu değil

Son düzenleme:
sevgili arkadaşlarım bu işgüzarlık ve kralcılıktan başka birşey değildir. özellikle belirteyim ki "ortalama zekaya" sahip herhangi bir idareci öğretmenine güvenmesi gerektiğini, pandemi koşullarında şartları zorlaştırmanın hiçbir şey kazandırmayacağını bilir. bunu bilmeyen idareciye neler yapılır neler...
1. zoom un açık kaynak kod sistemli olmadığını bilen bir öğretmen zoomdan ders yapmaz ve buna hiçbir allahın kulu onu zorlayamaz.
2. derslerti idarenin hergün ders programına göre ebadan atanmasını ister ve idareci her gün ders girmek zorunda kalır.
3. öğretmen işgüzarlık yapmak isterse ebadan dersi başlatır 5 dakika sonra çıkar ve bağlantı koptu der. ama idareci seve seve ekdersi ödemek zorunda kalır. ödemezse görevden bile alınabilir.
4. ya da öğretmen açık kaynak kod sistemli bir program temin edilmesini isteyebilir ki bu idarenin görevidir.
....
2 hariç hepsini isteyebilir. Meslek liseleri, ilkokul ve ortaokullarda artık idare canlı dersleri girmiyor, öğretmenlerin kendisi harici canlı dersi giriyor. Bakanlığın yaptığı yanlış kendisi de kullandığı halde zoom'u açık kaynak kodlu olmadığı için sanki kullanmayın der gibi açık kaynak kodlu yazılım kullanın diye yazı göndermesidir. Ama zoom dışında program kullanan sayısı çok az.

1. maddede dersini yapmayan öğretmen soruşturma geçirir, ek dersini zaten alamaz, geçen sene uzaktan eğitimde ders vermek zorunlu değil diye idarecilik yapmış tecrübeli bir öğretmenle tartıştım. Yazıyı gösterdim, halbuki whatsapptan paylaşmıştım o yazıyı, bundan ne anlıyorsunuz dedim, üstüne hafta sonunu bile yönetmeliğe aykırı olarak maaş karşılığından sayıyorlar dedim, kem kümden başka bir şey diyemedi.

Gelelim öğretmene güven meselesine. Elbette idareci öğretmene güvenecek ama öğretmen de o güveni boşa çıkartmayacak. Eba destek noktasında bazen denk geliyorum, bazı öğretmenler sürekli geç başlatıyor, erken bitiriyor, 2 dersi birleştirip blok yapıyor 40 dakika. İdarecinin haber vermeden canlı derse girmesi doğru değil elbette. sizden izinsiz dersinize giren birini istediğiniz gibi dersten atabilirsiniz. O idareci haber verseydi size. Normal zamanda yani yüzyüze ders işlediğinizde bir idareci sınıfınıza geliyorsa acil bir durum için geliyordur ya da denetlemek için. Denetlemeye gelen idareci de bunu öğretmene bildirmeli.

Yani arkadaşlar ben haftada 32 saat dersimi eksiksiz yapıyorsam ve sene başından beri dersleri yarım yamalak yapan öğretmenler olduğunu da biliyorsam ve idareye de bunu söylüyorsam bi zahmet idare de bunun kontrolünü ve gereğini yapsın da ikimiz de aynı miktar ekders almayalım..
Peki idare bu kontrolü nasıl yapacak, sorarım size?

Yani arkadaşlar ben haftada 32 saat dersimi eksiksiz yapıyorsam ve sene başından beri dersleri yarım yamalak yapan öğretmenler olduğunu da biliyorsam ve idareye de bunu söylüyorsam bi zahmet idare de bunun kontrolünü ve gereğini yapsın da ikimiz de aynı miktar ekders almayalım..
Peki idare bu kontrolü nasıl yapacak, sorarım size?
Meb sistemini geliştirecek. Harici dersi kaldıracak. Okul idaresi raporlardan bakacak olan bitene

İdare denetler diye bişey yok arkadaşlar. Müdür dışında kimse dersinize ne yüz yüze ne de uzaktan yasal olarak giremez. Yukarıda yazdım tekrar yazıyorum. İlgili yönetmelik maddesi Orta öğretim kurumları yönetmeliği
Müdürün görevleri maddesinde
d) Öğretmenlerin performanslarını artırmak amacıyla her öğretim yılında en az bir defa dersini izler ve rehberlikte bulunur.
Amaç belli, bu denetleme değildir. Ve sadece müdür için vardır. Haber vermeden yapılması da etik değildir

Öğretmenlerin ak pak durumunu denetlemek sizin işiniz değil hocam. siz kendi işinizi güzelce yapıyosanız geri kalanı araştırıp yapılmayan derse ek ders ödememek okul gerçekleştirme ve harcama yetkililerinin, yani müdür ve yardımcısının görevidir. İşlerini yapmadıklarını düşünüyosanız yazılı şikayetinizi silsile yoluyla belirtin.

Okulda yanlış yapılan şeyler var bunları düzelteyim diyosanız da idareciliğe başvurun.
Uzun vadede öğretmen aleyhine olacak durumları savunmayın lütfen

2 hariç hepsini isteyebilir. Meslek liseleri, ilkokul ve ortaokullarda artık idare canlı dersleri girmiyor, öğretmenlerin kendisi harici canlı dersi giriyor. Bakanlığın yaptığı yanlış kendisi de kullandığı halde zoom'u açık kaynak kodlu olmadığı için sanki kullanmayın der gibi açık kaynak kodlu yazılım kullanın diye yazı göndermesidir. Ama zoom dışında program kullanan sayısı çok az.

1. maddede dersini yapmayan öğretmen soruşturma geçirir, ek dersini zaten alamaz, geçen sene uzaktan eğitimde ders vermek zorunlu değil diye idarecilik yapmış tecrübeli bir öğretmenle tartıştım. Yazıyı gösterdim, halbuki whatsapptan paylaşmıştım o yazıyı, bundan ne anlıyorsunuz dedim, üstüne hafta sonunu bile yönetmeliğe aykırı olarak maaş karşılığından sayıyorlar dedim, kem kümden başka bir şey diyemedi.

Gelelim öğretmene güven meselesine. Elbette idareci öğretmene güvenecek ama öğretmen de o güveni boşa çıkartmayacak. Eba destek noktasında bazen denk geliyorum, bazı öğretmenler sürekli geç başlatıyor, erken bitiriyor, 2 dersi birleştirip blok yapıyor 40 dakika. İdarecinin haber vermeden canlı derse girmesi doğru değil elbette. sizden izinsiz dersinize giren birini istediğiniz gibi dersten atabilirsiniz. O idareci haber verseydi size. Normal zamanda yani yüzyüze ders işlediğinizde bir idareci sınıfınıza geliyorsa acil bir durum için geliyordur ya da denetlemek için. Denetlemeye gelen idareci de bunu öğretmene bildirmeli.
Yazılım dan anlamayan kralcı biri daha. Alıştık bunlara. Ah hocam. Resmi yazı okur musunuz siz. Ben açık kaynaklı olmayan sistemden ders yapmam bu yeğitek in yayınladığı yazıya ters dersem, idareci bana bunu zorladığında, bu sefer ben ondan kişisel verilerin korunması kanunu ve bakanlığın yazısına aykırı ortamda ders yapmam için resmi yazı isterim. Bunu yaptığı takdirde oluşacak yasal bir boşlukta ben soruşturma geçiririm, müdür hapis cezası alır. Ahh ahhh... Neyse..

öğretmenlerin yaptıklarını bir bilişimci olarak gördükten sonra kimse öğretmenlere güvenden bahsetmesin. idare her türlü tedbiri alacak, yoksa çoğu ders işlenmez, hiç kendimizi kandırmayalım, demagojide yapmayalım. bugün öğretmenin saygınlığının azaldığından bahsediyorsak bunu kendi elllerimizle yaptığımız özeleştirisini yapalım. öğretmen demeye zorlandığım meslektaşlarım var hemde çok.idareci müdür olur müdür yardımcısı olur denetim görevini her zaman yapmalı.

Geri