Müdür Yardımcısının Office dosyaları gitti.

Kodla Büyü
http://rescuedisk.kaspersky-labs.com/re ... cue_10.iso
Bu linkten Kaspersky Rescue Disk 10'u indir

İster cd ye istersen usbye yazdırabilirsin.
Usbye yazdırmak için
http://rescuedisk.kaspersky-labs.com/re ... ue2usb.exe

dosyayı indir.

daha sonra açılışta boot menüsünden yazdırdığın aygıtla (cd ya da usb) sistemi aç

ve Kaspersky Rescue Disk ile sistemi tarattır. Virüsler temizlendikten sonra sistemi açıp nod32 gibi bir antivirüs kurup bilgisayarı tarattır.

Şu adresten de reg dosyalarını çalıştırarak dosyaların açılma programlarını düzeltebilirsin.
http://www.sevenforums.com/tutorials/19 ... store.html

eğer dosyalar şifrelendiyese şifre kırıcı programlar var. Onlarla işi çözbilirsin.

Bu yazdıklarımı bir denemeni tavsiye ederim. İnşallah sorun çözülür.

2003 yılında göreve başladığımda çernobil virüsü 2 makinemi göçertmişti,
aradan 12 yıl geçti birde bu virus, yapan sağlam iş yapmış gerçekten,
yalnız bu virus yayılırsa başımız çok ağıracak gibi duruyor,

benim anlamadığım bu virüsün bulaştığı makinede lisanslı antivirüs kullanıyorduk,
hadi işe yaramadı diyelim, bu virüse karşı şu an yeni bir çözüm üretmiyorlarmı,
antivirüsler sürekli kendini güncelliyor ya kimse görmüyor mu bunu.

Gerçekten çok ciddi bir sorun.. Çözümü de görünmüyor ortalıkta...

Cryptolocker virüsü bu kadar yıldır beni çaresiz hissettiren tek durum oldu :/

bozulmuş veya şifrelenmiş diyelim, o office dosyalarından birini buraya yükler misin hocam.. bakalım bi..

bilişim21' Alıntı:
Hocam bu virüs sadece C: yimi etkiliyor yoksa tüm harddiskimi.
tüm harddiski etkiliyor hocam malesef,
buraya uzantısı değişmiş dosyalardan malesef ekleyemem makineyi formatladık,

bu arada bir arkadaş bu virüsle uğraşırken virüslü bilgisayara takılan flash bellek ile virüsün diğer makinelere bulaştığını söyledi,
ancak bunu duymadan önce dosyaları ben flash ile başka makinelere taşıyp denedim, benim başıma gelmedi,
bu virüsün flash ile yayılması facia olur diye düşünüyorum,
faciadan kastım bizim iş yükümüz sürekli artacak.

DİKKAT
Boşuna uğraşmayın bu tür saldırılar para için yapılıyor. Genelde büyük ve orta ölçekli şirkete yapılır özellikle muhasebe programlarının dosyalarını şifrenir ve para isterler bu parayı ödedikten sonra şifrelenmiş dosyalar açılır. İki defa şahit oldum ödeme yapıldı şifreli dosyalar açıldı. Parada yurt dışı hesaba yatırıldı.

Kendinizi boş yere heba etmeyin.

Bilişim sitelerinin çoğunda,haberlerde vs bangır bangır söylediler önce ttnet faturası gibi sonra turkcell faturası sonra da ptt kargo maili gibi görünüyordu.Mail eklerine hemen atlamamak lazım.Bir de adam fatura indiriyor pdf uzantılı olmalı hadi rar yada zip olsun ama dikkat eden yok exe uzantısı insan biraz kıllanmalı noluyor diye.Her toplantıda öğretmen arkadaşlara üstüne basa basa söylüyorum aman ha aman dosya uzantılarına dikkat edin diye.Daha çok can yakar bu virüs.

a.gokhan' Alıntı:
pardus u deneyen oldu mu?
bu sorunun cevabını merak etmekle beraber işe yaramayacağına dair bir his var içimde.

benim esas merak ettiğim Norton, Kaspersky, nod32 bilmem daha hangileri bu virüse karşı bir önlem alamıyormu, almıyormu?
hergün güncelleme yapmasını, makinelerimizi kasmayı biliyorlar.

benim içimden geçen de ofisin bi taraflarına bulaştığı... arkadaş dedi ya dosyayı şifreliyor diye.
peki biz bunu ne zaman farkediyoruz. tüm ofisleri şifreleyince mi, yoksa bir iki dosya ile paniğe kapılıp tıklamamızla her dosyaya mı bulaşıyor.
ikinci şık ise elbette ki ctrl alt del veya pardus çözüm olabilir.
ben ce bu işte microsoftun parmağı var, virüs programları işe yaramadığına göre.
peki msdosta edit ile açan oldu mu? ya da şöyle sorayım eski bir ofis versiyonu ile deneyen.
Doc a mı bulaşıyor docx mi? soru çok.
abi şu namıssızı bir yükleyin de bakalım ya...

virüs bulaşmadan çözüm varmı? test etmek istiyorsanız bir dosyanızı axcrypt programıyla şifreleyip şifreyi kullanmadan o dosyayı açmaya çalışarak deneyebilirsiniz. Bende denedim başarılı olamadım. şifre yoksa dosyada yok.

Re: Ynt: Müdür Yardımcısının Office dosyaları gitti.

ALINACAK TEDBİRLER;
1.....Düzenli olarak taşınır hardiske aylık yada 2 ayda bir yedekleme yapmak.

2.....Windows un dosya şifreleme özellliğini kapatmak.BU MADDENİN NASIL YAPILACAĞINI TARİF EDEN OLURSA BENDE SEVİNİRİM.:mrgreen:

Crypto Wall 3.0 virüsü bulaştı arkadaşın bilgisayarına. Bütün ofis dosyaları şifrelenmiş. Henüz nette gerçek çözüme rastlamadım. Bu şifrenin kırılması ile ilgili bilgi sahibi olan arkadaşlardan yardımlarını rica ediyorum.

hocalarım bu virüsün son mağduru ders için görevlendirme gittiğim okulun ingilizce öğretmeni bi çözüm bulabilen var mı acaba...

Ben bu kadar bela musibet varken niye windows kullandıklarını bir türlü çözemiyorum... Okuyorum valla insanlar nelerle uğraşıyor diye hayret ediyorum. Valla işiniz zor.

Geri