Müfredat.meb.gov.tr Bilişim hiç bir kademede yok

Kodla Büyü
Bakanımız açıklama yaparken bilişim teknolojileri dersini de söylemişti. fakat inceleme için koymamaları ilginç

sunas' Alıntı:
Bilişim Teknolojileri dersinin ne içeriği ne öğreticiliği var ki çok okulda lab yok pc yok doğru dürüst içerik yok. Bol keseden test yaparak not ver saçma sapan şeyler. Ne yapılıyor derslerde klavye word excel den başka trilyonlarca değerinde, tahta, tablet, internet verildi okullara hani kaç tane bunlara bakan btr öğretmeni var. Dersler tamamen kaldırılmalı tüm bilişimciler kadrolu formatör olmalı.

Ben İstanbul'un varoş semtlerinden birinde Bilişim Teknolojileri Öğretmeniyim. Bizim okulda bu sene itibariyle 2 tane laboratuvarımız mevcut. Biri 24 bilgisayar diğeri 23 bilgisayardan oluşuyor ve yedek teknoloji malzemelerimiz de var. Biz bu laboratuvarı kendimiz kurduk. Oradan buradan toparladığımız bilgisayarlarla yaptık bu işi. Bu sene 5. sınıflarda Ofis programlarının yanı sıra Scratch programlama dilini öğrettik, öğretiyoruz. 6. sınıflarda ise Dreamweaver CS 6.0 (HTML) ve Flash öğretiyoruz. Ayrıca daha bu sene etkileşimli tahta geldi bizim okula. Şimdi sen diyorsun ki ne öğretiliyor, öyle mi? Bence tüm meslektaşlarını aynı kefeye koyma. Herkes elinden geleni yapıyor veya yapmaya çalışıyordur.

Tam metin hazırladım çıktı alacaktım. İyi Haber Geldi...

147’yi ara Bilişim Dersini İste
Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi çocuklara mantıksal düşünmeyi, kendi kendine üretme bilincini kazandırır. Gelişmiş ülkelerde ilkokullardan itibaren zorunlu olarak verilen bu ders Türkiye'de sadece 5. ve 6. sınıflarda veriliyordu. Yeni hazırlanan ve Şubat ayına kadar askıda kalacak müfredatta ise hiç bir sınıfta bilişim dersi verilmemektedir. Ders Kaldırılmaktadır. Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi, tüm kademelerde verilmeli ve haftada en az 4 saat olarak uygulanmalıdır. 2 Saati yazılım temelli, 2 saati donanım, dijital okuryazarlık temelli olmalıdır. Gelecekte niteliksiz bir nüfus istemiyorsak, bilişim çağının gereği olan bilişim eğitimini temele alan bir eğitim anlayışı uygulanmalıdır. Gelecekte savaşların bile dijital ortamda yapılacağı düşünüldüğünde vatanımız için ülkemiz için teknolojik kalkınmanın ne kadar önemli olduğu görülüyor.
Tüm bunları göz önüne alıp 147 MEB iletişim hattını arayarak her vatandaş gibi yeni ve eksik müfredatla ilgili görüşlerinizi paylaşmanızı dileriz.

pisagorean' Alıntı:
Sanırım 5 ve 6'larda 2şer saat 7 ve 8'de birer saat olacak. Zorunlu.

verilen saatlere göre öyle değil.

5. 7. ve 8. sınıflarda 72 saat yani 2 ders saati

6. sınıflarda 108 saat yani 3 ders saatine

Ben beğenmedim programı yüzeysel hazırlanmış. Robot programlamaya filan hiç değinilmemiş. İlkokul kısmı daha da kötü.

Dersin seçmeli veya zorunlu olması durumu önemli, seçmeli olursa yine eski tas eski hamam. Taslaktan net bir şey anlaşılmıyor.

lexluther' Alıntı:
sunas' Alıntı:
Bilişim Teknolojileri dersinin ne içeriği ne öğreticiliği var ki çok okulda lab yok pc yok doğru dürüst içerik yok. Bol keseden test yaparak not ver saçma sapan şeyler. Ne yapılıyor derslerde klavye word excel den başka trilyonlarca değerinde, tahta, tablet, internet verildi okullara hani kaç tane bunlara bakan btr öğretmeni var. Dersler tamamen kaldırılmalı tüm bilişimciler kadrolu formatör olmalı.

Ben İstanbul'un varoş semtlerinden birinde Bilişim Teknolojileri Öğretmeniyim. Bizim okulda bu sene itibariyle 2 tane laboratuvarımız mevcut. Biri 24 bilgisayar diğeri 23 bilgisayardan oluşuyor ve yedek teknoloji malzemelerimiz de var. Biz bu laboratuvarı kendimiz kurduk. Oradan buradan toparladığımız bilgisayarlarla yaptık bu işi. Bu sene 5. sınıflarda Ofis programlarının yanı sıra Scratch programlama dilini öğrettik, öğretiyoruz. 6. sınıflarda ise Dreamweaver CS 6.0 (HTML) ve Flash öğretiyoruz. Ayrıca daha bu sene etkileşimli tahta geldi bizim okula. Şimdi sen diyorsun ki ne öğretiliyor, öyle mi? Bence tüm meslektaşlarını aynı kefeye koyma. Herkes elinden geleni yapıyor veya yapmaya çalışıyordur.

Yazdiklarimi iyi okumamissiniz.

Re: Ynt: Müfredat.meb.gov.tr Bilişim hiç bir kademede yok

teknogenclik' Alıntı:
Ben beğenmedim programı yüzeysel hazırlanmış. Robot programlamaya filan hiç değinilmemiş. İlkokul kısmı daha da kötü.
İlkokul kısmı derken???
İlkokullar damı bilişim geliyor?

arkadaşlar tamam eksiklikler çok, güncellenmesi gerekir fakat konuya ait ilk mesajlarda dersin olmamasondan yakınırken ders eklendikten sonra ben şunu beğenmedim, şu olsa daha iyi olurdu gibi paylaşımlar acaba biraz şükürsüz olduğumuzdan mıdır acaba.

Çok şükür ki dersimiz eklendi. istenilen içerik ve düzeyde hazırlanması için çalışmamız elbette gerekir.diye düşünüyorum.
Vesselam

COBOL' Alıntı:
teknogenclik' Alıntı:
İlkokul kısmı derken???
1-4 arası için de var. Gerçi 5. sınıfın aynısı ama bu da bir şeydir.

teknogenclik' Alıntı:

Hocam güzel önerilerinizi sistemden de mail olarak iletmemizde fayda var. Zaten askıya çıkmanın mantığı burada güzel mi değil mi değil. Sunulan programda çıkarılması eklenmesi gereken neler bunları düzenleyip göndermek dersimizi işlerken bize de kolaylık sağlayacaktır.

omd' Alıntı:
COBOL' Alıntı:
teknogenclik' Alıntı:
İlkokul kısmı derken???
1-4 arası için de var. Gerçi 5. sınıfın aynısı ama bu da bir şeydir.
Beğenmemek olmaz.Bence bu yeni bir kazanım ve gerçekten de önemli.
Oğlum, matematikçi yi VB. te yazdığında ilkokul 4. sınıftaydı.Borsa Teknik analizi kodladığında ise, 6. Sınıf idi.

Kodlayıcılık sanki doğuştan gelen bir yetenek ve küçük yaşta ele alınıp parlatılır ise gerçekten çok iyi hatta mühtiş dahiler ortaya çıkar.

Özellikle ikokulu sahiplenmek gerek. Bu bir başlangıç. Sonra arkası gelir.

Geri