Müfredatlar güncellenmiş

Kodla Büyü
BİLGİSAYAR BİLİMİ :http://mufredat.meb.gov.tr/Dosyalar/2018120203611364-BILGISAYAR BILIMI DERSI OGRETIM PROGRAMI.pdf

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM : http://mufredat.meb.gov.tr/Dosyalar/2018122192018653-BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETİM PROGRAMI 7-8.pdf

Ashampoo_Snap_2018.01.21_13h52m16s_002_.png

Ashampoo_Snap_2018.01.22_21h01m15s_001_.png

Son düzenleme:
Teknoloji ve Tasarım Dersi de yok. Ya Rabbi bu ülkede içinde teknoloji geçen derslerin günahı nee! !!

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı
652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 28. maddesinin 6. fıkrasının (a) bendi hükmü gereğince Başkanlığımızda oluşturulan komisyon tarafından izleme ve değerlendirme çalışmaları doğrultusunda güncellenen Ortaöğretim Bilgisayar Bilimi Dersi (Kur 1, Kur 2) Öğretim Programı’nın 2018-2019 eğitim ve öğretim yılından itibaren tüm sınıf düzeylerinde ekli örneğine göre uygulanması,
İlgili Genel Müdürlük tarafından elektronik ortamda yayınlanmak üzere öğretmen kılavuz kitabı hazırlanması,
Kurulumuzun 31/08/2016 tarih ve 65 sayılı kararıyla kabul edilen Ortaöğretim Bilgisayar Bilimi Dersi (Kur 1, Kur 2) Öğretim Programı’nın 2018-2019 eğitim ve öğretim yılından itibaren tüm sınıf düzeylerinde uygulamadan kaldırılması
hususunu uygun görüşle arz ederiz.

Arkadaşlar şimdi Bilgisayar Bilimi Seneye Kaldırılıyor mu???

Ders içeriğinin/kazanımlarının güncellendiğini belirten karar. Ders kaldırılmıyor.

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı
652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 28. maddesinin 6. fıkrasının (a) bendi hükmü gereğince Başkanlığımızda oluşturulan komisyon tarafından izleme ve değerlendirme çalışmaları doğrultusunda güncellenen Ortaöğretim Bilgisayar Bilimi Dersi (Kur 1, Kur 2) Öğretim Programı’nın 2018-2019 eğitim ve öğretim yılından itibaren tüm sınıf düzeylerinde ekli örneğine göre uygulanması,
İlgili Genel Müdürlük tarafından elektronik ortamda yayınlanmak üzere öğretmen kılavuz kitabı hazırlanması,
Kurulumuzun 31/08/2016 tarih ve 65 sayılı kararıyla kabul edilen Ortaöğretim Bilgisayar Bilimi Dersi (Kur 1, Kur 2) Öğretim Programı’nın 2018-2019 eğitim ve öğretim yılından itibaren tüm sınıf düzeylerinde uygulamadan kaldırılması
hususunu uygun görüşle arz ederiz.

Arkadaşlar şimdi Bilgisayar Bilimi Seneye Kaldırılıyor mu???

Eski müfredat kaldırılıyor
Yenisi uygulanacak

Ders 72 saat gösterildiğine göre haftalık 2 saat olarak devam edecek demektir.

Öğretim programının 13. sayfasında uygulamasına ilişkin açıklamalarda şöyle bir şey var.

3. Bilgisayar bilimi dersinin hangi sınıf düzeyinde olursa olsun öğrenci tarafından ilk kez seçilmesi durumunda Kur 1’e ait kazanımlar uygulanmalıdır. Dersin ikinci kez seçilmesi durumunda ise Kur 2’ye ait kazanımlar uygulanmalıdır. Ders ikinci kez seçildiğinde, öğrenci seviyesine, öğretmen niteliklerine ve teknik alt yapı olanaklarına bağlı olarak Kur 2’de yer alan 3 üniteden ikisi ya da sadece biri zümre öğretmenler kurulunca belirlenerek tüm yıl boyunca uygulanmalıdır.

Öğrencilerin ders seçmesinden bahsetmesi dersin seçmeli olacağı anlamına gelmez mi? Diğer derslerde "seçme" ibaresi geçmiyor

Öğretim programının 13. sayfasında uygulamasına ilişkin açıklamalarda şöyle bir şey var.

3. Bilgisayar bilimi dersinin hangi sınıf düzeyinde olursa olsun öğrenci tarafından ilk kez seçilmesi durumunda Kur 1’e ait kazanımlar uygulanmalıdır. Dersin ikinci kez seçilmesi durumunda ise Kur 2’ye ait kazanımlar uygulanmalıdır. Ders ikinci kez seçildiğinde, öğrenci seviyesine, öğretmen niteliklerine ve teknik alt yapı olanaklarına bağlı olarak Kur 2’de yer alan 3 üniteden ikisi ya da sadece biri zümre öğretmenler kurulunca belirlenerek tüm yıl boyunca uygulanmalıdır.

Öğrencilerin ders seçmesinden bahsetmesi dersin seçmeli olacağı anlamına gelmez mi? Diğer derslerde "seçme" ibaresi geçmiyor
Hocam bu belge 2016 da yayınlanmıştı.

2018 programında " İstenilen sınıfta kur yaklaşımı ile seçmeli olarak tercih edilir" yazıyor

zorunlu ders olduğunu hangi yerden çıkardınız sayın hocam? ben de merak ettim. inşallah öyledir.

Ortaokulda 5 ve 6. sınıflarda dersin görünmemesi ne demek oluyor?
Yoksa yine mi?

Ben secmeli ders olmuş anladım nedense
"Bilgisayar Bilimi Dersi Öğretim Programı tamamen problem çözme ve programlama konularına odaklanmıştır. İstenilen sınıfta kur yaklaşımı ile seçmeli olarak tercih edilir."
Sadece öğretim programı üzerinden değerlendirir isek zaten hepimiz sizin gibi anlamalıyız. Bakalım çizelgeler değişecek mi? Bir kısım liselerde zorunlu hale getirilen ders bir anda bütün liselerde seçmeli olursa şaşırmamak lazım. İnşAllah zorunlu olmayanlarda da zorunlu hale getirirler diyeceğim ama programda yer alan yukarıdaki ifadeyi gördükten sonra hiç sanmıyorum.

Yine 7. sınıfta excel word vs vs, 2. dönem programlama. 8. sınıfa geliyorsun yine power point cart ve 2. dönem programlama. Biri de çıkıp demiyor ki aga programlamaya geçmiş çocuğua gerisin geri niye aynı tırı vırı şeyleri anlatıyoruz diye.

Sanırım bunu hazırlayan insanlar word excel öğretmeden programlama öğretildiğini düşünmüyor.Birde 6-7-8 lerde zorunlu ders yapsalar ölecekler heralde.İlla iki iki kademede zorunlu tutuluyor ilginç.

En azından yabancı dil ağırlıklı 5.sınıfların artık bize zararı olmaz. Gerçi gariban teknoloji ve tasarım dersi zora girecek bu sefer. Haydi hayırlısı. .

ne oldu simdi seneye artik sadece 7 ve 8 lerde mi var.vay arkadas ya bi karar verin artik bu kadar mi zor

İç karartmak istemem ama ders yine seçmeli düzeyine indirilmiş olabilir. Göreceğiz bakalım ders çizelgesinde

İç karartmak istemem ama ders yine seçmeli düzeyine indirilmiş olabilir. Göreceğiz bakalım ders çizelgesinde
"
7 ve 8. sınıflarda haftada iki saat zorunlu olarak okutulacak derste öğrencilerin temel bilgisayar kullanımı ve
programlama becerileri kazanmaları hedeflenmiştir. "

Geri