MÜHENDİSLİK SINAVINIZ NASIL GEÇTİ?

Kodla Büyü
Durum
Konu kilitlenmiştir.
inikat' Alıntı:
duyu80' Alıntı:
Arkaşım çekemiyorum işte sizi açıkca söylüyorum hem amelesiniz hem gözünüz hiç doymuyor. Tefci ne demek hacı sen 15 -20 bilgisayar lı odadan sorumlusun diye atölye şefisin aynısını böteci lisede yapıyor hayrına...gördüğün ders ağırmış da mikroişlemci mimarisi tasarlarsın diye korktuk aman... senin mezun ettiğin hangi çocuk ikilik sayı sistemini biliyor yahuu..sana o da yetmeez huzur hakkı az yatmış dersin yazın yine huzursuz olursun.Devlet meslek liselerine milli eğitim bütçesinin yarısını ayırıyor.Onun yarısınıda size ayırıyor. sonuç ne meslek lisesinde okuyup da o mesleği icra eden çocuk var mı o da yok.Siz olmasanız japonya olucaz ama siz varsınız .Lütfen bitin artık.Bütün bunlara rağmen havalara girmeyip kabile devletinin çarpıık sisteminin zamanında açmış koyunun olmadğı yerde abdurahman çelebi olmuş çiçekleriyiz fazla sesimiz çıkmasın deseniz bişey demicez yine amma...

Arkadaşım bana özelden yaz buyur gel ben istanbuldayım. teknik lisedeyim. yetiştirdiğim çocukların nerelerde çalıştıklarını söylemeyeceğim doğrudan alıp yanlarına götüreceğim. bakalım ben olmadan benim götürdüğüm yerlere girmen için sen ne kadar beklersin bir gör. adab-ı muhaşeret diye bir konumuz vardı lisedeyken içinde de çok güzel bilgiler mevcuttu ama tabi alana anlayana. bilgimizi sınamak istiyorsan önce sınayabilecek pozisyona geçmen lazım. senin öğrencilerine seni sınamaya kalktığında oturup buyrun sınayın diyorsun sanırım. senin özelliklerin ve verdiğin eğitim çok önemli. ama bu önemi sen biliyorsan önemli. benim verdiğim eğitim de önemli tabi benim bilinçli olmam doğrultusunda. bir mıh bir süvari kurtarır. o suvari değerli de o mıh ustası mı değersiz. böyle basit konulara takılıp kalmayalım arkadaşlar. (ikilik sayı sistemini çevirme konusunda gelince ülkedeki tüm sınavlar için geçerli bir durum var ülkeme matematiği sevdirememişiz çok doğrudur ama bunun tartışma yeri burası değildir. merak edene sayıların evrensel tarihi kitap setini tavsiye ederim. 8 tanesi ben de mevcut oku oku bitmiyor :) ondan sonra bilinçli tartışmak isteyenle konuşabiliriz).

Eğitimci olmak başlı başına bir değerdir. Bilişimci olmak eğitimci olmaktan sonra gelir ( öğretmenlik yapanlar için )

Eğitemediğimiz bir öğrenciye neyi öğretmeyi bekleriz ki!!!
:+1: :+1: :+1:

duyu80' Alıntı:
amisos55' Alıntı:
duyu80' Alıntı:
Hacı ben toplam 4 yıla yakın çalıştım böteli olarak meslek lisesinde..Sadece meslek değil normal lisede ,anadolu lisesinde, ilköğretimde, imam hatipte, anadolu öğretmen lisesinde bütün okul türlerinde çalıştım..Şunu kesinlikle iddia ederim ki en kolay en rahat meslek lisesi.İlköğretimdeki 1 saat meslek lisesinde 5 saat yıpranmaya eşittir. Eğitimmiş ulen ne eğitimi aldınız ameleler ben bir sürü tefci kezbana feyzullaha kasa açmayı öğrettim kablo bağlamayı öğrettim.
Ben diyorum ki yazık diyorum formatör değilse ilköğretimdeki lisedeki arkadaş bunu gönülden yapıyor bir kuruş almıyor yazık değilmi..

FEYZULLAH senin fazla para alman aldığın eğitimden değil feyzo...ilgili kanunun Bilişim öğretmenleri sadece teknik eğitimlerde yetişirken çıkmış olmasıdır. Kanun diyorki sadece teknik eğitimden mezun olan öğretmenler teknikçidir...Ama kanun hazırlanırken kimin aklına gelir eğitim fakültelerinede teknik bir bölümün açılacağı...Ama en nihayetinde açıldı ve kimse kanunda bir değişiklik yapmayı akıl etmedi.

Tek bir kişi mahkemeye başvursa tüm böteliler teknikçi sayılır lokantacı Feyzo..

ne diyo la bu.Dikkate almayın,görmezden gelin .
sen niye dikkate aldın....

dikkate alınmıcak gbi değil dimi :(

tam bir eziksin ve komplekslisin yazık senin gibiler MEB de öğretmen sıfatını taşıyor..Zamanında üniversite tercihlerinde emini TEF tercihlerin doluydu ama belli ki PUANI yettiremedin şimdi sallıyosun teflilere..

bir sonraki tercihimin marmara teknik eğitim olduğunu ispatlarsam çok rahat girebildiğimi gösterirsem bir daha zibidilik yapmiyacağına söz veriyormusun.

Re: Ynt: MÜHENDİSLİK SINAVINIZ NASIL GEÇTİ?

duyu80' Alıntı:
OZOGUL' Alıntı:
Orucum. Rabbim bizleri ıslah etsin

kaptın gene 100 sevabı hacı...hem oruçsun hem bunun reklamını yapmıyorsun hem sabırlısın inna sabirinsin ...lokantacı seni :)

"Biriniz oruçlu iken kavga etmesin, başka bir şahıs kendisine kötü söz söyleyecek ve onunla dövüşecek olursa, ben oruçluyum desin,"
(Buhârî, Savm 9; Müslim, Siyam 30).

9sfevt.jpg

iki cephede birden savaşıom bunlarla...Bölünerek çoğalıyorlar sanki..Bir müslüman da öbür başlıkta benim yerime savaşsa çok makbule geçicek.

Re: Ynt: MÜHENDİSLİK SINAVINIZ NASIL GEÇTİ?

OZOGUL' Alıntı:
duyu80' Alıntı:
OZOGUL' Alıntı:
Orucum. Rabbim bizleri ıslah etsin

kaptın gene 100 sevabı hacı...hem oruçsun hem bunun reklamını yapmıyorsun hem sabırlısın inna sabirinsin ...lokantacı seni :)

"Biriniz oruçlu iken kavga etmesin, başka bir şahıs kendisine kötü söz söyleyecek ve onunla dövüşecek olursa, ben oruçluyum desin,"
(Buhârî, Savm 9; Müslim, Siyam 30).

ezan okundu saldırabilirsin kardeşim

duyu80' Alıntı:
bir sonraki tercihimin marmara teknik eğitim olduğunu ispatlarsam çok rahat girebildiğimi gösterirsem bir daha zibidilik yapmiyacağına söz veriyormusun.

nereyi kazanabildiğin ve gitmediğin değil nereye gelebildiğindir önemli olan. hala bir yerlere gelemediğine yanıyor olduğundan sanırım bu terbiyesiz tavrın. birine zibidi diyebilecek kadar düşüyorsun da söylediklerine cevap yazdım sesin çıkmadı hayırdır. özelden de yazma kabul ediyorsan ben sana doğrudan adres vereyim ispat içinde yanımda hem böteci öğretmen arkadaşlarımdan hem tef mezunu arkadaşlarımdan getiririm fotoğraflar video da çeker nete yükler burda da paylaşırım. öğrencilerim nerelere gelmiş gider beraber görürüz. kasa açmak tamir yapmak teknik bilgisayar bilgisine sahip olduğunu gösteriyorya hani sana bir soru kaç tane bilgisayar mühendisi gördün sen kaça açıp temizlik yapan windows kuran vb. benim hem arkadaş çevrem hem piyasada gördüklerim çok farklı pozisyonlarda çalışıyor ve kasayla falan uğraşmıyorlar. ben ilköğretimde çalışırken 5. sınıf iki öğrencim web sitesi kurdu. liselerde çalışırken onlarcası kendi bloglarını oluşturdu. garanti bankasına teknik destek veren kurumlarda öğrencim var çalışan. arçelik beko genel merkezde staj yapmış ( torpille değil hakkıyla girerek) stajını tamamlamış ve orda çalışmaya başlamış öğrencim var hepsi de kanıtlaması kolay gider konuşuruz :) daha ne diye insanları tanımadan yargılıyorsun anlamış değilim. ben üniversitede mikro denetleyici programladım ve mekanikle birleştirdim. plc programladım hazır otomasyon sistemlerine dahil edip denemeler yaptım. ama bu konularda iyiyim demiyorum hiçbir zaman. omron servo motor kursuna gittim servo motor programladım ama bu konuda da iyi değilim. yazılım konusunda kendimi geliştirdim ve öyle de devam ediyorum. şimdi sen bunların hepsini biliyorsun beni tanıyorsun oturup çay kahve içtik ve üzerine benim bilgimi eğitimimi seviyemi beğenmeyip bana zibidi mi diyorsun (!) forumdaki yetkili arkadaşlar tarafından uyarılmalısın çünkü buradaki arkadaşlar yeterince uyardı sana kar etmedi.

inikat tefliler bötelilerden, böteliler teflilerden bilgilidir tartışması yapmıyoruz.Çarpık bir sistem tarafından kollandığınızı ve bunu kerameti kendinden menkul yeteneklerinize bağladığınızı görüyorum bunun için kızıyorum...Yine çürümüş sistemin bir örneği bir sonucu olarak 2005 yılına kadar anadolu lisesinde ki ingilizce öğretmenleri ikiye bir ders dışı hazırlık ücreti alıyorlardı diğer öğretmenlerle aynı işi yapmalarına rağmen bu böyleydi...Bu onların yüzüne vurulunca suçunu bilen kedi gibi gülümsüyorlardı...Çünkü gerizekalı değilllerdi ve bizim aldığımız eğitim çok zordu öğrettiğimiz çocuklar cıvıl cıvıl ingilizce konuşuyor mikro denetleyici cart curt demiyorlardı.

@duyu80 arkadaşım madem atıp tutuyorsun, gidip okusaydın tef, elini mi tuttular yazma diye. bence tef'i böte'yi bilmiyordun, allah ne verdiyse yazdın. bötede okurken farkı öğrendin, kendine veya seni yönlendirenlere kızacağına gelmiş bize çatıyorsun. sakin ol arkadaşım, hepimiz aynı teknedeyiz. aldığımız ek ücrette öyle ağım şahım bir şey değil, canını sıkma.

duyu80' Alıntı:
inikat tefliler bötelilerden, böteliler teflilerden bilgilidir tartışması yapmıyoruz.Çarpık bir sistem tarafından kollandığınızı ve bunu kerameti kendinden menkul yeteneklerinize bağladığınızı görüyorum bunun için kızıyorum...Yine çürümüş sistemin bir örneği bir sonucu olarak 2005 yılına kadar anadolu lisesinde ki ingilizce öğretmenleri ikiye bir ders dışı hazırlık ücreti alıyorlardı diğer öğretmenlerle aynı işi yapmalarına rağmen bu böyleydi...Bu onların yüzüne vurulunca suçunu bilen kedi gibi gülümsüyorlardı...Çünkü gerizekalı değilllerdi ve bizim aldığımız eğitim çok zordu öğrettiğimiz çocuklar cıvıl cıvıl ingilizce konuşuyor mikro denetleyici cart curt demiyorlardı.
:+1:

duyu80' Alıntı:

sistemin çarpıklığıysa senin için sorun neden hakaret ederek konuşuyorsun. sistem doğru demiyoruz hatta kendi adıma konuşayım sistem çok ama çok çarpık. bu sistemin içinde doğrudan görev alan biz öğretmenlere hatta biz öğretmenleri eğiten fakültedeki hocalarımıza da sorulmuyor sistemin nasıl olması gerektiği. ülkemizde herşey oy oranında karar verilip yapıldığı için bu sorunlar zaten. ben de kabul ediyorum her tef mezunu arkadaşımızın aynı bilgi beceri yetenek seviyesinde olmadığını. ben de çok iyiyim diyemem zaten. ortada şöyle birşey var ki öğretmenlerde uzmanlaşmak yoktur ( bilişim için konuşuyorum). herşeyden bilmek zorundasın. meslek lisesindeki derslere bir baksın merak eden.yazılım donanım network web grafik üzerine temel bilgisayar ve programlama dersleri daha sayayım mı. bu kadar dersi anlatmak zorunda olan öğretmen hangi konuda uzmanlaşabilir ki!

ilköğretimde ya da genel lisede çalışan kaç arkadaş piyasayı sürekli takip edebilir ki. sürekli yeni donanımlar çıkıyor. kaç kişide öyle büyük bütçe var ki durmadan yeni donanımları test etsin öğrensin. teknik bilgiyse madem derdimiz kaç kişi cisco cihazlarını alıp büyük bir network kurar optimizasyonunu ve güvenliğini ayarlayabilir ki. bu konular çok komik bence.

burda önemli olan bir hata var o da şu. zamanında imam hatip liselerinin önünü kapatmak için meslek lisesi alan öğrencilerine mühendislik yerine öğretmenlik seçmeleri için bir düzen oluşturulup onların özgürce istedikleri alana gitmelerinin engellenmesidir. ben bizden önce meslek lisesinden mezun olmuş avukat abilerimizi biliyorum. tıp okuyan ablalarımızı biliyorum. psikoloji okuyan var samimi tanıdığım. ama bizim dönemlerimizde öğretmenlik dışında 4 yıllık seçim yaptığımızda puanımız kırılıyordu. üstelik lisede doğru düzgün genel kültür dersleri eğitimi de verilmiyorken. bu sistem de yanlış. çünkü bir yanlışı başka bir yanlışla düzeltemezler.
ben de sınava girdim ola ki kazanırsam okur fark derslerini alıp mezun olmaya çalışırım. dersler dışında eksiklerim neler ise o alanda da çabalarım.

ben geçen sene istanbul üniversitesinde bilgisayar müh. yüksek lisans için mülakata girdim. sabah 10 da başladı bana 15:00 gibi sıra geldi. başvuruların yoğunluğunu siz düşünün. hocaların kapısı açık sırayla çağırıyor iki üç hoca sorular soruyor transkriptlerine bakıyor yolluyorlar öğrencileri. benim dışımda öğretmenlik mezunu yoktu mülakata gelen. hepsi bilgisayar elektrik elektronik ve makine mühendisliği öğrencileri. ne oldu biliyor musunuz. 10 sorudan 2-3 tanesi dışında hepsini cevapladım üstelik mikro işlemci orta ileri seviye elektronik soruları da vardı. işlemci iş-ram hesap soruları falan vardı, veri yapıları soruları vardı vs. hocalar transkriptime bakıp söyle dediler. senin doğru cevapladığın elektronik sorularının çoğunu mühendislik öğrencileri cevaplayamadı. üniversitede de mühendisliğe yakın dersler görmüşsün. çok az fark dersin var. 76 ales notum vardı. çalışmadan girdim çünkü bir bebek bekliyordum o süreçte ve zor geçiyordu benim için. dil sınavına da girdim 50 baraj iken 47,5 aldım geçemedim ama dil şartı yoktu yıl içinde alınabiliyordu. ama doğrudan söyledikleri şey mühendislik çıkışlı değilsin burdaki herkes mühendislik çıkışlı ales notun biraz daha yüksek olsaydı falan fistan. tabi ki kazanamadım yedeklerde kaldım. mülakat notuma baktığımda çok düşük bir not verilmişti. acaba niye. yani alan dışı diye tabir ettikleri bölümler bile başka mühendislik mezunlarını içeriyor. öğretmenlik mezunlarını değil anlatabiliyor muyum. üniversitedekiler bile böyle muamele yapıyorken çabalayarak başarmak imkansızlarda neredeyse. hem hak yenilmiş hem hak yenilmeye devam ediyor. sistem hatalıysa biraz da sistemi hatalı işletenleri sorgulamalıyız derim ben. buradaki öğretmen arkadaşları değil.

oy verirken düşünmeli sistemin ne kadar kötü yönetildiği sistemin yok edildiği görülmeli öyle oy verilmeli. yalan sözlere kanmamalı sorgulamalı. sadece oy verirken de değil oyla bitmez iş. hitler de oyla gelmişti. üstelik ezici bir üstün oy oranıyla sonuç. fırınlarda yakılan insanlar oldu. oy verdik sonraki seçimi bekleriz mantığı doğru mantık değil. sokaklara çıkıp yakıp yıkmak hiç değil. hukuksal olarak hak aramamız lazım. büyük kitleler hukuk savaşı verirse hak alınır. yoksa hak verilmez hak alınır.

marmara böte'li olarak ilk olarak 1998 yılında bölümü kazandığımda erzurum tıp fakültesine puanım yetiyordu bir çok mühendisliği kazanabiliyordum. Bilgisayar mühendisliği hariç.

geçen yıl branş değişikliğnde 20 sınıf öğretmeni meslek liselerine geçti bunu da hatırlatmak isterim. ama böteliler meslek liselerine atanamıyor. bir itirazımız varsa sistemdeki çarpıklığa olmalı. yoksa tef ve böte mezunu kendini geliştiren öğrencilerine yararlı olan bir çok öğretmen vardır. eminim bir çok böte mezunu tef te çalışabilir ancak tefliler tefte çalışamaz ders veremezde diyemeyiz. mühendisliğe geçemez diyemeyiz. tüm öğretmen arkadaşlar birlik olup herhangi bir branş haksızlığa düştüğünde destek vermeliyiz.

öğretmenler olarak bir çoğumuz maalesef canımız yandığında bağırıyoruz.

bu tartışmayı burada bitirip her zaman birbirimize destek olalım.

duyu80' Alıntı:

Yalancı değilse bu arkadaşa kızmamak lazım, zira yaptığı tercihlerden salak olduğu anlaşılmakta.

duyu80' Alıntı:
amisos55' Alıntı:
duyu80' Alıntı:
Hacı ben toplam 4 yıla yakın çalıştım böteli olarak meslek lisesinde..Sadece meslek değil normal lisede ,anadolu lisesinde, ilköğretimde, imam hatipte, anadolu öğretmen lisesinde bütün okul türlerinde çalıştım..Şunu kesinlikle iddia ederim ki en kolay en rahat meslek lisesi.İlköğretimdeki 1 saat meslek lisesinde 5 saat yıpranmaya eşittir. Eğitimmiş ulen ne eğitimi aldınız ameleler ben bir sürü tefci kezbana feyzullaha kasa açmayı öğrettim kablo bağlamayı öğrettim.
Ben diyorum ki yazık diyorum formatör değilse ilköğretimdeki lisedeki arkadaş bunu gönülden yapıyor bir kuruş almıyor yazık değilmi..

FEYZULLAH senin fazla para alman aldığın eğitimden değil feyzo...ilgili kanunun Bilişim öğretmenleri sadece teknik eğitimlerde yetişirken çıkmış olmasıdır. Kanun diyorki sadece teknik eğitimden mezun olan öğretmenler teknikçidir...Ama kanun hazırlanırken kimin aklına gelir eğitim fakültelerinede teknik bir bölümün açılacağı...Ama en nihayetinde açıldı ve kimse kanunda bir değişiklik yapmayı akıl etmedi.

Tek bir kişi mahkemeye başvursa tüm böteliler teknikçi sayılır lokantacı Feyzo..

ben dikkate aldım,arkadaşlar bu hataya düşmesin diye uyardım,hakkaten dikkate alınmayacak kadar boş birisin sen.

kendir_li' Alıntı:
duyu80' Alıntı:

Yalancı değilse bu arkadaşa kızmamak lazım, zira yaptığı tercihlerden salak olduğu anlaşılmakta.

Marmara teknik eğitimden önceki tercihimin ne olduğunu bana sormadan daha değersiz bir tercih olduğunu tahmin edebildiğine göre kesinlikle ermiş bir veled-i zinasın.

amisos55' Alıntı:
duyu80' Alıntı:
amisos55' Alıntı:
duyu80' Alıntı:

ben dikkate aldım,arkadaşlar bu hataya düşmesin diye uyardım,hakkaten dikkate alınmayacak kadar boş birisin sen.

Sen uyarıyosun sen dikkate alıyorsun...Arkadaşlar bir türlü bu hataya düşmüyor yine sen uyarıyor yine sen düşüyorsun...Hadi bakalım feyzo ramazan bitene kadar sana ödev bu durumu anlamaya çalış ..sana sorcam sonra sınav yapcam...

hocam gittikçe seviyesizleşiyor konu.
Devlet bir bölüm mezunlarına (bu tef olur böte olur veya başka bişe olur) bir imkan sağlıyor, bunun doğru olup olmadğını tartışmak yerine o bölüm mezunlarına hakaret etmek hiç hoş değil. Yarın devlet böte mezunlarına 1yıl eğitim verip mühendis yapacam dese başvurmayacakmısınız.

kaan2334' Alıntı:
hocam gittikçe seviyesizleşiyor konu.
Devlet bir bölüm mezunlarına (bu tef olur böte olur veya başka bişe olur) bir imkan sağlıyor, bunun doğru olup olmadğını tartışmak yerine o bölüm mezunlarına hakaret etmek hiç hoş değil. Yarın devlet böte mezunlarına 1yıl eğitim verip mühendis yapacam dese başvurmayacakmısınız.

Sen geldin ortamın kalitesi biraz yükseldi...tabiki başvurabilirim ancak aldığımız dersler ağırdı benim yetiştirdiğim çocuklar painte bayrak yapabiliyordu gibi çapsız gerekçelerle bize verilen bu hakkı açıklamaya çalışmazdım. Hani demiş ya genel house daki kadınlardan biri...kırk kişiyiz birbirimizi biliriz diye...üniversiteymiş bölümmüş herkes bilir ki Türkiyedeki üniversiteler bilim yuvası değildir sadece lisenin devamıdır.HAtta lise çok daha ağırdır...Ne zorluklarla bitirmiş miş te ulen ne zorlukla bitirdin hacivat kardeş fotokopiyi aldın sabah 10 dakika baktın geçtin...OKulu bitiremeyen arkadaşın oldumu hıdır bey...

il dışı yer değiştirme sonuçları açıklanana kadar zamanı nasıl geçireceğimi düşünüyordum. baksana burada hemen vakit geçer :)

@duyu80 soğuk olur oralar hocam, bizim gözümüz doğu marmarada. bu arada hangi böte mezunusun hocam?

Durum
Konu kilitlenmiştir.
Geri