Mühendislik tamamlama ve 1 derece

Kodla Büyü
zaten lisans diplomanız var , mühandislik bitirince gene lisans oluyor..... vermezler ... üst öğrenim dediği yüksek lisans, doktora gibi.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36 ncı maddesinin (A) fıkrasının ikinci bendi:

"Dört yıl süreli yüksek öğrenimi bitirenlerden yüksek mühendis, mühendis, yüksek mimar, mimar sıfatını almış olanlar ile bunlardan öğretmenlik hizmetinde çalışanlar, Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulu, Erkek Teknik Öğretmen Okulu ve Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu mezunları, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi ile uygulamalı Endüstri Sanatları Yüksek Okulu mezunları, Teknik Eğitim Fakültesi (Yüksek Teknik Öğretmen Okulu ve Güzel Sanatlar Fakültesi, İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu) mezunları, öğrenimlerine göre tespit edilen giriş derece ve kademelerine bir derece, eklenmek suretiyle hizmete alınır."

Sanırım yardımcı olur hocam. Ben buna dair dilekçe verdim ve aldım. Zaten aynı maddeye istinaden göreve başlarken 1 derece alan teknik eğitim mezunlarının tekrar alabileceklerini sanmıyorum ama...

Son düzenleme:

Hocam 2017 kılavuzuna göre sadece Bilgisayar öğretmeni, Bilgisayar Sist. Öğretmenliği, Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği mezunları hariç muhendislik tamamlama yapamıyor Osym sayfasinda mühendislik tamamlama kılavuzunda yazan madde bu

MEZUN OLUNAN PROGRAMIN ADI VE KODU
Kodu Programın Adı
3125 BİLGİSAYAR ÖĞRETMENLİĞİ
3126 BİLGİSAYAR SİSTEMLERİ ÖĞRETMENLİĞİ
3128 BİLGİSAYAR VE KONTROL ÖĞRETMENLİĞİ
3154 DÖKÜM ÖĞRETMENLİĞİ
3161 ELEKTRİK ÖĞRETMENLİĞİ
3164 ELEKTRONİK ÖĞRETMENLİĞİ
6165 ELEKTRONİK VE BİLGİSAYAR ÖĞRETMENLİĞİ
3167 ELEKTRONİK VE HABERLEŞME ÖĞRETMENLİĞİ
3172 ENERJİ ÖĞRETMENLİĞİ
3236 KALIPÇILIK ÖĞRETMENLİĞİ
8347 KONTROL ÖĞRETMENLİĞİ
9446 MAKİNE MODEL ÖĞRETMENLİĞİ
5117 MAKİNE ÖĞRETMENLİĞİ
3253 MAKİNE RESMİ VE KONSTRÜKSİYONU ÖĞRETMENLİĞİ
3255 MATBAA ÖĞRETMENLİĞİ
5120 MEKATRONİK ÖĞRETMENLİĞİ
8231 METAL İŞLERİ ÖĞRETMENLİĞİ
3260 METAL ÖĞRETMENLİĞİ
3264 MOBİLYA VE DEKORASYON ÖĞRETMENLİĞİ
8233 MOTOR ÖĞRETMENLİĞİ
3278 OTOMOTİV ÖĞRETMENLİĞİ
3323 TALAŞLI ÜRETİM ÖĞRETMENLİĞİ
3326 TASARIM VE KONSTRÜKSİYON ÖĞRETMENLİĞİ
3329 TEKSTİL ÖĞRETMENLİĞİ
3330 TEKSTİL TERBİYE ÖĞRETMENLİĞİ
8350 TELEKOMÜNİKASYON ÖĞRETMENLİĞİ
3333 TESİSAT ÖĞRETMENLİĞİ
3359 YAPI ÖĞRETMENLİĞİ
3360 YAPI RESSAMLIĞI ÖĞRETMENLİĞİ
8285 YAPI TASARIMI ÖĞRETMENLİĞİ

Hal böyleyken siz Böte mezunu olarak nasıl mühendislik tamamlama aldınız merak ettim doğrusu. Önceden de yoktu bu hak zaten de gözden kaçırdığımız bir durum mu var, aydınlatırsan bizleri seviniriz.

Teknik Eğitim Mezunları zaten işe başlarken o 1 dereceyi alarak başlıyor yani normal öğretmen 9/1 ile başlarken teknik öğretmen 8/1 ile başlıyor. O 1 derecelik fark zaten yukarıdaki kanuna istinaden veriliyor. Teknik öğretmen mühendislik bitirince 1 dereceyi tekrardan alamıyor. Arkadaş sanırım mühendisliği tamamlama ile değil de ayrıca okudu, o yüzden almış olabilir.

Saygideger meslektaşlarim konuyu açarken bir soru sordum ve cevap bekliyorum yani soru açik muhendislik tamamlama yapip 1 derece icin basvuran var mi bu soru bu yorum yapmaya ne gerek var . Cevap şu olmasi lazim hocam ben basvurdum aldim ya da alamadim

Teknik eğitim fakültesi mezunu iseniz alamazsınız.zaten göreve başlarken ek 1 derece veriliyor.

657 36.madde a bendinde var. Mühendis ve tef mezunu zaten 8. Derece den başlıyor. Diğer öğretmenler 9.dereceden başlıyor. Mühendislik tamamlayınca zaten goreve baslarken aldığınız ek 1 dereceyi tekrar alma şansınız yok.

Saygideger meslektaşlarim konuyu açarken bir soru sordum ve cevap bekliyorum yani soru açik muhendislik tamamlama yapip 1 derece icin basvuran var mi bu soru bu yorum yapmaya ne gerek var . Cevap şu olmasi lazim hocam ben basvurdum aldim ya da alamadim
hocam herkes onu cevaplıyor zaten.
Niye basvuralim ki olmadık yere. öyle bir hak yok mevzuatta.
Ayrica Bote ve muhendislik tamamlama aynı kişi de olamaz.

657 36.madde a bendinde var. Mühendis ve tef mezunu zaten 8. Derece den başlıyor. Diğer öğretmenler 9.dereceden başlıyor. Mühendislik tamamlayınca zaten goreve baslarken aldığınız ek 1 dereceyi tekrar alma şansınız yok.
sayın hocam başvurdunuz da alamadınız mı onu soruyorum.

hocam herkes onu cevaplıyor zaten.
Niye basvuralim ki olmadık yere. öyle bir hak yok mevzuatta.
Ayrica Bote ve muhendislik tamamlama aynı kişi de olamaz.

hocam ben mi soru soramıyorum. bi soruya bakın bi cevaplara bakın. yoruma açık bir soru sormadım ki. mühendislik tamamlama yapan arkadaşlardan başvuru yapan var mı? mevzuat değil zaten kanun (657 36.madde a bendi)

Olay şuna dönecek ; internette öğretmenleri ilgilendiren bir haber var. yorumlara bakıyorum. öğretmenden başka herkes yorum yazmış. arkadaş tamam okudun da seninle alakası yoksa ne diye yorum yaparsın. böyle acayip bi toplum olduk. herşeye cevap vermek zorunda değiliz. yeri gelmişken içimi dökeyim dedim. kusura bakmayın:(

mühendislik tamamlama yaptıktan sonra 1 derece talebinde bulunan oldu mu acaba?
Hocam, bu sıralar mühendislik bitiren arkadaşlardan sık özel mesaj geliyor onlarla aynı anda okuyunca mesajınızı ben yanlış okumuşum. Yani karışıklık tamamen benden kaynaklanmış yeni farkettim. Şahsınız başta olmak üzere bütün arkadaşlardan özür diliyorum. Hayırlı günler...

Hocam, bu sıralar mühendislik bitiren arkadaşlardan sık özel mesaj geliyor onlarla aynı anda okuyunca mesajınızı ben yanlış okumuşum. Yani karışıklık tamamen benden kaynaklanmış yeni farkettim. Şahsınız başta olmak üzere bütün arkadaşlardan özür diliyorum. Hayırlı günler...
Özürlük bir durum yok sayin hocam hayirli gunler

hocam ben mi soru soramıyorum. bi soruya bakın bi cevaplara bakın. yoruma açık bir soru sormadım ki. mühendislik tamamlama yapan arkadaşlardan başvuru yapan var mı? mevzuat değil zaten kanun (657 36.madde a bendi)
Hepimiz o kanunu söylüyoruz zaten. Tef mezunu o maddede yer aldığı için ise baslarken dereceyi alıyor.
Mühendis olduğunda aynı maddeden bir derece daha alamaz.
Bote o maddede yok, ama boteci de muhendislik tamamlama yapamıyor.
Burda anlamadığıniz şey ne?
İnsanlar neye dayanarak başvuru yapmalı ben anlayamadım?

Geri