Mühendislik tamamlama

Kodla Büyü
Geçmiş yıllarda Mühendislik Tamamlama yapan arkadaşlar nereleri yazmalıyız sizce ? Devam problemi olamayan yerler nereler misal ? :oops: :eek: :oops: :?

Sakarya üniversitesinde okudum. Derslere devam edebilmek için özellikle 2. öğretim yazmıştım. Bazı dersler 15.00 gibi başlayabiliyordu ama genelde 17.00 'dan sonra oluyordu dersler. Okuyacak arkadaşlar biz zaten öğretmeniz, ayrıcalık veya bize göre grup oluşturulur diye düşünmesin normal öğrenciler ne zaman derse girip çıkıyorsa veya devamsızlık, not hesaplanması, proje ödevleri onlara göre nasıl yapılıyorsa size göre de aynı oluyor. Alacağınız dersler 2. ve 3. sınıf dersleri olduğu için haliyle ders çakışmaları olabiliyor bu nedenle farklı gruptan(örneğin sabah grubu) aynı dersi talep edebiliyorsunuz. Ben okurken ilk dönem her ders tam saatlerine denk gelmişti ama 2. dönem 1 dersi gündüz grubundan seçmek zorunda kalmıştım. Sene boyunca 2 dersin öğretim görevlisi devamsızlıktan bıraktı onun dışında bırakan olmadı ama genelde tüm derslerden devam durumuna göre %10 veya %20 gibi dönem sonu notunu etkileyecek şekilde puan veriliyor. Çan eğrisi uygulanıyor, koşullu geçtiğiniz derslerde yanlış hatırlamıyorsam 2.0 sene ortalamasını tutturursanız geçiyorsunuz. Derslerin çoğunluğu Teknik Eğitim'de gördüğümüz dersler. Zorlayacak dersler de var.
Hocaların ve diğer öğrencilerin tutumu genel olarak iyiydi.

mezuniyetten sonra ne yaptınız hocam bi değişiklik oldu mu yanlış anlamayın uğraşalım mı devam edelim mi

teacher09' Alıntı:
Hocam sakarya'ya haftada 1 gitmek yeterli olur mu?
Dersleri haftanın 5 gününe yaymışlardı diye hatırlıyorum ama 4 günden az değildi ondan eminim. Derslere hiç gelmeyip sınavlara giren arkadaşlar başarısız oldular. Derslere gelmeyecekseniz, sağlam ders notu bulmanız gerek ve geçmiş yıllarda çıkan soruları face grubundan bulmanız gerek çünkü sorular %80 aynı formatta çıkıyor. Sınıftan birkaç arkadaş bulup proje ödevleri için onlarla aynı grupta yer almaya çalışmalısınız ki not kırılmasın. Hepimizin işi gücü olduğu için bence 2. öğretim bizler için en mantıklı seçenek.

tecrübeli ark lar mezuniyetten sonra ne yaptıklarını paylasirlarsa iyi olur

agamuratcelebi' Alıntı:
mezuniyetten sonra ne yaptınız hocam bi değişiklik oldu mu yanlış anlamayın uğraşalım mı devam edelim mi
Mezuniyetten sonra yine kamu düşündüğüm için kpss ye çalışıp girmiştim ondan 81 aldım ama alımlar 90 puan civarındaydı olmadı sonrasında Şubat 2015 'te Milli Eğitim Bakanlığı Unvan değişikliği sınavı açtı o sınava 3-4 ay kadar sıkı çalıştıktan sonra bu sene Mayıs ayında kendi seçtiğim bir İl Milli Eğitim Müdürlüğüne mühendis olarak atandım. Sınav konusunda şanslıydım çünkü bundan önceki son unvan değişikliği sınavı 2008 'de açılmıştı.
Belki merak ediyorsunuzdur ne iş yapıyorum diye, bilgi işlemde Mebbis Yöneticisi Bilişim Teknolojileri Öğretmeni ne yapıyorsa ben de aynısını yapıyorum. Bakanlıkta olsaydım bilg. müh olarak farklı işler mi yaptırırlardı bilemiyorum ama büyükşehirde bile bilgisayar mühendislik iş yok bu kesin.

coderfree' Alıntı:
agamuratcelebi' Alıntı:
Mezuniyetten sonra yine kamu düşündüğüm için kpss ye çalışıp girmiştim ondan 81 aldım ama alımlar 90 puan civarındaydı olmadı sonrasında Şubat 2015 'te Milli Eğitim Bakanlığı Unvan değişikliği sınavı açtı o sınava 3-4 ay kadar sıkı çalıştıktan sonra bu sene Mayıs ayında kendi seçtiğim bir İl Milli Eğitim Müdürlüğüne mühendis olarak atandım. Sınav konusunda şanslıydım çünkü bundan önceki son unvan değişikliği sınavı 2008 'de açılmıştı.
Belki merak ediyorsunuzdur ne iş yapıyorum diye, bilgi işlemde Mebbis Yöneticisi Bilişim Teknolojileri Öğretmeni ne yapıyorsa ben de aynısını yapıyorum. Bakanlıkta olsaydım bilg. müh olarak farklı işler mi yaptırırlardı bilemiyorum ama büyükşehirde bile bilgisayar mühendislik iş yok bu kesin.

Hocam ücret ve mesai konuusnda bilgi verebilir misiniz?

bi soru da ben sorayım hocam.

ünvan değişikliği sınavı kılavuzunu inceledim, kadroları dereceye göre ayırmış. 8 7 6 bu derecelerden hiç alım yok gibi gözüküyor. ayrıca derecesi 4 olan biri sadece 4'e mi hem 4 hem de 5'e başvurabiliyor mu?

bilisim-tef' Alıntı:
bi soru da ben sorayım hocam.

ünvan değişikliği sınavı kılavuzunu inceledim, kadroları dereceye göre ayırmış. 8 7 6 bu derecelerden hiç alım yok gibi gözüküyor. ayrıca derecesi 4 olan biri sadece 4'e mi hem 4 hem de 5'e başvurabiliyor mu?
Normalde şu anki kadro derecesinin 3 aşağı, 3 yukarısına kadar tercih yapabiliyorsunuz örneğin şu an 6. derecedeyseniz 3,4,5,6,7,8,9. derecelere başvurulabiliyor fakat Devlet Memurları kanununda 68/B ;
"-1 inci dereceli kadrolardan ek göstergesi 5300 ve daha yukarı olanlara atanacaklarda en az 12 yıl,
-1 inci ve 2 nci dereceli kadrolardan ek göstergesi 5300’den az olanlara atanacaklarda en az 10 yıl,
-3 üncü ve 4 üncü dereceli kadrolara atanacaklarda en az 8 yıl
hizmet süresi şartı aranmakta olup, yükseköğrenim süresi 4 yıldan az olanlar için bu sürelere 2 yıl daha ilave edilmektedir."
Deniliyor yani hem +3,-3 derece hem de 1,2,3,4. derecelere atanacaksanız süre şartının tutması gerekiyor.

herkes mezun oldu galiba uzun zamandır yazan olmamış 2021-2022 yıldız teknik bil. muh tamamlama kazanan arkadaşlar varsa irtibatta olalım

Benim düşüncem..
Ne mühendislik tamamlama ne de yüksek lisans. Abi bunlara para ve zaman harcamak yerine mesleğinizle alakalı yada başka türlü para getirecek işlerle uğraşsak hiç pişman olmayız. Bunlar para koparmak için (özellikle yüksek lisans) yapılan parlatılan meşgaleler diye düşünüyorum.

Benim düşüncem..
Ne mühendislik tamamlama ne de yüksek lisans. Abi bunlara para ve zaman harcamak yerine mesleğinizle alakalı yada başka türlü para getirecek işlerle uğraşsak hiç pişman olmayız. Bunlar para koparmak için (özellikle yüksek lisans) yapılan parlatılan meşgaleler diye düşünüyorum.
kesinlikle katılıyorum ama bazı pozisyonlar için gerekli mesela argör bölümü için, ayrıca dediğin gibi o işlere zaman ayırmak için hem ek kaynak hem de zaman gerekli bunun için birde teknokentlerden ve üniversitede ki hocaların bilgi ve tecrübeleri benim seçme sebebim bu en azından

Normalde şu anki kadro derecesinin 3 aşağı, 3 yukarısına kadar tercih yapabiliyorsunuz örneğin şu an 6. derecedeyseniz 3,4,5,6,7,8,9. derecelere başvurulabiliyor fakat Devlet Memurları kanununda 68/B ;
"-1 inci dereceli kadrolardan ek göstergesi 5300 ve daha yukarı olanlara atanacaklarda en az 12 yıl,
-1 inci ve 2 nci dereceli kadrolardan ek göstergesi 5300’den az olanlara atanacaklarda en az 10 yıl,
-3 üncü ve 4 üncü dereceli kadrolara atanacaklarda en az 8 yıl
hizmet süresi şartı aranmakta olup, yükseköğrenim süresi 4 yıldan az olanlar için bu sürelere 2 yıl daha ilave edilmektedir."
Deniliyor yani hem +3,-3 derece hem de 1,2,3,4. derecelere atanacaksanız süre şartının tutması gerekiyor.

1. Derecedekiler hepsini isteyebiliyor mu

Yanlış yönlendirmeyeyim, aradan uzun zaman geçti. İl/İlçe personel atamaya bakan İnsan Kaynakları Şubesi daha net bilgi verir diye düşünüyorum. Sanki tercihlerde alt derecelere atanmayı kabul ediyorum gibi bir seçenek işaretlenebiliyordu ama orada kast edilen 1. dereceyseniz +3 yani en son 4. dereceye kadar da olabilir o yüzden net bir şey söyleyemeyeceğim.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından:

TEKNİK ÖĞRETMENLER İÇİN DÜZENLENECEK MÜHENDİSLİK

PROGRAMLARININ UYGULAMA ESAS VE USULLERİ YÖNETMELİĞİNDE

DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1- 7/8/1992 tarihli ve 21308 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Teknik Öğretmenler İçin Düzenlenecek Mühendislik Programlarının Uygulama Esas ve Usulleri Yönetmeliğinin 6 ncı maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve aynı maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“Tamamlama programına girebilmek için adayların, Yükseköğretim Kurulu tarafından yaptırılan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sayısal puan türünden en az 75 puan almaları gerekir. En az 75 puan alan adaylar arasında en yüksek puan alan adaydan başlamak suretiyle kontenjan sayısı kadar aday, programa girmeye hak kazanır.”

“Bir tamamlama programına yerleşen veya mezun olan adaylar, yeniden başvuru yapamaz.”

MADDE 2- Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“Geçici Madde 1- Bu maddenin yayımı tarihinden önce bir tamamlama programına yerleşmiş veya mezun olmuş adaylar, yeniden başvuru yapamaz.”

MADDE 3- Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4- Bu Yönetmelik hükümlerini Yükseköğretim Kurulu Başkanı yürütür.

Geri