musallat ile özel dosyalar aynı virüs mü?

Kodla Büyü

sertokus

Süper Üye
Süper Üye
arkadaşlar şimdi bir musallat virüsü var
birde özel dosyalar diye bir virüs var.
birde klasör içinde kendisi aynı ismi oluşturan bir virüs daha var.

bunların hepsi musallat virüsü mü. yoksa farklı mı?

Sizler nasıl çare buldunuz bunlara?

bende okulumda bu iki virüsten müzdaripim, birtürlü kurtulamıyorum çünki okuldaki bütün bireylerden bir kerede temizlemek çok zor, çözüme bende talibim

bende okulumda bu iki virüsten müzdaripim, birtürlü kurtulamıyorum çünki okuldaki bütün bireylerden bir kerede temizlemek çok zor, çözüme bende talibim
Yani hocam ntfs drive protection yardımı ile ben flash belleklere bulaşmasını önledim. Yani yazma koruma yapmış oluyorum belleklere. Ama pc ye bulaştığı zaman ise önleyemedim.
Musallat.exe için hakkını helal et diyen bir program var dı. Onu kullandım. Temizledi mi bilmiyorum. Ama özel dosyalar.exe ya da klasör_adı.exe de musallat.exe virüsü kategorisinde mi onu da bilmiyorum. Bunları temizleyen bir yazılım olmalı mutlaka

Çözüm : Pardus,.

Kendi okulumda bütün bilgisayarlarda pardus kullanıyorum zararlı yazılım şikayeti sıfıra indi. Bazen öğretmenlerin usb belleklerine okul dışında kullandıkları bilgisayarlardan musallat, Özel dosyalar vb zararlı yazılım bulaşmış oluyor belleği okuldaki bilgisayara taktığımda hepsi gözüne ışık tutulmuş tavşan gibi ortaya çıkıyor :)

hocalarım yanlış yöntemler uyguluyorsunuz.
virüs girdikten sonra baş etmeye çalışmayın. misal öğretmenler odasındaki bilgisayar için temiz bir format atıp c ve d şeklinde ayırın. tüm programları driverları ayarlarınızı yaptıktan nod32 kurup internetten 2019 seriallerini bulup deneyin. illaki birisi tutacaktır daha sonra güncelleştirin. antivirüs'ü kurmaktaki amaç evinde flashına virüs bulaştıran hocaların virüslerini temizlemesi. en son yapacağınız işlem deepfreeze kurarak sistemi sağlama almak .(deepfreeze kurmadan önce virüslü flash takılmamasına özen gösterilmeli.) yıllarca gider herhangi bir problem olmaz.

tabi öğretmenlere ihtiyaçları olan dosyaları flash'a almalarını , bilgisayar kapandığında herşeyin silineceğini belirtin.

hocalarım yanlış yöntemler uyguluyorsunuz.
virüs girdikten sonra baş etmeye çalışmayın. misal öğretmenler odasındaki bilgisayar için temiz bir format atıp c ve d şeklinde ayırın. tüm programları driverları ayarlarınızı yaptıktan nod32 kurup internetten 2019 seriallerini bulup deneyin. illaki birisi tutacaktır daha sonra güncelleştirin. antivirüs'ü kurmaktaki amaç evinde flashına virüs bulaştıran hocaların virüslerini temizlemesi. en son yapacağınız işlem deepfreeze kurarak sistemi sağlama almak .(deepfreeze kurmadan önce virüslü flash takılmamasına özen gösterilmeli.) yıllarca gider herhangi bir problem olmaz.

tabi öğretmenlere ihtiyaçları olan dosyaları flash'a almalarını , bilgisayar kapandığında herşeyin silineceğini belirtin.
Hocam bu özel dosyalar virüsü nedense deefreze olan pc lere de bulaşıyor. Şuan labda 1 2 pc hariç hepsine bulaşmış Ben hiç pasif yapmama rağmen.. Ama c de görünmüyor . D de var özel dosyalar virüsü. Yine kısayol virüsü de aynı şekilde

Hocam bu özel dosyalar virüsü nedense deefreze olan pc lere de bulaşıyor. Şuan labda 1 2 pc hariç hepsine bulaşmış Ben hiç pasif yapmama rağmen.. Ama c de görünmüyor . D de var özel dosyalar virüsü. Yine kısayol virüsü de aynı şekilde

Hocam c d hepsini dahil etmek en iyisi. D açık kaldığında çocuklar oyun atıyor ve oraya da virüs bulaşıyor. Bir defa tıklaması yeter. Pc kapatılana kadar o pc ye takılan her belleğe girecektir. Akıllı tahtalarda da aynı yöntemi uyguluyorum. Virüs namına ne hocalardan ne öğrencilerden birşey duymadım. Baştan sağlam yapmadığında totalde iş yükün çok daha fazla oluyor.

laboratuvarları kurarken bir adet master pc ayarlıyorum. tüm programları ayarları (driver, netsupport) yaptıktan sonra diğer bilgisayarlara 4 dk da klonluyorum. en son deepfreeze ile tüm sürücüleri seçip pcleri hazır hale getiriyorum. öğrenciler için ve öğretmenler bir işleri olduğunda flash bellekten açsın.

Hocam; Güvenli modda aç ve *.exe olarak gizliler dahil arattır ve boyuta göre sırala ve Şüpheli exe leri delete et.
Sonra bir reset ve usb flash tan combofix ile sistemi tarattır. Daha sonra 360totali temiz güvenli usb den kur ve motorlarını güncelle. Kritik bölgeleri tarat.
Bir kaç güne Labdaki bebeklerin bişeyciği kalmaz.Az sabır biraz.Geldiği gibi gider.

benim usb korumalı olduğu halen üretiyor ya da eskiden mi kalmış anlamadım

Bu arada;
Musallat.exe ile özeldosyalar.exe aynı virüs.
Musallat.exe aynı zamanda sisteme gizlenir ve kendini registry de başlangıca cesurca Musallat.exe diye yazar. Bunu da güvenli modda bulup silin.
Bildiğim bunlar.

Bırakın kalsın bırazda dıger ogretmenler gelsın hocam vırus bulasmıs ne yapalım desınler basın pclere deefrezeyı makına cokmesın yeter

Bu virüsün yaptığı iş;
Flash bellekler c ve d ve diğer disk bölümleri doluyor. Uzantılar gizli olduğundan kaza ile tıklanırsa, tekrardan çoğalıyor sonra sistemin yavaşlamasına ve ilerki aşamada çökmesine neden oluyor.

Güvenli modda Elden 130kb lık dosyaların ve şüphelilerin temizliği ve başlangıçtan regirstry den dikkatli bir yada birkaç musallat.exe kaydı bulunup silinmesi yeterli.
Ağda yayılıyormu ??? Bilmiyorum

Geri