Müslüman'ın Diyeti

Kodla Büyü

aslicakir

Site Gezgini
muslumanin-diyeti_avatar_orj.jpg

Uzun zamandır hamilelik esnasında aldığım kiloları vermek istiyordum, bunun için araştıma yaptım kendime en uygun diyeti bulmak için.Dukan diyeti kitabını okudum bana göre olmadığını anladım ve yeni bir arayış içindeyken kitapyurdunda bu kitap dikkatimi çekti,sipariş verdim ve okudum, kitap sayesinde yeme anlayışım tamamen değişti diyebilirim.
Sadece müslümanların değil tüm insanların faydalanabileceği bilgiler içeriyor. Peygamberimizin sünnetlerine,ayetlere dayanarak, biliminde ışığında , emperyalist düzenin bize dayattıklarının ne kadar yanlış ve zararlı olduğunu çok güzel açıklamış. Kilo problemi olmayanlarında okuması gerekiyor diye düşünüyorum.
Kitaptan ilgimi çeken birkaç bölüm aktarmak istiyorum.
" İran'dan Medine'ye bir hekim gelip hastaları tedavi etmek ister. Aradan günler geçmesine karşın kendisine gelip giden yoktur. Bunun üzerine Hz. Peygamber'e gelerek Medine'den ayrılmak için izin ister ve Müslüman haklın neden hasta olmadığını sorar. Efendimiz aleyhisselam " Benim ashabım iyice acıkmadan yemez. Yedikleri zaman da tıka basa yemezler, daha iştahları varken sofradan kalkarlar" buyurunca,İranlı hekim heyecanla şöyle der:"İşte sağlığın şartı budur".

"Bazı inançlı insanlar, hastalık gibi başlarına gelen her nevi musibetin Allah'tan geldiğini iddia ederler. Oysa Cenabı Hak(c.c) "Başınıza gelen herhangibir musibet,kendi ellerinizle işledikleriniz yüzündendir" buyurarak kullarının iddiasını naksediyor. Hz. Peygamber(s.a.v) " Her kim korkuluksuz bir damda yatıp uyurda, geceleyin damdan düşüp ölürse sorululuğu kendisine aittir.Her kim fırtınalı bir zamanda deniz yolculuğuna çıka, fırtınaya yakalanıp ölürse, bunun da sorumluğu kendisine aittir" buyurur. Şayet kişi yanlış ve gereksiz beslenerek veya kötü bir hayat sürerek şişman veya obez, bu nedenlede çeşitli hastalıklara yakalanmışsa "ne yapalım kader böyleymiş" deyip sorumluluğu kadere dolayısıyla Allah'a yükleyemez."

Hadisleri,ayetleri ve bilimsel raporları çok güzel derlemiş yazar.

arkadaşım kitaptakiler uygulanabilir şeyler mi peki?sen uyguladıysan nekadar sürede ne kadar kilo verdin paylaşbilirmisin biraz

Amaç sadece belli bir sürede belli bir kilo vermek değil, yeme alışkanlıklarımızın tamamen değişmesi,sağlıklı beslenme ve nefsimizi kontrol edebilmemiz adına gerekli bilgiler içeriyor. Sağlıklı ve ideal kiloda olmamız için ömrümüz boyunca uygulamamız gereken şeylerden bahsediyor.
Bir haftada bendeki en büyük değişiklik; eskiden yemek yemek benim için büyük bir zevkti, şuan sadece temel bir ihtiyaç sadece. En vazgeçemeyeceğim şeyleride koysanız önüme artık gereğinden fazlasını asla yemem. Yani nefsimi terbiye etmeyi öğrendim diyebilirim.

bu aralar yaptığım en büyük yanlış: acıkmadan yemek. hatamın farkındayım ve çok rahatsızım. yemek bağımlısı oldum resmen yaa :( sünnetten uzaklaştıkça huzursuzluk baş gösteriyor zira Sünnet-i Seniyye edeptir. Hiçbir meselesi yoktur ki, altında bir nur, bir edep bulunmasın. (edeb her konuda terbiye)

arkadaşlar yıllardır kilo verememekten şikayetçi olan ben bu yaz uyguladığım sihirli formülle yaklaşık 10 kilo verdim ve göbeğim gitti...
nedir o sihirli formül?
cevap : ekmek hariç her şeyi yiyebilirsin ;)

Ben 9 aydayaklaşık 19 kg verdim. Günde 300 g ekmek yemek kaydıyla.

only61' Alıntı:
arkadaşlar yıllardır kilo verememekten şikayetçi olan ben bu yaz uyguladığım sihirli formülle yaklaşık 10 kilo verdim ve göbeğim gitti...
nedir o sihirli formül?
cevap : ekmek hariç her şeyi yiyebilirsin ;)
yazın da etkisi büyük bence...kolay veriliyor. yazın hiçbişey yapmadan 2-3 kilo veriyorm.yediklerimiz hep hafif sıcaktan iştah az, bol bol terleme vs..

şeffaf' Alıntı:
bu aralar yaptığım en büyük yanlış: acıkmadan yemek. hatamın farkındayım ve çok rahatsızım. yemek bağımlısı oldum resmen yaa :( sünnetten uzaklaştıkça huzursuzluk baş gösteriyor zira Sünnet-i Seniyye edeptir. Hiçbir meselesi yoktur ki, altında bir nur, bir edep bulunmasın. (edeb her konuda terbiye)

bende de aynı durum mevcut. kitabıda çok merak ettim doğrusu

arkadaşlar haimleyken 33 kilo aldım 26 kilo verdim :D istesem kalanını da veririm ama yemek yemek çok zevkli geliyor pişirmeyi de seviyorum yemeyi de boyum 170 kilom 65 7 kilo fazlam var bu yaz bol bol yüzerek kilo vereceğim inşallah bir de oğlum yesin diye hadi beraber yiyoruz bir sana bir bana yapıyorum o yerken zorla bana da yediriyor :D her neyse fazla kilosu olanlara tek tavsiyem öncelikle kilo vermeyi isteyeceksiniz bu en önemlive birinci şart dukanmış oymuş buymuş boş işler bunlar önce motivasyon zayıflamayı istemek gerekli ondan sonra hiç öğün atlamadan yavaş yavaş porsiyonlarınızı küçülteceksiniz o kadar ben baklava bile yedim ama bir tane :) makarna da yedim 26 klioyu verirken ama bir tabak ....önce kararlı olacaksınız gerisi kolay. zaten Peygamber efendimizin(sav) hadislerine uyarak yaşasak son derece sağlıklı ve huzurlu insanlar oluruz.

arkadaşlar ekmeği kesin ve yağlı yiyecek ve kızartmalardan uzak durursanız kolayca kilo verebilirsiniz.
Bonus olarak da spor yaptınız mı mis...

Geri