Mutfak icin granit mi laminant mi

Kodla Büyü

mert02

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaslar evin ornek dairesi hol+mutfak granit yapiliyor. Bizde kararsiz kaldik kaliteli bi laminant mi granit mi ne tavsiye edersiniz. 6 yildir kiradayim mutfak fayans ve asiri derecede hic su basmadi. Temizlik kolayligi ve sicakligi ile laminant agir basiyo. Artilari ve eksileriyle ne tavsiye edersiniz yardimci olursaniz sevinirim..

Taş veya laminant bir mutfakta oturan yok mu arkadaşlar bi yardımcı olsanız

granit iyidir hocam. mutfakta parke sağıklı olmaz. olayı su basması olarak düşünmeyin sadece. seramik zeminin temizliği parkeden kolaydır. bol sulu paspas yapılabilir. aslında tüm ev için seramik iyidir. sağlamdır uzun ömürlüdür ancak kışın soğuk olur. soğukluk işin içine girdiğinde parke ağır basar. mutfakta ise soğuk problemi olmaz. genelde terlikle çalışılır ve evin sıcak yeri mutfaktır. bu yüzden parkeye de çok ihtiyaç kalmaz.

hocam ben 45*45 granit fayanslardan yaptırmıştım 2 sene evvel görünüm ve kullanım olarak gayet memnunuz. Abim laminant yaptırmıştı hemde iyisinden. Ama su bastı ve parkeleri kabardı. Benim tavsiyem giranit

nerede oturduğuna bağlı.
Hacker hocamın da dediği gibi Adana G.Antep gibi güney illerimizden birindeysen tüm evi fayans granit yaptır.
soğuk memleketteysen de mutfak koridor granit olabilir

hocam, hayırlı olsun.. granit iyidir bence de.. seçenekler neler dekorasyonun geri kalanını nasıl düşünüyorsunuz o da önemli..

Hocam bolge olarak soğuk bi yerdeyiz. Bende uzun ömürlü olması ve şık durması artılarından dolayı granit düşünüyorum. Ama eşim temizlik kolaylığı olarak laminantı tercih etsek mi diyor. Mesele dün kirada oturduğum evde çocuklar turşu suyu dökmüşler hemen silmiş eşim ama turşunun suyu aradaki derzleri simsiyah yapmış silsekte geçmiyor. biri 15 aylık diğeri 4,5 yaşında 2 çocuk var evde bu da karar vermemizi zorlaştırıyor biraz. Düşüyorlar küçük çocuk sürekli taş üzerinde yatıyor.

Hocam herkesin fikri kendine güzeldir elbet ama bende fikrimi belirteyim sağlamlık ve su basma için fayans ama eğer çocuk varsa soğuk oluyorsa parke yaptır ben her ikisini de kullandım bence parke yaptırman daha iyi hadi kararsız kaldın mutfak fayans hol parke olsun. Ben evi almadan müteahhit ısrarla parke istedim yanlışlıkla mutfağı fayans yapmış tamam artık böyle kalsın dedim en çok korktuğum şey ilk ayımda başıma geldi çocuk fayansın üstünde düşüp dişini kırdı. Parke olsa düşse de bir şey olmazdı ama fayansın affı yok. Parkenin dezavantajı çabuk yıpranır su alınca şişer eğer ustası iyi değilse kenarları kalkar. Ama bunun yanında avantajı da çok düşmelere karşı yumuşaktır yazın serin kışın sıcak olur. Eğer gene karar veremezsen göz sevkine göre hangisi hoşuna gidecekse onu yaptır. :)

Arkadaşlar görüşleriniz için teşekkür ederim. Biraz zor oldu ama sizlerin görüşlerinizi de dikkate alarak sonunda karar verdik. Hol parke olacak mutfak ise 60*60 alt ve üstü kısa siyah desenli beyaz renk granit olarak söyledik. Asma tavanın led leriyle güzel bi yansıması olacağını düşündük. Mutfakta çok güzel duruyor.Hasari hocam inş. bizimde başımıza öyle bi şey gelmez. Artık daha dikkatli olmaya çalışırız. Holü de laminant düşünmemin sebebi de top ve koşma gibi oyunları çok seviyor çocuklar onuda genelde holde oynuyoruz :) Çok fazla kriteri göz önünde bulundurmak gerekiyor ve zaman ayırmak gerekiyor. Bazen hazır olsada kabullensek dediğim oluyor. Hayırlısı artık

Beton üzerine şapta çok yoruyo be hocam :D Her yeri halı kilim ne varsa kapatmaya çalış. Temizlerken ayrı işkence. Ama baharda ve yazları yıkaması çok zevkli. Hortumu sal içeri fırçayla giderden yolla suyu :) Annemler müstakil bahçeli ve beton üzeri şap olan bi evde oturuyorlar ordan tecrübeliyim

Mutfak tezgahı, vb. altları beton
tezgahtan birazdaha mutfak içine doğru 50 cm - 70cm kadar, buzdolabı altıda dahil granit
masanın veya oturum alanının altı ahşap suya dayanıklı parke.

granit alanla parke alanının arasına led ışık basınca dayanıklı kapalı şerit ledler süper olur o olmazsa aliminyum özel saclar var kapı eşiklerine çakılan türden.

Ocak granit tezgahın içinde olacaksa granitin kesimi zor oluyor. Bir de evye (bulaşık yıkama bölümü) alttan yapıştırma olmasın sonra düşebiliyor.

Kesinlikle granit...

Uzun ömürlü olur.
Alüminyum evyeye gerek kalmaz. Alüminyum evyeyi laminanta veya diğer mazemeye silikonla tutturuyorlar. Belli bir süre sonra sızdırıyor ve alttaki malzemeyi çürütüyor...

6.jpg

1pz0m6r2kqu0h6x2f60c.JPG

İlk resimdeki granit ama evye silikon veya benzeri yapıştırıcı ile monte edilmiş. Kesinlik bu şekilde alma.
İkinci resimde evye granite oyulmuş ve tek parça, bu tip tezgahlar uzun ömürlüdür...

Genelde müteahitler hol ve mutfak zeminlerini seramik yapıyor. Ama biz bütünlük olsun diye laminant yaptırdık.
Yine de her ihtimale karşı tezgah altında kalan kısımları , bir borudan olası bir su sızması olursa diye gözükmeyecek şeklide seramik yaptırdık.
geri kalan yerler laminant.
Yeni laminantlar sudan çok fazla etkilenmiyor. Bir dükkanda koca akvaryum patlamış içini su basmış ama aynı gün temizlenmiş. her hangi bir kabarıklık vs olmamış.
Ayrıca sudan etkilenmeyen laminantlar da var.

Geri