Norm Fazlası Atamasında 3 sene kuralı?

Kodla Büyü

buzozgur

Aktif Üye
Merhaba, il içi tayin isteyebilmek için aynı kurumda 3 sene, il dışı tayin isteyebilmek için aynı ilde 3 sene çalışma şartı norm fazlası atamasından sonra eski okulla birlikte hesaplanıyor maddesi var yönetmelikte.

(4) Görev yerleri eğitim kurumunun kapanması, norm kadro değişikliği, hizmetin gereği ve benzeri çeşitli nedenlerle istekleri doğrultusunda veya resen değiştirilen öğretmenlerin bulundukları eğitim kurumunda veya ilde çalışılması gereken sürenin hesabında, daha önceki eğitim kurumlarında veya ilde geçen hizmet süreleri birlikte değerlendirilir.

Sormak istediğim soru şu: şimdi, norm fazlası atamasında tercih yapmayıp okulumuzda kalırsak ve önümüzdeki il içi tercihlerinde - norm fazlası olduğumdan dolayı - seçeneğini işaretleyip tercih yaparsak, aynı madde geçerli oluyor mu yoksa 3 sene baştan mı başlıyor?

Teşekkürler cevaplar için

Norm fazlaları için il içi tayinde 3 yıl şartı aranmaz. 2015-2016-2017 Kılavuzların hepsinde yazıyor. İl içi tercih yaparken beyan durumunu seçiniz diye bir menü var, orda norm fazlasıyım maddesini seçmek gerekiyor. Yine de emin olmak istiyorsanız İl Memlerdeki şeflere sorun.

Norm fazlaları için il içi tayinde 3 yıl şartı aranmaz. 2015-2016-2017 Kılavuzların hepsinde yazıyor. İl içi tercih yaparken beyan durumunu seçiniz diye bir menü var, orda norm fazlasıyım maddesini seçmek gerekiyor. Yine de emin olmak istiyorsanız İl Memlerdeki şeflere sorun.

onu sormadım hocam. il içinden norm fazlası olarak gittikten sonra, tekrar il içi istemek için 3yıl şartı gerekiyor mu? yoksa önceki senelerle birlikte mi hesaplanıyor?

Hocam resen atananlar için 3 sene sartı aranmaz diye aklımda, diğerinde isteğe bağlı oluyor ve il içi için 3 sene sartı aranır.

Benim bildiğim şuanki okulunuzdan norm fazlası olarak tercihinizle de olsa başka okula giderseniz il içi tayinlerde şuan bulunduğunuz okuldaki hizmet sürenizle yeni okulunuzdaki hizmet süreniz birlikte değerlendirilir. Yani şuanki kurumunuzda 3 yılı doldurmuşsanız bile gittiğiniz okulda tayin istersiniz. Daha önce böyle bir uygulama yapıldığını duydum. Siz yine de milli eğitimden birilerine sorun.

"Görevli oldukları eğitim kurumunun dönüştürülmesi, kapanması, eğitim kurumunda norm
kadro fazlası olmaları veya hizmetin gereği ve çeşitli nedenlere bağlı olarak idari tasarrufla
istekleri doğrultusunda ya da resen görev yerleri değiştirilen öğretmenlerin bulundukları
eğitim kurumlarında ve daha önceki eğitim kurumlarında geçen hizmet süreleri birlikte
değerlendirilecektir."

Hocam onu ben araştırdım yönetmeliklere baktım net cevap bulamadım. Fakat kılavuzda yazan önceki hizmet süreleri birlikte değerlendirilir. Ben 2 gün önce İl Memle görüştüm bana 3 yıl şartı aranmaz dediler ben güvenemedim.

Hocam sorumu hiçbir şekilde anlatamadım sanırım.

Yukarıda Atama ve Yer değiştirme yönetmeliğinden 52. maddeyi net bir şekilde paylaştım. norm fazlasından bir yere kendi isteğinizle veya resen giderseniz, oradaki çalışma süresini bir önceki çalışma süresiyle toplayarak hesaplıyorlar. Burası net. Benim sorum şu; il içi atamasında norm fazlası olmam sebebiyle tercih yapsam da aynı işlem yürür mü? Daha açık olmak için örnek vereyim.

3 yıldır aynı okulda çalışıyorum 4. senem norm fazlasıyım. Norm fazlası atamasında tercih yapmayıp, hazirandaki il içi atamalarında -norm fazlası olduğumdan dolayı- seçeneğini seçerek tercih isem, bir sonraki sene tekrar il içi şansım oluyor mu ?

buzozgur hocam, tam olarak net birşey bilmiyorum. Kendi fikrimi yazıyorum.

Norm fazlası atamaları sadece sizin durumunuzdakilere özel bir atama dönemi. İl içi ise herkese açık. İl içi tayinlerdeki "norm fazlası olduğumdan" seçeneği sadece 3 yıl şartı hesabı için kullanıldığını düşünüyorum. Benim fikrime göre il içi tayinlerde "norm fazlası olduğumdan" seçeneğini seçseniz bile siz kendi isteğinizle il içi tayin istediğiniz için sonraki tayin döneminde isteyemezsiniz.

Kemal hocam sizin yazınıza göre norm fazlaları il içi tayin döneminde 3 yıl doldurmamışsa tayin isteyemez mi?

norm fazlası atamasında veya il içi yatin sırasında "norm fazlasıyım" seçeneği ile tayin isteyip başka okula giderseniz, gittiğiniz okuldaki süre ile eski okulunuzdaki süre 3 yılı doldurmuş ise il içi tayin isteyebilirsiniz.... iki kurumun toplam süresine bakılıyor kısaca... kendi isteginle gidip gitmemenin bir önemi yok önemli olan norm fazlasıyım seçeneğinin işaretlenmiş olması...

norm fazlası atamasında veya il içi yatin sırasında "norm fazlasıyım" seçeneği ile tayin isteyip başka okula giderseniz, gittiğiniz okuldaki süre ile eski okulunuzdaki süre 3 yılı doldurmuş ise il içi tayin isteyebilirsiniz.... iki kurumun toplam süresine bakılıyor kısaca... kendi isteginle gidip gitmemenin bir önemi yok önemli olan norm fazlasıyım seçeneğinin işaretlenmiş olması...
Hocam ben ilde toplam 1 yıl çalıştım norm fazlası oldum. norm fazlası atamasında atamam olmadı. Haziranda il içi tayin isteyebilir miyim?

Hocam ben ilde toplam 1 yıl çalıştım norm fazlası oldum. norm fazlası atamasında atamam olmadı. Haziranda il içi tayin isteyebilir miyim?
Eğer Haziran'da hala norm fazlası olursan yıla bakılmadan tayin hakkın olur...
Mantik su : aday olmadığın sürece norm fazlası isen yıla bakılmadan tayin hakkı veriliyor... Tayinin çıktığında ise 3 yıllık çalışma süresini eski ve yeni okulun daki surelerin toplamına göre belirliyorlar...

Tamam şimdi oldu. Baştan beridir yazıyorum kimse ona cevap vermedi. size sorayım hocam. Eğer Resen atarlarsa 3 yıl şartı aranır mı? Bana milli eğitimden şöyle dediler: "sizin yeriniz valilikçe değiştirildiğinden maddesini işaretleyerek 3 yıl şartı aranmadan il içi tayin döneminde tercih yapabilirsiniz." bende internette araştırdım bunu. il içi tayin tercih sayfasında beyan durumunu seçiniz menüsünde öyle birşey bulamadım.

Ekli dosyalar

• IMG-20171129-WA0001.jpg
    IMG-20171129-WA0001.jpg
    28 KB · Görüntüleme: 77
Tamam şimdi oldu. Baştan beridir yazıyorum kimse ona cevap vermedi. size sorayım hocam. Eğer Resen atarlarsa 3 yıl şartı aranır mı? Bana milli eğitimden şöyle dediler: "sizin yeriniz valilikçe değiştirildiğinden maddesini işaretleyerek 3 yıl şartı aranmadan il içi tayin döneminde tercih yapabilirsiniz." bende internette araştırdım bunu. il içi tayin tercih sayfasında beyan durumunu seçiniz menüsünde öyle birşey bulamadım.
Hocam orada çıkan maddeleri hatırlamıyorum ama detaylıca şöyle yazayım
1 yıl A okulunda calistin resen ya da norm fazlası atamasında ya da il içi tayinle B okuluna tayin oldun. Normalde B okulunda 3 yıl çalıştıktan sonra il içi isteme hakkın olacakken, o okula norm fazlası olarak geldiğin için 2 yıl daha çalıştıktan sonra tayin hakkın olacak...
Bazı arkadaşlar il içi isteğe bağlı olduğu için 3 yıl şartı aranır demiş ama orada tayin isterken isteğe bağlı tayin istiyorum değil, norm fazlasiyim seçeneği seçileceği için bir bakıma zorunlu tayin gibi oluyor... Yani il içi istesen de norm fazlasiyim isaretlendiginde iki okulun toplam süresine bakılır...

Eğer bu dönemde tayinin çıkmazsa Haziran'da norm fazlasiyim seçeneğini sececeksin, eğer resen atarlar ise Haziran'da ki atamada ikinci seçeneği sececeksin...(toplamda 3 yılı doldurduktan sonraki haziran)

Tamamdır hocam çok teşekkür ederim İl beni yanlış yönlendirmiş. 2016 yılına ait il içi resim eklemiştim.

Hocam resen atanırsanız:Bir önceki kurumunuzdaki görev süresi gözetilir.Önceki kurumunuzda 3 yıl çalıştıysanız,resen atansanız bile, önünüzdeki ilk il içinde tayin isteyebilirsiniz.
Çoğu kişi ,tercih yap,yoksa resen atanırsın diyebilir.Eğer norm fazlası atamalarında tercih yaparak atanırsanız,3 yıl çalışma zorunluluğu tabi ki işleyecektir.O da tayin dönemini kaçırdığınız için aslında 4 yıl gibi işler,işlevsellikte...

Geri