NORM FAZLASI BELASI İLE UĞRAŞIYORUM. İKİNCİ OLUYOR BU

Kodla Büyü

ataa

Aktif Üye
Arkadaşlar merhaba...
kocaeli ilindeyim.
Geçen sene personel genel müdürlüğünden bir yazı gelmişti ve norm fazlası olanların tercih yapması gerekiyordu. Sonradan bu işlem bir şekilde gerçekleşmedi ve norm fazlası olayı gündemden düştü.
bu sene yine aynı bela ile uğraşıyorum. gelen yazıyı aşağıda yayınladım. bölgede kontejyan 2,mevcut öğretmen 3. ben norm fazlasıyım ve okula telefon etmişler iki yerde açık var demişler.. biri halk eğitim biri de 50 metre ileride bir okul. anormal olan bölgede norm fazlası görünüyorum ama benim aynı bölgedeki başka okulu seçebileceğimi söylüyorlar. bölgede norm fazlasıyım ama yine aynı bölgedeki okula gidecem nasıl oluyor anlamadım. bende tercih yapmayacam dedim gerekçe olarakta geçen seneki personel genel müdürlüğünün "bilgi teknolojileri sınıfı olan okullara norm verilmesi gerektiği" ile ilgili yaızıyı gösterdim okulumda kalmak istiyorum dedim.

bir fikri olan bu konuda yardım edecek biri olursa seviniri. bıktım bu norm fazlası olayından.
KURUMNETTEN GELEN YAZI ŞÖYLE
Konu: Norm Kadro Fazlası Öğretmenler

İlgi :a)06/05/2010 tarih ve 27573 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği.

b)25/10/2011 tarih ve 27056 sayılı yazımız.

c)MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün 01/12/2011 tarih ve 81511 sayılı yazısı.

İlimiz genelinde bulundukları eğitim kurumunda norm kadro fazlası durumunda bulunan öğretmenlerin, ilgi (a) yönetmeliğin 41. Maddesi gereği isteğe bağlı yer değiştirme iş ve işlemlerine başlanmasının uygun olacağı düşünülmektedir.

İlgi (a) yönetmeliğin ihtiyaç fazlası öğretmenlerin yer değiştirmeleri başlıklı 41. Maddesinin 1. bendinde; “……eğitim kurumunun ya da bölümün kapatılması veya program değişikliği sonucunda bu eğitim kurumlarında görevli öğretmenler, yeni eğitim kurumu açılarak öğrencilerin taşınması halinde bu eğitim kurumlarına, öğrenci azlığı nedeniyle kapatılan eğitim kurumlarında ya da bölümlerde görevli olanlar ise açık norm kadro bulunması halinde öncelikle öğrencilerin taşındığı eğitim kurumları olmak üzere il içinde alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumlarına özür durumları ve tercihleri de dikkate alınmak suretiyle atanırlar” 3. bendinde; “Herhangi bir nedenle istihdam alanı daralan öğretmenler ile görevli oldukları eğitim kurumlarında norm kadro esasları çerçevesinde öğretmen norm kadro sayısının azalması üzerine hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılacak değerlendirme sonucunda hizmet puanı en az olandan başlamak üzere norm kadro fazlası olarak belirlenir. Norm kadro fazlası olarak belirlenen bu öğretmenler; öncelikle görevli oldukları yerleşim yerindeki ya da ilçedeki eğitim kurumları olmak üzere il içinde alanlarında norm kadro açığı bulunan eğitim kurumlarına tercihleri de dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre atanırlar.” 5. Bendinde “Bu madde kapsamında il içinde yapılan atamalarla fazlalığın giderilememesi durumunda valiliklerce fazlalığın giderilmesine yönelik il içinde yapılacak yer değiştirmeler, zamana bağlı olmaksızın ancak öğretim yılının başladığı tarihten itibaren en geç mart ayı sonuna kadar tamamlanması gerekmektedir. Bu şekilde yapılacak yer değiştirmeler, duyurusu yapılan eğitim kurumlarına öğretmenlerin tercihleri de dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Fazla konumdaki öğretmenlerden herhangi bir kuruma atanmak üzere başvuruda bulunmayanların görev yerleri, il içinde valiliklerce isteklerine bakılmaksızın belirlenir.” denilmektedir.

İlgi (b) yazımız ile gönderilen norm kadro tespit onayları ve hizmet puanı üstünlüğü dikkate alınarak, ilçenizde norm kadro fazlası durumuna düşen öğretmenlere, norm kadro fazlası durumunda olduklarının imza karşılığı tebliğ edilerek, dilekçe yoluyla okul tercihi yapmalarının sağlanması, Anadolu Liselerinde oluşan norm kadro fazlası öğretmenin belirlenmesi işleminin ise ilgi (c) yazı doğrultusunda değerlendirilmesi, okul tercihinde bulunmayanların ise 41 maddenin 5. bendi kapsamında Valiliğimizce daha sonraki bir tarihte atamalarının il içinde ihtiyaç bulunan okullara isteklerine bakılmaksızın yapılacağının bilinmesi gerekmektedir.

Norm kadro fazlası durumunda bulunan öğretmenlerin ihtiyaç bulunan eğitim kurumlarını tercih edebilmeleri için http://kontenjan.meb.gov.tr. adresinden faydalanarak yardımcı olunması ve dilekçelerin Kaymakamlık uygun görüşü ile birlikte 17/02/2012 tarihine kadar İl Millî Eğitim Müdürlüğü Atama Bölümüne gönderilmesini gerekmektedir.

hocam anladığım kadarıyla siz bölgede norm fazlası değilsiniz. Bölge normundan dolayı kendi okulunuzda norm fazlasısınız. Yani sizi yakındaki bir okula verebilirler. Bunda anormal bi durum yok. Yönetmelik belli aslında, ya kendiniz tercih eder bi yere gidersiniz ya da valilik resen sizi atar bi yere. Ne yapabilirsiniz bilmiyorum açıkçası. Allah kolaylık versin.

hocam bölge normunu belirlerken sizin okulunuza norm verilmemiş 50metre ilerideki okula norm verilmiş. sebebi orda ders yükünün sizin okulunuzdan fazla olarak gözükmesidir. eğer fazla değilse norm işlemleri yapılırken o okulun idaresi ders saatini yanlış girmiştir. bursa şimdilik sadece isteyenleri atadı ama gelecek pek parlak değil:(

dediğiniz doğru galiba hocam.çünkü o okul daha büyük ve snıf sayısı daha fazla.alt yapı olarakda daha iyi.
6 saate 1 norm düşmesi gibi bir durum söz konusu değil mi?
yakınında daha büyük okul varsa ve bilişim teknolojileri öğretmeni yoksa oilk öncelik o okula norm verilir. durum bu mu?

Geri