Norm fazlası öğretmenlerle ilgili soru

Kodla Büyü

myıldırım

Aktif Üye
Arkadaşlar başlıkta da belirttiğim gibi norm fazlası öğretmenlerle ilgili iki sorum var:

Norm fazlası olduğunuz için isteğe bağlı bir okulu isteyip atandığınızda veya resen başka bir okula gönderildiğinizde il dışı veya il içi isteğe bağlı tayin hakkınız gider mi?

Yanıtlarınızı bekliyorum.

Son atama yönetmeliğine göre il içi hakkın biter il dışı hakkın varsa devam eder hocam

saygıdeğer hocam.atama yönetmeliğine göre resen atanırsan il içi ve il dışı tayin hakkın devam eder. Ancak kendin tayin istersen il iği ve il dışı tayin hakkın biter.

norm fazlası olur, tercih yaparsan il içi hakkın gider. resen atanırsan devam eder. il dışı iki durumda da etkilenmez.

şimdi ben kendim tayin istersem hakkım gider resen gönderilirsem devam eder diye biliyordum. bilisim-tef arkadaşım eğer senin söylediğin gibi ise çok iyi.

örnek vererek soruyu açıklayayım. mesela, isteğe bağlı il içi tayin döneminde norm fazlası olarak bir okula yerleştik. yeni gittiğim okul ve önceki okulda çalışmış olduğum toplam hizmet süresi 3 yılı aşıyor. Ama yalnızca yeni gittiğim okuldaki hizmet sürem 3 yıl olmuyor. Bu durumda il dışı veya il içi isteğe bağlı tayin hakkı isteyebilir miyim?
umarım soru karışık olmamıştır.

(15) Görevli oldukları eğitim kurumu kapatılan, norm kadro uygulaması nedeniyle görevli oldukları eğitim kurumunda norm kadro fazlası olmaları ya da haklarında yapılan soruşturma sonucu görev yerleri istekleri dışında idari tasarrufla değiştirilen öğretmenlerin, bulundukları eğitim kurumunda çalışılması gereken sürenin hesabında daha önceki eğitim kurumlarında geçen süreleri birlikte değerlendirilir.
kaynak: http://mevzuat.meb.gov.tr/html/27573_0.html

cyln' Alıntı:
(15) Görevli oldukları eğitim kurumu kapatılan, norm kadro uygulaması nedeniyle görevli oldukları eğitim kurumunda norm kadro fazlası olmaları ya da haklarında yapılan soruşturma sonucu görev yerleri istekleri dışında idari tasarrufla değiştirilen öğretmenlerin, bulundukları eğitim kurumunda çalışılması gereken sürenin hesabında daha önceki eğitim kurumlarında geçen süreleri birlikte değerlendirilir.

Yani isteğiniz dışında atandığınız için hiç yer değiştirmemişsiniz gibi önceki görev yerinizdeki görev sürenizle birlikte değerlendirilir.

teşekkür ederim yapmış olduğunuz bilgilendirme için. norm fazlasıyım ve beni uzak bir ilçeye resen gönderdiler. haziranda görevden ayrılış yapmamı istiyorlar. belki haziran norm güncellenmesinde kadro içinde kalma şansım olabilir. değilse işim çok zor.

arkadaşlar şu an aklıma gelen bir soru daha var ve bunu yanıtlamanızı önemle istirham ediyorum o da şu:

Eşim Eğitim yönetimi, teftişi ve ekonomisi bölümünde yüksek lisans yapıyor. Ancak buna rağmen resen atama yapılıyor. Öğrenim özründen sayılmayışının gerekçesi ise BÖTÖ de yani alanımızda yüksek lisans yapmıyor oluşumuz. Sizce bu haklı bir uygulama mı? Eğitim yönetimi gibi bir bölüm alanımız değil mi? Netice de yalnızca öğretmenlerin gidebildiği eğitim üzerine bir yüksek lisans bölümü.

cyln' Alıntı:

hocam biz öğrenim özründen yer değiştirmek değil var olan öğrenim özrünü kullanmak istiyoruz. Mesele eğitim yönetimi bölümünün öğrenim özrü kapsamında değerlendirilip değerlendirilmediği ki bize alanında yapmadığı için öğrenim özründen yararlanamayacağımızı söylediler ve bu sebeple resen atadılar.

yönetmelikte diyor ki..tam olarak hatırlamıyorum..deneni özetliyorum...
eğer norm fazlası iseniz ve resen atama ile kurum dğeiştirdiyseniz,atamada bakılacak olan süre tekrardaqn dikkate alınmaz diyor.yani resen atamada sıfırdan başlayarak gün saymanıza yani yıl doldurmanıza gerek kalmıyor..

aynı durum bendede var...resen atama yapmadılar..yaparlarsa diye yönetmeliklerin altına üstüne getirdim...herşey açık yönetmeliklerde...

cyln' Alıntı:

dikkatimden kaçmış..dediğim madde bu...

Geri