norm fazlasıyla atandıktan sonra iliçi tayin hakkı?

Kodla Büyü
hastasıyız dede' Alıntı:
bt^' Alıntı:
İl mem lerin bilgisi yok mudur bu konuda illa meb e mi sormak gerekir? öğle arasından sonra arayacağım da?
arkadaşlar bence hiç ortalığı karıştırmayın okul idarelerinizi ikna edip isteyin tayininizi, il buna(resen atanmamaya) dikkat etmezse kaşla göz arasında atanır gidersiniz
sizin idareniz isteyemezsin dedi mi? yani sizin ikna etmeniz mi gerekti? yoksa okuyunca onlara da böylesi mi mantıklı geldi.

hastasıyız dede' Alıntı:
bt^' Alıntı:
İl mem lerin bilgisi yok mudur bu konuda illa meb e mi sormak gerekir? öğle arasından sonra arayacağım da?
arkadaşlar bence hiç ortalığı karıştırmayın okul idarelerinizi ikna edip isteyin tayininizi, il buna(resen atanmamaya) dikkat etmezse kaşla göz arasında atanır gidersiniz

haklısınız belli konularda ortalığı bulandırmamak lazım ama ben bu yıl il içi istersem seneye il dışı isteyebilir miyim onu soracaktım, okuldaki hocalar olmaz demişlerdi ama buradaki mesajlarda yapılabileceği söyleniyor kesin bilgi almak istedim.

dönüşen okullardaki arkadaşların muhakkak tayin istemesi şart. dönüşen okullar yeni okul kuruluyormuşcaısna tepeden tırnağa kadrosuyla yeni norm oluşturulacak

badem' Alıntı:
hastasıyız dede' Alıntı:
bt^' Alıntı:
sizin idareniz isteyemezsin dedi mi? yani sizin ikna etmeniz mi gerekti? yoksa okuyunca onlara da böylesi mi mantıklı geldi.
5. sayfadaki mesajımı oku

bt^' Alıntı:
hastasıyız dede' Alıntı:
bt^' Alıntı:

haklısınız belli konularda ortalığı bulandırmamak lazım ama ben bu yıl il içi istersem seneye il dışı isteyebilir miyim onu soracaktım, okuldaki hocalar olmaz demişlerdi ama buradaki mesajlarda yapılabileceği söyleniyor kesin bilgi almak istedim.
bu sene il içi atanırsan bu seneki il dışına tercih yapamazsın, ama seneyeki il dışına tercih yapabilirsin.

evet bir yıl sonrası için merak ediyordum, il içinden vazgeçecektim ama yapabiliyorsam güzel olacak inşallah, teşekkür ederim :)

hastasıyız dede' Alıntı:
bu sene il içi atanırsan bu seneki il dışına tercih yapamazsın, ama seneyeki il dışına tercih yapabilirsin.
norm kadro fazlası olup mecburen il içine başvuranların il dışı hakkı saklı kalmalı ama, bu konu yeni kılavuzda görüş olarak yazılabilir.

mymustafa1' Alıntı:
3- Norm kadro fazlası öğretmenler ile 2012-2013 eğitim ve öğretim yılından itibaren görevli olduğu okulun dönüştürülmesi, kapatılması ya da norm kadro uygulaması nedeniyle görev yerleri istekleri dışında değiştirilen öğretmenlerde, bulundukları eğitim kurumunda en az 3 (üç) yıl süre ile çalışma şartı aranmaz.

İstekleri dışında demek resen demek olsa gerek. Tercih yaparak norm fazlası atamalarında atananlar isteyemiyor. Bu maddeye göre.

Simdi bu maddede tercihleri disinda deseydi evet resen oluyordu, fakat norm fazlasi olan herkes zaten istegi disinda yer degistirmek zorunda kaliyor.. Eskiden norm fazlasi ogretmen istemezse 2 yil kendi okulunda kalabiliyordu, fakat en son duzeemeyle norm fazlasi olan herkes istesede istemesede yer degistirmek zorunda..

Ayrica unutulmalalidir ki norm fazlasi olupta tercih yapmak zorunda birakilanlar oncelikle kendi egitim bolgesi/ilcesini secmek zorundaydi..

branta' Alıntı:
mymustafa1' Alıntı:
3- Norm kadro fazlası öğretmenler ile 2012-2013 eğitim ve öğretim yılından itibaren görevli olduğu okulun dönüştürülmesi, kapatılması ya da norm kadro uygulaması nedeniyle görev yerleri istekleri dışında değiştirilen öğretmenlerde, bulundukları eğitim kurumunda en az 3 (üç) yıl süre ile çalışma şartı aranmaz.

İstekleri dışında demek resen demek olsa gerek. Tercih yaparak norm fazlası atamalarında atananlar isteyemiyor. Bu maddeye göre.

Simdi bu maddede tercihleri disinda deseydi evet resen oluyordu, fakat norm fazlasi olan herkes zaten istegi disinda yer degistirmek zorunda kaliyor.. Eskiden norm fazlasi ogretmen istemezse 2 yil kendi okulunda kalabiliyordu, fakat en son duzeemeyle norm fazlasi olan herkes istesede istemesede yer degistirmek zorunda..

Ayrica unutulmalalidir ki norm fazlasi olupta tercih yapmak zorunda birakilanlar oncelikle kendi egitim bolgesi/ilcesini secmek zorundaydi..
+1

branta' Alıntı:
mymustafa1' Alıntı:

çok haklısınız ama maddeden bu anlam çıkıyor. bende norm fazlasıyım norm fazlası ataması yaptılar mart gibi. ilde atama bölümünü aradım sordum tercih yaparak norm fazlası atamalarında tayininiz çıkarsa il içi süreniz sıfırlanır. atama tarihinden itibaren üç yıl doldurmanız gerekir dediler. Bende buna güvenerek tercih yapmadım. Resen atamada olmadı yerimde kaldım. Olması gerekeni yada doğruyu değilde uygulamayı anlatıyorum sizden arayıp soran oldu mu kimseyi?

mymustafa1' Alıntı:
branta' Alıntı:
mymustafa1' Alıntı:

çok haklısınız ama maddeden bu anlam çıkıyor. bende norm fazlasıyım norm fazlası ataması yaptılar mart gibi. ilde atama bölümünü aradım sordum tercih yaparak norm fazlası atamalarında tayininiz çıkarsa il içi süreniz sıfırlanır. atama tarihinden itibaren üç yıl doldurmanız gerekir dediler. Bende buna güvenerek tercih yapmadım. Resen atamada olmadı yerimde kaldım. Olması gerekeni yada doğruyu değilde uygulamayı anlatıyorum sizden arayıp soran oldu mu kimseyi?

Tercih yapmanin suresi sifirlanir demeleri cok ilginc hangi il merak ettim..

Okulu kapanip kendi tecihi ile baska okula gecen de isteyemecek o zaman.. Madem oyle neden bu ara tercihlerde bizleri oncelikle kendi bolgemizi ilcemizi secmeye zorluyorlar, secmezsek dilwkcelerimiz iptal oluyor..

Zaten okulu kapanan yada norm fazlasi olan istegigi disinda yer degistirmek zorunda birakilmaltadir, bu maddede de kast edilen odur..

Şimdi Okul Seçme ile İstek kelimesini karıştıran arkadaşlar için 2 adet belge ekliyorum.

Bu belgeleri okuyup ta "evet norm fazlaları kendi istekleri ile tercih yapmışlardır, zorlanmamışlardır" cümlesini kurabilecek arkadaş var mı merak ediyorum..

Okulları dönüşen, okulları kapanan ve norm fazlası olan öğretmenlerin tamamı istekleri dışında atanmışlardır bunu anlayalım lütfen..

edit:

Okumaya üşenen arkadaşlar için ilk paragrafı çıkardım. Ne diyor: "tercih yapsanda yapmasanda atarım arkadaş isteğine bakmam diyor"

HOOPPPPPP

3. madde bizleri tam olarak ilgilendirmiyor aslında şimdi idrak ettim. Duyuru mu önceliklidir yönetmelik mi, tabi ki yönetmelik değil mi??. EE o zaman mevcut atama ve yer değiştirme yönetmeliği Madde 26 şık 15 ne diyor bakalım

"(15) Görevli oldukları eğitim kurumu kapatılan, norm kadro uygulaması nedeniyle görevli oldukları eğitim kurumunda norm kadro fazlası olmaları ya da haklarında yapılan soruşturma sonucu görev yerleri istekleri dışında idari tasarrufla değiştirilen öğretmenlerin, bulundukları eğitim kurumunda çalışılması gereken sürenin hesabında daha önceki eğitim kurumlarında geçen süreleri birlikte değerlendirilir."

geçen yıl norm fazlası diye başka okula atandık. şimdi :
1. tercih yapabilecekmiyiz.
2. yaparsak Beyana Dayalı Bilgiler kısmında bizim durumumuz hangisi?

hadi biz dilekçeyle yer değiştirmek zorunda kaldık.
Resen atananlar hangi beyana dayalı kısım seçeneğini seçecek.
yani hiç biri bu durumdaki kişilerin durumuna uymuyor ama klavuz şunu diyordu:

seyduna' Alıntı:

Seyduna hocam

duyurunun en üstünde ne yazıyor

"Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında görevli öğretmenlerin il içi yer
değişikliklerinin 06/05/2010 tarihli 27573 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim
Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği hükümleri de dikkate
alınarak aşağıda belirtilen şekilde yapılacaktır."

peki aynı yönetmeliğin 15. maddesi ne diyor

"(15) Görevli oldukları eğitim kurumu kapatılan, norm kadro uygulaması nedeniyle görevli oldukları eğitim kurumunda norm kadro fazlası olmaları ya da haklarında yapılan soruşturma sonucu görev yerleri istekleri dışında idari tasarrufla değiştirilen öğretmenlerin, bulundukları eğitim kurumunda çalışılması gereken sürenin hesabında daha önceki eğitim kurumlarında geçen süreleri birlikte değerlendirilir."

bir de istek kelimesi kafa karıştırıyor.

aynı yönetmeliğin 41. maddesi 3. şıkkına göre de norm fazlası olan herkes istediği dışında yer değiştirmektedir aslında(tercihleri de dikkate alınarak)

"(3) Herhangi bir nedenle istihdam alanı daralan öğretmenler ile görevli oldukları eğitim kurumlarında norm kadro esasları çerçevesinde öğretmen norm kadro sayısının azalması üzerine hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılacak değerlendirme sonucunda hizmet puanı en az olandan başlamak üzere norm kadro fazlası olarak belirlenir. Norm kadro fazlası olarak belirlenen bu öğretmenler; öncelikle görevli oldukları yerleşim yerindeki ya da ilçedeki eğitim kurumları olmak üzere il içinde alanlarında norm kadro açığı bulunan eğitim kurumlarına tercihleri de dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre atanırlar."

Bize düşen tek şey İl/İlçeleri bu konuda ikna edip tercihlerimiz onaylatmak..

edit: 3.madde gibi bir dayanağa htiyacımız yok, ihtiyacımız olan herşey yönetmelikte var aslında ama tercih sayfası biraz kafa karıştırıyor..

branta' Alıntı:
seyduna' Alıntı:

Seyduna hocam

duyurunun en üstünde ne yazıyor

"Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında görevli öğretmenlerin il içi yer
değişikliklerinin 06/05/2010 tarihli 27573 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim
Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği hükümleri de dikkate
alınarak aşağıda belirtilen şekilde yapılacaktır."

peki aynı yönetmeliğin 15. maddesi ne diyor

bir de istek kelimesi kafa karıştırıyor.

aynı yönetmeliğin 41. maddesi 3. şıkkına göre de norm fazlası olan herkes istediği dışında yer değiştirmektedir aslında(tercihleri de dikkate alınarak)

"(3) Herhangi bir nedenle istihdam alanı daralan öğretmenler ile görevli oldukları eğitim kurumlarında norm kadro esasları çerçevesinde öğretmen norm kadro sayısının azalması üzerine hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılacak değerlendirme sonucunda hizmet puanı en az olandan başlamak üzere norm kadro fazlası olarak belirlenir. Norm kadro fazlası olarak belirlenen bu öğretmenler; öncelikle görevli oldukları yerleşim yerindeki ya da ilçedeki eğitim kurumları olmak üzere il içinde alanlarında norm kadro açığı bulunan eğitim kurumlarına tercihleri de dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre atanırlar."

Bize düşen tek şey İl/İlçeleri bu konuda ikna edip tercihlerimiz onaylatmak..

edit: 3.madde gibi bir dayanağa htiyacımız yok, ihtiyacımız olan herşey yönetmelikte var aslında ama tercih sayfası biraz kafa karıştırıyor..

badem' Alıntı:
rumuz19' Alıntı:
badem' Alıntı:
filatros' Alıntı:
sayın hocam 2011 yılında re'sen ticaret meslek lisesine atandım. bir yıl sonra il içi atamalara başvurdum ve bir başka meslek lisesine atandım.
Benim bildiğim re'sen atamalarda esas alınan süre bir önceki okula atandığın tarihtir.

bizim durum biraz farklı. biz resen atamaya kalmamak için zorunlu tayin istedik ve tayin olduk. kararnamenizde ne yazıyordu resen atandıktan sonra biliyor musunuz. bilmiyorsanız bakıp yazabilir misiniz?

Hocam bende geçen dönem resen atandım kararnamemde ve mebbiste resen atandığıma dair bir ibare yok sadece norm fazlası ataması yazıyordu. Sadece il memde yayınlanan inha listesinde resen atandığım belliydi.
isteğe bağlı atansaydınız mebbiste isteğe bağlı yazardı. sizde de norm fazlası ataması yazıyor bende de ihtiyaç fazlası yazıyor.
Ben kendi isteğimle "norm fazlası ataması usulüyle" atandım. MEBBİS'te norm kadro fazlalığı yazıyor.

zensu' Alıntı:
arkadaşlar diyarbakırda norm fazlasıyla atama durumalrı var
olurda normdan dolayı başka okula geçersem iliçi tayin hakkım ölüyor mu, bu sene çalıştığım okulda 3.yılım doluyor,o okulda baştan mı başlıyoruz herşeye

Hocam o yüzden il içi ile birlikte yapılıyor norm fazlalarının atamalarını. Siz de 3 yılı dolan diğer öğretmenler gibi aynı statüye sahip olup il içinden açık olan herhangi bir okulu yazabiliyorsunuz. Haliyle çalıştığınız süre sıfırlanıyor.

onaylamıyorlar malesef :/ 2,5 yıl çalıştım norm fazlası olarak ....6 aydır da kendi isteğimle terch yapıp norm fazlalığmdan kurtuldum... şuan il içi terch yaptım ama onaylamıyor meb ! off

yanlış bilgilendirme yapmayalım... istanbul ve ankara meb le de görüştüm ... norm fazlası olup isteğe bağlı terch yaptğmz için süre sıfırlanıyor 3 yıl daha beklemek zorundayız

Norm kadro fazlası konumundaki öğretmenler ile 2012-2013 eğitim ve öğretim yılından itibaren görevli olduğu okulun dönüştürülmesi ya da kapatılması sonucu görev yerleri değiştirilen öğretmenlerde bulunduğu eğitim kurumunda çalışılması gereken en az 3 (üç) yıllık süreyi tamamlama şartı aranmaz.

Haziran ayında kararname ile okul dönüşümü kapsamında yer değişikliği yapanlar da bu kapsamda diye yorumladım ama doğrumudur? Bir de şimdi değişikilik yaparsak il dışı için gerekli 3 yılda sorun olmaz değil mi? 2. yılım bitiyor seneye il dışı isteyebilirim yani il içi istesem...

gonca01' Alıntı:
hocam oluyor işte ... sen terch yaparak okul değiştirme sakın o zaman 3 sene baştan alıyor..

emin misiniz hocam, norm durumundan olayı olan değişimlerde süre birleştiriliyor yer değiştirme yönetmeliğine göre. Şu an yapacağımız tercih isteğe bağlı mı kabul edilecek. Mebbis üzerinden ilgili durumu seçtiğimize göre bu kapsamda değerlendirilmemesi gerekir zannımca...

arkadaşlar bilgi kirliliğine neden oluyorsunuz. bir öğremten şubatta norm fazlası olmuş ve tayin istemiş tayinden dolayı atanmış ise bu kişi tekrar tayin isteyebilir süre şartına bakılmaksınızın.

hocam ne kirliliği meb reddetti atamamı şuan..aynı sizin dediğiniz durumdaydım.. ankara istanbul kayseri başvurmadğm yer kalmadı... şuan bu gönderdiğim link yeni yaynlandı tabi bu yazıya inanırda atarlarsa ne mutlu bize...

Re: Ynt: norm fazlasıyla atandıktan sonra iliçi tayin hakkı?

Her zaman olduğu gibi yine keyfi uygulamalar var. Yönetmeliğe aykırı işlem yapılamaz kaldı ki genelgede de norm fazlası ile ilgili açıklama var. Buna rağmen siz resen atanmadınız diye başvurular kabul edilmiyormuş. Bu uygulama doğru değildir. Zaten bakanlık da bunu görmüş ki yukarıdaki yazıyı yayınlamış. Bu yazı ile ilçe/il MEM lerin kapısını yarın mutlaka aşındırın arkadaşlar.

İlave olarak konu şurda da açıklanmış http://www.memurlar.net/haber/388860/

Aranızda atamadan sorumlu şube müdürü ya da sendika avukatı ile görüşen yok mu?

ilçe milli eğitimde atama işlerine bakan bir bilgisayar öğretmeni olarak son noktayı koyuyorum.
ayrıca bugün haber sitelerinde de yayınlandı, bakanlığın ankara valiliğine yazısı,
ister resen, ister isteyerek; norm fazlası olarak yer değiştiren öğretmenler il içi yer değişiklği yapacağı zaman "3YıL ŞArTI ARANMAZ".

Geri