Norm Hesabı...

Kodla Büyü

mavi85

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Bazı arkadaşların çeşitli başlıklar altında sorduğunu görüp tek başlık açmak istedim, buyrun:

İlçe merkezlerindeki eğitim bölgesi içinde kalan okullar için ders sayısı
31---1 norm
32--------2 norm (32 ve 56 dahil arası 2 norm)
42+15=57 ----------3 norm (57 ve 77 dahil arası 3 norm)
42+21+15=78---------4 norm (78 ve 98 dahil arası 4 norm)
42+21+21+15=99-------5 norm (99 ve 119 dahil arası 5 norm)
42+21+21+21+15=120----------6 norm (120 ve 140 dahil arası 6 norm)
42+21+21+21+21+15= 141--------7 norm (141 ve 161 dahil arası 7 norm)
42+21+21+21+21+21+15= 162-------8 norm (162 ve 182 dahil arası 8 norm)
42+21+21+21+21+21+21+15= 183------9. norm başlangıcı
diye gider. Sanırım algoritmayı anladınız daha üstü normları kendiniz hesaplayabilirsiniz.
Yani 15 saatin üzerinde dersiniz olsa bile norm durumunuz bölgedeki diğer okullara bağlı.

Diyelim ki bölgede 3 okul var.
Ders saatleri:
1. okulda 16 saat,
2. okulda 18 saat,
3. okulda 20 saat,

Toplam 16+18+20= 54 saat eder
54'ün de normu 2 olduğu için ders sayısı en az (16) olan 1. okuldaki vatandaş norm fazlası olur. kontenjan.meb bu algoritmaya göre çalıştığından orda da görünür okulunda norm fazlası olduğu,
Sonuç olarak ders sayımız az olduğundan norm verilen okul da az oluyor. Kendi okulumuzda norm fazlası oluyoruz sürekli. 7. sınıflarda da zorunlu olsa başka okullara
norm gelir.
Ama köy okullarında 6 saat=1 norm. Başka okula bağlı değilsin.
Köy okulları da birer şubeli olduğundan 5. ve 6. sınıfların ders sayısı 4'te kalıyor yine norm fazlasısın. Normun devam etmesi için 7. sınıfa geçen öğrencilere iyi davranman lazım ki dersini seçsin ve sonraki yıl norm fazlası olma.

21+15 köy okulları için geçerli değildir, köy okullarına 6 saat ders varsa 1 norm verilir.

Meslek öğretmenleri için yukarıdaki rakamlar farklıdır.

Re: Norm Hesabı Buyurun...

Açıklama için teşekkürler
Bu hesaplamayı excel ortamında nasıl yaptırabiliriz?

Alıntı:
Normun devam etmesi için 7. sınıfa geçen öğrencilere iyi davranman lazım ki dersini seçsin ve sonraki yıl norm fazlası olma.

seçmeli dersler norm hesabına katılmazlar.

Bence katılır

Teachnologist' Alıntı:
Normun devam etmesi için 7. sınıfa geçen öğrencilere iyi davranman lazım ki dersini seçsin ve sonraki yıl norm fazlası olma.

seçmeli dersler norm hesabına katılmazlar.
Katılıyor hocam, kontenjan.meb katıyor hesaplamada, kendimden biliyorum.

Ha bu arada bazi arkadaşkar eğitim bölgesindeki okullardan hizmet puani düşük olan norm fazlası olur demiş, o durum aynı okul içerisindeki öğretmenler için geçerli arkadaşlar, egitim bölgesindeki okullardan ders sayısı en az olan norm fazlası olur.

Hocalarım eğitim bölgesinde 28 saat ders var ise 21 saate bir norm verilir (sonrasında kalan norm 6 saatten az olmamak kaydıyla dağıtılır maddesine göre) ,kalan 7 saat için norm açılır mı diğer okulda ?

benimde kendi yaptığım bir çalışma var onu paylaşıyım. Seçmeli derslerde katılmalı artık yoksa okullardaki seçmeli ders yükü çok olduğu için okulda derse girecek öğretmen bulunamayabiliyor ;)

normlar bundan böyle sadece eylül ekim arasında güncellenecek. haziranda güncelleme yapılmayacakmış.

Ekli dosyalar

• norm hesaplama DEĞİŞTİRLMİŞ HALİ.rar
    21.6 KB · Görüntüleme: 228

Bu koşullara göre norm fazlası olmam gerekiyor çalıştığım ilçede acaba özellile norm fazlası gösterilmiyormuyum. Böyle bişey olabilir mi ?

162 8 norm.173 9 norm yazılmış.183 saat 9 normun başlangıcı değilmi.yanlışmı yazılmış yoksa iş değişiyormu

diye sormuştum da yanlış yazmış arkadaş.173 183 olacak

Maalesef atanmayi bekleyen kardeslerimiz 5700 kontenjan bekliyprlar bolusim teknolojilerinden
Ah bi bilseler kazon ayagi hic oyle degil ama.. umit kirmak istemem

suldal2000' Alıntı:
benimde kendi yaptığım bir çalışma var onu paylaşıyım. Seçmeli derslerde katılmalı artık yoksa okullardaki seçmeli ders yükü çok olduğu için okulda derse girecek öğretmen bulunamayabiliyor ;)

normlar bundan böyle sadece eylül ekim arasında güncellenecek. haziranda güncelleme yapılmayacakmış.

teşekkürler, faydalı bir çalışma

özygt' Alıntı:
Köy okullarındaki ders saatleri ilçe normu hesabına katılıyor mu ?

Köy okulları bağımsız oluyor. Hocamızın da dediği gibi 6 saate 1 norm oluyor.

Köy için söylüyorum: öğretmen atamalarında toplam ders / 30 olarak öğretmen ataması yapılıyor. Tabi ana branşlardan başlamak üzere...

teşekkürler faydalı bir anlatım olmuş. benim de yeni atandığım okulda 9 saat seçmeli dersim varmış meslek lisesi öğretmeniyim. heralde bende norm fazlası olurum gibime geliyor.

ctrl+alt+delete' Alıntı:
162 8 norm.173 9 norm yazılmış.183 saat 9 normun başlangıcı değilmi.yanlışmı yazılmış yoksa iş değişiyormu

diye sormuştum da yanlış yazmış arkadaş.173 183 olacak
Haklısınız hocam. Dalgınlığıma gelmiş. Düzeltildi.

Arkadaşlar köydeki bağımsız okuldaki bir öğretmene ilçe merkezinden farklı eğitim bölgesindeki okullara 21 saati tamamlaması için ders verilebilir mi?

Bu hesaplama bölgeye kaç norm düştüğünü hesaplamak için mi, yoksa okula kaç norm düştüğünü hesaplamak için mi? Yani 60 saat mat dersi varsa kaç normu vardır okulun bu tabloya göre bakılabilir mi? Yoksaİlçe geneline kaç norm düştüğü mü. Ya da 2 si için de geçerli mi? Çok saçma bir soru sormuş da olabilirim. Bazen kafa duruyor :)

Arkadaşlar bu konuda net bilgisi olan söyleyebilir mi?
Bu hesaplamada
c) 42'den fazla olması halinde her 21 saat için 1 diyor.
1-31->1 norm
31-42 ->2 norm.
42 sonrası için net olan nedir?

Geri