norm ile ilgili bir sorum var

Kodla Büyü

turkishromeo

Aktif Üye
arkadaşlar okulumuzda norm hesaplanıyor da sorunum şu bizde 3 tane lab var biri 10 kişilik
2 tane de 20+1 toplam 3 lab var.

bizde 1 bölüm şefliği 2 atelye şefliği var.
norm hesaplanırken
10+6+6 mı hesaplanır yada
atelye şefliği olmasada 3.laba da norm verilirmi yani 10+6+6+6

diğer sorum derslerin bazılarını bölüyoruz bazılarını bölmüyoruz

norm hesaplarken tüm dersleri 2 kişi giriyormu hesaplıyoruz yoksa aktif olarak bölünenlerimi sadece 2 kişi hesaplıyoruz

10+6+6+6 ortaöğretim kurumları yönetmeliği
Şefliklerin oluşturulması MADDE 84 –
(1) Meslekî ve teknik eğitim okul ve kurumlarında açılan her alan/bölüm için bir alan/bölüm şefliği, donanımı bulunan her atölye veya laboratuvar için bir atölye veya laboratuvar şefliği oluşturulur. Çocuk gelişimi ve eğitimi alanında 36-48 ve 49-66 ay arası çocuklar için ayrı uygulama sınıflarında eğitim yapılır. Ancak, bu alanın atölyesi konumundaki uygulama sınıflarının tümü için sadece bir atölye şefliği oluşturulur.
(2) Aynı yönetim altında birden fazla program uygulanan kurumlarda aynı adı taşıyan alan/bölümler için ikinci bir şef görevlendirilmez.
(3) Bir alan/bölüme ait sadece bir atölye veya laboratuvarın bulunması halinde atölye veya laboratuvar şefliği oluşturulmaz ve şef görevlendirilmez. Alan/bölüm şefi bu atölye veya laboratuvar ile ilgili iş ve işlemleri de yürütür. Ancak, çocuk gelişimi ve eğitimi alanına ait uygulama sınıfları için oluşturulan atölye şefliği bu fıkra kapsamında değerlendirilmez.
(4) Fiziki mekân ve/veya donanım yetersizliği nedeniyle birden çok alan/dalın, aynı atölye/laboratuvarda eğitim-öğretim ve üretim yapması durumunda, yalnızca donanımı sağlanan alan için atölye veya laboratuvar şefliği oluşturulur.

gereği

norm içinde aktif bölünen dersler kadar

10., 11. ve 12. sınıflardan kaç tane var ve kaçar kişilik mevcutları var?

Sizdeki 3 laboratuvarın tamamı fiilen eğitim öğretim faaliyetinde kullanılıyorsa, Bir alan şefi+3 lab. şefliği oluşturulabilir.
Madem siz de bir alan şefi + 2 lab. şefi var, şefliğin alanın ders yüküne katkısı: 10+6+6 şeklinde olacak.
Şefi olmayan diğer laboratuvarın bir lab. şefi uhdesine verilmesi gerekir.
Grup sayısının alanın ders yüküne katkısında ise fiili grup sayıları dikkate alınır. Yani olması gereken değil, olan grup sayıları.

arkadaşlar okulumuzda norm hesaplanıyor da sorunum şu bizde 3 tane lab var biri 10 kişilik
2 tane de 20+1 toplam 3 lab var.

bizde 1 bölüm şefliği 2 atelye şefliği var.
norm hesaplanırken
10+6+6 mı hesaplanır yada
atelye şefliği olmasada 3.laba da norm verilirmi yani 10+6+6+6

diğer sorum derslerin bazılarını bölüyoruz bazılarını bölmüyoruz

norm hesaplarken tüm dersleri 2 kişi giriyormu hesaplıyoruz yoksa aktif olarak bölünenlerimi sadece 2 kişi hesaplıyoruz
atölye şefliği olmayan atölyenin şeflik saati norm hesabına katılmaz. 1 alan şefi 2 atölye şefi varsa 10+6+6 olarak hesaplanır. yeteri kadar öğretmen varsa boştaki atölyeye de şeflik isteyen varsa atanır ve o zaman +6 eklenir. şu an mevcutta yoksa ki yokmuş alınmaz hocam.

dersi bölme işine gelince bizim burada okulun birisi bakanlıktan yazı ile sordu fiziki olarak bölünmüyorsa bölemezsiniz dedi. bizim okul sordu ona da yönetmelikte fiziki şartlardan bahsetmiyor gurup sayısı, öğrenci sayısına göre oluşur sınıfa yada atölyeye gurup sayısına göre 2 yada 3 öğretmende girebilir dedi.

atölye şefliği olmayan atölyenin şeflik saati norm hesabına katılmaz. 1 alan şefi 2 atölye şefi varsa 10+6+6 olarak hesaplanır. yeteri kadar öğretmen varsa boştaki atölyeye de şeflik isteyen varsa atanır ve o zaman +6 eklenir. şu an mevcutta yoksa ki yokmuş alınmaz hocam.

dersi bölme işine gelince bizim burada okulun birisi bakanlıktan yazı ile sordu fiziki olarak bölünmüyorsa bölemezsiniz dedi. bizim okul sordu ona da yönetmelikte fiziki şartlardan bahsetmiyor gurup sayısı, öğrenci sayısına göre oluşur sınıfa yada atölyeye gurup sayısına göre 2 yada 3 öğretmende girebilir dedi.
Peki hocam okullarınızdaki diğer alanlar meslek derslerini bölüyor mu? Mesela Muhasebe alanı laboratuvar dersi olmayan, örneğin ticari hesaplamalar, derslerini de bölüyorlar mı?

Peki hocam okullarınızdaki diğer alanlar meslek derslerini bölüyor mu? Mesela Muhasebe alanı laboratuvar dersi olmayan, örneğin ticari hesaplamalar, derslerini de bölüyorlar mı?
evet bakanlıktan gelen cevabı baz alarak meslek derslerini artık bölüyorlar hocam.

bizim okul sordu ona da yönetmelikte fiziki şartlardan bahsetmiyor gurup sayısı, öğrenci sayısına göre oluşur sınıfa yada atölyeye gurup sayısına göre 2 yada 3 öğretmende girebilir dedi.

hocam buna uygun olarak okulunuza gelen görüş yazısın burdan paylaşabilirmisiniz. Çünkü bu durumda okullar arası farklılıklar var. bağzı okullar fiziki mekan varsa bölüyor, bağzıları fiziki mekan yoksa da aynı atölye içinde birden fazla grup olarak işliyor. haliyle norm hesaplamalarında tutarsızlıklar oluşuyor. Bizim okulda, fiziki mekana böldüğümüz kadar norma hesabına dahil ediyoruz. yani ders programında sınıfı 2 gruba böldü isek(sayıya göre 3 grup olsa bile) norma 2 grup olarak dahil ediyoruz. tutarsızlık olmaması için.

Yazıyı bizde göremedik hocam. İmzaya çıkmadı. Başka okullurdan duyduk dys de görmüşler.

GZXl0b.jpg

yazının bizi ilgilendiren kısmı burası

İş güvenliği açısından, mobilya, metal, makine, elektrik ve elektronik vb alanlarda bu çok önem teşkil etmekte. Aynı fiziki ortamda 1 öğretmen çok sayıdaki öğrenciye nasıl uygulama yaptırabilir ki. Yeterli sayıda, el aleti, iş makinesi, bilgisayar yani dersin işlenmesinde kullanılan yeterli araç gereç var ise aynı fiziki ortamda öğrencilerin gruplara bölünerek birden fazla öğretmenle uygulama yapılabilmeli. Belkide aynı fiziki ortamda birden fazla öğretmenin olması çok daha güvenli. Uygulamalı yapılan atölye derslerinde bu sayı eskiden çok daha düşüktü, iş güvenliği yasaları ve öğrencinin güvenliği ve sağlığı için 10. sınıflarda da bu grup sayıları düşürülmeli. 11. ve 12. sınıf öğrencileri daha deneyimli ve daha aklı selim oluyorlar. 10. sınıf öğrencileri alana daha yeni geldikleri için acemiler ve kontrolü çok daha zor.

Geri