NSS Test Konsolu - Konu Anlatımı

Kodla Büyü

html99

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar merhaba,
Bugün itibariyle 9 şubede BTY 1. Dönem 1. Yazılı Yoklamayı tamamladım çok şükür. Sınavı NSS test konsolu ile yaptım. Kullanmak isteyen arkadaşlar için ve daha önce açılmış konulardaki sorulara cevap olması amacıyla tecrübelerimi paylaşmak, resimlerle konsol kullanımını anlatmak istiyorum.
Öncelikle "the_korsan" hocama teşekkür ederek kendisinin konu anlatmını incelemenizi tavsiye ederim. Ben onun konu anlatımına ilaveler yapacağım :
bizden-size-f127/nss-ile-test-hazirlama-gorsel-ders-t57230.html
Ayrıca şu konuya da göz atmanızda fayda var :
bts-kontrol-programlari-netsupport-netop-vs-f105/netsupport-test-designer-sinav-kagidina-isim-nasil-yazarim-t119388.html

Eğer güzel tasarlanmış bir soru havuzunuz varsa NSS Tesk Konsolu ile sınav yapmak, kağıt ile sınav yapmaktan çok daha kolay ve az zaman alan bir iş. Kendi soru havuzumu bu konuda paylaşacağım. Sınav esnasında herhangi bir problem yaşamadım; bağlantı kopması, yazılımın karasızlaşması, hatalı işlem, vs hiçbir problem yaşamadım. Laboratuvarımda sağlıklı bir ağ bağlantısı olduğunu belirtmek isterim. NSS Öğretmen konsolunun çalıştığı bilgisayar win7, öğrenci bilgisayarları ise winXP sistemli Exper bilgisayarlardan oluşan 20 bilgisayarlık laboratuvarda yapıldı uygulama. Öğrenciler ise sistemde yabancılık yaşamdılar. Birkaç hafta önce deneme testi yaparak öğrencilere sistemin nasıl işlediğini anlatmıştım. Gelelim uygulamaya...
the_korsan hocamın anlatımına ilaveten;
Aşağıdaki resimde sınav hazırlama sihribazı ekranı görünmektedir. Bu ekranda kırmızıyla belirtilen başlık bölümüne normal sınav kağıdında en üste ne yazılıyorsa yazmak uygun olacaktır. Sınav evraklarımız daha resmi olacak.

Ardından gelen soru havuzundan soru seçme ekranında sorularımızı puanlayabiliyoruz. Böylece sınav sonunda öğrencinin kaç puan aldığı anında hesaplanıyor. Sağdan soruyu seçip kırmızı okla belirtilen düğmeye tıklıyoruz, açılan ekranda kırmızı kutuyla belirtilen puan değeri bölümü soru puanımız oluyor.
Sağdaki sınav soruları penceresinin altındaki bilgiden sınav toplam puanımızı takip edebiliriz. (Resimde "100% işareti 100 puana eşittir" yazan bölüm)

Daha sonra sınavı yayınlayıp öğrencilere uygulamaya hazır hale getiriyoruz. Öğrenci bilgisayarları NSS ye bağlandıktan sonra Okul menüsündeki Konsol Test Ediliyor seçeneği ile teste başlıyoruz. Gelen ekran aşağıdaki gibidir. Öncelikle 1 numaralı test oturumu açma düğmesine tıklayarak öğrencilerin ad soyad sınıf numara bilgilerini yazmalarını istiyoruz. Öğrenciler bilgilerini girip OK tuşuna basında bilgiler 2 numaralı bölümden kontrol edilebilir. Tüm öğrenciler bilgilerini girince 3 numaralı testi başlat düğmesine tıklıyoruz ve öğrenciler teste başlıyor:

Test ekranı öğrencilerde aşağıdaki gibi görünüyor. Sorlular solda, süre bilgisi ise aşağıda görünmektedir. Resimde her sorunun başında bayrak işareti görünüyor. Öğrenci soruda herhangi bir seçenek işaretleyince bayrak kalkıyor. Yani işaretlenmemiş sorular bayrak ile kontrol edilebiliyor. Bu arada soruları boş bırakma şansı yok öğrencinin. Mutlaka bir seçenek işaretlemeli. Bütün sorular tamamlanınca aşağıda resimde pasif olarak görünen kırmızı düğme aktif hale geliyor ve öğrenci bu düğmeye basarak testi tamamlıyor. Kırmızı düğmeye bastıktan sonra tekrar testi açma şansı yok.

Öğrenciler teste devam ederken biz de bilgisayarımızdan aşağıda göründüğü gibi öğrencilerin hangi soruları doğru hangi soruları yanlış yaptığını eşzamanlı olarak görebiliyoruz :

Bütün öğrenciler testi tamamlayıp kırmızı düğmeye basınca yukarıdaki resimde pasif olarak görülen rapor düğmesi aktif hale geliyor. Sınav sonuçlarını buradan alabiliriz. Rapor düğmesine basınca aşağıdaki resimde görülen sınıf özeti bölümü seçilip raporu yazdır düğmesine basarak sınıfın toplu sonuç listesini alabilirsiniz. Ben yazıcıdan doğrudan yazdırmak yerine XPS dökümanı olarak alıp bilgisayara kaydediyorum dosyaları. PDF yazıcınız tanımlı ise buradan pdf dosyası olarak da alabilirsiniz. Öğrenci sınav belgelerini ayrıntılı olarak almak için ise her öğrenciye tek tek tıklayıp yazdırmalısınız ki bu işlem biraz zaman alabilir.

Öğrenci rapor sayfasından bir görüntü aşağıdadır. Yukarıda birinci resimde belirttiğim başlık bölümüne yazdığımız yazı öğrenci sınav dosyasında ilk başta görünmektedir. Ben kısaca 6-A 1. Sınav yazdım, uzun uzun 2013 - 2014 Öğretim Yılı ABC Okulu BTY Dersi 1. Dönem 1. Yazılı yazabilirsiniz. Hemen solda logonun altında ise öğrenci ad soyad bilgileri görünmektedir. Kağıtla yapılmış bir sınav evrakından farkı yoktur gördüğünüz gibi :

Öğrenci sınav evraklarını raporlar bölümünden tek tek almak gerçekten biraz uğraştırıcı ve zaman alıcı bir işlem. O bölümde tümünü seçip yazdır seçeneği koymamışlar, programın eksikliği. Fakat raporları toplu olarak alabileceğimiz yer mevcut. C:\Program Files (x86)\NetSupport\NetSupport School\Tests\Reports dizinine giderseniz aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi hem toplu sınıf not listesi, hem de öğrencilerin ayrı ayrı sınav sonuç belgeleri htm formatında buraya otomatik kaydedilmektedir. Buradan istediğiniz zaman dosyaları alabilirsiniz : (Kendi sınavımdan 57 almışım :p)

Bu htm dosyasından sınav sonuçlarını excel e alarak yaptığım basit bir analiz sayfası. Sadece birkaç dakika sürdü :

Hazırladığım soru havuzu aşağıdadır. the_korsan hocamın anlatımındaki bölümde yukarıda Al düğmesini kullanarak programınıza aktarabilirsiniz:

Ekli dosyalar

• sinav-adi.JPG
    sinav-adi.JPG
    71.3 KB · Görüntüleme: 4,483
  • soru-puan.JPG
    soru-puan.JPG
    174.2 KB · Görüntüleme: 4,482
  • test1.JPG
    test1.JPG
    59.6 KB · Görüntüleme: 4,474
  • test.JPG
    test.JPG
    55.5 KB · Görüntüleme: 4,469
  • test2.JPG
    test2.JPG
    46.9 KB · Görüntüleme: 4,460
  • rapor1.JPG
    rapor1.JPG
    63.7 KB · Görüntüleme: 4,463
  • rapor2.JPG
    rapor2.JPG
    110.1 KB · Görüntüleme: 4,459
  • rapor3.JPG
    rapor3.JPG
    83.5 KB · Görüntüleme: 4,457
  • rapor4.JPG
    rapor4.JPG
    59.8 KB · Görüntüleme: 4,457
  • Db_Export_15_11_2013.rar
    52.3 KB · Görüntüleme: 293
Uygulamanın sınıf görüntüleri :
Sınıf mevcutları 30 - 35 arası, bilgisayar sayısı 20 olduğu için sınıfları ikiye böldüm. Bir grup sınav olurken diğer grup köşede bekledi ve bu şekilde iki ders saati rahatlıkla yetti tüm sınıfın sınav olması için. Öğrencilerin yandaki arkadaşından faydalanmaması için ise kırtasiyeden yeterli sayıda aldığım kalın kartonlardan (yada adları her neyse :) ) faydalandım. Kartonları bilgisayarlar arasında durdurmak için ise partik çözüm olarak CD-Romlar gözüme ilişti :)

Ekli dosyalar

• DSC02761.JPG
    DSC02761.JPG
    156.5 KB · Görüntüleme: 4,425
  • DSC02763.JPG
    DSC02763.JPG
    118.1 KB · Görüntüleme: 4,431
  • DSC02765.JPG
    DSC02765.JPG
    104 KB · Görüntüleme: 4,425
  • DSC02766.JPG
    DSC02766.JPG
    95.2 KB · Görüntüleme: 4,426
  • DSC02767.JPG
    DSC02767.JPG
    109.3 KB · Görüntüleme: 4,421
  • DSC02768.JPG
    DSC02768.JPG
    110.9 KB · Görüntüleme: 4,424
Elinize ve emeğinize sağlık hocam, ben de yakında faaliyete geçireceğim NSS yi
Win 7 de Deploy çalışıyor mu bilginiz var mı ?
Bu sistemi okulda yaygınlaştırmamız ve diğer öğretmenlerin bazı Quiz test vb. de BT sınıfında yapmalarını sağlamak hoş olurdu, tabii bize vakit bırakırlarsa
Ayrıca soru havuzu oluşturup burdan paylaşalım derim
Saygılarımla
http://eminsarac.meb.k12.tr - Türkiyenin En Büyük ve En Donanımlı İmam Hatip Lisesi - Başakşehir

hakkan' Alıntı:
Elinize ve emeğinize sağlık hocam, ben de yakında faaliyete geçireceğim NSS yi
Win 7 de Deploy çalışıyor mu bilginiz var mı ?
Bu sistemi okulda yaygınlaştırmamız ve diğer öğretmenlerin bazı Quiz test vb. de BT sınıfında yapmalarını sağlamak hoş olurdu, tabii bize vakit bırakırlarsa
Ayrıca soru havuzu oluşturup burdan paylaşalım derim
Saygılarımla
http://eminsarac.meb.k12.tr - Türkiyenin En Büyük ve En Donanımlı İmam Hatip Lisesi - Başakşehir

NSS nin bahsettiğiniz deploy özelliğini hiç kullanmadım hocam, bilgim yok maalesef.

Hocam elinize emeğinize sağlık, bt sınavı işte budur hocam helal olsun :)

Bende yanıp tutuşuyorum, şu sınavları nss'de yapayım, hem çocuklar diğer derslerden farklı olduğumuzu görsün, hemde fotokopidir kağıttır yazma çizmedir uğraşmayalım diye ama fiziki imkanlarımız el vermiyor.. Sınıf ufak ayakta bekletsen bekleyecek alanları 2.el pc alarak doldurdum tamamen ortalar da dahil yer kalmadı, sınıfta bekletsen dersler ikili değil bölünmüş halde, üstüne üstlük 23 şube :) ne güzel hocam sistemi kurmuş olayı bitirmişsiniz darısı bizlere :)

the_korsan' Alıntı:
Hocam elinize emeğinize sağlık, bt sınavı işte budur hocam helal olsun :)

Bende yanıp tutuşuyorum, şu sınavları nss'de yapayım, hem çocuklar diğer derslerden farklı olduğumuzu görsün, hemde fotokopidir kağıttır yazma çizmedir uğraşmayalım diye ama fiziki imkanlarımız el vermiyor.. Sınıf ufak ayakta bekletsen bekleyecek alanları 2.el pc alarak doldurdum tamamen ortalar da dahil yer kalmadı, sınıfta bekletsen dersler ikili değil bölünmüş halde, üstüne üstlük 23 şube :) ne güzel hocam sistemi kurmuş olayı bitirmişsiniz darısı bizlere :)

Resimlerdeki BT sınıfı ilk kurulduğundan beri ben ilgileniyorum. 7 yılı geçtik, tayin istemeyi zaman zaman düşünsem de hala aynı okuldayım çeşitli sebeplerle. BT sınıfımda aynı okulda uzun süre çalışmanın avantajını kullanıyorum. Hiçbir bilgisayarı sınıftan çıkarmadım; idare, öğretmenler odası, sınıflar, vs. BT sınıfından hiçbir zaman bilgisayar alamadılar. Farelerin yarısı hariç, BT sınıfım hala ilk kurulduğu haliyle muhafaza edilmekte. Daha ne kadar götürür 512 Ram ve celeron işlemciler bilmiyorum. NSS ile sınav yapmak gerçekten güzel oldu. Hem öğrenciler farklı bir sınav heyecanı yaşadı, hem de benim işim ciddi anlamda kolaylaştı. Darısı size ve diğer arkadaşlara.
Bu aralar sınavdı nottu derken esas konularla ilgilenemedik. Hayır 30 GB oyun mu olur arkadaş! İndirmesi bi dert, yüklemesi bi dert... Üstelik sırada bekleyenler var toplam 100 GB tan fazla... Stres atıp ardından "Oyun Meraklısı Yok Muuuuuuuuuu?" konusunda görüşmek üzere, herkese iyi forumlar...

güzel çalışma güzel paylaşım güzel sınav

hocam yaptığın sınavın soruları nasıldı paylaşabilirmisin

Hocam cidden süper bir konu! Elinize sağlık. :roll: Daha kullanmadığımız ne özellikleri vardır kim bilir NSS nin! Ben de şu özelliğini buldum bilmeyen arkadaşlara söyliyim: Araç çubuğundan "HIZLI BAŞLAT" deyip istediğimiz web sayfalarını veya programları TÜM PC lerde aynı anda açabiliyoruz! deepfreeze kullandığım için PC ler keş yapamamakta o yüzden boş kalınca korumasız açıp sık girilen siteleri açtırıyorum bebeler daha hızlı girebilsin diye.

500 öğrenciye nss üstünden yaptım çok büyük kolaylık sağladı.
5.sınıflar ve 6.sınıflar için yaptığım sınavları paylaşıyorum.

Ekli dosyalar

• Db_Export_01_12_2014.rar
    371.6 KB · Görüntüleme: 207
Hocam yaptığnız çalışmalarda başarılar dilerim!
Yıllar önce p2-450 Bekolarda da NNS ile ders işlediğim günler aklıma geldi.
Öncelikle aynı özelllikte bilgisayarlar bende de mevcut. Yaklaşık 20 tane yalnız benim lab altyapı hak getire.
Hocam istemci bilgisayarların ağ ayarlarını nasıl yaptınız. Çalışma grubu oluşturma, Ip atama , farklı yetkide kullanıcı oluşturma. Bana bir döküman veya kaynak yollayabilir misiniz? bİldiğim kadarıyla altyapı olmayınca sıkıntılar çıkacaktır. Ayrıntılı anlatırsanız aynı durumda benim toplama labım var. Ana makina win7 idare eder Ulaştırma bakanlığı PC si.
Şimdiden teşekkürler...

Hasan Hocam eline emeğine sağlık. Taa üniversiteden beri kaliteli çalışırdın zaten :wink:

komando38' Alıntı:
Hocam yaptığnız çalışmalarda başarılar dilerim!
Yıllar önce p2-450 Bekolarda da NNS ile ders işlediğim günler aklıma geldi.
Öncelikle aynı özelllikte bilgisayarlar bende de mevcut. Yaklaşık 20 tane yalnız benim lab altyapı hak getire.
Hocam istemci bilgisayarların ağ ayarlarını nasıl yaptınız. Çalışma grubu oluşturma, Ip atama , farklı yetkide kullanıcı oluşturma. Bana bir döküman veya kaynak yollayabilir misiniz? bİldiğim kadarıyla altyapı olmayınca sıkıntılar çıkacaktır. Ayrıntılı anlatırsanız aynı durumda benim toplama labım var. Ana makina win7 idare eder Ulaştırma bakanlığı PC si.
Şimdiden teşekkürler...

Hocam ağ ayarlarında herhangi bir ayarlama yapmadım. Korsan winxp default ayarlarda hepsi. Sanırım çalışma grupları da workgroup, ama dediğim gibi yazılımsal olarak herhangi bir ağ ayarı yapmadım. Donanımsal olarak ağınız sağlıklı çalışıyorsa ve Netsupport Teacher konsolu öğrencileri görüyorsa bu yeterli.

Mehmet Hocam @kafkas, teşekkür ederim. Sen gibi beraber çalışabileeğim bir iki arkadaşım olsa daha neler yapardık neler...

Ben geçen sene sınavları gmailden yapmıştım bu sende boyle deneyelim bakalım nasıl olacak.

ben yaklaşık iki aydır bu sistemi laboratuvarıma kurmak için uğraştım nacizane tecrübelerimi paylaşayım.
Öncelikle bilgisayarlarınız aynı modelse imaj hazırlamak işinizi kolaylaştıracaktır. Lab için bir çalışma grubu oluşturmak işinizi kolaylaştırır örneğin PCLAB gibi.
bilgisayarların adlarını pc-01 pc-02 gibi değiştirin. Bilgisayarların hepsine aynı masaüstü resmini atayın ancak masaüstlerinde büyükçe 1 2 3 4 şeklinde pc numaları yazılı olsun. Deep freeze kesinlikle kullanın. Nss programını pc lere tek tek kurun. Aklıma geldikçe eklerim yine :)

hocam soruların her öğrenciye karışık gelmesini nasıl sağlarız. mesela pc 1 de 1. soru ile pc 2 deki 1. soru aynı sıra ile gelmesin karışık gelsin istiyorum

daha önce de sormuştum arkadaşlar ama bi cevap bulamadım bilen arkadaşlar yardımcı olabilirse çok sevinirim.

netsupport ta test konsolunda sınav yaparken her öğrenciye farklı soru gelmesini nasıl sağlarım. testi başlat deyince her öğrenci aynı soru ile başlıyor.bu da sıkıntılı oluyor kopya açısından

Hocam benim bildiğim öyle bir ayarı yok. Çocuklara şıkların yeri farklı geliyor bildiğiniz gibi.
Aralarına kasaları çekiyorum birbirlerini görmelerini o şekilde engelliyorum ben

Öğretmenim benim de bildiğim kadarı ile öğle bir özellik yok. Bende 4 yıldan beri test bölümünü kullanıyorum.

Geri