office dosyalarına bulaşan virüs

Kodla Büyü

zafer_can

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar bugün office dosyalarına ve pdf dosyalarına bir virüs bulaştı. Dosyaların bulunduğu klasöre
HELP_DECRYPT.PNG ve HELP_DECRYPT kısayol dosyaları attı.

hiçbir office dosyası açılmıyor. Garip karakterlerde açılıyor dosya. yapısını bozmuş

karşılaşan bilgisi olan varsa çözümü var mı acil...

Genelde şirket bilgisayarlarına bulaşan ve öncelikle ofis ve resim dosyalarını kriptolayan güncel bir virüs çeşididir. Buluşma yolu genelde internet üzerinden gönderilen fatura (ttnet,turkcell,avea,...) şeklinde oluyor. Maalesef bilinen bir çözüm yolu yok. Ancak virüsün oluşturucusu tarafından uncrypt programı temin edilerek düzeltilebiliyor. Onun içinde para istiyorlar. Bunu da bozulan dosyalarınızı düzeltmenizi sağlayacak programın teğlif hakkı olarak istemekteler. Yani yasal kılıf! Tübitak bünyesindeki; http://www.bilgiguvenligi.gov.tr adresinden günde 5 dosyaya kadar uncrypt layıp gönderdikleri söyleniyor. Hiç denemedim. Ben de geçenlerde karşılaşmış ve bu bilgileri edinmiştim.
Kolaylıklar.
Ahanda link:
http://www.bilgiguvenligi.gov.tr/zararl ... zilim.html

hocam bendeki sıkıntı office belgelerini ve belge niteligindeki dosyalari açarken unicode niteliginde dosyalari açıyor. yani benden para isteyen filan yok şuan :D

Virüs bulaştıktan sonra başta ofis dosyaları sonra resimler olmak üzere kriptolamaya başlıyormuş. Bu işlem süresi veri miktarına göre uzayabiliyormuş. (bir nevi convert) Antivirüs yoksa bulaşıyor, varsa genelde yakalanıyormuş. Bilinen dosya uzantıları gizli olduğundan fatura.pdf.exe kullanıcı tarafından genelde farkedilemiyormuş.
Enfekte olan dosyalarının bulunduğu klasör içerisinde information gibi bir dosya eklemişti benim karşılaştığım bilgisayarda. Yani senden para istemiyor. Dosyaları normale çevirmek için sen onlarla e-posta yoluyla iletişime geçiyorsun ve onlar da ücreti söylüyor şeklinde işliyormuş süreç.

Hocam temizleme yontemi filan yok mu? tum office dosyalarina bulasmis durumda. yeni kaydedilen yada baska bilg.dan alinan dosyalarda sıkıntı yok ama eskilere ulasamiyorum

tarolikpak' Alıntı:
Virüs bulaştıktan sonra başta ofis dosyaları sonra resimler olmak üzere kriptolamaya başlıyormuş. Bu işlem süresi veri miktarına göre uzayabiliyormuş. (bir nevi convert) Antivirüs yoksa bulaşıyor, varsa genelde yakalanıyormuş. Bilinen dosya uzantıları gizli olduğundan fatura.pdf.exe kullanıcı tarafından genelde farkedilemiyormuş.
Enfekte olan dosyalarının bulunduğu klasör içerisinde information gibi bir dosya eklemişti benim karşılaştığım bilgisayarda. Yani senden para istemiyor. Dosyaları normale çevirmek için sen onlarla e-posta yoluyla iletişime geçiyorsun ve onlar da ücreti söylüyor şeklinde işliyormuş süreç.

Valla güzel iş. Biz de mi girsek bu işe. Kesin 2. günde enseleniriz. :lol:

Peki hocam acaba bu iş yasal olarak nasıl yapılabiliyor. Yani emniyet güçleri bu işe birşey demiyor mu?

şu an çözümü malesef yok bulamadım. internette yac antivirus ile temizlenir filan diyor ama o da çözüm olmadı. bekleyen ve açılmayan onlarca dosyam var..

torrent yaptım bakın çalışacak mı

Ekli dosyalar

• cryptolocker.rar
    13.2 KB · Görüntüleme: 348
Geri