Öğrenci Ürün Dosyalarını Nasıl Saklıyorsunuz?

Kodla Büyü
Ben de acroniss den ftp olayını anlayamıyorum. Her bilgisayara acroniss10 kurdum ama bir türlü ağdan kurulum yapamadım . Görmüyor ana makinayı nasıl yapıyorsunuz acaba?

tdemirparmak' Alıntı:
NetOP 5.0 kullanıyorum ben de. Bilgisayarlarım oldukça eski o nedenle en iyi performansı bu versiyonla alıyorum. Gelelim benim ürün dosyaları çözümüme.
Ben programın -hepimizin de bildiği- send/collect özelliğini kullanarak dosyaları tek tıkla topluyorum. Dersine girdiğim 8 şube var.
1. Hepsi için BELGELERIM/URUN_DOSYALARI/7C gibi 8 tane klasör oluşturdum.
2. Çocuklar dersteki uygulamalarını kendi sınıflarının klasörüne kayıt ediyorlar.
3. Netop'un collect ayarlarına 8 tane özel ayar yaptım. Tek tıklama ile sadece bir şubeye ait klasörleri topluyorum.
4. Örneğin "8A TOPLA" Seçeneğine tıklıyorum ve kendi makinemeye alıyorum.

Tüm makinelerde deepfreeze olduğu için belgelerim klasörleri kapanınca siliniyor makine temizleniyor.
Ftp çözümü ayrıca çok hoşuma gitti, sırf bunu öğrenmek için WinServer kursuna katılacağım sonunda:)

hocam filezilla server için winserver kursuna gerek yok 10 dk bir iş çok kolay

duygusuz' Alıntı:
güvenlik duvarı kapalı ancak, yine de kendi bilgisyarımdan bağlanıyorum ancak öğrenci bilgisayrları bi türlü görmüyor,
127.0.0.1 şeklinde program otomatik bi ip verdi, ben de değiştirmedim, acaba değiştirmemeiz mi gerekiyo, yapanlar yardımcı olabilirler mi
hayır hocam değiştirmeyin
ama filezilla server kurulu olan bilgisayarın ip adresini sabit yapın
diğer bilgisayarlardan bağlanırken ftp://192.168.2.100 gibi ip adresini yazman gerekecek

sturkmen' Alıntı:
duygusuz' Alıntı:
güvenlik duvarı kapalı ancak, yine de kendi bilgisyarımdan bağlanıyorum ancak öğrenci bilgisayrları bi türlü görmüyor,
127.0.0.1 şeklinde program otomatik bi ip verdi, ben de değiştirmedim, acaba değiştirmemeiz mi gerekiyo, yapanlar yardımcı olabilirler mi
hayır hocam değiştirmeyin
ama filezilla server kurulu olan bilgisayarın ip adresini sabit yapın
diğer bilgisayarlardan bağlanırken ftp://192.168.2.100 gibi ip adresini yazman gerekecek
Kısaca " Hay Allah razı olsun" diyorum, tamam oldu.

bto80' Alıntı:
Hocam ben üç yıldır FTP Server kullanıyorum. Şiddetle tavsiye ederim.

Filezilla FTP Serverı ana makineye kuruyorum.
İki adet klasör oluşturuyorum (upload / download)
bu klasörlerin ftp yollarını öğrencilerin bilgisayarına link olarak ekliyorum (FTP'ye gönder, FTP'den indir gibi)

Upload klasörüne sadece create, upload gibi haklar veriyorum
Download klasörüne ise sadece download hakkı veriyorum.

Örneğin 4b sınıfı öğrencisi o gün hazırladığı manzara resmi etkinliğini bitirdikten sonra masaüstünde yer alan FTP'ye gönder klasörünü açıyor
karşısına çıkan pencereden "4B/01-ManzaraEtkinligi" klasorunu buluyor ve çalışmasını gönderiyor.

Diğer öğrenciler bu dosyayı görüyor ancak upload klasörü haklarından dolayı dosyayı indiremiyor ve adını değiştiremiyor.
Çok memnunum.

Herhangi bir bağlantı sınırlaması yok. Süper çalışıyor. Download klasörüne ise öğrencilerle paylaşmak istediğim dosyaları ve önceki sene hazırlanmış olan çalışmaları kopyalıyorum.

Umarım açıklayıcı olmuştur.

Kolay gelsin

Harika yöntemmiş hocam, paylaşım için teşekkürler.

Biraz acele oldu ama NetOp Collect ile ürün dosyalarını toplama işlemi.
@hasanemre hocam sormuştu, video ve ekran görüntüleri yüklemem gerektiğinden bu konu başlığında yazmanın uygun olacağını düşündüm.

Videoda, öğretmen bilgisayarında NetOp programı içinde Collect işlemini tanımlama işlemi var. 6-B diye bir sınıfımızın ürünlerini tek bir komutla toplamış oluyoruz. Videonun 30.saniyesindeki Location penceresinde Path kısmına yazılan klasörün aynı şekilde tüm öğrenci bilgisayarlarında olması gerekiyor.

İki tane de ekran görüntüsü var. Birincisi Öğretmen bilgisayarında benim arşivlediğim Öğrenci Ürünleri klasörüm. Geçen yıl da böyle yapıp cd ile dolaba kaldırmıştım. Diğer ekran görüntüsü ise öğrenci bilgisayarlarındaki Ürünler Klasörü görüntüsü. 7 ve 8.sınıflara dersim olduğu için 8 tane klasörüm var.

Öğrenciler ders sonlarında kendi sınıflarına ait klasörlere kayıt edip programdan çıkış yapıyorlar. Böylece ürünleri toplayabiliyorum.
Distribute de aynı mantıkla çalışıyor. Sadece Collect’in tam tersi. Seçtiğin bir dosyayı ya da klasörü olduğu gibi tüm bilgisayalara ya da seçtiğin bilgisayarlara, masaüstlerine, belgelerim klasörüne, öğrenci ürünlerinin olduğu sınıf klasörlerine ya da daha önceden tanımladığın bir klasöre gönderebilirsin.

Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• netopCollect.rar
    3.5 MB · Görüntüleme: 59
bto80' Alıntı:
Filezilla Server da anonymous kullanıcısına atadığım klasörler ve hakları:

Klasör ekledikten sonra eklediğiniz klasörü sağ tıklayıp alias atayabilirsiniz.

bu durumda

ftp://ogretmenpc/upload
ftp://ogretmenpc/download

şeklinde iki farklı alias adresine sahip olunuyor.
hocam sayende bu hafta ben de aynı uygulamaya geçtim çok çok teşekkürler...

xcv01' Alıntı:
bto80' Alıntı:
Hocam ben üç yıldır FTP Server kullanıyorum. Şiddetle tavsiye ederim.

Filezilla FTP Serverı ana makineye kuruyorum.
İki adet klasör oluşturuyorum (upload / download)
bu klasörlerin ftp yollarını öğrencilerin bilgisayarına link olarak ekliyorum (FTP'ye gönder, FTP'den indir gibi)

Upload klasörüne sadece create, upload gibi haklar veriyorum
Download klasörüne ise sadece download hakkı veriyorum.

Örneğin 4b sınıfı öğrencisi o gün hazırladığı manzara resmi etkinliğini bitirdikten sonra masaüstünde yer alan FTP'ye gönder klasörünü açıyor
karşısına çıkan pencereden "4B/01-ManzaraEtkinligi" klasorunu buluyor ve çalışmasını gönderiyor.

Diğer öğrenciler bu dosyayı görüyor ancak upload klasörü haklarından dolayı dosyayı indiremiyor ve adını değiştiremiyor.
Çok memnunum.

Herhangi bir bağlantı sınırlaması yok. Süper çalışıyor. Download klasörüne ise öğrencilerle paylaşmak istediğim dosyaları ve önceki sene hazırlanmış olan çalışmaları kopyalıyorum.

Umarım açıklayıcı olmuştur.

Kolay gelsin

Harika yöntemmiş hocam, paylaşım için teşekkürler.

(000029)16.12.2011 11:01:00 - (not logged in) (192.168.1.103)> USER anonymous
(000029)16.12.2011 11:01:00 - (not logged in) (192.168.1.103)> 331 Password required for anonymous
(000029)16.12.2011 11:01:06 - (not logged in) (192.168.1.103)> PASS IEUser@
(000029)16.12.2011 11:01:06 - (not logged in) (192.168.1.103)> 530 Login or password incorrect!

Öğrenci bilgisayarından bağlanmaya çalıştığımda Adsız Anonymus kullanıcısı için parola istiyor. VE bağlanmıyor. Bu problemi nasıl çözerim...

faruk55' Alıntı:
server u programını şiddetle tavsiye ederim uzun süredir kullanıyorum.
http://www.serv-u.com/
bütün öğrenciler kendine ait bi kullanıcı adı ve şifreyle benim bilgisayarıma bağlanıp(ftp ile) sadece kendilerinin ve benim gördüğüm klasörlerine yaptığı çalışmaları kaydediyolar.
kullanıcı adı olarak okul no larını verdim. şifrelerinide öle verdim baştan ve sonra değiştirme izni verdim hepsine arayüzden girip değiştirdi istayenler. kimse kimsenin klasörüne giremiyo ve kimse kimsenin dosyalarını silemiyo ve en güzeli bir öğrenci hangi bilgisayara oturursa otursun dosyaları benim bilgisayarımda olduğu için bağlandığında aynı dosyalarına ulaşabiliyo.
benim bilgisayarımın adı anapc
öğrenciler adres satırına ftp:\\anapc yazdıkları zaman kullanıcı adı ve şifrelerini girerek oturum açıyolar. hatta bu adresi sık kullanılanlara ekledim öğrenci pc lerinde.
tek zorluğu birdefaya mahsus olarak bütün öğrencileri tek tek server u ya eklemeniz lazım
gerekli ayarları yaptıktan sonra herşey çok kolay.

Hocam SERV-u programının kullandığınız sürümünü paylaşabilir misiniz?

compteach hocam pm den mail ver bana göndereyim, nerden indirdiğimi hatırlamıyorum şimdi araştırsan bulursun aslında

Öğrencilerim google drive'da oluşturdukları bir klasörde etkinliklerini saklarken, bir kopyalarını da bana mail olarak gönderiyorlar.

Geri