öğrencilerdeki derse ilgisizlik

Kodla Büyü

cupcake

Seçkin Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar merhaba plana göre ders işlediğimde öğrenciler sürekli kıpırdanma,klavye ve fareye tıklama ekran açma gibi hareketler yapıyorlar esneyen bile gördüm aslında monoton da anlatmıyorum video ve slayt üzerinden biraz da sohbet tarzında gidiyorum ama konular mı ilgilerini çekmiyor bilemiyorum. Bunun dışında sketchup gösteriyorum oyun sanıyorlar scratchi de oyun sanıyorlardı ne kadar anlatsam da pc sınıfı =oyun kafasından çıkartamıyorum, bu iyice canımı sıkmaya başladı, hiç sözel konu anlatmasam da olmuyor plan hep sözel siz nasıl işliyorsunuz da dikkat çekebiliyorsunuz merak ettim tavsiyeleriniz nelerdir

Hocam dersin ilk 20 dakikasında bütün bilgisayarlar kapalı şekilde tahtadan anlatıyorum. O gün anlatacağımı eğlenceli bir şekilde anlatıyorum. Sonra sınıfa konuyla ilgili soru soruyorum. İlk cevaplayanları ödev araştırması, oyun, EBA gibi şeyler için serbest bırakıyorum. Sonra sınıfın hepsini serbest bırakıyorum.. Bu sayede dersi dinliyorlar :)

Sınıflarda etkileşimli tahta varsa sınıfta işlemeyi dene hocam.
http://kesfetprojesi.org sitesinde hafta hafta güzel sunumlar var.
Bilişim sınıfında çok yıpranıyorum, dersi sınıfta işlemek daha kolay geliyor bana.

hocam lisede bile aynı sorun var. hem de iyi sayılabilecek bir anadolu lisesinde...algoritma anlatırken bile ilgisizler. hep aktif olmak istiyorlar. öğrencinin pasif öğretmenin anlatan olduğu durumlarda hep sıkılıyorlar. diğer derslerde ne yapıyorlar çok merak ediyorum doğrusu

Toplam 10 Sınıfım var 5 er şube lab. yok etkileşimli tahtadan sunulardan anlatıyorum. sadece 6. sınıflarda bir sınıfım var ki ders anlatmaktan sorularını cevaplamaktan zevk aldığım gerisi sizin dediğiniz gibi. sınıf içinde bir iki kişi dinliyor, istiyor geriye kalanlar kendi aleminde. ben diğer ders öğretmenlerine baktım hepsi not çizelgesi ile haftalık ödev verip ve kontrol edip işi yürütüyorlar. bende yeni başladım her ders karışık birer ikişer kaldırıp gecen dersimizde işlediğimiz konulardan soru soruyorum çizelgede eksi artı olarak işliyorum en azından işin ciddiyetini anlasınlar diye. ama genel kanım gerçekten derse ilgisi olmayan çocuklar. beden eğitimine koşarak giden sıraya geçmeyi bilen öğrenciler bizim dersimizde gürültü çıkaran dalga geçen, ben biliyorum edasındalar. çoğu derslere de aynı bakışları var. 30 kişilik sınıflarda lab. olmadan, bırakın motivasyonu ne idael öğretmen tipi kaldı nede bişey öğreteyim çabası.

Sanırım diğer derslerde pc açma umudu olmadığı için mecburen dinliyorlar , sınıflarda e.t. yok mecbur lab da işliyorum sürekli ceza ve bağırma yöntemlerine başvurmak zorunda kalıyorum belki sözlü notu işleri değiştirebilir ama pek umudum yok gene de dersi bu kadar boş görmelerine anlam veremiyorum. aktif ders işleyelim deseler anlayacağım ama direkt oyun oynamak istiyorlar derse girer girmez hocam nolur oyun açalım diyorlar, oyunu ödül olarak koyduğumda da sadece dinler gibi yapıyorlar cidden sözel konular çok mu sıkıcı onlara göre... bir de dönen koltuklar çok başımı ağrıtıyor sürekli dönüp duruyorlar

Sanırım diğer derslerde pc açma umudu olmadığı için mecburen dinliyorlar , sınıflarda e.t. yok mecbur lab da işliyorum sürekli ceza ve bağırma yöntemlerine başvurmak zorunda kalıyorum belki sözlü notu işleri değiştirebilir ama pek umudum yok gene de dersi bu kadar boş görmelerine anlam veremiyorum. aktif ders işleyelim deseler anlayacağım ama direkt oyun oynamak istiyorlar derse girer girmez hocam nolur oyun açalım diyorlar, oyunu ödül olarak koyduğumda da sadece dinler gibi yapıyorlar cidden sözel konular çok mu sıkıcı onlara göre... bir de dönen koltuklar çok başımı ağrıtıyor sürekli dönüp duruyorlar
sıkıcı tabi ki hocam ben 5. sınıflarda etkinlikleri pc de yapılacak şekilde düzenliyorum ama 6. sınıflardaki etkinlikler gerçekten kapatalım labaratuarı gidelim sınıfa yapalım daha iyi sürekli sunu bilgi bilgi bilgi nereye kadar 3 haftadır çocuklarla birbirimizi yiyoruz:) ben onlara söyledim en zor dersiniz benim dersiniz ona göre derste etkin katılın diyorum soruları da ayırt edici şekilde soracağım

alın benden de o kadar yıprandım yıprattım 6ları kendimi de. kahoot var genel tekrar için imdada yetişiyor. konular bitmiyor ki kahoota yetişelim 2 haftadır yaptırıyorum artık kahootu çocuklara derse ilgisi geldi. öğrencilerin önünde bilgisayar var ama açmak için fırsat yok konulardan.

ben biraz müfradattan birazda kendimden ekleyerek ders anlatıyorum. Bizim dersin müfredati kapsayıcı değil bence.

arkadaşlar kusura bakmayın ama ben o sözel konuları pek anlatmıyorum. 1. sınavın hemen önündeki hafta ise o konuların kısa özetini anlatan bir kağıt veriyorum. En basitinden. Yani genellikle powerpoint, ya da kodlama işleyerek dersi sevdirmeye çalışıyorum. Benim dersime karşı çoğunluk ilgili. O diğer konuları da aralarda 1 yıl boyunca bilgi olarak vermeye çalışıyorum. Ama hepsini değil tabiki. Zaten çocuklarda ezber bilgi oluyor bunlar ihtiyacı şuan olmadığı için. İyiki kodlama var scratch var mblock var. Örneğin mblocktan bir arduino uygulaması gösteriyorum bunlara. Ama zor olanlarından tabiki. Bakın sizde bunu yapacaksınız ama 1 yıl sonra diyorum. Onlarda 1 yıl sonrası ne olacaklarını gördükleri için (tümden gelim) derse başta baya bi ilgili başlıyorlar. derse başta ilgili olmaları ise en baştaki temel bilgileri sağlam almalarını sağlıyor. Gerisi çorap söküğü gibi geliyor. yani e devletten şifre almaya daha yılları var diyorum ben. Ama tartışılır tabiki de. Scratch oynanmaz diye her seferinde uyarıyorum mesela. Aynı şekilde code.org ta da uyarıyorum. Bu oyun değil diye
Not: excel ve word de anlatıyorum. Çocuklar eğleniyorlar bunlarla da.
Çocuklara önce sonucu göstermeyi deneyin derim bizim ders için. Çocuklar böylece siz konuyu anlattıkça sonuca göre hayal etmeye çalışacaklardır. Özellikle bu kodlamada gerekli

Son düzenleme:
Teorik bilisim konulari zevkli hale getirmek biraz da bizim elimizde konuyla alakali meb in kitaplarindaki etkinliklerden bazilari guzel. Konunun özünü veren kisa bir slayt kisa ve kisa bir video. Ardindan varsa egitsel oyun etkinligi ve son olarak eba dan test gonderimi ya da kahoot gibi keyifli uyulamalarla bu surecte pek bir problem yasamadim. Bu arada cocuklarin dersi oyun olarak gormesi yada etkinliklerimizi oyun olarak gormesine bu kadar takilmayalim. Birakin gorsunler bu yuzden severek geliyorlar derse zaten. Biz amacimiza ulastiktan sonra bir problem yok ki ayrica oyunla egitim destekleniyor gunumuzde zaten.

Sınıfta akıllı tahtada işlenicek konular var hep. BT sınıfına gerek yok. Gayet de güzel bence. sunumları hızlı geçmeye çalışıp etkinliklere daha çok zaman ayırmaya çalışırsak daha zevkli. Gerçi hiç bir şekilde zaman yetmiyor. Ben bu hafta yeni konuya geçmeyip eksik kalan etkinlikleri tamanlamaya konu tekrarına karar verdim.zaten diğer derslerin ortak sınavları denk geldiğinden de geri kalmıştım.
Sanki klavuz kitabı çok hızlı gibi. Bence biraz frene basıp yavaşlayıp öğrencilerle daha çok etkileşimli etkinliklere zaman ayırıp hem dersi sevdirebiliriz hem de biraz ne yaptığımızın farkına varırız.
Yoksa klavuz kitap nefes aldırmıyor :))

Mesela Hızlı Bilge Kodu , şifreleme etkinliği var. O haftanın slaytı ve afiş bilgileri hızlıca geçilip bu bahsettiğim etkinliğe daha çok vakit ayırınca öğrenciler daha çok sevebilir

Lisede de çok farklı değil hocam. İlk dönem hiç uygulama yok. Mecburen 1 dees anlatıp 1 ders serbest bırakıyoruz ama her şekilde gürültüden dolayı günün sonunda eve savaştan çıkmış gibi gidiyoruz.

Benim de merak ettiğim Kahoot u nasıl kullanıyorsunuz . Pc, Tablet yada telefon gerekmiyor mu. Sadece soruyu göstererek oynamak mümkün mu

aslında programlamada basic vs gibi programlamalar öğretilse ilgilerini çeker o dediklerinizi yapmaya zamanları kalmaz. bir de 3-4 kişilik ekipler halinde yapabilecekleri ödevlendirmeler yaparsanız hem bir birlerinin öğrenmesine yardımcı olurlar hem konuşma ihtiyaçlarını giderirler siz de rahat edersiniz.

Lab varsa teorik bilgiler minimum verilmeli bana göre, bilgisayarda uygulama etkinlik vs yaparak öğrencilerin etkin olması sağlanmalı. Öğrencilerin dinlememek istemesi normal.

Teorik bilisim konulari zevkli hale getirmek biraz da bizim elimizde konuyla alakali meb in kitaplarindaki etkinliklerden bazilari guzel. Konunun özünü veren kisa bir slayt kisa ve kisa bir video. Ardindan varsa egitsel oyun etkinligi ve son olarak eba dan test gonderimi ya da kahoot gibi keyifli uyulamalarla bu surecte pek bir problem yasamadim. Bu arada cocuklarin dersi oyun olarak gormesi yada etkinliklerimizi oyun olarak gormesine bu kadar takilmayalim. Birakin gorsunler bu yuzden severek geliyorlar derse zaten. Biz amacimiza ulastiktan sonra bir problem yok ki ayrica oyunla egitim destekleniyor gunumuzde zaten.
mesela şu anda bütün öğrencilere bilgisayarları kapattırdım MEB in öğretmenlere önderdiği gibi dijital dünya sunusunu öğrencilere sunuyorum ondan sonra da oyun da neymiş isimli sunuyu yapacağız pc leri yine kapatacağız tabi ki kağıtta yapmak için hazırlanmış oyuncunun oyunu etkinliğini de öğrencilerin word de yapmaları için uğraşıyorum . MEB öğretmen kitapları ve öğrenci materyalleri BT sınıfı olanlar için düşünülmüş şeyler değiller.

Devlet bilişim dersi sorununa köklü bir değişiklik getirmediği sürece ne yaparsanız yapın durum aynı hocam. DYK kursu açılmıyor ama okulda teknik bir mesele oldu mu hemen seni buluyorlar. Devletin hatası bence bu. O ders önemli bu ders önemsiz diye sınıflandırıyor. Sınavda çıkan dersler el üstünde tutulurken bizim derslerimiz hiç mi hiç önemsenmiyor. Neler yapmadım ki? TÜBİTAK 4006 projeleri çıkardım. Kodlama etkinlikleri yaptım. Uygulama ağırlıklı ders işledim. LAB olmayınca çocukları zaptetmek zor. Sürekli konuşmak gerekiyor. Boğaz dayanmıyor. Benim eğitimden yana hiç umudum yok.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri