Öğretmen 21 saatten fazla girmek zorunda mı?

Kodla Büyü

erencan

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar merhaba
Öncelikle sorun eşimle alakalı
Kendisi iyi bir branş öğretmenidir.15 aylık bir oğlumuz var ve bakıcımız çok iyi
Bakıcımızı değiştimek istemiyoruz fakat eşimin eve geliş saatleri sorun oluyor ve bakıcımız bırak zorunda kalacak
İdareye bildirdik durumu göz önüne alacağız dediler ders programı hazırlanırken
En az 2defa ve en son dün program başka sebeplerden hep değişti
Hiçbir programda söylediklerimiz dikkate alınmamıştı zaten ancak biz ağzımızı dahi açmadık
Sadece Pazartesi ve Cuma günleri son derslerinin boşaltılmasını istiyoruz açıkçası ancak son programda öğleden sonralarımızın hepsi doldurulmuş maşallah

Eşimde bende meslek hayatımız boyunca ders programı ile alakalı tek bir cümle kurmuş değilizdir idareye ancak mesele evlat olunca işin rengi değişiyor

Neyse uzatmayayım idare özlellikle matematik ve fen derslerini sabah saatlerine yığdığı için diğer derslere çok kötü bir program çıkıyor

SORUM ŞU:
Okulda o branştan 24 saat ders var ve biz dilekçe vererek 21 saat dersten başka ders almak istemiyorum diyebilir miyiz?
21 saatten fazla ders almak istemiyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
diyemezsiniz hocam. okulda kendi branşınızdaki derslerin tümüne girmeniz gerekiyor. ancak başka okula görevlendirme yapılırsa 21 saatten fazlasını almak istemiyorum diyebilirsiniz.

istemezsen girmezsin. devamı>
idareyle aran bozulur ve sana eskisinden daha saçma bir ders programı çıkartılır.

idare ilk ve son saate ders koyar sizde kalırsınız öylece kimsede diyemez neden böyle ders programı yaptın diye

hiç kimse sizi 21 saatten fazla derse sokamaz ama şöyle bir durum var. siz dilkeçe verip 21 saatten fazla ders istemiyorum deyince sanki idare sizin istediğiniz ders programı yapacak mı?

Ekli dosyalar

• ogretmenin_girmesi_zorunlu_ders_saatleri.rar
    92.9 KB · Görüntüleme: 2,246
15 maaş karşılığı + 6 saatte zorunlu olarak verebilirler. bunun üstünde istemeyebilirsiniz. Bizim okulda matematikçiler ve ingilizceciler dilekçe verdi . boş kalan derslere dışarıdan öğretmen geliyor.

21 saatten fazla ders almayabilirsiniz ama idare programı yaparken başa ve sona ders koyabilir bunu göz önünde bulundurun derim. Bizim programı ben yaptım bütün hocaların isteklerini not aldım ASC ders dağıtımda uyguladım zorda olsa yerleşti şimdi herkes mutlu. Diyeceğim o ki idareyle sıkıntınız varsa çok sıkıntı çekersiniz bu konuda.

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERİNİN DERS VE EK DERS SAATLERİNE İLİŞKİN KARAR
Bakanlar Kurulu Kararı: 1/12/2006-2006/11350
Resmî Gazete: 16.12.2006/26378

İKİNCİ BÖLÜM
Ders ve Ek Ders Görevi ile İlgili Hükümler
Aylık karşılığı ders görevi

MADDE 5- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli;
b) Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri haftada 18 saat,
c) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri haftada 15 saat,
ç) Atölye ve laboratuvar öğretmenleri haftada 20 saat,

ders okutmakla yükümlüdürler. Bu yükümlülük öncelikle alanlarında, alanlarında ders bulunmayanlara ise ihtiyaç hâlinde ve istekleri üzerine alanları dışında ders görevi verilmek suretiyle yerine getirilir.

Ek ders görevi

MADDE 6-
(1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli olup, aylık karşılığı ders görevini tamamlayan;
b) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenlerine 6 SAATİ ZORUNLU olmak üzere haftada 15 saate,
c) Atölye ve laboratuvar öğretmenlerine 20 saati zorunlu olmak üzere haftada 24 saate,

kadar alanlarında, alanlarında ek ders görevi verilemeyen veya kısmen verilebilenlere, İHTİYAC HALİNDE VE İSTEKLERİ UZERİNE alanları dışında da ek ders görevi VERİLEBİLİR. 

..………
xxxxx okul mudurlugune
Okulunuz ...... Ogretmeniyim. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERİNİN DERS VE EK DERS SAATLERİNE İLİŞKİN KARAR'in 5. ve 6. maddeleri geregi aylik ders yukum ve zorunlu ekders saatim disinda ekders almak istemiyorum. 
Geregini arz ederim.

Dipnot: mazerete ragmen magduriyeti giderici davranisi gostermeyen idare 21 saate bile berbat bir program hazirlayabilir bence

ziyaunal' Alıntı:
diyemezsiniz hocam. okulda kendi branşınızdaki derslerin tümüne girmeniz gerekiyor. ancak başka okula görevlendirme yapılırsa 21 saatten fazlasını almak istemiyorum diyebilirsiniz.

yukarıdaki arkadaşın dediği yanlış.

21 saatten sonra almak istemiyorum diye bir dilekçe verirseniz almaya bilirsiniz. ama bunu keşke en başta söyleseydiniz. tüm planı hazırlamışlar 24-21 yani 3 saat için plan değiştirmek zorunda kalabilirler.

siz pazartesi ve cuma günleri istemediğiniz saatlerde sizin yerinize istekli olan birini bulursanız idareniz size sorun yaratmaz sanırım. 21 saat için dilekçe verseniz yeniden plan yapılsa yinede istemediğiniz bir plan olabilir. en iyisi siz dersleri devredecek birini bulun ya da idareye söyleyin onlar bulsun.

geceyolcusu2002' Alıntı:
hiç kimse sizi 21 saatten fazla derse sokamaz ama şöyle bir durum var. siz dilkeçe verip 21 saatten fazla ders istemiyorum deyince sanki idare sizin istediğiniz ders programı yapacak mı?
..
+1
..
öğretmenin ders programı düzenlenirken sabah 2 saat ders verip , arada boşul ve sonra 1 ders, öğleden sonra da son 2 saate ders koyarsa. son sonunda da sizin istediiğiniz güne programın en az dersini yerleştirip bu güne nöbet koyarsa 21 saat 24 saatten daha işkenceli geçebilir.

BaRBaRYaN' Alıntı:
geceyolcusu2002' Alıntı:
..
+1
..
öğretmenin ders programı düzenlenirken sabah 2 saat ders verip , arada boşul ve sonra 1 ders, öğleden sonra da son 2 saate ders koyarsa. son sonunda da sizin istediiğiniz güne programın en az dersini yerleştirip bu güne nöbet koyarsa 21 saat 24 saatten daha işkenceli geçebilir.

biraz daha sabır

artık tüm planlar e-okuldan otomatik yapılıp gönderilecek. idarecilerin yaptığı bu tür zorbalıklar tespit edilecek.

artık ayrıca yıllık plan, günlük plan gibi saçmalıklar olmayacak hepsi merkezden basılı yardımcı ders kaynaklarıyla birlikte gelecek, öğrenciye bir sürü kitap verilirken elbette öğretmeninede her türlü ihtiyacı olan doğrudan içinde dersin konusu anlatılacak örnekler çözümler gibi, öğretim yöntem teknikleri gibi, video ses gibi materyaller hepsi hazır gelecek öğretmen sadece işin eğitim işiyle uğraşacak

artık rehberlik için ayrı kulüp çalaışmaları için ayrı ücret ödenecek

artık okullarda bir sürü müdür yardımcısı memurluk yapmayacak onlar öğretmen olacak yerlerine memurluk yapacak normal memurlar alınacak

artık okullarda müdürler patronluk yapamayacak okul yönetim ekipleri kurulacak ve tüm harcamalar tüm yapılacak işler okuldaki öğretmenlerin oylarıyla belirlenecek yönetim ekipleri planlayıcı ve uygulayıcı olacak, iş bilmez yobaz zorba illa dediğim dedik çaldığım düdük diyen müdürler olmayacak. yönetim ekipleri o okuldaki öğretmenler arasından kapalı oylamayla seçilecek ve adaysız seçim olacak yani her öğretmen doğal adaydır en yüksek 3 oyu alan kişi yönetim ekibinde işleri sadece öğretmenlerin alacakları kararları uygulamak.. asla emirler vermek değil..

artık yoklamalar derslerde parmak iziyle alınacak öğretmen sınıfa en son girecek parmak izini okutunca kapı acil bir durum olmadan asla açılamayacak geç kalan öğrenci, idarenin işleri her türlü saçmalık dışarıda kalacak..

:) daha çok yazarımda burada 5-10 kişi bunu okusa ne olacak.. bu bakanlığın başına zeki birileri ne zman gelecek.. bu sene kim şampiyon olacak, sibel can hülya avşara ne dedi, ilk yerli otomobil kaçıncı yüzyılda üretilecek.. hepsi az sonra buradaa.. iyi bayramlar..

tayinci42 hocamı bakanlıkta uygun bir genel müdürlük kadrosuna naklen alalım. :roll:

Ayrıca eklemek isterim ki siz 21 saat istedikten sonra idaredeki cibiliyetsizler saçma sapan bir ders dağıtımı yaparsa ve bu sadece size ise bir üst makama şikayet etme hakkınız bulunmakta. Eşitlik ilkesine aykıı davranamazlar. Herkese eşit olacak, koltukta oturuyor diye okul babasının tapulu okulu değil. Kaydırırlar adamın ayağını.

İdarenin bir zorbalık yaptığını da nereden çıkarıyorsunuz. Eğer öğrenmenin yoğun olduğu dersleri sabah saatlerine koymak bir zorbalıksa, böyle bir zihniyete diyecek zaten bir şey yok. Zorbalık bana göre size ayrı başkalarına ayrı davranılmasıdır. Eğer tüm ders dağılımları bu şekilde planlanmışsa bence durum konuşarak aşılabilir. Yok müzik dersleri, beden dersleri gibi dersler sabah saatlerine konup sizin dersleriniz hep öğleden sonraya atılmışsa sıkıntı var demektir.

@etiket59 sizden başka kimse idare zorbalık yapıyor dememiş zaten. Böyle bir kanıya nasıl vardınız anlamadım doğrusu :D

okulumda alan şefi ve koordinatörlük yapıyorum.
Koordinatörlükten 11 saat ek ders alacakmışım.10 saat de şeflikten dersek ek dersimi tamamlamış oluyor muyum? Yarın okula dilekçemi ona göre vereyim yardımcı olursanız sevinirim

Arkadaşlar yukarıdaki bazı yorumları okurken irkildim. Aman Allah'ım. Bu yazılanlar insanların gerçek fikirleri mi? Öyle ise demek eğitimi, geleceği, ülkeyi, çocukları düşünen yok. Herkes kendi rahatı peşinde.
1. 21 dersten fazla almak istemiyorum.
Yorumlar. İsterseniz almayabilirsiniz. Neye göre. Ek ders esaslarına göre.
Peki Norm Kadro ne diyor: 31 saate kadar 1 norm.
Diyorsunuz ki idare başka öğretmen bulsun.
Peki size en yakın yerleşim yeri 20 km olan bir okul düşünün. 1 saati aldınız. Buyurun siz idarecisiniz. 3 saat için öğretmen bulun.
Yukarıda yazdıklarım yorumlar üzerinden.
Arkadaşlar kendi okulunda her öğretmen 30 saate kadar derse girmek zorundadır. Eğer tek ise. Birden fazla öğretmen var ise dersler eşit dağıtılır.
Ancak öğretmenler okullara verilirken norm kadro esaslarına göre verilir ve o sayıda derse girer.
Ancak bazı idareciler öğretmen 30 saat derse girdiğinde 18 saat ek ders tahakkuk ettirmektedir. Bu uygulama yanlıştır. Öğretmen 30 saat derse giriyor ve sınıf öğretmenliği ya da kulüp danışmanlığı var ise 20 saat ek ders ücreti alır.
Şöyle. 30 saat ders+2 saat sınıf öğ. ya da danışmanlıktan+ 3 saat planlama=35-15=20
Tabi idarecilerin ders dağıtımını yaparken öğretmenlerin boş saatlerini uygun dağıtmaya çalışmalı ve öğretmeni mağdur etmemelidir.
Ancak ders programı hazırlanırken her zaman öncelik öğrencidir. Öğrenci açısından en güzel program yapılmaya çalışılmalıdır.
HJiç bir idareci aslında öğretmen olduğunu unutmamalıdır.
Fakat ülkemizde okullarda 3 çeşit yönetici vardır.
1-Okul idarecileri.
2-Okul Müdürleri.
3- Okul Valileri.
Eğer çalıştığınız okulda Müdür ya da Vali varsa yapacak bir şey yok demektir.

Yönetmelik gereği zorunda değil diye biliyorum. ancak burada önemli olan iyi niyet. başkasınn gelmesi zor olacaksa girmeye çalışmak lazım

geçen yıl tek öğretmendim tüm derslere ben girdim tek başıma şimdi bir öğretmen daha geldi ihtiyaç yok boş günüm olsun istiyorum

vgmrym' Alıntı:
buna istinaden yazacağım ama konuyu okumasaydım probleminizi zor görebilirdim.
Hcm ders yuku hesabını bildiğinizi varsaymama ragmen hatırlatayım;
Toplam ders yuku=10. sınıf alan dersleri ders saatleri (mesleki gelişim de dahil)*grup sayısı+11. sınıf alan dersleri ders saatleri*grup sayısı+12. sınıf alan dersleri ders saatleri*grup sayısı(İşletmelerde beceri eğitimini eğitim-öğretim yılı içerisinde okulla aynı zamanda staj yoluyla yaptırdığınızı varsayarsak 24*grup sayısını eklersiniz)+alan sefi(10 saat)+atolye sefi(6 saat)+sınıf rehberlik hizmeti(2 saat *ogretmen sayısı öyleki sayıda sefleri dahil etmeyeceksiniz)
Bu Toplam ders yükünü/öğretmen sayısı(sefler dahil)
sonra bulunan degere seflik(10) ekle ve koordinatorlukten gelecek sayıyı ekle(grup sayısı*24/ogretmen sayısı)+fiili ders görevi-20+on artı birlerden geleni ekleyin...
bu arada eger misal:20 saat fiili derse giriyorsunuz,96 saat(grup oluşturdunuz diyelimki öğrenci sayısına bağlıdır bu:4*24=24) İşletmelerde beceri eğitimi var ve 4 personelsiniz...
Eger siz yukarıdaki koşullarda ders görevi alıyorsanız;ders yukunuz:20+on artıbirlerden 2 +10 seflik+koordinatorluk saati şeklinde olacaktır.(44-32=12 ki bu sizin alabileceginiz max koordinatorluk saatidir, neden mi 44;öyleki fiili girebileceginiz ders saatinin ust sınırdır ki bu sınıf rehberlik hizmeti buna dahil değildir) ve ogretmenlre bulunduğunuz yerin konumu ve idarenin tutumuna göre(az da verilebilir denirki misal ilçedesiniz normalde max 16 saattir, ancak idare; bölgenin özelliğine göre 10 verebilir,bu konuda insiyatif idaredir..) sizin koordinatorlugunuzden gelen misal 16-12=4 saat ESİT bir sekilde dağıtılır...

tuncay_tuncez' Alıntı:
vgmrym' Alıntı:
buna istinaden yazacağım ama konuyu okumasaydım probleminizi zor görebilirdim.
Hcm ders yuku hesabını bildiğinizi varsaymama ragmen hatırlatayım;
Toplam ders yuku=10. sınıf alan dersleri ders saatleri (mesleki gelişim de dahil)*grup sayısı+11. sınıf alan dersleri ders saatleri*grup sayısı+12. sınıf alan dersleri ders saatleri*grup sayısı(İşletmelerde beceri eğitimini eğitim-öğretim yılı içerisinde okulla aynı zamanda staj yoluyla yaptırdığınızı varsayarsak 24*grup sayısını eklersiniz)+alan sefi(10 saat)+atolye sefi(6 saat)+sınıf rehberlik hizmeti(2 saat *ogretmen sayısı öyleki sayıda sefleri dahil etmeyeceksiniz)
Bu Toplam ders yükünü/öğretmen sayısı(sefler dahil)
sonra bulunan degere seflik(10) ekle ve koordinatorlukten gelecek sayıyı ekle(grup sayısı*24/ogretmen sayısı)+fiili ders görevi-20+on artı birlerden geleni ekleyin...
bu arada eger misal:20 saat fiili derse giriyorsunuz,96 saat(grup oluşturdunuz diyelimki öğrenci sayısına bağlıdır bu:4*24=24) İşletmelerde beceri eğitimi var ve 4 personelsiniz...
Eger siz yukarıdaki koşullarda ders görevi alıyorsanız;ders yukunuz:20+on artıbirlerden 2 +10 seflik+koordinatorluk saati şeklinde olacaktır.(44-32=12 ki bu sizin alabileceginiz max koordinatorluk saatidir, neden mi 44;öyleki fiili girebileceginiz ders saatinin ust sınırdır ki bu sınıf rehberlik hizmeti buna dahil değildir) ve ogretmenlre bulunduğunuz yerin konumu ve idarenin tutumuna göre(az da verilebilir denirki misal ilçedesiniz normalde max 16 saattir, ancak idare; bölgenin özelliğine göre 10 verebilir,bu konuda insiyatif idaredir..) sizin koordinatorlugunuzden gelen misal 16-12=4 saat ESİT bir sekilde dağıtılır...

çok teşekkür ederim sayın hocam şu an 10. ve 12. sınıflar tek grup oluyor sadece 11.sınıflar 2 grup yani eğer ek dersimi şeflikten ve koordinatörlükten karşılıyorsam okulda sadece maaş karşılığına girmek istiyorum .

okulda 21 saat dersim var koordinatörüm ama boş günüm yok idarecim bana illa ki boş günün olması gerekmiyor dedi doğru mudur?

yönetmelik gereği ekdersler haftanın günlerine eşit dağıtılmalı.
yani işin doğrusu boş gün diye bişey olmamalı
.
ama karşılıklı anlayış ve iyi niyet gözetilerek öğretmenlere boş gün veriliyor...

Arkadaşlar 21 saatten fazla derse girmek istemediğime dair dilekçe yazdım idareye verdim.
24 saat ders verdiler. İtiraz hakkım var mıdır? Ne yapmam gerekiyor?

bilisimci1984' Alıntı:
Arkadaşlar 21 saatten fazla derse girmek istemediğime dair dilekçe yazdım idareye verdim.
24 saat ders verdiler. İtiraz hakkım var mıdır? Ne yapmam gerekiyor?
..
okulda kaç saat ders var?
alanınız dışında ders yoksa ne için itiraz edeceksiniz?

Okulda 5. ve 6. sınıflara zorunlu bilgisayar dersi bulunuyor toplam 24 saat.
21 saatten fazla ders istemiyorum diye dilekçe vermeme rağmen bana daha fazla saat verildi.
Diyelim ki 30 saat verselerdi hakkımı nasıl arayacaktım. Bu dilekçe boşuna mı? Dilekçe yazmamız onlara bir zorunluluk yüklemiyor mu?

Darim' Alıntı:
Arkadaşlar yukarıdaki bazı yorumları okurken irkildim. Aman Allah'ım. Bu yazılanlar insanların gerçek fikirleri mi? Öyle ise demek eğitimi, geleceği, ülkeyi, çocukları düşünen yok. Herkes kendi rahatı peşinde.
1. 21 dersten fazla almak istemiyorum.
Yorumlar. İsterseniz almayabilirsiniz. Neye göre. Ek ders esaslarına göre.
Peki Norm Kadro ne diyor: 31 saate kadar 1 norm.
Diyorsunuz ki idare başka öğretmen bulsun.
Peki size en yakın yerleşim yeri 20 km olan bir okul düşünün. 1 saati aldınız. Buyurun siz idarecisiniz. 3 saat için öğretmen bulun.
Yukarıda yazdıklarım yorumlar üzerinden.
Arkadaşlar kendi okulunda her öğretmen 30 saate kadar derse girmek zorundadır. Eğer tek ise. Birden fazla öğretmen var ise dersler eşit dağıtılır.
Ancak öğretmenler okullara verilirken norm kadro esaslarına göre verilir ve o sayıda derse girer.
Ancak bazı idareciler öğretmen 30 saat derse girdiğinde 18 saat ek ders tahakkuk ettirmektedir. Bu uygulama yanlıştır. Öğretmen 30 saat derse giriyor ve sınıf öğretmenliği ya da kulüp danışmanlığı var ise 20 saat ek ders ücreti alır.
Şöyle. 30 saat ders+2 saat sınıf öğ. ya da danışmanlıktan+ 3 saat planlama=35-15=20
Tabi idarecilerin ders dağıtımını yaparken öğretmenlerin boş saatlerini uygun dağıtmaya çalışmalı ve öğretmeni mağdur etmemelidir.
Ancak ders programı hazırlanırken her zaman öncelik öğrencidir. Öğrenci açısından en güzel program yapılmaya çalışılmalıdır.
HJiç bir idareci aslında öğretmen olduğunu unutmamalıdır.
Fakat ülkemizde okullarda 3 çeşit yönetici vardır.
1-Okul idarecileri.
2-Okul Müdürleri.
3- Okul Valileri.
Eğer çalıştığınız okulda Müdür ya da Vali varsa yapacak bir şey yok demektir.

:tr: :alkis:

biz bu sene gelen öğretmenimize 15 saat ders verdik.Allah bu eşitsizliği bozsun,bir yerde öğretmen mutluyken bir yerde mutsuz.

Arkadaşlar eşim meslek meslek lisesinde öğretmen çok fazla derse girmesini istemiyoruz. müdür en fazla kaç saat ders verebilir. Normal branşlarda 15+6=21 saatten fazla verilemiyor.

Geri