Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Öğretmen Kariyer Sınavı

Konu, 'MEB Personel Sınavları' kısmında hakanotuken tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. hakanotuken

hakanotuken Hiperaktif Üye Hiperaktif

Tıpta uzmanlık sınavı var ama o sınavı kazanan cerrah oluyor ya da bir branş doktoru oluyor, kazanamayan ise sağlık ocağına talim ediyor. İkisi aynı işi yapmıyor. Biri birinden farklı iş yapıyor. Ekys sınavı var, kazanan idareci oluyor ve başka bir iş yapıyor.

Bu uzman öğretmenlik sınavı o kadar saçma ki uzman olan şehirde çalışacak da uzman olmayan köyde mi çalışacak. Hayır.

Uzman olmayan haftada 3 nöbet tutacak da uzman olan tutmayacak mı? Hayır.

İkisi de aynı işi yapacak. O halde neden uzman öğretmen seçiyorsun. Bu seçtiğin uzman öğretmenlere ayrı bir önem verip bir şeyler yaptıracak olsan, uzman olmayan 8 lere giremez ya da şu okullara atanamaz desen neyse tamam sınav yap diyeceğim ama öyle bir şey de yok...

Dünyanın en saçma seçme sınavı ile karşı karşıyayız.

Not: 16. Yılımı çalışıyorum. Yüksek lisansım var, ocak ayında uzman olacağım. Ben olamıyorum ya da yılım yetmiyor diye eleştiri yapıyor değilim.

2. mse

mse Süper Üye Süper Üye

Uzmanlığı batsın şimdi de prim sayısını 9000 ettiler. Emekliliğimi versin zaten dışarda uzmanlık alanım hazır

promethus bunu beğendi.
  3. kazuo

kazuo Seçkin Üye Seçkin Üye

Hocam karamanın koyunu, sonra çıkar oyunu. Eninde sonunda uzman öğretmenlere bir takım ek yükler verilecektir.

Uzmanlık ünvanı veriyorsanız sınav yapılabilir. Ama bunu 17 yıldır yapmayıp da, 40-50-60 yaşına gelmiş insanları 4 ay içinde sınava tabii tutmak, en hafif ifadeyle, insafsızlıktır, benim bildiğim kadarıyla hiçbir meslekte de yoktur.

Bir sınav yapılacaksa insanlara uzman olacakları alandan soru sorulur. Sırf uzmanlık ünvanını vermemek için insanlar 460 sayfalık teorik dokümandan sorumlu tutulmaz. 20 Kasım'da insanların unutacakları, hayatlarında hiçbir işe yaramayacak konulardan sınav yapmak acımasızlıktır, güç zehirlenmesidir, "ben yaptım oldu" mantığıdır. İnsanları çalıştığı kurumdan nefret ettirmekten başka bir şeye yol açmaz.

Üniversitelerin(formasyon ayağına), tarikatların, sarı sendikaların üç kuruşa tezsiz yüksek lisans diploması sattığı bir ortamda, yüksek lisans yapanlar sınavdan muaftır demek adaletsizliktir, kul hakkıdır.

Bu uzmanlık/başöğretmenlik uygulamasının iler tutar yanı yok. İşte sırf bu yüzden bu saçma sapan uygulamadan geri dönülmeyeceği kanaatindeyim.

promethus, sahrak, earl ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  4. xk-2

xk-2 Seçkin Üye Seçkin Üye

Devletin(hükümet) bu parayı vermeye gönlü yok, hatta halkla birlik olup öğretmenler boşuna para alıyor demeye ihtiyacı var. Kısacası ne devletin ne halkın gözünde itibari kalmamış, ülke için büyük bir yük (maddi) artık öğretmen camiası. Sendikalar da bildiğiniz gibi. Onlar parasına ya da verilecek basit bit koltuğa bakar, hatta çok daha azına bile razı olanları da vardır. Bu saçmalık hiç cikmasaydi daha iyiydi.

promethus ve earl bunu beğendi.
  5. tuncay_tuncez

tuncay_tuncez Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

burda gozel adamlar varımış yav:D konuşun arkadaslar sınıf atlatıyor meb ogretmenlere:confused:bide yuksek ogretmenler yorum yapsa ortam iiiii olacak cok boyuk işlere imza atıyor ya bunlar!mebde bisey olmaz anca gereksiz reklam kokan islerin hamalligini yaptirirlar bunlara ha kendine yontan cikar cikacaktir da ne yazikki bizim branjda degil bak gor uzman ne ozel ders verecek ne ballayacak kendini yaziklar olsun aldatanlra zehir zikkim olsun aldiklari para.kimsenin aldiginda gozum yok sadece sahtekarlara lafim etrafimda o kadar cokki

Son düzenleme: 31 Temmuz 2022
    rose_tek bunu beğendi.
  6. Zizu_

Zizu_ Süper Üye Süper Üye

Valla sistem belli,
    Önce herkesi 3 kuruşa muhtaç et
    Sonra o 3 kuruşu almak için 40 takla attır.
    Bu sınavın amacı uzmanlık vs değildir. Para amaçlı bir sınavdır.
    İçeriği bomboş , hiçbir öğretmeni geliştirmeyen , yapmış olmak için yapılan bir sınavdır.
    Asıl amaç öğretmenleri geliştirmek uzmanlık vs katmak değildir.

Şimdi örnek veriyorum,
    Hiçbir proje geliştirmeyen , okulda elini hiçbirşeye sürmeyen öğretmen inekleyerek belki de bu maaş farkını senden önce alacak ve uzman öğretmen olacak.
    Yani işin başı da sonu da saçmalıklarla dolu.

promethus, pilgrim, kazuo ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  7. ctrl+alt+delete

ctrl+alt+delete Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

insanın aklına komplo teorileri de gelmiyor değil.sınavda öğretmenlerin çoğu başarısız olursa öğretmenler yetersiz algısı oluşturulup eğitimin bütün sorunları bize ihale edilmez inşallah

bbneet02, promethus, pilgrim ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  8. warface

warface Seçkin Üye Seçkin Üye

Gerçekten dolu dolu bir içerik olsa öğretmenler o döküman ve videolara baktıklarında en azından bildiklerini tazelemiş olsa oda yok , bunun daha üst düzey eğitimini almış insanları böyle bir bilinmezliğin içine atmak bilemiyorum

promethus ve kazuo bunu beğendi.
  9. earl

earl Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

hocam bravo. yüksek lisansıniz olduğu halde mantık neyin doğru olduğunu söylüyorsa çıkıp yazmışsınız. sizin gibilerin sayısının artması temennisi ile. çünkü günümüzde çoğu insan kendi yararına bir şey olduğu zaman işin içinde mantıksızlık olsa dahi sesini çıkarmıyor.

hakanotuken ve kazuo bunu beğendi.
  10. promethus

promethus Seçkin Üye Seçkin Üye

11. ismailt

ismailt Süper Üye Süper Üye

Akademisyenlerin torpille akademisyen olup sonra da bakanliklara akil vermesinin sonucunda ne bekliyordunuz ki? Onlar emek nedir bilir mi?Bir dağdaki köyde ögretmenlik yapanın neler yaşadiğını zerre bilmeyen, kendisi tarzanca test usulü ingilizce ögrenip ve torpille akademisyen olmuş bir camianin dünyada ilk 500e bir tane üniversitesi girememiş ve bu ülkede bunların içinde olduğu doğru düzgün hakkaniyetli bir sistem inşa edildiğini gördünüz mü?Akademisyen olma firsatlari önüme birkac kere çıktı ve o camianın nasıl bir yer olduğunu bildiğim için açıkcası elimin tersiyle ittim ama görüyorum ki bu camia çok bilmişlikleri ile milli eğitimi de berbat etmekteler....

Unis, yetikali, kamilunal ve 6 kişi daha bunu beğendi.
  12. promethus

promethus Seçkin Üye Seçkin Üye

Hocam bu uzman öğretmenliğin, biri genel diğeri özel olmak üzere iki amacı var. Genel amaç: eğitimi özelleştirme. Öğretmeni müşteriye hizmet veren meslek konumuna getirme. Yıllardır performans sistemini getirmeye çalışıyorlardı ama kendi tabanlarından da tepki topladıkları için geri çekmişlerdi. Uzmanlık performans sistemine yumuşak geçiş için zemin oluşturacak. Son 2 yıla özel amaç ise öğretmenlerin alım gücünün çok düşmüş olması. 1000 dolarlık maaş 570 dolara düşünce böyle kısmı bir telafi yöntemi buldular. 2023 Ocak ayında 2000tl ek para bile alsak bugünkü kurla 111 dolar yapıyor. Dolar artmayacak olsa bile en iyi ihtimalle uzman olduğumuzda maaşımız 681 dolar olacak. Maaşımız hâlâ 2010 alım seviyesinin gerisinde kalacak olmasına rağmen sanki ekstra zam yapmış gibi olacaklar. Yani 1 taşla 2 kuş.
    Bu meseleyi öğretmenin kendini geliştirmesi olarak görenlere şaşırıyorum. Videoları izliyorum. Tamamen ezber. Bu ezberlerin öğretmene katkısı %0 olur. Tam tersine zararı var. Akademik ortamda elde edilmiş ezber bilgilerin gerçek yaşamda bir karşılığı yok. Hatta gerçeklikle çelişiyor. Gerçek öğretmenliğin nasıl bir şey olduğunu bizim akademisyenlere anlatmamız lazım. Dünyadan haberleri yok. En iyi akademisyen en kötü öğretmen kadar bir köy okulunda ya da kötü mahallede meslek lisesinde ders anlatamaz. Akıl vermek için ukalalık yapmak için ders anlatmaya kalkıp derste rezil olup çıkan müfettiş gördüm ben.
    Kısaca haklısınız. Uzmanlık sadece teorik olmaz. Pratik ağırlıklıdır. Ve bu pratik eğitimi alan kişi başka bir iş yapması gerekir. Bu videoları izledikten sonra videoları izlemeyenden başka bir iş mi yapacağız? Eşit işe eşit ücret. Ilköğretim ve ortaogretimde uzmanlığa karşıyım. Daha doğrusu tüm öğretmenler zaten uzman. Ekstra bir unvana karsiyim.
    Tabii bir başka gizli amac da öğretmenleri birbirine düşürmek. Öğretmenler şimdiden, çocuk gibi, "en çok ben fedakarım", "en çok ben çalışıyorum", "ben diğerleri gibi değilim" yarışına başladı bile. Öğretmenlerin önüne iki tane havuç koy. Sonra seyre başla, nasıl birbirlerini parçaladıklarını. MEB camiası yönetilmesi, ikna etmesi, manipüle etmesi en kolay camia. Bunun sebebi entelektüel seviyelerinin çok düşük olması. Malesef eğitim fakülteleri üniversiteden çok yüksek lise gibi olduğu için öğretmenler de üniversite mezunu gibi değil yüksek lise mezunu gibi.

13. Ergün1

Ergün1 Aktif Üye

Bülbüllere emir var, lisan öğren vakvaktan
    Bahset tarih, balığın tırmandığı kavaktan

Necip Fazıl Kısakürek

14. davutaydin

davutaydin Site Gezgini

Sayın meslektaşlarım,
    Eleştirmek ve yakınmak konusunda sonuna değin haklısınız, haklıyız.
    Lakin bugün baktığım noktada eğer değerlendirme sayılarına göre sayılıyor ise şu ana değin videoları
    Başöğretmenlikte 17230 öğretmenimiz
    Uzmanlıkta 107416 öğretmenimiz tamamlamış görünüyor

Evet eleştiriyoruz, yakınıyoruz haklıyızda. Madem bir birlik içerisinde hareket edip organize olup bu durumu protesto mahiyetinde videoları hiçbir öğretmenimlz izlemese idi, dökümanları hiçbirimiz indirip okumasa idik, sendikalar özet çıkarmak yerine öğretmenlerimizin haklarını savunmak adına onları biraraya getirerek bir eylem planı oluştursa idi daha yüksek ses getirirdi kanaatindeyim.
    Bize bizden oluyor, biraraya gelip tek bir ses olup eyleme geçemiyoruz, herşeyde böyle.
    Ösym sınavlarında da birlik olamıyoruz, protesto edemiyoruz. Söyleniyoruz lakin sonra dönüp sınav seçiyoruz, izliyoruz, okuyoruz eylemsel tavır gösteremiyoruz malesef. Hadi başta yanıldık müracaat etmiş olduk lakin arkasındaki dayatılan dutuma karşı hep beraber okumasak, izlemese idik o zaman birşeyler yerini bulurdu zannederim.
    Bir dal kolay kırılır, lakin 100 dal kolay kolay kırılmaz.
    Biz böyle hareket ettikçe onlar bildiğini okumaya devam edecektir... Tüm meslektaşlarıma saygılarımla...

15. tuncay_tuncez

tuncay_tuncez Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

bizden bi nane olmaz :D

yetikali ve xk-2 bunu beğendi.
  16. warface

warface Seçkin Üye Seçkin Üye

Bu mevzunun en kötü yanı çalışma ortamında huzursuzluğa yol açacak olması

xk-2 bunu beğendi.
  17. hastasıyız dede 01

hastasıyız dede 01 Aktif Üye

kusura bakma ama saçmalamışsın hocam, sınava sonuna kadar karşıyım, kazanamicağımıda adım gibi biliyorum çünkü üniversite sınavında bile tek bir sözel soru çözmüş değilim, heleki eğitim konuları bildiğin uykumu getiriyor, ma yine sınvada girerim, girenede ağzımı açmam, herkes ekmeğinin derdinde, işin ucunda maddiyat varsa klim olsa sınava girer çünkü neyin ne olcağı bellideğil, bir önceki uzmanlık sınavı yapıldı kazanan kzandı 10 sene birdaha sınav yapılmadı, yaptılar oldu malesef, hal böyleyken insanların sınava girmesi gayet doğal, kendi kendimizi kandırmayalım.

nur4lk ve compteach06 bunu beğendi.
  18. davutaydin

davutaydin Site Gezgini

kusura bakma ama saçmalamışsın hocam, sınava sonuna kadar karşıyım, kazanamicağımıda adım gibi biliyorum çünkü üniversite sınavında bile tek bir sözel soru çözmüş değilim, heleki eğitim konuları bildiğin uykumu getiriyor, ma yine sınvada girerim, girenede ağzımı açmam, herkes ekmeğinin derdinde, işin ucunda maddiyat varsa klim olsa sınava girer çünkü neyin ne olcağı bellideğil, bir önceki uzmanlık sınavı yapıldı kazanan kzandı 10 sene birdaha sınav yapılmadı, yaptılar oldu malesef, hal böyleyken insanların sınava girmesi gayet doğal, kendi kendimizi kandırmayalım.[/QUOTE]

19. davutaydin

davutaydin Site Gezgini

20. davutaydin

davutaydin Site Gezgini

Sayın hocam sınava girmek dileyenler için yazmadım ki sen itiraz ediyorsun. Girebilirler memnun da olabilirler söz sana değil ki, sınava karşı olanlara da değil ki. Ben yöntemi eleştiren memnun olmayan düşüncedeki meslektaşlarım için kanaatimi dile getirdim. Bu bir kanaattir hüküm değil, kanaate de itiraz edilmez.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal