Öğretmene rotasyon geri dönüyor

Kodla Büyü

coook

Süper Üye
Süper Üye
Proje okullarındaki çok tartışılan rotasyon uygulaması tüm okullar için geçerli olacak. Bir okulda 8 yılını dolduran öğretmenlerin aynı ilde başka okula atanmasını öngören uygulama geri dönüyor.

Öğretmen rotasyonu geri dönüyor.
Proje okullarında 8 yılını dolduran öğretmenlerin rotasyon uygulamasının ardından, genel rotasyon için de çalışmalara başlandı.
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, ilk sinyali Antalya'da düzenlenen 2. Eğitim Kongresi’nde verdi.
Bakan Yılmaz, "Genel rotasyon dönüyor mu" sorusuna "Kanunda var" yanıtını vererek, “Biz kanuni çerçevede hareket ediyoruz kanunlar bizi bağlıyor kanunlar yol gösteriyor” şeklinde konuştu.
NTV'nin edindiği bilgilere göre, Bakan Yılmaz, 2015 yılının ağustos ayında rafa kaldırılan rotasyon uygulamasının yeniden gündeme alınması için talimatı verdi.
İlgili yönetmelik maddesi aynı eğitim kurumunda adaylık dahil 8 yıl çalışan öğretmenlerin aynı il içinde başka bir eğitim kurumuna atanmasını öngörüyor.
Bakanlık yetkilileri, rotasyon süresinin 12 yıla çıkarılabileceğini belirtiyor.
Uygulamanın gelecek yıl hayata geçirilmesi hedefleniyor.
Milli Eğitim Bakanlığı, 2015 eylül ayında kademeli olarak rotasyon uygulamasına başlanacağını duyurmuştu.
Aynı eğitim kurumunda 12 yılını dolduran yaklaşık 40 bin öğretmenin etkileneceği uygulamadan, öğretmenlerden tercih alındıktan sonra, atamaların yapılmasına sayılı günler kala vazgeçilmişti.

http://www.ntv.com.tr/egitim/ogretmene- ... aoA6eUTD9w

Ogrenciye veliye not verdirirsin rotasyonu geri getitirsi.nedir arkadas bu ogretmenler napti sana bu kadar dusmansin düş artik ogretmenlerin ve egitimin yakasindan

çare drogba değil tabi.
çare aramızda becayiş tarzı yer değiştirme. 8 yıl gelip dayanmadan aramızda karşılıklı okul değiştireceğiz.

bende rotasyon süresi zaten 3 yıl.. 9. yılımı bitirdim ve şu ana kadar 3 farklı il gezdim.. Burda da bu yıl 3. yılım bitiyor ve çok şükür il dışı tayin isteyeceğim. Ben kendi adıma konuşayım özel sebepleriniz yoksa okul değiştirmek çok güzel oluyor.. Şimdi biri çıkıp diyecek çocukların okulları ne olacak diye? Sorarım şu anda hangi okulda eğitimin kalitesi yüksek ki? Her yerde aynı sıkıntı var. Kaç okul gezdim öğrenciler bir iki satır kod yazdıktan sonra üff püf çekiyorlar.. İlkokullar ve ortaokullar da eğitim zaten çığrından çıkmış.. Liseye gelen çocuk taa en baştan itibaren temelsiz geliyor.. Sistem öğrenciden yana.. Çocuklar sınıfta kalmayacağını bildiği için ders bile çalışmıyor.. Falan filan.. neyse bütün meslektaşlarımın hakkında hayırlısı..

Bakan "kanuna göre yapıyoruz" demiş. Geçen senede vardı aynı kanun neden yapmadınız! Ne yaptıkları belli değil.

loading' Alıntı:
mevzuat' Alıntı:
Bakan "kanuna göre yapıyoruz" demiş. Geçen senede vardı aynı kanun neden yapmadınız! Ne yaptıkları belli değil.

7 haziranda koalisyon çıktı o yüzden iptal ettiler, 1 kasımdan sonra hükümet kur falan zaten yıl bitti. Toplumdaki en önemli meslek grubu öğretmenlerdir, bu kadar oynanması doğru değil.

Bu yaz da 15 temmuzla geçti, gelecek yazada erken seçim var, sonraki yazada zaten yönetmelik değişir.

herkes bu rotasyon konusunda aşırı rahat nedense?? ama proje okullara çatır çatır uyguladılar;belli ki bu sene sonunda herkese de uygulayacaklar...

Bunların tek derdi bezdirip iş bıraktırmak arkadaşlar. Ekonomi dibe vurmak üzere. Maaş ödemeleri sıkıntı. Yıllık komik rakamlarla verilen zamlar bile bütçeyi zorluyo. Bireysel emeklilik, vergi dilimleriyle zaten verdiğini geri alma peşinde. Öğretmeni bi şekilde devletin üstünden atma çalışmaları başladı. Rotasyon, performans, 657 güvencesi falan derken kendimizi kapının önünde bulacağız.

Re: Ynt: Öğretmene rotasyon geri dönüyor

Önce fenLiseleri, ardından tüm okullar;
Bugün iliçi derken, 2 yıl sonra sonuçları çok olumlu bulduk derler.
Arkasından;
Tüm memur personel;
Eşleri ile bilgisayar sistemine yükleyip devlet personel dairesine devrederler.
Haftalık ders dağıtım programı gibi bir yazılım ile tüm memurları eşleri ile birlikte Yurdun en az 5 bölgesini gezmeye mecbur ederler.
Ondan sonra;
Her vilayette ev kirala ve mobilyaların yolda gitsin bizim çocukların eğitimi bitsin.

Stajerlikten emekliliğe kafar gez.

Şu öğretmenlik ten emekli olabilsemde kurtulsam.İstedikleriDe bu zaten.

Bunlarin hepsi guvensiz calisma ortaminin altyapilari.Mudur ogretmene performans puani veriyor veli ogrenci de veriyor rotasyon geliyor.Ilerde diyecekler performans notlariniz dusuk isinize son veriyoruz.Simdi bunu deseler kiyamet kopar alistira alistira sindire sindire yapiyorlar.5 sene sonra butun kamu memurlarinin is guvencesi kalmayacak.kadrolu memur kavrami bitip yerine partili memur kavrami gelecek .

Rotasyon iptal edilirken bir daha gündeme gelmeyecek şekilde iptal ettiklerini söylemişlerdi yanlış mı hatırlıyorum acaba?

Bu kötülük; BU ÖĞRETMENLERE AZ BİLE... Bu camiaya ilk girdiğim yıllara bakıyorum bir de şimdiki yeni nesil öğretmen arkadaşlarıma. Fikri Hür Vicdanı Hür İrfanı Hür nesiller yetiştirmek şöyle dursun, aldığı maaşı dahi hak etmeyen, Okula gelip giden öğretmen arkadaşlar o kadar çoğaldı ki çevremizde. Artık hiçbir arkadaşım "Şu işin ucundan birde ben tutayım, bir yardımcı olayım" demiyor, nasıl kaçarım, nasıl yatarım, nasıl yorulmadan günü geçiririm hesabında...

Değişsin, kurumlar değişsin, simalar değişsin... ÇALIŞAN EZİLSİN, ÇALIŞMAYAN HAKKINI ARASIN... Daha çooook sürer bu haksızlık

Hocalarım, 657 güvencesinin kaldırılması alttan alttan konuşuluyor, referandumdan sonra 657 kaldırılırsa o zaman rotasyona falan gerek kalmaz.Resen tayinler başlarki, sıkıysa gitmeyin...O vakit 8 yılıda 12 yılıda ararız.

cronos23' Alıntı:
Hocalarım, 657 güvencesinin kaldırılması alttan alttan konuşuluyor, referandumdan sonra 657 kaldırılırsa o zaman rotasyona falan gerek kalmaz.Resen tayinler başlarki, sıkıysa gitmeyin...O vakit 8 yılıda 12 yılıda ararız.

kesinlikle katılıyorum;yapılacak ilk icraatlardan birisi 657 nin kaldırılması ve memurun iş güvencesinin kaldırılması olacak... ama forumda dahi bunu sonuna kadar destekleyecek pek çok arkadaş var... 40-45 yaşından sonra işsiz kalanlar olacak;o zaman yine alkış tutarsınız..

cronos23' Alıntı:
657'deki iş güvencesi kaldırılamaz, ülkenin en büyük stk'sı gerekli açıklamalar yapmış ve diğer stklarda bu konuda hassastır. oyüzden felaket tellallığı yapmaya gerek yok hele ki referanduma bağlamak hiç hoş değil. Referandum bizim 657 için değil, ülkenin geleceği için yapılıyor.

sametugur' Alıntı:
cronos23' Alıntı:
657'deki iş güvencesi kaldırılamaz, ülkenin en büyük stk'sı gerekli açıklamalar yapmış ve diğer stklarda bu konuda hassastır. oyüzden felaket tellallığı yapmaya gerek yok hele ki referanduma bağlamak hiç hoş değil. Referandum bizim 657 için değil, ülkenin geleceği için yapılıyor.
öyle hassasiyetle yürümez o işler;bir gece bir defa da tek bir KHK ye bakar sayın hocam...geçiniz...hassasiyetmiş....hak dahi arayamayız...oldu bitti maşallah...kim karşı çıkacak?kim hak arayacak?nasıl?en fazla 2000-3000 kişilik bi öğretmen grubu toplanır protesto eder-basın açıklaması yapar yaptırrılarsa tabi???? üstüne -biber gazı-tazyikli su -cop-sopa yer 1 hafta -10 güne de o iş biter gider...zaten toplumda öğretmen-memurlara karşı inanılmaz bir antipati var...kim arkamızda duracak? geçiniz...hassasiyetmişşş....

Memurluktan çıkarma büyük külfet haline gelmeye başladı. Yargıya giden öğretmen yürütmeyi durduruyo. Yer değiştirmeler, resen atamalar falan hep sıkıntı. Emin olun bu 657 bazı uygulamaları hayata sokma noktasında ellerini kollarını bağlıyor. 657 kaldırılacak bu bi kesin. Önce idareciler kıyıma uğradı yerlerine daha yandaş idareciler getirildi. Şimdi sıra öğretmenlerde. Hiçbir şekilde kimsenin iş yapıp yapmadığına bakılmayacak. Tamamen sendikasına ve muhalifliğine göre hareket edilecek. Getirilen müdürler işi bilen adamlar oldukları için mi getirildi etrafınıza bi bakın.

sametugur' Alıntı:
cronos23' Alıntı:
Sayın hocam, ülkemiz büyük bir değişim dönüşüm içinde. Bazılarına göre iyi bazılarına kötü durumlar ama 657(iş güvencesi daha doğrusu) değişimi artık kolaylaştı bence. En az 10 yıldır alttan haberleri veriyorlar 657'nin kalkacağı konusunda. Artık STK, basın gibi paydaşların gücü de kalmadı, çünkü hepsi ya yandaş yapıldı ya içeri atıldı.

Referandumla ilişkilendirmeyin demişssiniz de asıl referandumla ilişkili maalesef. Azalan hukuk tamamen bir kişinin eline geçtiğinde değişen maddeleri yönetmelikleri ihraçları ne mahkemeye verebilirsiniz ne de sesinizi çıkarabilirsiniz.

Bir diğer konu ise siyaset dışı. Maalesef memur dışı gruplar memur kesmini sevmiyor genel olarak. Hele öğretmenlerin çalışma saatleri.... Olur da bir referandum da 657 veya öğretmenlerin durumu için olursa düşünün çıkacak oy oranını.

Halkımız ne isterse olur, halk istedi bakın bizde yaptık....söylemleri canımızı acıttığında inşallah geç kalmış olmayız.

sametugur' Alıntı:
cronos23' Alıntı:

Hocam, siz bu söyledikerinizie kendiniz inanıyor musunuz? Referandumu şunun için söyledim; şu anda belkide referandum var diye yüksek sesle dillendirmiyorlar, Ama biliyorsunuzki 1 KHK ile kaldırılır ve malum stk değil idari mahkeme dahi bunun üstesinden gelemez. Cumhurbaşkanı vakti zamanında devlet memurunun iş güvenliğinin kaldırılmasını ima eden açıklamalrda bulunmuştu ve ülkemizde eğer Cumhurbaşkanı birşeyi istiyorsa er ya da geç o mevzu gereçkleşir.
Velevki 3 ay sonra 657 güvencesi kalktı o vakit bahsettiğiniz stk ve türevlerine karşı nasıl bir tepki vereceksiniz?

iş güvenceside kaldırlır meslektende atılır.prangalardan kurtulacaz diyen politikacılar neden bahsediyor hangi prangalardan bahsediyor olabilir.benim aklıma az da olsa bazı yürütmeleri durduran mahkeme kararları geliyor.yarın o prangalardan kurtulunca görecez başımıza neler geldiğini

ctrl+alt+delete' Alıntı:
iş güvenceside kaldırlır meslektende atılır.prangalardan kurtulacaz diyen politikacılar neden bahsediyor hangi prangalardan bahsediyor olabilir.benim aklıma az da olsa bazı yürütmeleri durduran mahkeme kararları geliyor.yarın o prangalardan kurtulunca görecez başımıza neler geldiğini
Aynen hocam. Pranga ne biliyo musun? Son müdür görevlendirmelerinin hukuksuz olduğu kararını veren ve yürütmeyi durduran mahkemeler. Ki karara kalıbımı basarım. Gerçi meb mahkeme kararını tanımadı aynen devam etti. Bundan sonra da böyle kararlar çıkmaz zaten.

657 kaldırılır, yerine performans ve puanlama sistemi getirilir bu sözleşmeli memuriyet olabilir aynı şu anki sözleşmeli öğretmen arkadaşların durumu gibi ama 3 yıl - 5 yıl gibi sözleşmeler yapılır sonrasında performansa göre sözleşme uzatılır ya da feshedilir.al sana ne öldüren ne de güldüren bir iş yaşantısı.

ha bu arada en son yapılan öğretmen atamalarının sözleşmeli olarak yapılmış olması-mülakat denen saçmalıkla insanların puanlarının 86-87 lerden 70 lere düşürülmüş olması yada 70lerden 85-86 çıkarılması;ve en kötüsü bu sözleşmeli atanan arkadaşların NORM FAZLASI DURUMUNDA SÖZLEŞMELERİ FESH EDİLİR maddesinin bulunması;ilerisi için beni karamsarlığa itiyor..aklı-mantığı olan tüm arkadaşların gelecekleri için çok çok iyi düşünüp tartıp biçmeleri lazım...
ve kimse kendi siyasi görüşüne-yakınlığına-sendiaksına da güvenmesin..yarın öbür gün kimin norm fazlası durumuna düşeceği belli olmaz yada kiminle husumet yaşayacağınız belli olmaz..lütfen bunları göz önünde bulundurarak seçimlerinizi yapın..

Geri