Öğretmenler odasına pardus kurmak istiyorum

Kodla Büyü

botecii00

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar öğretmenler odasındaki pc ye sürekli virüs bulaşıyor bende çözümü pardus işletim sistemi yüklemeyi düşünüyorum şu an en stabilize çalışan pardus sürümü hangisi yardımcı olursanız sevinirim.

En son 17.3 var en sonuncu en stabil ben de okullarda rast geldiğim bilgisayarlara kuruyorum. Windows kur diyenlere lisanssız yazılım kurmam diyorum.

Ben tüm okula 17.3 kurdum ufak tefek problemler çıkıyor ama çözüyoruz. En büyük zorluk öğretmenlerin pardusa alışması.

Kullanmak zorunda kalırlarsa alışırlar. Bizim milletin bünyesi zordan alır

biz il olarak pardusa gectik. image dosyasi manavgat meb sayfasinda var. sifresiz kurulum yaparsiniz

teşekkürler arkadaşlar o zaman 17.3 sürümünü indirip hem et lere hem bilgisayarlara kurabilirim

Pardus için en büyük fırsat Fatih projesi idi... Akıllı tahtalara pardus yuklenecekti Fatih eğitimleri Pardus üzerinden verilecekti hem öğretmenler hem öğrenciler pardusu taniyacakti ama maalesef o tren kaçtı... Verilen lisans paralarindan tasarrufu söylemiyorum bile...

hocam pardus xfce kullanıyor mint gnome kullanıyor. geçen gün eski 32 bit bir bilgisayara kurdum pardusu çalıştı

Pardus'ta Fatih Projesi ile dağıtılan Kyocera ve Konika fotokopi makinelerinin sürücüleri sorunsuz kuruluyor mu?

Bt sınıfına mint kurdum ben de. Ama pardusu da deneyeceğim. Mint düşük sistemlerde daha kararlı diye onu tercih etmiştim.

hocam pardus xfce kullanıyor mint gnome kullanıyor. geçen gün eski 32 bit bir bilgisayara kurdum pardusu çalıştı
pardusta da xfce kullanabilirsiniz doğrudur ama ben alışkanlıktan dolayı mint xfce kullanıyorum (özellikle donanımı düşük en az 10 yıllık masaüstülerde)

pardusta da xfce kullanabilirsiniz doğrudur ama ben alışkanlıktan dolayı mint xfce kullanıyorum (özellikle donanımı düşük en az 10 yıllık masaüstülerde)
Hocam kurulum yaptığınız bilgisayarın özellikleri(İşlemci, RAM) nedir? Bir de hangi sürümü kuruyorsunuz? Ben de kurmayı düşünüyorum. Celeron 3.3 işlemci(32 bit) ve 512 MB RAM var bilgisayarlarda.

Satellite M70-215
Parça Numarası: PSM70E-01300WH3
  • Windows® XP Home Edition
  • Intel® Pentium® M işlemci 740, Intel® PRO/Kablosuz 2200BG ağ bağlantısı ve Intel® 915 GM chipset içeren Intel® Centrino™ mobil teknoloji
  • Sabit disk 80 GB
  • 512 MB, DDR2 RAM
Özelliklerini yazdığım bu bilgisayara 1 TB Hdd taktım ve 1 GB ram ilavesi yaptım. Makine yaklaşık 12 yıllık. yaklaşık 2 yıldır linux mint ile kullanıyorum. Ağda yazıcı paylaşımı, ağda dosya paylaşımı, arduino programlama, torrent ile dosya indirme gibi pek çok işimi hallediyorum. Tüm fotoğraflarım ve önemli dosyalarıma ağdan telefon ile veya diğer bilgisayarlar ile istediğim zaman erişebiliyorum. Tüm dosyalar bir yerde ve derli toplu duruyor.
Linux mint bilgisyara tekrar can verdi desem yalan olmaz. Photoshop (Gimp programını kullanamadım) ve ara sıra oynadığım oyunlar olmasa diğer biligisayarın yüzüne bakan olmayacak :)

Hocam kurulum yaptığınız bilgisayarın özellikleri(İşlemci, RAM) nedir? Bir de hangi sürümü kuruyorsunuz? Ben de kurmayı düşünüyorum. Celeron 3.3 işlemci(32 bit) ve 512 MB RAM var bilgisayarlarda.
faz 2 ile gelen vestel bilgisayarlara kurulum yaptım hocam. Geldiğinde 512 MB RAM'a sahiplerdi. Ben de 512 ilave ederek 1 gb çıkardım. Zaten daha düşük RAM ile Linux kurarsanız hangi linux türevini yüklerseniz yükleyin özellikle grafik arayüzde donmalar yaşarsınız.

Kısaca özetlersek celeron işlemci ve 1 gb ram ile linux mint xfce masaüstü (diğer linux dağıtımlarını kurmadım favorim ilk çıktığı günden beri mint) en iyi randımanı alırsınız. 512 ile de bu sürüm çalışır ama video oynatırken ve birden fazla işlem yaparken takılmalara sebep olabilir.

Kurduğum sürüm ise: https://linuxmint.com/edition.php?id=241

Geri