ÖĞRETMENLERE ŞARK GÖREVİNİN DETAYLARI NETLEŞİYOR

Kodla Büyü

karinca_52

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
MEB, binlerce öğretmeni ilgilendirecek önemli bir çalışmaya son noktayı koymak üzere.Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), öğretmenlerin okullar ve bölgeler arasında yer değiştireceği “zorunlu rotasyon” sistemi üzerinde çalıştığı öğrenildi. Üzerinde çalışılan sisteme göre özellikle Doğu ve Güneydoğu’da görevlendirilecek deneyimli öğretmenler, bölgede en az 4 yıl çalıştırılacak. Düzenleme dershaneler yasasına eklenecek bir ya da iki maddeyle yasalaşacak.
MEB’in binlerce öğretmenin ve öğrenciyi etkileyecek çok önemli ve riskli bir düzenleme hazırlığında olduğu öğrenildi. Binlerce öğretmenin tepkisini çekecek çalışmanın adı, “Zorunlu Rotasyon.” Temel amaçsa Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde görevli öğretmenlerin Batı bölgelerindekilere göre daha deneyimsiz olması ve bu bölgeye “öğretmen dayanmaması.”

3 yıl zorunlu ama…

MEB’deki mevcut sisteme göre, öğretmenlere 3 yıl zorunlu şark görevi veriliyor. Ancak birçok öğretmen eş veya sağlık durumu özür ataması hakkından yararlanıyor ve 3 yıl zorunlu görevinin en fazla bir yılını tamamlıyor ve Batı’ya tayin oluyor. Bu durumda da bölgedeki öğrencilerin öğretmenleri sürekli olarak değişiyor. Zaten mesleğinin ilk yıllarında bölgeye atanan öğretmenlerin en fazla bir yıl görev yapması eğitimi verimsizleştiriyor.

20 yıllık öğretmen bile

Bakanlık da bu sorunun çözümü için 2 aşamalı bir plan hazırlıyor. Birinci aşamaya göre, mesleğinin ilk yıllarında bölgeye atanan öğretmenlerin yanı sıra deneyimli öğretmenlerin de görevlendirilesi planlanıyor. Yani deneyimli öğretmenler de bölgede öğretmenlik yapacak. “Deneyim” kavramının rakamsal karşılığı netleşmese de 20 yıllık öğretmenin bile görev yerinin değiştirilebileceği belirtiliyor.

Zorunlu ve 4 yıl

İkinci aşamada ise hem deneyimli hem de deneyimsiz öğretmenlerin atandıkları bölgede zorunlu olarak 4 yıl görevlendirileceği belirtiliyor. Böylece ilkokul birinci sınıflara öğretmenlik yapmaya başlayan bir öğretmenin, öğrencileri ortaokula geçene kadar değişmemesi hedefleniyor.

http://www.kamudanhaber.com/meb/ogretme ... 38153.html

Ne saçma sapan iştir ya! Benim en verimli olduğum sene ilk üç yılımdır. Sanki ilköğretim-orta öğretim öğrencisine ders anlatmak için profesör olmak gerekiyor! Esas, yıllar geçtikçe meslekten yıpranma ve soğuma oluyor.

Sağlık özrü olan ne olacak? Tedavi edilebileceği hastane doğuda bulunmayan ne olacak? Eşi tayin edilemeyecek durumda olan ne yapacak? Bizim eşlerimiz asker polis eşi gibi değil ki.

Delinin biri kuyuya bir taş atıyor, kırk akıllı peşinden koşuyor. Amaç eğitim-öğretim kaygısı falan değil bence, açılım sürecinde doğuya şirin gözükmek.

versinler fazladan %25-40 maaş bak gör o bölgelerde açık kalıyor mu.. Şartları aynı olmayan işlerin karşılığı aynı olur mu hiç.. zorbalıkla yapılan düzenlemelerin başarısı yine hüsran olur.

daha stajyerliği bile dolmadan Hakkâri'deki bir öğretmeni bakanlık onayı ile Ankara'da çalıştıran bir hükümet bunu nasıl becerecek hangi hak hukuka dayandıracak. bu eş durumunda olanları gönderemeyecek ama eşi çalışmayan adama hadi sen git çalış mı diyecek. eğer adaletli yapılacaksa bütün öğretmenlerin doğu hizmetlerine bakılsın ve kimin eksikse o gitsin eşi çalışıyorsa eşide gitsin.

doğuda çalışana fazladan tazminat vermedikçe olmaz...hep söylüyorum hakkarinin dağ köyünde çalışan bir öğretmen ile bodrumun göbeğinde çalışan bir öğretmene aynı para verilemez.

biz doğuda 2000-2500 lira yılda ısınmak için veriyoruz...bu mudur adalet?

Ben gitmem arkadaş 5 yıl çalıştım geldim. Sen önce doğuya gitmeyenleri affet sonrada deki vay efendim doğuda öğretmen durmuyor. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Gitmeyenler gitsin kardeşim. İsim verip rencide etmek istemiyorum ama tanıdığım bir sürü arkadaşım var doğuya turistik geziye bile gitmeyen... :D

15 yıllık tecrübeli bir öğretmenim.Ben 10 senelik anlaşma bile imzalarım doğuya gitmek için isterse en kötü yer olsun.Tek bir şartım var:1000tl net maaş+ekstra ek ders hodri meydan.Doktorların 1 saatlik çalışma ücretleri 60tl oldu el insaf yani

Dogu gorevini yaptik simdi geri gondermek mantiksiz.bunu yapmayi dusunuyon neden bazilarinin dogu gorevini muaf yaptin.simdi duzenimizi kurduk bogaza kadar borclandik yer degisince evin yolunu bulamayiz.bunlar ogretmenden intikam almaktadir.her olayda karsilarinda ogretmeni goruyorlar.once tum memurlar denildi simdi is ogretmene dondu.bu adam hak hukuk duzen aile butunlugu dusunmez padisah ne derse o

ozilogic' Alıntı:
Ben gitmem arkadaş 5 yıl çalıştım geldim. Sen önce doğuya gitmeyenleri affet sonrada deki vay efendim doğuda öğretmen durmuyor. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Gitmeyenler gitsin kardeşim. İsim verip rencide etmek istemiyorum ama tanıdığım bir sürü arkadaşım var doğuya turistik geziye bile gitmeyen... :D
:+1:

Tüm yazılanlara artı olarak şu da var: örneğin ben zorunlu hizmetimi Ankara'nın küçük bir ilçesinde yaptım ve 6 yıl kar demedik kış demedik geliş gidiş yaptık. Şimdi 4 yıl da doğu da mı hizmet yapacağım? Madem Ankara'nın o ilçesini doğudan saymayacaksın, neden zorunlu hizmet bölgesi yapıp doğu kapsamına sokuyor ve beni oraya yolluyorsun?

ozilogic' Alıntı:
:+1:

ben son 3 yılda sabah 5 akşam 18 gittim geldim 3 yılda yola ve okulda yemeğe verdiğim para:14.000tl yani 14 milyar.Versinler ayda 1500tl gideyim biz ilkokul öğretmenleri köylere alıştık zaten hiç olmazsa bir de dükkan alır ilerde açar otururum

ilk önce bakanlıkta çalışanlar doğu görevi yapsın o zmn...boş atıp dolu tutturmaya çalışıyorlar

O gitsin bu gitsin diyenler ben yaptım oda yapsın diyenler türemiş yine. Arkadaş bende mardinde çalıştım ama niye insanların kötülüğünü istiyorsunuz onu anlamıyorum. Adamın çocuğu vardır yeni düzeni vardır ne istiyorsunuz insanlardan. Yap maaşlarına 500 lira zam doğuya gidecek olanlara bak bakalım açık kalıyor mu

kakababa' Alıntı:
O gitsin bu gitsin diyenler ben yaptım oda yapsın diyenler türemiş yine. Arkadaş bende mardinde çalıştım ama niye insanların kötülüğünü istiyorsunuz onu anlamıyorum. Adamın çocuğu vardır yeni düzeni vardır ne istiyorsunuz insanlardan. Yap maaşlarına 500 lira zam doğuya gidecek olanlara bak bakalım açık kalıyor mu
öğretmenler bu yüzden kaybediyor zaten. geçenlerde de burada aynı muhabbet döndü. dedim ki "bu yasalaşırsa herkes gider. bu daha önce doğu görevi yapmış, bu hiç yapmamış diye ayrım yapılmaz". bi tane destekçi çıkmadığı gibi "önce gitmeyenler gitsin, sonra ben de giderim" gibisinden yanıtlar geldi. sanki 4 yıl önce ben çıkardım zorunlu hizmet affını. millet olarak önce o yansın da sonra ben seve seve yanarım gibi gereksiz bi mantık var içimizde.

Ben gittim onlar gitsin diyenler var yahu. Mantığa bak. Çıkmaması için çaba gösterilmesi gerekmekte öğretmen arkadaşlar. Devler olarak orada çalışacak öğretmenin maaşı en az 3000 tl olacak dersin. Ondan sonra bu işlerle uğraşırsın. :-1:

ozilogic' Alıntı:

:+1: :+1:

Doğudaki Şube müdürümüz bile şu örneği veriyordu."Ben her yıl bot alırken (kaliteli) batıda adam bir bot ile 5-6 sene geçiriyor. Ben 3 ton kömür alırken batıdaki adam 1 ton kömür alıp koca kışı çıkartıyor" Önce madem kimse istemiyorsa orayı cazip hale getir sonra bak bakalım insanlar nasıl gidiyor. Sadece para olarak değil sosyal hayat, sağlık hizmetleri de çok geri. Bence önce doktorları göndersinler zorunlu olarak sonra öğretmenleri konuşssunlar :)

Yaparlar Yapacaklar Yapılacak... Olacağı buydu...
Daha fazla oy almak için daha neler yaparlar neler!!! :x
HAKSIZLIK DİZ BOYU, Doğuda görevini yapan öğretmenler enayi yerine konmakta, af geliyor diye gitmeyenler karlı çıkıyor. :sleep: Buna sessiz kalıyoruz birde böyle haber çıktığında ağzımıza geleni söylüyoruz...
Üzülerek söylüyorum ki ROTASYON OLACAK MAALESEF...

kakababa' Alıntı:
Kimsenin kötülüğünü istemiyoruz ki hocam nerden çıkardınız bunu. Herkesin kendine göre düzeni vardır. Ben düzenimi bozup gitmişsin doğu görevi için bir başkası da düzenini bozmadan afolunduysa burada bir haksızlık yokmudur? Ben bu haksızlığı dile getiriyorum sadece... Af olunan arkadaşında suçu yok affedenler suçlu tabiki...

eşim ve ben doğu görevi diye benim memleketime geldik(istediğimiz her yere gidebilecekken). 6 ay sonra doğu görevinden çıktı. ben devlete millete borcumu ödediğimi düşünüyorum. doğuya da gideceksem öğretmen olarak ve milli eğitim bakanlığında çalışırken gitmem. istifa ederim. öğretmenleri gitgide değersizleştiriyorlar ya bu da son darbe. Allah bin türlü belalarını versin. kendi ailelerinden çıksın.

10 yıl sonra ruhen sağlıklı öğretmen kalmayacak.

10 senede bir affet,
sonra tekrar zorunlu. adam gibi kimin nerede çalışacağını sınırları çizilsin baştan ona göre bizde hayat planımızı yapalım
bir seneyi bırak bir sonraki dönem ne olacağımız belli değil
eş ve sağlık özrü ise değişmez kaldıramazlar

Geri