Öğretmenlik harici, yatırım-iş yapıyor musunuz?

Kodla Büyü

Reyhanli

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar.
Öğretmenlik mesleğinin dışında, yatırım yaptığınız bir alan oldu mu?
Arsa, bağ-bahçe veya işyeri ...

al sat tan ziyade tarım ile uğraşıyorum. zeytin ve ceviz işine hafiften girdim, daha da arttırmayı düşünüyorum.
Aklımda olan başka şeylerde var. Süs kabağı, avize imalatı, danışmanlık ofisi gibi.
Hobi olarak yapacağım ve ufak tefek kazanabileceğim işleri seviyorum

Aricilik isine gir cok para var.birisi ayda ayda 30 bin tl kaldiriyor 15 bini sirf kar

Önce öğretmenlik mesleğini seçtim, sonrada yatırım işene sıra gelince kayınpederi iyi seçtim. Şimdi birşeye yatırım yapmıyorum artık :+1:

şimdilik maddi bi getirisi olmasa da çok sevdiğim bişeyi yapıyorum..
hukuk fakültesinde okuyorum :))

aslında güzel bir başlıkta ek iş ve yatırım için az da olsa sermaye lazım diye düşünüyorum.

ersan3333' Alıntı:
Aricilik isine gir cok para var.birisi ayda ayda 30 bin tl kaldiriyor 15 bini sirf kar
Arıcılık zor iş; Babam da bir ara heveslendi o işe. 20 kovanımız vardı, şehir dışında bir bahçede. Akşam başında nöbetçi olmayınca köyün gençleri gelmiş silkmiş gitmişler arıları kışın ortasında.
Bu arıcılık işinin;
  • Başında devamlı duracak adama,
  • Varoaydı, eşek arısıydı, parazitti arı hastalığını bilecek ve tedavi edip önlem alacak birine,
  • Yaz, kış arıyı gezdirecek birine. (Arı baharda güçlensin diye çiçekte, yazın çiçek kurudumu bal yapsın diye çamda tutulur)
  • Kışlayacak iyi bir ortam ya da depoya
  • Arının hangi zamanda ne yapacağını bilip oğul çıkartmadan arıyı bölecek ya da kovan büyütecek göze ve önseziye
  • Arının kışlık erzağını iyi ayarlayacak göze ve önseziye
  • Petekteki polen miktarına göre arının aç kalmaması için arı ekmeği ya da glikoz şrubunu balın kalitesini etkilemeyecek oranda ayarlayacak hassasiyete
ihtiyacı vardır.
Daha fazla para kazanmak için ise arıları devamlı kontrol edip Kraliçe arı memelerinden kraliçe arı çıkarman(Kovan bölmek için kraliçe arı gerekir. Önce güzel bir petek ve meme bulursun, alır kraliçe arı çıkarmak için özel yapılmış küçük kovana koyarsın, kraliçe arıya yetecek kadar da arı koyarsın yanına, kraliçe arı çıktımı bir kovanı böler onu o kovana atarsın falan...) ya da koparıp arı sütünü sağıp öldürmen gerekir ... Çok zor ve meşakatli iş

Valla ben arsa aldim zor zahmet, borcu hala devam ediyor. Olurda ileride kat karsiligi bir daire getirirse daha ne isterim. Tek atimlik bi barutumuz vardi onuda boyle attik.

Zeytin , ceviz , bal iyidir. Beklese de çok bir şey olmaz.

Son düzenleme:
Ben de San Francisco köprüsü altında Palo Alto diye bir yer var yatırımı buraya yapıyorum.

yapabilene network işlerini tavsiye ederim. bizim türkçe öğretmeni bitcoin yatırımı ve network sayesinde şuan bmw 5.25 le geziyor. ben bu iş olmaz dedikçe adam para kazanıyor :)

the_joker' Alıntı:
yapabilene network işlerini tavsiye ederim. bizim türkçe öğretmeni bitcoin yatırımı ve network sayesinde şuan bmw 5.25 le geziyor. ben bu iş olmaz dedikçe adam para kazanıyor :)
btc geçen sene 1000 tl civarındaydı şimdi 3500 tl civarında. hesabını varın siz yapın:)
ben de bitcoin den iyi kazanmştım fakat şuan uğraşamıyorum

bitcoin dediğiniz nedir anlamadım siteye girdim ama yatırım gibi bir şey değil sanırım :?:

Bir tanıdık muz serası işine girdi.
2-3 sene zulüm çekti, borç içinde yüzdü ama şimdi yıllık 70-90 milyar arası sabit geliri oldu.

Riske girmek önemli olan

Geri