Okul dergisi için yazın ne yapmalıyım??

Kodla Büyü

rumuz19

Aktif Üye
Seneye müdür beyinde isteğiyle okulumuzun ilk okul dergisi hazırlanacak. Ben bu yaz çok az bilgi sahibi olduğum bu konuda kendimi geliştirmek istiyorum. Okul dergisi çıkaran ve bu konuda bilgisi olan arkadaşlar tavsiyeleriniz nelerdir? Hangi programları kullanıyorsunuz? Her türlü fikir ve yardımlarınızı bekliyorum.

Photoshop ile resimleri hazırlarsınız. İndesign ya da Corel kullanarak da dergi sayfalarını hazırlarsınız. Bu programlarla dergi hazırlama konusunda internette anlatımlar bulabilirsiniz. Eğer bir matbaacı arkadaşınız falan varsa ondan işin teknik yönleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Bazı matbaacılar Word ortamında dergi sayfalarını isterler, dizgi, mizanpaj vs. gibi işleri kendileri yaparlar (ki ücret biraz artacaktır), ya da size şu programda ya da şu formatta hazırlayıp, getirin derler. Sonuç olarak işin ucu dergiyi bastırmayı düşündüğünüz bir matbaacı varsa ona dayanıyor.

Sadece corel graphic suite x5 öğrenin yeterli, içerisinde photo paint kullanarak resimleri düzenleyebilirsiniz. Çoğu matbaacı corel ister, zaten her matbaacıya göre program öğrenmek biraz saçma olur. Corel Draw bir dergi yapımında yapmak isteyeceğiniz %99 bütün özellikleri sağlar.

yakuphan' Alıntı:
Photoshop ile resimleri hazırlarsınız. İndesign ya da Corel kullanarak da dergi sayfalarını hazırlarsınız. Bu programlarla dergi hazırlama konusunda internette anlatımlar bulabilirsiniz. Eğer bir matbaacı arkadaşınız falan varsa ondan işin teknik yönleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Bazı matbaacılar Word ortamında dergi sayfalarını isterler, dizgi, mizanpaj vs. gibi işleri kendileri yaparlar (ki ücret biraz artacaktır), ya da size şu programda ya da şu formatta hazırlayıp, getirin derler. Sonuç olarak işin ucu dergiyi bastırmayı düşündüğünüz bir matbaacı varsa ona dayanıyor.

çok ince bir ayrıntıdır tebrik ederim. :alkis:

İşin ucu matbaadır arkadaşlar. Biz okul için hazıladığımız yada hazırlayacağımız dergi vb materyaller için önce matbaa ile konuşuyoruz. Matbaa worddede basabiliyor Coreldede. Ama tabiki Photoshop vb programlarda ilgili resimleri yada kapak gibi bölümler düzenlenmeli ona göre hazırlanmalı biz öğrencilerimize indesign ile bir dergi hazırlattık ama basılmadı işin kötü tarafı indesign cs5 de hazırlanmış eski versiyonlar açamıyor dosyayı inş. mattbaada sorun çıkmaz.. korktuğum tek yan o. yoksa tekrardan hazırlamak düzenlemek ölüm olur..

Çalışmaları CMYK renk modunda 300 DPI çözünürlüğünde hazırlarsanız sorun yaşamazsınız. Dergi için kullanacağın program tavsiyem, CorelDraw' dır.

Teşeekürler arkadaşlar corel draw kurarak işe başladım önerilerinizi uygulayacağım.
Müdürün çalıştığı ajansslada iletişime geçip istediklerinin corel olduğunu öğrendim. Çok tşk

Corel ile ilgili olarak hepsirada.com'da indirimdeki (15-20 TL, kargo bedava) bir kitabı alırsanız iyi olur. Adobe programlarından biraz farklı gelmişti bana.

Merhaba okulum için tasarladığım son 3 dergiyide corelde yaptım. arkadaşlar matbaya bağlamış işi ama bu matbaların beceriksizliği yüzünden insanları yanlış yönlendiriyor. indesing geçmek istiyorum ama onada bidaha zaman ayırmak istemiyorum. üç farklı matba ile çalışmış biri olarak söylüyorum bunları.

gelelim tasarımda dikkat edilmesi gerekenlere

1 taşırmaları kim yapacak
2 kaç formadan oluşacak(kaç sayfa olacak)
3 resimleri cmyk 300 dpi cevirmeyi unutmayın
4 yazıların conver işini kim yapacak
5 sayfa ebadı ne olacak
6 renklimi siyah beyazmı olacak
7 daha çok şey var....:)

hepsini tecrube ve gecenin hatırlayamadığım saatlerine kadar çalışarak öğrendiğimi de belirteyim:)

Kısaca ben de bahsedeyim o halde:) Sene başında 24 Kasım için bir yayın hazırladım, müdürün konuştuğu matbaadaki elemanla telefonda görüştüm, Corel isterük dedi:) Tamam dedik ve hemen birkaç corel dersi okuyup x3 indirip koyulduk işe. Sonuçta 28 sayfalık bir dergi ortaya çıktı. Tabi acemisi olunca programın hata yapınca takıldığım da oldu. Sonuçta oldu mu? Evet oldu!
Sonrası daha eğlenceli, matbaa değişti ve bu matbaa ülke çapında yüzlerce şubesi olan bir dergi dershanesinin Ankara baskı merkezi. Telefonda görüştüğüm kişi -ki yetkin birine benziyordu sesinden- corel milliyetçiliği yapan matbaacıların artık çağın çok gerisinde kaldığından bahsetti. Ben de başımdan geçenleri saniyeler içinde anlattım. Sonra corel kaynak dosyalarını göndermek gibi bir saçmalığın içine girdim:) Adamla tekrar görüştüm "hiç uğraşmayın sadece yüksek çözünürlüklü olarak PDF 2.0 olarak export edin onu gönderin, bu şekilde her matbaa basar hangi programı kullandığınızın bir önemi yok" dedi. Ki ben de bu düşünceye katılıyorum. Şahsen adobe programlarına aşina biri olarak zaten geçtiğimiz yıllarda birkaç kez indesign ile yakinen ilgilenmiştim, ama corel de arada az buçuk öğrenmiş olduk. Zaten aspirin gibi öğretmeniz, her bişiyi az biraz biliyoz:=))
Bu sene yaparsam temelden indesign cs5 ile yapacağım o şekilde pdf yapıp baskıya vereceğim. Sonuçta yüksek çözünürlük ve CMYK yaptıktan sonra problem olmayacaktır.
Elinizde yazılar ve resimlerle matbaaya giderseniz -çok özür dilerim- "altı ve üstü kıvrım hatlı, 3 sütunlu, özensiz grafik düzenlemeli" bir şey elinize düşer. Ve daha acısıdır ki, tüm bu dizgi (bakın tasarım demiyorum, ama template üzerine döşemeyi biliyor sadece) sizin gözünüzün önünde yapılabilir, siz foto seçici olarak görev alırsınız. Bittikten sonra da -yine özür diliyorum- kusmuk gibi bir yıl sonu dergisi çıkar ortaya. Zaten her yıl sonu dergisi bir nevi tüm yılın toplu gösterimidir. Hiçbir okul periyodik bir yayın politikasına sahip değildir. Bunu yıkmaya çalışan ve masaüstü yayıncığın keyifli-amatörlerinden biri olarak bunu net biçimde söyleyebiliyorum.
Neyse, çok yazdım sözde özetleyecektim. Çok daha yazarım emmee biraz da fifa98 zamanı:)) Sonra sahur kısmetse...

Geri