Okul Dijital Panomuz hazır...

Kodla Büyü

hayalcisuat

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Selam arkadaşlar,
bu da benim xibo ile hazırladığım pano. ilk başta xibo kullanımı konusunda biraz zorlandım, fakat bence bu iş için en uygun araç budur... :)

Ekli dosyalar

• IMAG4787.jpg
    IMAG4787.jpg
    192.1 KB · Görüntüleme: 1,956
  • IMAG4789.jpg
    IMAG4789.jpg
    121.2 KB · Görüntüleme: 1,926
  • IMAG4790.jpg
    IMAG4790.jpg
    205.8 KB · Görüntüleme: 1,919
  • IMAG4791.jpg
    IMAG4791.jpg
    245 KB · Görüntüleme: 1,889
elinize sağlık hocam, bende ya böyle bişi arıyordum XİBO nasıl kullanılıyor kısaca?

valla aslında kullanımı çok kolay, kurulumu biraz sıkıntılı, eski versiyonları biraz karışık ama ben yeni versiyonunu kurdum. server kurulumu ise daha yaptıysanız gayet basit, takıldığım yerlerde xibo'nun yardım forumlarından faydalandım. fakat yeni sürüm için hiç doğru dürüst anlatan türkçe bir yer bulamadım. teknik ingilizceyle çözülüyo :) siz başlayın ben de buradan yardımcı olurum. bu forumda da eski sürüm ile ilgili detaylı paylaşımlar var. sistemde mantık aynı olduğu için onlarda çok faydalı. valla dün kurdum, kullanımını müdür yardımcısına 5 dakika anlattım hemen kavradı :) player kısmı çok başarılı. bu iş için bence en uygun platform.

Hocam bende deneyeceğim, bilgi verdiğiniz için çok teşekkürler, takıldığım yer olursa sizi rahatsız ederim :)

hayalcisuat' Alıntı:
zodiac' Alıntı:
Hocam bende deneyeceğim, bilgi verdiğiniz için çok teşekkürler, takıldığım yer olursa sizi rahatsız ederim :)
tabiki elimden geldiğince yardım etmeye çalışırım.
server için alttaki adrestekini tavsiye ederim XAMPP server, wamp var bide onu tavsiye etmem.
https://www.apachefriends.org/tr/index.html
xibo yuda alttaki adresten indirebilirsin.
http://xibo.org.uk/

Çok teşekkürler hocam, sormadan söylediniz hemen sağolun :)

hayalcisuat' Alıntı:
valla aslında kullanımı çok kolay, kurulumu biraz sıkıntılı, eski versiyonları biraz karışık ama ben yeni versiyonunu kurdum. server kurulumu ise daha yaptıysanız gayet basit, takıldığım yerlerde xibo'nun yardım forumlarından faydalandım. fakat yeni sürüm için hiç doğru dürüst anlatan türkçe bir yer bulamadım. teknik ingilizceyle çözülüyo :) siz başlayın ben de buradan yardımcı olurum. bu forumda da eski sürüm ile ilgili detaylı paylaşımlar var. sistemde mantık aynı olduğu için onlarda çok faydalı. valla dün kurdum, kullanımını müdür yardımcısına 5 dakika anlattım hemen kavradı :) player kısmı çok başarılı. bu iş için bence en uygun platform.

hocam yetişin lütfen, bu xibo player ve xammp yi yükledim, xibo player options bölümü açıldı, CMS Address-Key ve Local Library ne yazılacak?

zodiac' Alıntı:
hayalcisuat' Alıntı:

hocam yetişin lütfen, bu xibo player ve xammp yi yükledim, xibo player options bölümü açıldı, CMS Address-Key ve Local Library ne yazılacak?

incelemedim ancak şu videonun ikincisinde var sanki istediğiniz bilgi..

https://www.youtube.com/watch?v=zRxdaf6Q5GQ

saaf' Alıntı:
zodiac' Alıntı:
hayalcisuat' Alıntı:

Hocam server kurulumu var, client yok galiba :(

zodiac' Alıntı:
saaf' Alıntı:
zodiac' Alıntı:
hayalcisuat' Alıntı:

Hocam server kurulumu var, client yok galiba :(
hocam gecikme için üzgünüm, bakamadım bir süredir.

key kısmına localhost tan xibo yu düzenlediğiniz adresten bulacağınız key i yazacaksınız. şuan müsait değilim birazdan ekran görüntüsünü atarım...

zodiac' Alıntı:
hayalcisuat' Alıntı:

soldan Yönetim/Ayarları tıkladıktan sonra resimdeki key i kopyalayıp xibo player daki cms key dene yere yapıştırıp save yapacaksınız.

ekran yine görüntülenmezse xibo yönetici panelinden Ekranlar'ı tıklayarak alttaki resimde gösterdiğim gibi ekran lisansını yes yapmalısınız.

Ekli dosyalar

• key.png
    key.png
    38.4 KB · Görüntüleme: 1,079
  • ekran.png
    ekran.png
    79 KB · Görüntüleme: 1,021
Sayın hocam desteğiniz için teşekkürler fakat şu ekranı geçemiyorum bir türlü...
Kurulum ekranı geliyor,playerıda kurdum fakat configürasyon kısmına geçemedim.

Ekli dosyalar

• xibo.jpg
    xibo.jpg
    143.5 KB · Görüntüleme: 986
saayees' Alıntı:
Sayın hocam desteğiniz için teşekkürler fakat şu ekranı geçemiyorum bir türlü...
Kurulum ekranı geliyor,playerıda kurdum fakat configürasyon kısmına geçemedim.
hocam bu ekran tam bir işkence oldu bende de. ne yaptımsa olmadı. en son çare şuan yüklediğiniz xampp server ı kaldırıp, bi eski sürümü yükleyince sorun kendiliğinden çözülüyor, garip ama gerçek :)

Sayın hocam ekran görüntüsünü de paylaşıyorum...

Ekli dosyalar

• xibo_kurulum_hata.jpg
    xibo_kurulum_hata.jpg
    171.6 KB · Görüntüleme: 424
Hocam şu ekranlar için öncelikle bir veri tabanı mı oluşturmak gerekiyor.içeriği konusunda yardımcı olursanız bundan sonra kullanmak isteyenlere de yol gösterirsiniz,teşekkürler....

Ekli dosyalar

• local_1.jpg
    local_1.jpg
    93.1 KB · Görüntüleme: 417
  • local_2.jpg
    local_2.jpg
    63.2 KB · Görüntüleme: 416
saayees' Alıntı:
Sayın hocam ekran görüntüsünü de paylaşıyorum...
bu ekrandaki en üstteki soap kısmı size özelden yazdığım gibi extension ları değiştikten sonra düzelmiştir.
alttaki kısımlarda php.ini dosyasında bahsedilen değişiklikleri yapman gerek
post_max_filesize:128M
upload_max_filesize=128M
max_execution_time=120
gibi

saayees' Alıntı:
Hocam şu ekranlar için öncelikle bir veri tabanı mı oluşturmak gerekiyor.içeriği konusunda yardımcı olursanız bundan sonra kullanmak isteyenlere de yol gösterirsiniz,teşekkürler....
burada ikinci ekranı kullanacaksın, localde kullanacağını varsayarak root kısmını değiştirme, şifreyi boş geç, veritabanı ismine xibo yaz, basit bir şifre belirle tamamdır.

not: ancak apache server için port değişikliği yapmadan aktif hale gelmez, orda bir sorun yaşamadan önce xampp kontrol panelinde httpd.conf dosyasına girerek "Listen 80" yazar orayı "Listen 81" yap ve apache server start deyince çalışacaktır.

Hocam ilginize çok çok teşekkürler,birde böyle bir hata türedi bu hata da my.ini den mi düzeltiliyor...

Ekli dosyalar

• mysql_server_hatası.jpg
    mysql_server_hatası.jpg
    58.4 KB · Görüntüleme: 405
saayees' Alıntı:
Hocam ilginize çok çok teşekkürler,birde böyle bir hata türedi bu hata da my.ini den mi düzeltiliyor...
ilk önce bu hatayı vermediği için şaşırmıştım, bende ilk bununla uğraşmıştım. çözüm daha önce bashettiğim gibi xampp tam olarak bilgisayardan kaldırıp bir eski sürümü yüklemek...
https://www.apachefriends.org/download.html
yukarıdaki adresten sizin sürümün bi alt sürümünü bulup kurarsanız problem çözülüyor.

ikuru' Alıntı:
Hocam DIJITALPANOTV.com u neden kullanmıyorsunuz?
hocam dijitalpanotv yi biraz inceledim,ancak tam istediğim gibi olmadığını farkettim. herşeyi kendi isteğime göre yapmak istedim. internete ve bir takım üyelik işlemlerine bağlı olmadan bağımsız bir pano yapmak istediğim için tercih etmedim diyelim. yoksa beğenmediğimden değil :)

Sayın hocam yine hata verdi.Siz karşılaştığınız için sürekli yazıyorum kusura bakmayın...

Ekli dosyalar

• mysql_hata.jpg
    mysql_hata.jpg
    75.7 KB · Görüntüleme: 384
saayees' Alıntı:
Sayın hocam yine hata verdi.Siz karşılaştığınız için sürekli yazıyorum kusura bakmayın...
çok normal hata vermesi, yanlış yeri dolduruyorsunuz :)
bu ekran varolan bir database ekranı, üstten diğer sekmeyi seçin, formu daha önce anlattığım gibi doldurun, olacaktır.
Not: localhost, root , şifreyi boş geç, veritabanı ismine xibo ve altakinede xibo yaz, basit bir şifre belirle tamamdır.

hayalcisuat' Alıntı:
saayees' Alıntı:
bu ekran varolan bir database ekranı, üstten diğer sekmeyi seçin, formu daha önce anlattığım gibi doldurun, olacaktır.
Not: localhost, root , şifreyi boş geç, veritabanı ismine xibo ve altakinede xibo yaz, basit bir şifre belirle tamamdır.

Hocam bu iş öyle göründüğü kadar kolay değil :) baştan sonra kadar adım adım kısaca anlatan bir döküman hazırlama imkanınız olursa çok makbule geçer :) Ayrıca bir de server dışında client kurma işi var galiba?

zodiac' Alıntı:
hayalcisuat' Alıntı:
saayees' Alıntı:

Hocam bu iş öyle göründüğü kadar kolay değil :) baştan sonra kadar adım adım kısaca anlatan bir döküman hazırlama imkanınız olursa çok makbule geçer :) Ayrıca bir de server dışında client kurma işi var galiba?
evet haklısınız, açıklayıcı bir döküman hazırlamayı bende düşünüyorum. server kurduktan sonra client kurma işi, eğer aynı makinede hem server hem client kullanacaksanız problem değil. ben öyle yaptım şahsen. sadece pano için bir kasa ayarladım ve ona kurulum yaptım. bu şekilde ağ sorunu vesaireyle uğraşmadım hiç.

Geri