Okul güvenlik kameralarını ağ üzerinden izlemek.

Kodla Büyü

celebi1152

Aktif Üye
Arkadaşlar merhaba, okulumda Fatih projesi alt yapısı kurulu. Geçen hafta okulumuza yeni güvenlik kameraları takıldı. Güvenlik kameralarını ayrıca ağ üzerinden izlemek için bakanlıktan 192.168.0.2 den 192.168.0.50 ip aralığını açtırdık. Güvenlik kameraları kayıt cihazına 192.168.0.20 ip numarasını verdik. Ancak ağ üzerinden güvenlik kameralarını okulda hiç kimse yok iken izleyebiliyoruz. Mesai saatlerinde kameraları ağ üzerinden bir türlü izleyemiyoruz. Okuldaki bilgisayar ve cihazlardan biri muhtemelen bu 192.168.0.20 numarasını kullanıyor yani ip çakışması var. Bu ip kullanan cihazı aradım ancak bir türlü bulamadım. Sizce bu problemi nasıl aşabilirim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Hocam ağ üzerinden kastettiğiniz okul içi aynı ağdan mı yoksa okul dışı uzak ağdan mı?

Hocam biz de yeni taktırdık. Ama öyle bakanlığı falan aramadık. Kayıt cihazı otomatik ip aldıktan sonra aldığı ip yi sabitledik. Şu an bütün bilgisayarlardan izleyebiliyoruz. Akıllı tahtada bile çalışıyo. Sizde bu yöntemi deneyin isterseniz.

Arkadaşlar merhaba, okulumda Fatih projesi alt yapısı kurulu. Geçen hafta okulumuza yeni güvenlik kameraları takıldı. Güvenlik kameralarını ayrıca ağ üzerinden izlemek için bakanlıktan 192.168.0.2 den 192.168.0.50 ip aralığını açtırdık. Güvenlik kameraları kayıt cihazına 192.168.0.20 ip numarasını verdik. Ancak ağ üzerinden güvenlik kameralarını okulda hiç kimse yok iken izleyebiliyoruz. Mesai saatlerinde kameraları ağ üzerinden bir türlü izleyemiyoruz. Okuldaki bilgisayar ve cihazlardan biri muhtemelen bu 192.168.0.20 numarasını kullanıyor yani ip çakışması var. Bu ip kullanan cihazı aradım ancak bir türlü bulamadım. Sizce bu problemi nasıl aşabilirim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Kayıt cihazına ağ kablosunu takıp, ayarlar bölümünden de ip'yi tanımlamak yeterli mi hocam okuldaki bilgisayarlardan güvenlik kamerasını görebilmek için? Ekstra ayar vs. var mı?

Patlıcan Hocam bizim sistemde ip kameralar var, sistem kayıt cihazında kameraların algılatılması, eğer kameralara sabit ip'ler vermek istiyorsanız bunlara ait bazı ayarlar var. Bizim sistemimiz sabit ip numaraları şeklinde çalışıyor. Ancak sistem şu anda Fatih alt yapısında düzgün çalışmıyor yani kameralar kayıt yapıyor ancak bunu ağ üzerinden izlemede sorun yaşıyoruz. Yarın sistemi önce DHCP ile ip no alıp daha sonra bu ip numarasını sabitleyerek çalıştırmak istiyorum, bakalım ağ üzerinden izleyememe sorununu çözebilecekmiyiz

Son düzenleme:
Bizim ip kamera değil; ama yine de ağ içinde izleme imkanı veriyordur sanırım, ben de yarın sistemi biraz kurcalayayım en iyisi, umarım sizin sorununuz da çözülür hocam, saygılar...

hocam güvenlik kameraları kayıt cihazı dediğiniz cihazın ip adresini 192.168.000.002 - 192.168.000.019 arasındaki bir ip adresini elle veriniz. Bakanlığa 02 - 50 arasını açtırdım dediniz ama bakanlığın genel sistemi şu şekilde. elle ip verilen kamera ve yazıcı gibi cihazlara 002 - 019 arasını verebiliyorsunuz. 020 - 254 arasını ise otomatik ip alan diğer cihazlara verebiliyor fatih ağ sistemi. yani siz bakanlığa açtırdık diye 20 numarasını kullanmışsınız ama sistem 002 - 019 arasındaki ip leri elle vermenizi destekliyor. diye biliyorum..

hocam güvenlik kameraları kayıt cihazı dediğiniz cihazın ip adresini 192.168.000.002 - 192.168.000.019 arasındaki bir ip adresini elle veriniz. Bakanlığa 02 - 50 arasını açtırdım dediniz ama bakanlığın genel sistemi şu şekilde. elle ip verilen kamera ve yazıcı gibi cihazlara 002 - 019 arasını verebiliyorsunuz. 020 - 254 arasını ise otomatik ip alan diğer cihazlara verebiliyor fatih ağ sistemi. yani siz bakanlığa açtırdık diye 20 numarasını kullanmışsınız ama sistem 002 - 019 arasındaki ip leri elle vermenizi destekliyor. diye biliyorum..
Teşekkürler hocam, dediğiniz gibi 192.1689.0.2 ile 192.168.0.19 arasından bir ip verip, sorunun çözülüp çözülmeyeceğini deneyelim, iyi günler

Geri