Okul içi duyuru için yöntemler?

Kodla Büyü

teknonik

Site Gezgini
Merhaba arkadaşlar.

Sabah sırada bazı duyuruları yapmak mümkün olmuyor.Gün içerisinde öğrencilere duyuru yapma ihtiyacı doğabiliyor.

Örneğin
Hava muhalefeti dolayısıyla İstiklal marşı töreni kantinde yapılacaktır.
Bu gün xx xx isimli öğretmeniniz raporlu olup derslerinizi nöbetçi öğretmenleriniz dolduracaktır.
Ortak sınav tarihleri okul giriş kapısına asılmıştır lütfen takip ediniz
Kantini su basmıştır lütfen öğle arasına kadar kullanmayınız. :)
vs. çoğaltmak mümkün.

Bu tip günlük olup web sayfasında yayınlanmayacak duyuruları öğrencilere nasıl ulaştırabiliriz.
İlk akla gelen SMS fakat maliyetli

Yerel wi-fi yayını yapılıp RSS ile olabilir ama nasıl?
android bir yazılım ile okul içi duyurular haber verilebilir(bölüm sınıf seçilerek.)

Bu konuda fikirleri olan arkadaşlar paylaşabilirse sevinirim.

Valla hocam senin dediğin okulun ana giriş kapısına asılan büyük bir tv ile çözülebilir. Yanlış mıyım?
Sen digital panodan bahsediyorsun :+1:

Tskler kafkas hocam, dijital pano bir çözümdür, o genelde giris kapilarinda okulların üst katlardaki öğrenilent gun icinde asagiya inip takip etmezler.
Baska alternatifler?

öncelikle duyurunun görünmesini istediğin her koridora bir ekran lazım.

her bir ekran için atom işlemcili maliyeti düşük istemci bilgisayar. bu bilgisayarlara elektrik ve ağ kablosu veya wifi. bu istemciler için bir sunucu (performans gerektirmeyen bir işlem olacağı için sıradan bir makine olaiblir)

sunucudan aspx yada php yada windows tabanlı bir yayın yazılımı.

örneğin sunucudan çalıştırılacak php ve mysql ile hazırlanmış bir site düşün. geriye kalan bu sitenin yayın sayfasını istemci bilgisayarlardaki html bir sayfa içerisine iframe benzeri import etmek. sunucudan alınan duyurular marquee ile kayan yazı şeklinde verilebilir burada yöntem sana kalmış. ve bu html sayfa istemci her açıldığında başangıçtan otomatik olarak tam ekran olarak çalışacak. ( burada bir problem oluyor html sayfa başlatıldığında istemci makine ip almamış olabiliyor ve sayfa görüntülenemiyor hatası veriyor. bunun çözümü için javascript ile sayfa içeriği için sunucu bağlantısı 30 sn gecikmeli olarak sağlanmalıdır. ve ara kopmalar için sayfa ara ara javascript ile yenilenmelidir.

kısaca yerel bir sunucu ve istemci ekibi kuracaksın. bu anlattıklarımı yapmıştım hazır çalışanı vardı ama nerede olduğunu bulamıyorum. evde muhtemelen ama çocuklardan fırsat bulup bakamıyorum. bulursam bende kullanmayı düşünüyorum. sizede gönderirim.

Okul içinde bir server ayarlanabilir. Localhostta bir php-mysql bağlantılı site yaparız. Servera sabit ip tanımlarız. Etkileşimli tahtalara yaptığımız siteden bilgileri çekecek bir internet sayfası yada flashda bir arayüz hazırlayıp yükleriz. Tahta her açıldığında otomatik açılması için ayarlayabiliriz.
Nasıl bir şey olur ki

Ağa bağlı olan tüm tahtalara ya da seçili tahtalara ister duyuru, ister görsel (resim) yollanabiliyor.

akyildiz41 hocam, et kilit programı tahta kapalıyken ya da kilitli iken de duyuru yollamaya imkan tanıyor mu? Diğer türlü öğretmenler dersi bölündü diye şikayet edebilir.

Bir de dijital okul panosu programını duyuru işi için deneyebilirsiniz.
okul-panosu-f189/yonetim-panelli-dijital-pano-t146528.html
Bu site ET'lerde uzaktan çalıştırılabilir olsa sorun çözülür, bunun için de önce Netsupport School tarzı bir program gerekiyor.

Geri